Справа № 636/1853/18
2/636/1252/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2018 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Шиловій І.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Чугуївського міського суду Харківської області із позовною заявою про визнання права власності, в якій просила суд визнати за нею: право власності на 1/5 частину житлового будинку № 10-а з відповідною частиною господарських будівель та споруд, який знаходиться у с. Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області, вул. Шевченко (колишня вул. Леніна), яка належалаОСОБА_5, в порядку спадкування за законом після смерті останнього ; право власності на земельну ділянку, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,1198 га, кадастровий № 6325486500:02:000:0382, яка розташована на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, КСП 40 років жовтня , яка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 № 845598, в порядку спадкування за законом після смерті останнього;визнати за нею в порядку набувальної давності право власності на 3/5 частин житлового будинку № 10-а з відповідною частиною господарських будівель та споруд, який знаходиться у с. Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області, вул. Шевченко (колишня вул. Леніна) .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 03.08.2006 помер її батько - ОСОБА_5.
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, до складу якого входить: 1/5 частина житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в с. Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області по вул. Шевченко (колишня вул. Леніна), 10-а; земельна ділянка, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,1198 га, яка розташована на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, КСП 40 років жовтня .
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_5 стали його доньки та дружина - позивач і відповідачі по справі.
Позивач звернулась до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті свого батька, однак у зв'язку із тим, що Державний акт на право приватної власності на землю серії Р3 № 845598 має не вірний кадастровий номер, їй було відмовлено у видачі свідоцтва та рекомендовано звернутись до суду.
До того ж будинку, який розташований в с. Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області по вул. Шевченко (колишня вул. Леніна), 10-а, відповідачі хоча і зареєстровані, але фактично не мешкають з 2005 року, натомість, позивач з 2005 року добросовісно, відкрито та безперервно володіє та користується усім домоволодінням, а тому, вважає за можливе, відповідно до чинного законодавства України, визнати за нею право власності на вищевказаний житловий будинок, який частково належить відповідачам в порядку набувальної давності.
Позивач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі, заявлені позовні вимоги підтримала, та просила суд позов задовольнити.
Відповідач 1 - ОСОБА_2, в судове засідання не з'явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі, проти задоволення заявлених вимог не заперечувала.
Відповідач 2 - ОСОБА_3, в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи сповіщена шляхом розміщення виклику на офіційному веб-сайті судової влади України, про причини неявки суд не сповістила, відзиву на позовну заяву не надала.
Відповідач 3 - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи сповіщена шляхом розміщення виклику на офіційному веб-сайті судової влади України, про причини неявки суд не сповістила, відзиву на позовну заяву не надала.
Суд, відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, вважає за можливе розглядати справу по суті у відсутність відповідачів, і у зв'язку з ненаданням відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважної причини. Суд вирішує справу за наявними матеріалами, що відповідає вимогам ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
03 серпня 2006 року помер батько позивача - ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ВЛ № 083448 (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, до складу якого входить: 1/5 частина житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області по вул. Шевченко (колишня вул. Леніна), 10-а, яка належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності серії ЯЯЯ № 056451 від 19.07.2005 (а.с. 11); земельна ділянка, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,1198 га, яка розташована на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, КСП 40 років жовтня , яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 № 845598, виданого на підставі розпорядження голови Чугуївської райдержадміністрації Ради народних депутатів від 26 березня 2003 року № 129 (а.с. 12).
Згідно листа міськрайонного управління у Чугуївському районі та м. Чугуєві Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 124/127/17 від 04.05.2017, у вищевказаному Державному акті на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серія Р3 № 845598 від 20.06.2003 на ім'я ОСОБА_5, з витягом з Поземельної книги про земельну ділянку від 08.04.2017 № НВ-6304036212017, у зв'язку із дублюванням кадастрового номеру 6325486500:02:000:0020 в подальшому не використовується для ідентифікації земельної ділянки та отримує статус архівного. Земельній ділянці згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серія Р3 № 845598 від 20.06.2003, на ім'я ОСОБА_5, присвоєно кадастровий номер: 6325486500:02:000:0382, який не повторюється на всій території України (а.с. 13).
Згідно статті 1261 ЦК України: у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_5, стали його доньки та дружина - позивач та відповідачі по справі.
Той факт, що позивач є донькою ОСОБА_5 підтверджується свідоцтвом про народження серії V-ВЛ № 369514 (а.с. 9).
Згідно з ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно довідки виконавчого комітету Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області № 888 від 07.10.2016 ОСОБА_5 проживав та був зареєстрований по день своєї смерті - 03.08.2006 за адресою: Харківська область, Чугуївський район, с. Стара Гнилиця, вул. Шевченко, буд. 10-а. На день смерті спадкодавця із ним в одному будинку проживали позивач та відповідачі (а.с. 14). Відповідачі на момент смерті спадкодавця хоча і були зареєстровані, але постійно із спадкодавцем не проживали. Вони фактично не мешкають за даною адресою з 2005 року. ОСОБА_1 з 2005 року добросовісно, відкрито та безперервно володіє та користується усім домоволодінням в с. Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області по вул. Шевченко (колишня вул. Леніна), 10-а.
Отже, саме позивач є такою, що прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_5
Звернувшись до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, позивачу було відмовлено у його видачі у зв'язку із тим, що Державний акт на право приватної власності на землю серії Р3 № 845598 має не вірний кадастровий номер.
Відповідно до вимог ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до положень ст. 344 ЦК України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років, набуває право власності на це майно. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається за рішенням суду.
Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Чинним цивільним законодавством набувальна давність визначається як засіб закріплення майна за суб'єктами, що ним володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також в інших ситуаціях.
Право власності за набувальною давністю може бути набутим як на безхазяйні речі, так і на майно, яке належить за правом власності іншій особі.
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , відповідно до частини першої статті 344 ЦК особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК.
При вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:
- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;
- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;
- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред'явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя статті 344 ЦК).
Враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду (стаття 214 ЦПК).
Можливість пред'явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 5, 16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв'язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Отже, враховуючи те, що позивач добросовісно, відкрито, безперервно володіє домоволодінням № 10-а по вул. Шевченко (колишня вул. Леніна) Чугуївського району Харківської області, оскільки доглядала за будинком аби запобігти його псуванню чи руйнуванню, відкрито володіє даним будинком більше десяти років не приховуючи цей факт, суд вважає за можливе, відповідно до чинного законодавства України, визнати за позивачем право власності на вищевказаний житловий будинок, який частково належить відповідачам, в порядку набувальної давності.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності - задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , право власності на 1/5 частину житлового будинку № 10-А з відповідною частиною господарських будівель та споруд, який знаходиться у селі Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області, вулиця Шевченко (колишня вул. Леніна), яка належалаОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності серії ЯЯЯ № 056451 від 19 липня 2005 року, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер 03 серпня 2006 року.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , право власності на земельну ділянку, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,1198 га, кадастровий № 6325486500:02:000:0382, яка розташована на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, КСП 40 років жовтня , яка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 № 845598, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер 03 серпня 2006 року.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , в порядку набувальної давності право власності на 3/5 частини житлового будинку № 10-А з відповідною частиною господарських будівель та споруд, який знаходиться у селі Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області, вулиця Шевченко (колишня вул. Леніна) .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2018 |
Оприлюднено | 16.08.2018 |
Номер документу | 75889439 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні