Рішення
від 13.08.2018 по справі 635/988/17
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/988/17

Номер провадження 2/635/457/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2018 року сел. Покотилівка.

Харківський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Полєхіна А.Ю., при секретарі Власенко К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, третя особа: Харківська місцева прокуратура №6 Харківської області, про передачу в натурі спадщини, визнаної відумерлою,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, в якій просить передати йому в порядку спадкування в натурі земельну ділянку площею 5,0476 га кадастровий номер НОМЕР_2, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, КСП Липці , яка належала його бабі - ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія 111 - НОМЕР_3, виданого 30 квітня 2002 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №166.

В обґрунтування позову посилається на наступне.

Він народився ІНФОРМАЦІЯ_3. Його батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Батько помер ІНФОРМАЦІЯ_4. Мати проживає в с. Веселе.

ІНФОРМАЦІЯ_1, померла його бабуся (по батьковій лінії) - ОСОБА_3, а він є спадкоємцем першої черги за законом, На день смерті його бабусі - ОСОБА_3, він був зареєстрований та проживав разом з нею за адресою АДРЕСА_1. В його паспорті значиться реєстрація місця проживання, зроблена 24 квітня 1991 року, де вказано, що він зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що він прийняв спадщину фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном бабусі. Він був зареєстрований з нею в будинку за однією адресою та до нього у володіння перейшло все майно, яке належало їй на праві власності, це - телевізор, холодильник, дві ікони, ковровий палас, посуд: каструлі (5 шт), 2 чайних сервізи, станок столярний, 2 лопати, вили, коса, циркулярка, та всі слюсарні інструменти.

Відповідно довідки № 1271 від 05.10.2016 року, виданої виконавчим комітетом Веселівської сільської ради, ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована по АДРЕСА_1 Харківського району. Разом з тим, виконавчий комітет Веселівської сільської ради в цій же довідці № 1271 від 05.10.2016 року зазначає, що ніхто з ОСОБА_3 на день її смерті не проживав і не був зареєстрований, що суперечить записам в його паспорті.

В довідці № 1400 від 01.11.2016 року, виданої виконавчим комітетом Веселівської сільської ради, вказано, що він зареєстрований за адресою АДРЕСА_2, що знову ж суперечить записам в його паспорті.

Позивач вказує, що до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини в шестимісячний строк він не звертався, але був зареєстрований із спадкодавцем (бабусею) на день її смерті, тому прийняв спадину вступивши в управління і володіння спадковим майном.

На його заяву про оформлення спадщини після смерті бабусі - Перша держав на нотаріальна контора Харківського району Харківської області відмовила в оформленні спадщини та в листі від 13.10.2016 року йому рекомендовано звернутися до суду, оскільки відсутній правовстановлюючий документ , що підтверджує право власності на вказане майно - Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку на ім'я - ОСОБА_3.

Позивач стверджує, що бабусі на праві власності належала земельна ділянка площею 5,0476 га, кадастровий номер № НОМЕР_2, що знаходиться на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю, серія НОМЕР_3, виданого 30 квітня 2002 року, та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 166.

Посилаючись на те, що оригінал державного акту втрачено та відновити його в інший спосіб неможливо, позивач просить суд задовольнити позов.

Представник позивача ОСОБА_6 - ОСОБА_7 подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, проти позовних вимог не заперечував.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, суду надана заява за підписом керівника прокуратури Яковлева А. про розгляд справи за відсутності представника Харківської місцевої прокуратури №6.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та надані докази, встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3. Його батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_5, про що зроблено запис в Свідоцтві про народження, актовий запис № 3 /а.с. 10/. Батько позивача помер ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 9/, а мати проживає в с. Веселе.

ІНФОРМАЦІЯ_1, померла бабуся (по батьковій лінії) позивача - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Веселівською сільською радою Харківського району, запис за №11 /а.с. 8/.

Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, відповідно ст. 529 Цивільного кодексу УРСР в редакції 1963 року, (який діяв на день смерті його бабусі), в якому передбачено, що онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю .

На день смерті бабусі позивача - ОСОБА_3, він був зареєстрований та проживав разом з нею за адресою АДРЕСА_1. В його паспорті значиться реєстрація місця проживання, зроблена 24 квітня 1991 року, де зазначено, що він зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 /а.с. 7/.

На день смерті бабусі позивача - ОСОБА_3 діяв Цивільний кодекс УРСР в редакції 1963 року. Відповідно до ст. 548, 549 ЦК Української PCP (в редакції 1963 року ) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спалити заяву про прийняття спадщини.

Отже, позивач прийняв спадщину фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном своєї бабусі. Позивач був зареєстрований з нею в будинку за однією адресою та до нього у володіння перейшло все майно, яке належало їй на праві власності, це - телевізор, холодильник, дві ікони, ковровий палас, посуд: каструлі (5 шт), 2 чайних сервізи, станок столярний, 2 лопати, вили, косу, циркулярку, та всі слюсарні інструменти це: молоток, зубило, ножовку, пласкогубці, отвертку. Спадкове майно перейшло до нього у користування та у власність, тобто, він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, як передбачено ст. 549 ЦК Української PCP (в редакції 1963 року, який діяв на день смерті батька).

Згідно положень прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

В листі ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування дано роз'яснення, що Судам слід звернути увагу, що на час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини).

Відповідно довідки № 1271 від 05.10.2016 року, виданої виконавчим комітетом Веселівської сільської ради, ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована по АДРЕСА_1 Харківського району. Разом з тим, виконавчий комітет Веселівської сільської ради в цій же довідці № 1271 від 05.10.2016 року зазначає, що ніхто з ОСОБА_3 на день її смерті не проживав і не був зареєстрований, що суперечить записам в паспорті позивача /а.с. 21/.

В довідці № 1400 від 01.11.2016 року, виданої виконавчим комітетом Веселівської сільської ради, вказано, що ОСОБА_1, зареєстрований за адресою АДРЕСА_2, що знову ж суперечить записам в його паспорті /а.с. 18/.

Позивач до нотаріальної контори з заявою при прийняття спадщини в шестимісячний строк не звертався, але був зареєстрований із спадкодавцем (бабусею) на день її смерті, тому прийняв спадину вступивши в управління і володіння спадковим майном.

На заяву позивача про оформлення спадщини після смерті бабусі - Перша держав на нотаріальна контора Харківського району Харківської області відмовила в оформленні спадщини та в листі від 13.10.2016 року йому рекомендовано звернутися до суду, оскільки відсутній правовстановлюючий документ, що підтверджує право власності на вказане майно - Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку на ім'я - ОСОБА_3 /а.с. 16/.

Бабусі позивача на праві власності належала земельна ділянка площею 5,0476 га, кадастровий номер № НОМЕР_2, що знаходиться на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю, серія НОМЕР_3, виданого 30 квітня 2002 року, та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 166 /а.с. 15/.

Оригіналу державного акту у позивача немає.

В архівному фонді Бюро записів актів цивільного стану районних відділень Управління НКВС УРСР по Харківській області, (в Державному архіві Харківської області), у Книзі записів актів про народження по Веселівській сільській раді Харківського району Харківської області є запис від 25.09.1932 року (реєстраційний номер 55) про народження ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 (так у документі), батьки якого: ОСОБА_10 (так у документі), 20 років, мати - ОСОБА_3 (так у документі) 22 роки.

Також в архівній довідці від 22.12.2016 року зазначено, що у книгах реєстрації актів громадянського стану по Веселівській сільській раді Харківського району за 1931 рік, які збереглися не повністю, запису про шлюб ОСОБА_10 та ОСОБА_3 немає.

Однак це не впливає на докази у даній справі, оскільки архівні матеріали підтверджують факт родинних відносин, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, була матір'ю батька позивача - ОСОБА_5, і його рідною бабусею.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром 5,0476 га, яка належала ОСОБА_3 складає 95952,76 грн., що підтверджується технічною документацією.

Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ст. 1225 ЦК України, ст. 131 ЗК У країни право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

У відповідності до ч. 1 ст. 131 ЗК України, громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі успадкування.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права власності.

Статтею 1216 Цивільного кодексу України, встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно ст. 1280 ЦК України, якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади, і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.549 ЦКУРСР (в редакції 1963 р.), ст.ст.16, 392, 1261, 1269 ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від ЗО травня 2008 р. за №7 "Про судову практику у справах про спадкування" та ст.ст. 3, 10, 11, 60, 169, 212-215 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, третя особа: Харківська місцева прокуратура №6 Харківської області, про передачу в натурі спадщини, визнаної відумерлою - задовольнити.

Передати ОСОБА_1 в порядку спадкування в натурі земельну ділянку площею 5,0476 га, кадастровий номер № НОМЕР_2, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, КСП Липці , яка належала його бабі - ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_3, виданого 30 квітня 2002 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 166.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач:

-ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець с. Веселе Харківського району Харківської області, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Липецьким відділом УМВС України в Харківській області, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідач:

-Веселівська сільська рада Харківського району Харківської області, місцезнаходження - с. Веселе Харківського району Харківської області, вулиця Харазія, 4.

Третя особа:

- Харківська місцева прокуратура №6 Харківської області, місцезнаходження: м. Харків, Григорівське шосе, 52.

Повний текст рішення складений 13 серпня 2018 року.

Суддя: А.Ю. Полєхін.

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення13.08.2018
Оприлюднено14.08.2018
Номер документу75839037
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/988/17

Рішення від 13.08.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Полєхін А. Ю.

Ухвала від 22.05.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Полєхін А. Ю.

Ухвала від 21.02.2017

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Полєхін А. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні