ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 серпня 2018 р. м. Рівне Справа № 918/219/18
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В. при секретарі Ярощук О.П., розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом ОСОБА_1 акціонерного товариства "Рівнеазот"
до відповідача ОСОБА_1 підприємства "Експерт-Рівне-Земля"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 сільська рада
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 сільська рада
про зобов'язання вчинити дії
За участю представників сторін:
від позивача: представник ОСОБА_4;
від відповідача: представник ОСОБА_5, представник ОСОБА_6;
від третіх осіб: не з'явилися.
Статті 42, 46 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 35,37 ГПК України відсутні.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" (надалі - Позивач або ПрАТ "Рівнеазот"), звернулося в Господарський суд Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 підприємства "Експерт-Рівне-Земля" (надалі - Відповідач або ПрАТ "Експерт-Рівне-Земля") в якому просить зобов'язати Приватне підприємство "Експерт-Рівне-Земля" виконати в повному обсязі роботи, які є предметом Договору № 120404-1 від 06.04.2012 р. та Договору № 120404-3 від 06.04.2012 р., визначивши зони охорони об'єктів, де є підземні джерела водопостачання, а саме другий і третій пояси (обмежень і спостережень) в технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками для наступних земельних ділянок:
- на території ОСОБА_2 сільської ради: ділянка № 1 - кад.номер 5624683300:01:005:0268, артсвердловина № 9; ділянка № 2 - кад.номер 5624683300:01:005:0267, артсвердловина № 5; ділянка № 3 - кад.номер 5624683300:01:005:0866, артсвердловина № 6; ділянка № 4 - кад.номер 5624683300:01:005:0265, артсвердловина № 11; ділянка № 5 - кад.номер 5624683300:01:005:0264, артсвердловина № 2; ділянка № 6 - кад.номер 5624683300:01:005:0263, артсвердловина № 1; ділянка № 7 - кад.номер 5624683300:01:005:0262, артсвердловина № 3; ділянка № 8 - кад.номер 5624683300:01:005:0261, артсвердловина № 4; ділянка №18 - кад.номер 5624683300:01:007:0051, артсвердловини № 263/1, № 263/2; ділянка № 20 - кад.номер 5624683300:01:004:0006, артсвердловина № 1ф;
- на території ОСОБА_3 сільської ради: ділянка № 1 - кад.номер 5624689500:01:001:0242, артсвердловини № 7, № 8; ділянка № 2 - кад.номер 5624689500:01:010:0001, артсвердловина № 10; та внести до Державного земельного кадастру відповідні відомості про обмеження та обтяження у використанні вищеперерахованих земельних ділянок у межах зон санітарної охорони.
Свої вимоги Позивач мотивує наступним.
Між Позивачем (Замовник) та Відповідачем (Виконавець) 06.04.2012 р. укладено Договір №120404-1 та Договір №120404-3, предметом яких є виконання топографо-геодезичних робіт по земельних ділянках орієнтовною площею 300 га на території ОСОБА_2, Бронниківської та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області та виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області, виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_3 сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до п. 3.6. Договорів, приймання виконаних робіт за Договорами оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт.
ОСОБА_7 здачі приймання виконаних робіт по Договору №120404-1 №1 від 25.06.2017 р., №1/2 від 23.07.2012 р., №1/3 від 24.12.2012 р. частина виконаних робіт відповідає умовам договору.
ОСОБА_7 здачі приймання виконаних робіт по Договору №120404-3 №3 від 25.06.2017 р., №3/2 від 23.07.2012 р., №3/3 від 24.12.2012 р. частина виконаних робіт відповідає умовам договору.
Відповідно до п. 3.8. Договору, за наслідками виконання зобов'язань, визначених у п. 1.1.1 Договорів, Виконавець передає Замовнику у строк, визначений п. 4.2. Договору по два примірники виготовленої документації на паперових носіях та по одному примірнику такої документації в електронному вигляді (у форматі PDF).
Договір припиняється повним виконанням сторонами своїх зобов'язань (п. 6.1. Договору), Договір діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань (п. 9.1. Договору).
Станом на 06.12.2017 р. ПП "Експерт-Рівне-Земля" не виконав умови Договорів в повному обсязі. Проекти землеустрою щодо відведення окремих ділянок, перелік яких наведено нижче виконані не в повному обсязі: на території ОСОБА_2 сільської ради: Ділянка №1 кад.номер 5624683300:01:005:0268 артсвердловина №9; Ділянка №2 кад.номер 5624683300:01:005:0267 артсвердловина №5; Ділянка №3 кад.номер 5624683300:01:005:0866 артсвердловина №6; Ділянка №4 кад.номер 5624683300:01:005:0265 артсвердловина №11; Ділянка №5 кад.номер 5624683300:01:005:0264 артсвердловина №2; Ділянка №6 кад.номер 5624683300:01:005:0263 артсвердловина №1; Ділянка №7 кад.номер 5624683300:01:005:0262 артсвердловина №3; Ділянка №8 кад.номер 5624683300:01:005:0261 артсвердловина №4; Ділянка №18 кад.номер 5624683300:01:007:0051 артсвердловини №263/1, №263/2; Ділянка №20 кад.номер 5624683300:01:004:0006 артсвердловина №1ф.; на території ОСОБА_3 сільської ради: Ділянка №1 кад.номер 5624689500:01:001:0242 артсвердловини №7, №8; Ділянка №2 кад.номер 5624689500:01:010:0001 артсвердловина №10.
По вказаним ділянкам не визначені зони охорони об'єктів, де є підземні джерела водопостачання, а саме другий і третій пояси (обмежень і спостережень).
Всупереч вимогам пункту 4 "Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.1998 р. № 2024, в документації щодо відведення вище перерахованих земельних ділянок не визначені межі другого та третього поясів зон санітарної охорони підземних водних об'єктів, які входять до складу водоохоронних зон.
Позивач стверджує, що вимоги законодавства у сфері землеустрою, зазначеного у Завданнях на виконання робіт щодо відведення земельних ділянок по артезіанським свердловинам, які є невід'ємними частинами Договорів, ПП "Експерт-Рівне-Земля" виконані не в повному обсязі, що підтверджується результатами планової перевірки ПАТ "РІВНЕАЗОТ", проведеної в 2016 році Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України, оформленої ОСОБА_7 перевірки №06-05/25/2016-45/п (141) від 06.07.2016 р., під час якої були виявлені порушення вимог законодавства України, що регулюють земельні відносини, які полягають у тому, що документацією із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ПАТ "РІВНЕАЗОТ", яку виготовило ПП "Експерт-Рівне-Земля" не визначені межі другого та третього поясів зон санітарної охорони підземних водних об'єктів, які входять до складу водоохоронних зон.
Відповідно до п. 4.2. Договорів Виконавець зобов'язаний виконати роботи, які є предметом Договору протягом 4 (чотирьох) календарних місяців. Максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору (п. г ч. 2 ст. 28 Закону України "Про землеустрій").
На дату подання позовної заяви роботи виконані частково.
Позивач вважає, що неналежне виконання робіт ПП "Експерт-Рівне-Земля" ставить під загрозу ведення господарської діяльності Замовника у водоохоронних зонах згідно спеціального дозволу виданого ПрАТ "РІВНЕАЗОТ" на користування надрами.
Позивач намагався врегулювати спір в досудовому порядку. Так, 07.11.2017 р. на адресу Відповідача направлено лист № 4719, на який надано відповідь за № 603 від 17.11.2017 р.. 08.12.2017 р. ПрАТ "РІВНЕАЗОТ" направлено претензію про завершення виконання робіт за вих. № 5141, на яку отримано відмову листом № 650 від 27.12.2017 р.. Яу вбачається з відповіді на лист та претензію, Відповідач не заперечує тієї обставини, що ним не визначено та не встановлено другого та третього поясів зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин).
Відповідач надав суду відзив на позов в якому проти вимог Позивача заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позову, пославшись при цьому на наступне.
У відповідності до договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012 року, укладених між ПП "Експерт-Рівне-Земля" та ПАТ "Рівнеазот" документації із землеустрою виконані в повному обсязі. Сторонами були підписані акти здачі-приймання виконаних робіт поетапно, на суми: по договору №120404-1 - акт №1 від 25.06.2017 року - 140 000 грн., акт №1/2 від 23.07.2012 року - 135 000 грн., акт №1/3 від 24.12.2012 року - 110 000 грн. ( всього 385 000 грн.); по договору №120404-3 - акт №3 від 25.06.2017 року - 5 000 грн., акт №3/2 від 23.07.2012 року - 4000 грн., акт №3/3 від 24.12.2012 року - 3 400 грн. ( всього 12400 грн.). Фактично, шляхом підписання цих актів позивач погоджувався з кожним етапом виконання робіт і жодних претензій до складу та до якості робіт при цьому не висловлював. Просте підсумовування сплачених сум показує, що позивачем була сплачена повна вартість робіт згідно п. 2.1. договорів №120404-1 та №120404-3 від 06.04.2012 року: 385 000 (триста вісімдесят п'ять тисяч) гривень та 12 400 (дванадцять тисяч чотириста) гривень відповідно. Пунктом 6.1. договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012 року передбачено, що договір припиняється повним виконанням сторонами своїх зобов'язань.
ОСОБА_7 п. 3.8. Договорів за наслідками виконання зобов'язань, зазначених в п. 1.1.1 Договорів Виконавець передав Замовнику в строк, визначений п.4.2 Договорів, по два примірники виготовленої документації на паперових носіях та по одному примірнику такої документації в електронному вигляді (у форматі PDF).
ОСОБА_7 п. 3.6. Договорів приймання виконаних робіт за цими договорами оформлялися актами здачі-приймання виконаних робіт. ОСОБА_7 п. 3.7. Договорів у разі відмови від підписання актів здачі-приймання виконаних робіт Замовник складає протягом трьох банківських днів з моменту отримання акта і матеріалів мотивований протокол розбіжностей. Такі протоколи розбіжностей не складались, та на поштову адресу ПП "Експерт-Рівне-Земля" не надсилались, що свідчить про те, що роботи були прийняті Замовником в повному обсязі.
Акти здачі приймання виконаних робіт по обом договорам були підписані без зауважень, а роботи оплачені в повному обсязі. Тобто, кожна сторона виконала взяті на себе зобов'язання відповідно до умов укладених між ними договорів №120404-1 та №120404-3 від 06.04.2012 року.
Технічні документації із землеустрою були затверджені розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації №771 від 26.12.2012 року.
Рішенням Господарського суду міста Києва №14/10 від 05.10.2011 року за Публічним акціонерним товариством "Рівнеазот" було визнано право на отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 892,2339 га, які обліковувалися за Відкритим акціонерним товариством "Рівнеазот", а саме: на території ОСОБА_2 сільської ради на землі промисловості площею - 744,5339 га, в тому числі в межах населеного пункту -1,60 га; на території ОСОБА_3 сільської ради на землі промисловості 4,08 га.
З врахуванням цього рішення Господарського суду міста Києва відповідачем були виготовлені документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками Публічному акціонерному товариству "Рівнеазот" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області. Технічні документації із землеустрою були затверджені розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації №771 від 26.12.2012 року.
ОСОБА_7 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачає визначення та встановлення охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель в межах земельної ділянки, що відводиться.
Крім того до ст. 55 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), зокрема, включає: и) кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; тобто, земельної ділянки, що відводиться.
Таким чином відповідач стверджує, що межі зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) були встановлені в межах земельних ділянок, що відводилися в постійне користування ПАТ "РІВНЕАЗОТ", а саме перший пояс зон санітарної охорони водних об'єктів - все визначено та встановлено (відомості внесені в файли обміну даними відповідно і до Державного земельного кадастру).
ОСОБА_7 Додатку №1 Завдання на виконання робіт та Додатку №3 Кошторису на виконання робіт Договорів №120404-1 та №120404-3 жодним пунктом не передбачено виконання визначення та встановлення другого та третього поясів зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області.
Другий та третій пояси зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) включають територію, що призначається для охорони джерел водопостачання від забруднення, вказані вище пояси зон санітарної охорони розташовані на земельних ділянках, які не перебувають в постійному користуванні ПрАТ "Рівнеазот", а розташовані на територіях інших землевласників та землекористувачів різної форми власності. Тому, відповідач не має жодної правової підстави для виконання вказаних робіт.
ОСОБА_7 п.2. розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт (яким було внесено зміни до ч.4.ст. 25 Закону України "Про землеустрій", на яку посилається позивач) "до 1 січня 2015 року суб'єкти господарювання, які до набрання чинності цим Законом у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою і мають у своєму складі інженера-землевпорядника, якого включено до Державного реєстру сертифікованих інженерів- землевпорядників згідно з вимогами цього Закону, є розробниками документації із землеустрою". Даний закон набрав чинності 4 грудня 2012 року, тобто до підписання договорів №120404-1 та №120404-3 та до підписання актів здачі приймання виконаних робіт. Також, оскільки відповідач до набрання чинності цим Законом у встановленому законом порядку отримав ліцензію на проведення робіт із землеустрою і мав у своєму складі інженера-землевпорядника, він являвся розробником документації із землеустрою і не потребував підпису сертифікованого інженера-землевпорядника.
Дані документації із землеустрою згідно ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" не підлягають обов'язковій експертизі. ОСОБА_7 ст. 11 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" добровільна державна експертиза проводиться за ініціативою замовника або розробника об'єкта експертизи щодо об'єктів, які не підлягають обов'язковій державній експертизі.
Що стосується припису, виданого Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеокадастру України стосовно встановлення Позивачем другого та третього пояси зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин), то даний припис жодним чином не стосується предмету Договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року. Приписом № 825-14/06 від 07.07.2016 року згідно п. 5 вказано, що "межі зон санітарної охорони не встановлені органами місцевого самоврядування та не погоджені органами земельних ресурсів та водного господарства".
У відповідності ст. 47 Закону України "Про землеустрій" встановлення обмежень можливе лише за умови виготовлення документації із землеустрою, а саме: "Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів".
Крім того, згідно з постановою КМУ № 2024 від 18.12.1998 року "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів" та згідно ст. 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно- епідеміологічної служби.
ОСОБА_7 п. 4.6. Договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року розроблення та погодження додаткових матеріалів, забезпечення межовими знаками, проведення додаткових топографо-геодезичних робіт понад розмір зазначений в пункті 1.1.1 та винесення меж земельних ділянок в натуру (на місцевість), внесення земельно-кадастрової інформації на магнітні носії, тощо проводиться Замовником окремо згідно виставлених рахунків та/або укладених договорів (додаткових угод).
Через п'ять років після підписання актів здачі приймання виконаних робіт згідно договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року листом № 71 від 20.09.2017 року на електронну адресу підприємства надійшло запрошення на тендер щодо "Виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використані земель та їх режимоутворюючих об'єктів", завдання на виконання робіт та додаткова інформація до завдання на виконання робіт.
Відповідно до додаткової інформації до завдання на виконання робіт у тендерній документації ПАТ "Рівнеазот" вказано, що межі першого поясу зони санітарної охорони свердловин №№2,4,5,6,9,11 спланований, огороджений та дотримується ПрАТ "Рівнеазот".
ОСОБА_7 даної інформації другий та третій пояси зони санітарної охорони свердловин водозабору розташовані на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області (та не перебувають у постійному користуванні ПрАТ "Рівнеазот"). З метою встановлення органами місцевого самоврядування меж територій ЗСО водозабору питних підземних вод Хотинського родовища (свердловини №№2,4,5,6,9,11) необхідно виготовити проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використані земель та їх режимоутворюючих об'єктів.
У відповідь на запрошення на тендер було направлено комерційну пропозицію на підготовчі роботи для отримання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використані земель та їх режимоутворюючих об'єктів.
Відповідач вважає, що наведене вище свідчить про те, що позивач мав намір встановити другий та третій пояси зони санітарної охорони свердловин водозабору, розташованих на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області як окремі роботи, що не пов'язані з предметом договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року, укладених з відповідачем. Позивач протягом 2013-2017 років жодного разу не звертався до відповідача з пропозицією "доробити недороблені роботи".
За наявною у відповідача інформацією, запрошення на тендер щодо "Виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використані земель та їх режимоутворюючих об'єктів", надсилалось і іншим розробникам документації з землеустрою, що здійснюють свою діяльність у Рівненській області.
ОСОБА_7 з ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Тобто, строк позовної давності у даних правовідносинах сплив 24.12.2015 року - через три роки після підписання усіх актів здачі приймання виконаних робіт.
В позовній заяві та в доданих до неї доказах не міститься відомостей, які б підтверджували поважність причин пропуску строку позовної давності. Ймовірно, позивач вважає, що він дізнався про ніби то порушення його прав з припису №825-14/06 від 07.07.2016 року, винесеного ПрАТ "Рівнеазот" Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеокадастру України. Проте, по тексту припису немає жодного посилання на невідповідність законодавству документів, виготовлених відповідачем. В приписі зазначено, що "межі зон санітарної охорони не встановлені органами місцевого самоврядування та не погоджені органами земельних ресурсів та водного господарства". Це не має жодного відношення до предмету договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року. Тому, відповідач - Привате підприємство "Експерт-Рівне-Земля" заявляє про застосування наслідків спливу строку позовної давності.
Крім того, до відзиву Відповідачем додано заяву № 373 від 03.05.2018 року про застосування наслідків спливу строку позовної давності, в якій останній просить суд застосувати до позовних вимог ПрАТ "Рівнеазот" наслідки спливу строку позовної давності, передбаченої ст. 257 ЦК України та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
10.05.2018 року до суду Позивачем подано відповідь на відзив в якому останній з доводами ПП "Експерт-Рівне-Земля", викладеними у відзиві на позовну заяву, ПрАТ "Рівнеазот" не погоджується з огляду на наступне.
Підписання актів здачі-приймання виконаних робіт в даному випадку не свідчать про завершення виконання робіт згідно договорів №№120404-1, 120404-3 від 06.04.2012р. в повному обсязі. Передана Відповідачем документація із землеустрою виконана не в повному обсязі, про що свідчать листи про зауваження та протоколи проведення перевірок електронних документів. Останні акти здачі-приймання виконаних робіт №1/3 і 3/3 були підписані 24.12.2012 р., але передача 7 (семи) документацій із землеустрою відбулась 04.01.2013р.. Позивачем були виявлені зауваження до технічних документацій, після усунення наших зауважень повторна передача документацій із землеустрою направлена листом від 15.01.2013р. №13. Але в процесі реєстрації державним реєстратором були виявлені технічні помилки в документаціях, про що свідчать протоколи перевірок і рішення про відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (лист 06.02.2013р. №07/6 ПАТ "Рівнеазот" до ПП Експерт-Рівне-Земля щодо технічних помилок в ХМІІ-файлах; рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру № РВ-5600001042013 від 29.01.2013р., № РВ-5600001452013 від 30.01.2013р., № РВ-5600001362013 від 30.01.2013р., № РВ-5600005352013 від 22.02.2013р., № РВ-5600006212013 від 27.02.2013р., № РВ-5600005042013 від 27.02.2013р., № РВ-5600006232013 від 27.02.2013р., № РВ-5600006222013 від 27.02.2013р., № РВ-5600004682013 від 27.02.2013р., № РВ-5600004632013 від 27.02.2013р., № РВ-5600004992013 від 27.02.2013р., № РВ-5600004922013 від 27.02.2013р., № РВ-5600005932013 від 27.02.2013р., № РВ-5600004972013 від 27.02.2013р.).
Позивач листом від 01.03.2013р. №07/7 звертався до Управління Держземагенства в Рівненській області щодо усунення виявлених помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру.
Виявлені помилки в документаціях усувалися до листопада 2013 року, підтвердженням цьому є витяг з Державного земельного кадастру №НВ 5600567552013 від 17.11.2013р.
Твердження ПП "Експерт-Рівне-Земля" щодо тлумачення ст. 50 Закону України "Про землеустрій" не відповідає її змісту, а саме в даній статті не зазначено що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачає визначення та встановлення охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель тільки в межах земельної ділянки, що відводиться. ОСОБА_7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051: п. 102 до Державного земельного кадастру вносяться відомості (зміни до них) про обмеження у використанні земель, зазначені у пункті 23 цього Порядку, на підставі зокрема пп. 4 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок; п. 108 під час державної реєстрації земельної ділянки здійснюється: 1) державна реєстрація обмежень у використанні земельної ділянки, що існують на момент державної реєстрації земельної ділянки; 2) внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частина 4 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" набрала чинності 03.12.2012р., а останні акти здачі-приймання виконаних робіт до договорів №120404-1 та №120404-3 були підписані 24.12.2012р. Отже, документації із землеустрою повинні містити підпис та особисту печатку сертифікованого інженера-землевпорядника.
ОСОБА_7 пункту 2 Розпорядження голови Рівненської обласної адміністрації від 14.03.2012 року №119, яке є дозволом для виготовлення проектів землеустрою по договорах №120404-1 та №120404-3 передбачено: "Провести державну експертизу розроблених проектів землеустрою в установленому законодавством порядку". Державна експертиза Відповідачем проведена не була, в той час, як згідно п. Завдання на проектування (Додаток №1 до Договорів №№120404-1, 120404-3) підставою для виконання роботи є саме Розпорядження голови Рівненської обласної адміністрації від 14.03.2012 року №119.
ОСОБА_7 положень ч.2 ст. 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" встановлення меж зон санітарної охорони джерела здійснюється у процесі розроблення проекту землеустрою. У абзаці 1 п. 3 "Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.1998р. №2024, зазначено, що межі зон санітарної охорони водних об'єктів визначаються проектом землеустрою. ОСОБА_7 п.5 ст.111 Земельного кодексу, відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.
Проведення ПрАТ "РІВНЕАЗОТ" тендеру щодо "Виготовлення проекту землеустрою, щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико - культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів" ніяким чином не відноситься до претензій Позивача до ПП "Рівне-Експерт-Земля" стосовно виконання договорів №120404-1 та №120404-3.
Щодо строку позовної давності ПрАТ "РІВНЕАЗОТ" вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що відповідно до п. 9.1. Договорів №120404-1 та № 120404-3 Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань. Як зазначалося вище роботи Відповідачем не виконані в повному обсязі, отже дія Договорів №120404-1 та №120404-3 не закінчилася.
Крім того, невиконання вимог законодавства у сфері землеустрою, зазначеного у Завданнях на виконання робіт щодо відведення земельних ділянок по артезіанським свердловинам, які є невід'ємними частинами Договорів, підтверджується результатами планової перевірки ПАТ "РІВНЕАЗОТ", проведеної в 2016 році Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України, оформленої ОСОБА_7 перевірки №06-05/25/2016-45/п (141) від 06.07.2016р., під час якої були виявлені порушення вимог законодавства України, що регулюють земельні відносини, які полягають у тому, що документацією із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ПАТ "РІВНЕАЗОТ", яку виготовилоПП "Експерт-Рівне-Земля" не визначені межі другого та третього поясів зон санітарної охорони підземних водних об'єктів, які входять до складу водоохоронних зон. Позивач вважає, що твердження Відповідача, про те, що Припис №825-14/06 від 07.07.2016р., складений за результатами згаданої перевірки не має жодного відношення до предмету Договорів не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки встановлення меж зон санітарної охорони та їх погодження здійснюється на підставі проекту землеустрою, який Відповідачем не виконаний. Таким чином, підстав для застосування наслідків спливу строків позовної давності немає.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.05.2018 року залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 сільську раду та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 сільську раду.
08.06.2018 року до Господарського суду Рівненської області від Відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив відповідно до якого, останнє просить у задоволенні позову відмовити повністю посилаючись на наступне.
ОСОБА_7 п. 3.6. Договорів "приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт" та п.3.7. "у разі відмови від підписання акту здачі-приймання виконаних робіт Замовник складає протягом трьох банківських днів з моменту отримання акту і матеріалів мотивований протокол розбіжностей". Такі протоколи розбіжностей Замовником не складались та Відповідачу не надавались, що свідчить про те, що роботи були прийняті Замовником в повному обсязі. Акти здачі приймання виконаних робіт по обох договорах між ПАТ "Рівнеазот" і ПП "Експерт-Рівне-Земля" були підписані без зауважень, а роботи оплачені в повному обсязі.
Предметом договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012 року було виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками. Документація із землеустрою виконана в повному обсязі, про що свідчать 7 (сім) повністю виготовлених проектів землеустрою, на які 30.10.12 р. було отримано 7 позитивних комплексних Висновків (03.07.1816 - 03.07.1822) діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, створеної розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації від 15.10.2012 року №925. Всі проекти були комісією погоджені. Висновки - це останній етап виготовлення проектів.
Рівненською районною державною адміністрацією листом від 06.02.1996 року № 06/181 було надано дозвіл ВАТ "Рівнеазот" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права постійного користування землею ВАТ "Рівнеазот". На вимогу Головного управління Держземагентства у Рівненській області, згідно Закону України "Про державний земельний кадастр" та наказу Держземагентства №43 від 04.05.1999 р. щодо проведення державної реєстрації на підставі технічної документації, Відповідач виконав додатково роботу, а саме -7 (сім) технічних документацій із землеустрою щодо посвідчення права постійного користування земельними ділянками ПАТ "РІВНЕАЗОТ" на 41 земельну ділянку. Розроблені технічні документації (комплект в кількості 7 штук) із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками, були передані ПАТ "Рівнеазот" до 10.12.2012 року. 10.12.2012 року разом з виготовленими ПП "Експерт-Рівне-Земля" технічними документаціями із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками, ПАТ "Рівнеазот" подає до Рівненської обласної державної адміністрації клопотання №№6313-6319, (зареєстровані в РОДА 11.12.2012 року), щодо видачі Державних актів на право користування земельними ділянками.
26.12.2012р. 7 (сім) технічних документацій із землеустрою щодо посвідчення права постійного користування земельними ділянками були затверджені Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації.
Від імені Позивача після повного виконання підприємством робіт із землеустрою, відповідно до частини 4 статті 26 Закону України "Про землеустрій", ПП "Експерт-Рівне-Земля" подало перший комплект із 7(семи) затверджених документацій із землеустрою (лист №638 від 27.12.2012 р.) до управління Держземагентства у Рівненському районі для внесення відомостей до Державного земельного кадастру (присвоєння кадастрових номерів).
Позивач в повній мірі скористався документацією із землеустрою, виготовленою ПП "Експерт-Рівне-Земля", для отримання правоустановчих документів на земельні ділянки, про що свідчать інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Відповідач вважає, що ПАТ "Рівнеазот" використав своє право і зареєстрував право постійного користування на земельні ділянки в Державному земельному кадастрі і в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Інформація з Державного реєстру речових прав свідчить про те, що документація із землеустрою виконана в повному обсязі та у відповідності до вимог чинного на той момент земельного законодавства.
Відповідно до висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, "В наданій на дослідження Технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками Публічному акціонерному товариству "Рівнеазот" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області, розробленої ПП "Експерт-Рівне-Земля" у 2012 році, наявні всі передбачені матеріали, які були необхідні на момент розроблення документації".
В листі ПАТ "Рівнеазот" №07/7 від 31.03.2013 року до управління Держземагентства в Рівненській області наголошує на повній готовності документацій із землеустрою: "На підставі рішення Господарського суду міста Києва та у відповідності до розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації ПП "Експерт-Рівне-Земля" були розроблені технічні документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "Рівнеазот" (всього 41 ділянка)"; "Відповідно до Протоколів проведення перевірки документації із землеустрою та обмінних файлів земельним ділянкам присвоєні кадастрові номери, а відомості про земельні ділянки внесені до автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру 11.10 - 31.10.2012 р"; "Всі зауваження комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою усунені ПП "Експерт- Рівне-Земля". 07.11.2012 року технічні документації із землеустрою були направлені на погодження до Головного управління Держземагенства у Рівненській області"; "Зауважень до технічної документації із землеустрою від Головного управління Держземагентства у Рівненській області не надходило і вона була затверджена розпорядженням голови обласної державної адміністрації №771 від 26.12.2012року".
Останні акти були підписані після того, як Позивач отримав перший комплекг технічної документації (до 10.12.2012 р.). Бо саме з цим комплектом ПАТ "Рівнеазот" 10.12.2012 р. звернувся з клопотаннями №№6313-6319 до Рівненської обласної державної адміністрації щодо видачі Державних актів на право користування земельними ділянками.
26.12.2012 р. технічні документації із землеустрою були затверджені Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації.
ОСОБА_7 пункту 3.8 договорів №№120404/1 - 120404/6 та 128005/1 за наслідками виконання зобов'язань, визначених в п.п. 1.1.1-1.1.2 Договору Виконавець передає Замовнику по два примірники виготовленої документації на паперових носіях та по одному примірнику такої документації в електронному вигляді (у форматі PDF)". Від імені замовника (Позивача) 27.12.2012р. (лист №638) після повного виконання підприємством "Експерт-Рівне-Земля" робіт із землеустрою і розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації про затвердження документації, підприємство "Експерт-Рівне-Земля" подало перший примірник - а) 7 (сім) затверджених документацій із землеустрою на паперових носіях та б) 7 документацій в електронному вигляді (у форматі PDF) до управління Держземагентства у Рівненському районі для внесення відомостей до Державного земельного кадастру (визначення кадастрових номерів). (Тобто, 27.12.2012 підприємство "Експерт-Рівне-Земля" по суті надало один примірник ПАТ "Рівнеазот", який, в свою чергу, було передано в управління Держземагентства у Рівненському районі).
04.01.2013 р. (через 5 робочих днів після першої передачі) надано Замовнику ще два примірники (ОСОБА_4 №1 від 04.01.2013р). 09.01.2013 року ПАТ "Рівнеазот" у своєму листі до ПП "Експерт-Рівне-Земля" зауважив, що не отримав Протоколи проведення перевірки документації із землеустрою та обмінних файлів. Але, цю роботу на замовлення ПАТ "Рівнеазот" виконували інші установи: Державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" та управління Держземагентства у Рівненському районі. Про що свідчить витяг з листа ПАТ "РІВНЕАЗОТ" №07/7 від 01.03.2013 року до управління Держземагентства в Рівненській області: "Державним підприємством "Центр Державного земельного кадастру" з 24.09.2012 року по 08.10.2012 року були створені Файли обміну даними у форматі XML на земельні ділянки ПАТ "РІВНЕАЗОТ". ОСОБА_7 вимог чинного законодавства обмінні файли були надані для перевірки до управління Держземагентства в Рівненському районі. Відповідно до Протоколів проведення перевірки документації із землеустрою та обмінних файлів земельним ділянкам присвоєні кадастрові номери, а відомості про земельні ділянки внесені до автоматизованої системи державного кадастру".
ОСОБА_7 пункту 4.6. договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012 року передбачено, що "оплата послуг управлінню Держкомзему, архітектури, управлінню охорони навколишнього природного середовища, відділу історико-культурної спадщини управління культури і туризму облдержадміністрації, унітарно-епідеміологічної станції, проведення реєстрації та друку державних актів, компенсація збитків та втрат лісогосподарського виробництва та сільськогосподарського, розроблення та погодження додаткових матеріалів, забезпечення межовими знаками, проведення додаткових топографо-геодезичних робіт та винесення меж земельних ділянок в натуру (на місцевість), внесення земельно-кадастрової інформації на магнітні носії, тощо проводиться Замовником окремо згідно виставлених рахунків та/або укладених договорів (додаткових угод) ".
Проте, на прохання (ОСОБА_4 №№07/1 від 09.01.2013р. ) ПАТ "Рівнеазот" долучити в акти передачі на збереження межових знаків підпис начальника правління Держземагентства у Рівненському районі та вказати на розмічувальних кресленнях прив'язки поворотних точок межі до точок GPS-знімання, ПП "Експерт-Рівне-Земля" 15.01.2013р. передало Замовнику ще додатково примірники документацій в електронному вигляді на диску у форматі PDF, земельно-кадастрову інформацію на магнітному носію (41 обмінний файл у форматі XML), розмічувальні креслення доповненні прив'язкою до точок GPS-знімання і ті ж протоколи проведення перевірки документацій із землеустрою та обмінних файлів на 41 земельну ділянку (у форматі PDF).
Роботи із створення, перевірки обмінних файлів та присвоєння кадастрових номерів були проведені на підставі додатково укладених угод між Рівненською філією ДП "Центр Державного земельного кадастру" (по створенню файлів обміну даними у форматі XML), управлінням Держземагентства у Рівненському районі (по перевірці) та ПАТ "РІВНЕАЗОТ" відповідно.
Щодо технічних помилок в XML - файлах та рішень про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру позивач зазначає наступне. Дані роботи були предметом договорів з іншою юридичною особою: Рівненською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", і не охоплювались предметом договорів з ПП "Експерт- Рівне-3емля". Між ПАТ "Рівнеазот" та ДП "Центр ДЗК" було укладено окремі договори про складання електронної документації. Так, згідно 2-го абзацу листа ПАТ "РІВНЕАЗОТ" №07/7 від 01.03.2013 року до управління Держземагентства в Рівненській області вказано, що "за проведення робіт із створення, перевірки обмінних файлів та присвоєння кадастрових номерів Рівненські філії ДП "Центр Державного земельного кадастру" та управлінню Держземагентства у Рівненському районі ПАТ "РІВНЕАЗОТ" кошти перераховані"; "Державним підприємством "Центр Державного земельного кадастру" з 24.09.2012 року по 08.10.2012 року були створені файли обміну у форматі XML на земельні ділянки ПАТ "РІВНЕАЗОТ". ОСОБА_7 вимог чинного законодавства обмінні файли були надані для перевірки до управління Держземагентства в Рівненському районі. Відповідно до Протоколів проведення перевірки документації із землеустрою та обмінних файлів земельним ділянкам присвоєні кадастрові номери, а відомості про земельні ділянки внесені до автоматизованої системи ведення державного кадастру 11.10-31.10.2012 року".
Відповідно до висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, "При розробці документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками, чинним законодавством не передбачено включення в документацію із землеустрою матеріалів встановлення (визначення) меж другого та третього поясів зон санітарної охорони свердловин водозабору".
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року "...згідно вимог ст.ст.50,56 Закону, землеустрій на місцевому рівні здійснюється в межах окремої земельної ділянки, що передається у власність чи користування.
Отже, в документації із землеустрою зазначаються обмеження у використанні тих земельних ділянок, відносно яких така документація розробляється".
ОСОБА_7 2 абзацу п.3 статті 186 Земельного кодексу України "Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів погоджуються з власниками, користувачами земельних ділянок, які включаються до території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів без їх вилучення, крім випадків, коли обмеження безпосередньо встановлені законом або прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами".
В даному випадку потрібні були б погодження меж обмежень і обтяжень із: 194 власниками ділянок ОСГ за межами населених пунктів; 137 власниками ділянок в межах с. Хотин; користувачами земель державної власності (лісове господарство, внутрішні війська МВС, промисловість, громадська забудова, землі водного фонду, с/г призначення тощо). (Дані про кількість ділянок, які перебувають у власності (користуванні) фізичних та юридичних осіб в межах другого (радіус дії - 160 м) і третього (радіус дії - 2436 м) поясів зон санітарної охорони водних об'єктів ПАТ "Рівнеазот" отримані з Публічної кадастрової карти, що перебуває у вільному доступі).
В разі відмови власників (користувачів) земельних ділянок погодити межі обмежень та обтяжень у використанні вищеперерахованих земельних ділянок, спір вирішується між зацікавленими сторонами (ПАТ "РІВНЕАЗОТ" та землекористувачами) в судовому порядку відповідно до п.2 ст. 111 Земельного кодексу України. До того часу, поки ПАТ "Рівнеазот" не досягне домовленості з переліченими вище власниками та користувачами земельних ділянок, встановлення особливого режиму санітарної охорони джерел у межах другого та третього поясів зон об'єктивно не можливе.
ОСОБА_7 розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт (яким було внесено зміни до ч.4.ст. 25 Закону України "Про землеустрій", на яку посилається Позивач) - "2. Встановити, що до 1 січня 2015 року суб'єкти господарювання, які до набрання чинності цим Законом у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою і мають у своєму складі інженера-землевпорядника, якого включено до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників згідно з вимогами цього Закону, є розробниками документації із землеустрою. 3. Кваліфікаційний сертифікат інженера -землевпорядника видається центральнім органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, безоплатно за добровільним зверненням. Для видачі кваліфікаційного сертифіката сертифікованого інженера-землевпорядника особи, зазначені в цьому пункті, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, заяву, копію документа (документів) про вищу освіту та копію трудової книжки". 5. Центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем опублікування цього Закону: утворити Кваліфікаційну комісію відповідно до вимог законів України "Про землеустрій", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність".
Тобто Землевпорядному підприємству треба був час на включення землевпорядників до Державного реєстру сертифікованих інженерів - землевпорядників: подати до Держземагентства відповідні документи; отримати кваліфікаційний сертифікат; включити його до Державного реєстру сертифікованих інженерів - землевпорядників.
Даний закон набрав чинності 4 грудня 2012 року.
Накази Міністерства аграрної політики та продовольства України № 738 від 28.11.2012 року "Про затвердження форм документів, необхідних для видачі Держземагентством України кваліфікованих сертифікатів інженерів - землевпорядників та включення інформації про них до Державного реєстру сертифікованих інженерів - землевпорядників" та №739 від 28.11.2012 р. "Про ствердження Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера -землевпорядника та інженера - геодезиста" були зареєстровані в Міністерстві юстиції України лише 7 грудня 2012 року.
Дані накази Міністерства аграрної політики та продовольства України набрали чинності з дня їх офіційного опублікування (п. 3 наказів) - 24 грудня 2012 року (Офіційний вісник України від 24.12.2012 р., № 96, стаття 3897, код акта 64909/2012 та стаття 3898, код акта 64910/2012 відповідно). А технічні документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками, були розроблені і передані для ПАТ "Рівнеазот" до 10.12.2012 р.
Цей факт підтверджують клопотання ПАТ "Рівнеазот" від 10.12.2012 р. до Рівненської обласної державної адміністрації №№6313 - 6319, до яких ПАТ "Рівнеазот" долучило розроблену Відповідачем технічну документацію.
10.12.2012 р. по 26.12.2012 р. ПП "Експерт-Рівне-Земля" фізично не могло би підписати документацію із землеустрою, оскільки дана документація перебувала на погоджені в обласній держадміністрації.
16.12.2018 р. документація із землеустрою була затверджена Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації.
Крім цього, за даними Державного реєстру землевпорядників http://land.gov.ua/wp-content/uploads/ 2018/05/ Derzhavniy reestr sertuficovanuh ingeneriv-zemlevporadnukiv stanom na-22-05-2018.xlsx перші 168 сертифікатів на Україні були отримані тільки 24.12.2012 року Сертифікат директора ПП "Експерт-Рівне-Земля" ОСОБА_8 був виданий 03.01.2013 року. Після чого від його імені була подана заява ще на внесення відомостей до державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, а після внесення відомостей була виготовлена печатка).
Ні проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, ні технічна документація із землеустрою щодо посвідчення права постійного користування землею, не підлягають обов'язковій державній землевпорядній експертизі. А добровільна державна експертиза проводиться за ініціативою замовника або розробника об'єкта експертизи щодо об'єктів, які не підлягають обов'язковій державній експертизі.
Тільки не у процесі розроблення проекту щодо відведення земельних ділянок, а у процесі розроблення проекту землеустрою щодо організації встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення.
Це підтверджується також листом Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року "...встановлення (визначення) меж другого та третього поясів зон санітарної охоронної зони свердловин водозабору відбувається за проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико - культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель, та їх режимоутворюючих об'єктів відповідно до ст. 47 Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою № 8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, "Матеріали щодо встановлення (визначення) меж другого та третього поясів зон санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання відповідно до п. г) статті 25 Закону України "Про землеустрій" в редакції, яка діяла з 21.03.2012 по 01.01.2013 року) є складовою частиною
Проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення."
Тобто, ПАТ "Рівнеазот" могло лише виступити ініціатором процесу по підготовці рішення про встановлення меж зон санітарної охорони 2-го і 3-го поясів, бо це - повноваження органів місцевого самоврядування. Відповідно, ПАТ "Рівнеазот" не заключало договорів з ПП "Експерт-Рівне-Земля" на роботи, які виходять за межі їх повноважень, і на територіях, які ним не використовуються (стаття 37 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання"). Визначаються межі зон санітарної охорони водних об'єктів проектом землеустрою щодо організації встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, а не проектом щодо відведення земельних ділянок.
В тому ж пункті 3. тільки в другому абзаці сказано, що "Межі ЗСО водних об'єктів встановлюються органами місцевого самоврядування на їх території за погодженням з державними органами земельних ресурсів, санітарно - епідеміологічного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології".
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року "...згідно вимог ст..ст.50,56 Закону, землеустрій на місцевому рівні здійснюється в межах окремої земельної ділянки, що передається у власність чи користування.
Отже, в документації із землеустрою зазначаються обмеження у використанні тих земельній ділянок, відносно яких така документація розробляється".
Тому, ПП "Експерт-Рівне-Земля" і були внесені обмеження у межах ділянок, наданих ПАТ "Рівнеазот" у постійне користування, а саме: обмеження в охоронній зоні газопроводу високого тиску; обмеження в охоронній зоні лінії електропередач напругою 110кВ; обмеження в прибережній захисній смузі р. Горинь; обмеження в прибережній захисній смузі р. Устя; обмеження в зоні санітарної охорони свердловин (1 пояс); обмеження в прибережній захисній смузі ставка. А на сусідні з артсвердловинами земельні ділянки, що є у власності 331 (194+137) фізичних осіб, які розташовані на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 рад, накладаються обмеження правового режиму другого і третього поясу зон санітарної охорони водних об'єктів ПАТ "Рівнеазот" за проектами землеустрою щодо організації та встановлення меж територій.
Через п'ять років після підписання актів здачі приймання виконаних робіт згідно договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року листом №71 від 20.09.2017 року на електронну адресу підприємства "Експерт-Рівне-Земля" надійшло запрошення на тендер за підписом заступника голови правління ПАТ "РІВНЕАЗОТ" головного інженера ОСОБА_9, начальника відділу робіт/послуг ОСОБА_10, начальника ВВ - ОСОБА_11О щодо "Виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використані земель та їх режимоутворюючих об'єктів" для встановлення меж зон санітарної охорони відомчого водозабору ПрАТ "РІВНЕАЗОТ". (За наявною у відповідача інформацією, запрошення на тендер надсилалось іншим розробникам документації із землеустрою, що здійснюють свою діяльність у Рівненській області).
В завданні на виконання робіт конкретно сказано, що хоча "межі зон санітарної охорони І, II та III поясів особливого режиму відомчого водозабору дули розраховані та визначені в 2011 році ТзОВ "Орбіта". "Проектом зон санітарної охорони (ЗСО) водозабору ВАТ "Рівнеазот" (Хотинське родовище питних підземних вод) ", але для встановлення меж зони санітарної охорони другого та третього поясу необхідно виготовити проект землеустрою щодо організації і встановлення меж водоохоронних зон для встановлення меж зон санітарної охорони.
Відповідно до завдання на виконання робіт йде перелік основних робіт, в тому числі: проведення топографо-геодезичних робіт на земельних ділянках, на яких будуть встановлені обмеження (а це - не тільки ділянки ПАТ "Рівнеазот", а ділянки ще тих 331 громадян, які мають у власності земельні ділянки, сусідні із свердловинами ПАТ "Рівнеазот"); погодження із власниками та користувачами встановлення обмежень (на їх ділянках!), створення файлів обміну даними, реєстрація обмежень в системі ДЗК; обов'язкова (а не добровільна!) експертиза землевпорядної документації в Держгеокадастрі (м.Київ).
(Відповідно до додаткової інформації до завдання на виконання робіт у тендерній документації ПАТ "Рівнеазот» вказано, що межі першого поясу зони санітарної охорони охоплюють свердловин №№2,4,5,6,9,11. Перший пояс спланований та огороджений. Правовий режим І поясу ЗСО дотримується ПАТ "Рівнеазот"; другий та третій пояси ЗСО свердловин водозабору розташовані на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад).
Ця документація конкретно показує, що Позивач усвідомлює необхідність виконання вимог Припису (№ 825-14/06 від 07.07.2016 р. Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України щодо встановлення меж зон санітарної охорони, тому оголошує тендер на "Виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного визначення".
Відповідно до висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, "В наданій на дослідження Технічній документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками Публічному акціонерному товариству "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області, розробленої ПП "Експерт-Рівне-Земля" у 2012 році, наявні всі передбачені матеріали, які були необхідні на момент розроблення документації".
Строк позовної давності у даних правовідносинах сплив 14.12.2015 року - через три роки після підписання усіх актів здачі приймання виконаних робіт.
В позовній заяві (та у відповіді на відзив) та в доданих до них доказах не міститься відомостей, які б підтверджували поважність причин пропуску строку позовної давності. Пояснення позивача щодо поважності пропуску строку позовної давності були спростовані вище по тексту заперечення.
ОСОБА_7 п. 3.6. Договорів "приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт" та п.3.7. "у разі відмови від підписання акту здачі-приймання виконаних робіт Замовник надає протягом трьох банківських днів з моменту отримання акту і матеріалів мотивований протокол розбіжностей". Такі протоколи розбіжностей Замовником не складались та Відповідачу не надавались, що свідчить про те, що роботи були прийняті Замовником в повному обсязі.
Акти здачі приймання виконаних робіт по обох договорах між ПАТ "Рівнеазот" і ПП "Експерт-Рівне-Земля" були підписані без зауважень, а роботи оплачені в повному обсязі. Використавши виготовлену ПП "Експерт-Рівне-Земля" документацію із землеустрою, ПАТ "Рівнеазот" реалізував своє право на землю і зареєстрував право постійного користування на 41 земельну ділянку в Державному земельному кадастрі і в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Інформація з Державного реєстру речових прав свідчить про те, що документація із землеустрою виконана в повному обсязі.
Під кожну артезіанську свердловину ПП "Експерт-Рівне-Земля" розробило документацію із землеустрою, виділило земельну ділянку, на яку ПАТ "Рівнеазот" оформило право постійного користування. Тобто те, що і очікувалось. Другий та третій пояси зон санітарної охорони розташовані на земельних ділянках, які не перебувають в постійному користуванні ПАТ "РІВНЕАЗОТ", а розташовані на територіях інших землевласників та землекористувачів різної форми власності. Тому, відповідач не мав жодної правової підстави для виконання цих робіт. (Див. лист Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року та висновок експерта судової експертиз питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ). Межі другого та третього поясів ЗСО підземних водних об'єктів згідно цієї ж перевірки встановлюються органами місцевого самоврядування та погоджуються з державними органами земельних ресурсів та водного господарства.
Як випливає з висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, та листа Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року, межі поясів ЗСО підземних водних об'єктів встановлюються згідно Проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико - культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів відповідно до статті 47 Закону України "Про землеустрій".
Крім того, згідно з постановою КМУ № 2024 від 18.12.1998 року "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів" та згідно ст. 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
ОСОБА_7 даної інформації другий та третій пояси зони санітарної охорони свердловин водозабору розташовані на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області (та не перебувають у постійному користуванні ПрАТ "Рівнеазот").
Підсумовуючи викладене, відповідач відмічає наступне.
Позовні вимоги ПрАТ "Рівнеазот" по суті полягають у тому, що Відповідач в рамках виготовлення документації із землеустрою відповідно до договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012 року, додатково повинен був би встановити межі зон санітарної охорони другого та третього поясів свердловин водозабору, що суперечить як чинному на дату розгляду справи законодавству, та і законодавству на дату виконання договорів (квітень-грудень 2012 року). Це підтверджується висновком експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, листом Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року та іншими наявними у справі доказами.
Разом з тим, 06.07.2018 року до суду надійшли письмові пояснення, відповідно до яких останній не погоджується та вважає за необхідне подати свої заперечення щодо аргументів, викладених у запереченнях Відповідача на відповідь на відзив та свою думку щодо висновку експерта та інших доказів, долучених Відповідачем.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про землеустрій" в редакції 2012р. "Документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації". Відповідно до даної статті існують різні види документацій із землеустрою серед яких передбачено і проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
ОСОБА_7 пункту 1.1.2. Договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012р. предметом Договорів є виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Також, згідно завдання на виконання робіт, що є додатками №1 до договорів №120404-1 та №120404-3, підставою для виконання робіт є розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14.03.2012р. №119, в якому надається дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок.
Відповідно до пункту 6 листа Головного управління щодо надання відповіді на питання ПП "Експерт-Рівне-Земля" №13-17-0.10-2701/2-18 від 4.06.2018р. "Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у 2012 році розроблялися згідно порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо ведення земельних ділянок". ОСОБА_7 п. 6 зазначеного вище Порядку проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником, що є невід'ємною частиною договору на проведення відповідних робіт".
Слід зазначити, що у п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" зазначено, що "Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства", а згідно пункту 11 зазначеної постанови "Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською адміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок".
Отже, останнім етапом виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки є його затвердження відповідними державними органами, а не висновки про погодження проектів землеустрою.
Також слід зазначити про необхідність проведення державної експертизи розроблених проектів землеустрою, перед подачею їх на затвердження, що передбачено пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №677, пунктом 2 розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14.03.2012р. №119 та договорами між Відповідачем та Позивачем №120404-1, №120404-3 від 04.04.2012р.
Відповідач не посилається згідно якої конкретно вимоги Головного управління Держземагенства у Рівненській області щодо проведення державної реєстрації на підставі технічної документації, Він виконав додаткову роботу, а саме - 7 (сім) технічних документацій із землеустрою. В матеріалах справи відсутня дана вимога.
Також, зазначаємо що в "Технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області" зазначається: на сторінках 1 і 2 назва: "технічна документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області"; в графічних матеріалах назва: "проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування".
Позивач вважає, що Відповідач вводить суд в оману, стверджуючи про виконання додаткової роботи. Він просто змінив назву документації з "проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" на "технічну документацію". Взагалі не зрозуміло до якого виду документації із землеустрою згідно ст. 25 Закону "Про землеустрій" відноситься передана Відповідачем документація.
Виконання додаткової роботи, а саме - 7 (сім) технічних документацій із землеустрою не передбачено договорами №120404-1, №120404-3 від 04.04.2012р.
Також зазначаємо, що відповідно до пункту 9.2. договорів №120404-1, №120404-3 від 04.04.2012р. "Зміни у договір можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється додатковою угодою до цього договору. Зміни і доповнення, додаткові угоди до цього договору укладається у письмовій формі та підписуються сторонами або уповноваженими на те їх представниками і є його невід'ємними частинами".
Останні акти здачі-приймання виконаних робіт №1/3 і 3/3 були підписані 24.12.2012р., але передача 7 документацій із землеустрою відбулась 04.01.2013р..
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що документації із землеустрою повинні містити підпис та особисту печатку сертифікованого інженера - землевпорядника. Оскільки даний Закон набрав чинності 04.12.2012р., то і вся документація з землеустрою, яка розроблялася станом на 04.12.2012р. повинна відповідати вимогам вищезазначеного закону.
ОСОБА_7 п. 3.8 договорів №120404-1 та №120404-3 від 04.04.2012р. Відповідач повинен передати Позивачу два примірники документації. В пункті 3 Пояснювальної записки Технічних документацій сказано, що дана документація розроблялася в трьох примірниках, а на затвердження до Рівненської обласної державної адміністрації передавався один примірник, що не заважало Відповідачу підготувати документацію відповідно до ст. 25 Закону України "Про землеустрій".
Проведення державної експертизи розроблених проектів землеустрою передбачено пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок"; пунктом 2 розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14.03.2012р. №119 та договорами між Відповідачем та Позивачем №120404-1, №120404-3 від 04.04.2012р.
Також відповідно до копії листа Відповідача до головного управління Держземагенства у Рівненській області №616/1 від 03.12.2012р. зазначаємо що Відповідач відкликав з добровільної державної експертизи розроблені ним проекти землеустрою, що може свідчити про невідповідність даних проектів землеустрою чинному законодавству України. Ця копія листа показує, що Відповідач усвідомлював необхідність проведення державної експертизи.
Дане твердження в листі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області стосується чинного на сьогоднішній день законодавства, а не законодавства, чинного на момент розробки проекту землеустрою (2012р.). Як зазначено в листі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області "Крім того, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.1998р. №2024 "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів" визначено, що межі зон санітарної охорони водних об'єктів визначаються проектом землеустрою. Враховуючи вищезазначене у 2012році межі зон санітарної охорони водних об'єктів визначалися за проектами землеустрою", а не "у процесі розроблення проекту землеустрою щодо організації встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення", як зазначає Відповідач.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. №1094 (чинною у 2012році) "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та становлення меж територій заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного значення" не йдеться про зони санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання, і матеріали щодо встановлення (визначення) меж другого та третього поясів зон санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання не є складовою частиною проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико - культурного призначення.
В ст. 47 Закону України "Про землеустрій" (в редакції 2012року) та вищезазначеній Постанові не передбачалась розробка проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного Фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, а це передбачається в ст. 47 Закону України "Про землеустрій" в редакції Закону № 497-VІІІ від 02.06.2015 року.
Відповідно до п. 5 ст. 111 Земельного Кодексу України, відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
У ст.ст. 50, 56 Закону України "Про землеустрій" не сказано, що землеустрій здійснюється в межах окремої земельної ділянки. Відповідно до ст. 50 вищезазначеного Закону проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають перелік обмежень у використанні земельних ділянок, а не окремої земельної ділянки.
Щодо Висновку експерта №8403 з питань землеустрою за заявою ПП "Експерт-Рівне-Земля".
Розглянувши висновок експерта №8403 судової експертизи з питань землеустрою за заявою ПП "Експерт-Рівне-Земля" від 04.06.2018р., ПрАТ "РІВНЕАЗОТ" вважає за необхідне звернути увагу суду на наступне.
По першому питанню експертизи: У висновку не вказано, на яких саме сторінках в зазначеній технічній документації, переданій на дослідження, знаходяться матеріали: акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель; перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути.
Експерт у висновку посилається на Наказ державного комітету України із земельних ресурсів від 08.10.2009р. №534 "Про затвердження Еталону технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку", але п.1 даного Наказу зазначає: "Затвердити Еталон технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку при безоплатних оформленню та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки (далі - Еталон)", тобто цей Еталон не стосується технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками юридичної особи - ПАТ "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області.
Крім того, експерт не дослідив, чи завдання на виконання робіт, які є невід'ємною частиною до договорів №№ 120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року, відповідають виду технічної документації, представленій на дослідження.
З огляду на викладене, Позивач вважає, що висновок експерта з першого питання не відповідає вимогам нормативно-правових актів в сфері землеустрою та завданням на виконання біт, які є невід'ємною частиною до договорів №№ 120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року.
По другому питанню: Експерт не зазначає на підставі яких нормативних документів зроблений цей висновок.
ОСОБА_7 п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677 (в редакції 2012 року), проекти відведення земельних ділянок розробляються на підставі:
рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (у нашому випадку це розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14.03.2012 року № 119 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою");
укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проектів відведення земельних ділянок щодо відведення земельних ділянок (у нашому випадку договорів між ПАТ "Рівнеазот" та ПП "Експерт-Рівне-Земля" №№ 120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок);
судового рішення (у нашому випадку рішення Господарського суду міста Києва № 14/10 від 05.10.2011 року).
Відповідно до п.6 зазначеного Порядку, проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником, що є невід'ємною частиною договору на проведення відповідних робіт.
Станом на момент укладання договорів №№120404-1, 120404-3 від 06.04.2012року земельні ділянки не були сформовані і відомості про них не занесені до Державного земельного кадастру. Видана технічна документація не відповідає умовам п.5 ст. 79-1 Земельного кодексу України та завданням на виконання робіт, які є невід'ємною частиною до договорів №№ 120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року.
Станом на сьогоднішній день умови договорів №№120404-1, 120404-3 від 06.04.2012року розробниками документації не виконані.
Підсумовуючи вищесказане, зазначаємо, що висновки експерта необґрунтовані і не відповідає вимогам п. 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України та завданням на виконання робіт, які є невід'ємною частиною Договорів №№120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року, та розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14.03.2012р. №119.
По третьому питанню: Висновки по цьому питанню не відповідають нормативним документам, а саме: пункт 1 ст. 14 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачається включення таких відомостей про обмежень у використанні земель до Державного земельного растру: вид; опис меж; площа; зміст обмеження; опис режимоутворюючого об'єкта - контури, назви та характеристики, що обумовлюють встановлення обмежень (за наявності такого об'єкта); інформація про документи, на підставі яких встановлено обмеження у використанні земель.
ОСОБА_7 п. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні. Відповідно до п.5 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
В п. 5 ст. 21 ЗУ "Про Державний земельний кадастр" зазначено, що відомості про обмеження у використанні земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Пунктом 5 ст. 111 Земельного кодексу України передбачено, що відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.
ОСОБА_7 положень ч. 2 ст. 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" встановлення меж зон санітарної охорони джерела здійснюється у процесі розроблення проекту землеустрою. У абзаці 1 п. 3 "Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.1998р. №2024 зазначено, що межі зон санітарної охорони водних об'єктів визначаються проектом землеустрою.
Слід відмітити, що пояснення по третьому питанню, які зроблені експертом, повинні бути включені в проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, передбачених завданнями на виконання робіт, які є невід'ємною частиною договорів №№ 120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року.
По четвертому питанню: Висновком експерта підтверджено, що розробником видана технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області, яка не була предметом Договорів №№120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року. Таким чином, розробник не виконав умови Договорів №№ 120404-1, 20404-3 від 06.04.2012 року про видачу замовнику проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області.
В представленій експерту на дослідження технічній документації із землеустрою щодо надання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області зазначається: на сторінках 1 і 2 назва: "Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "РІВНЕАЗОТ" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області"; в графічних матеріалах назва: "проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування". Таким чином, висновки експерта щодо матеріалів, переданих йому на дослідження не повною відповідають вимогам нормативно-правових актів у сфері землеустрою та завданнями на виконання робіт, які є невід'ємною частиною договорів №№ 120404-1, 120404-3 ; від 06.04.2012року.
Окремо вважаємо за необхідне звернути увагу суду на ту обставину, що згідно приписів ч. 2 ст. 98 ГПК України, предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. На вирішення експерту були поставлені питання, які стосуються питання права. Всі поставлені на вирішення експерта питання стосуються правової оцінки предмета спору. Надання правової оцінки обставинам справи є компетенцією суду, а не компетенцією експерта з інженерно-технічних досліджень. Тим більше, що предметом Договорів 120404-1, 120404-3 від 06.04.2012 року є виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а не технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками.
Таким чином, Позивач вважає, що висновок експерта №8403 від 04.06.2018р. не є належним доказом в розумінні ст. 76 ГПК України, оскільки не стосується предмета доказування - виконання умов договору та виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП "Експерт-Рівне-Земля".
03.08.2018 року до Господарського суду Рівненської області від третьої особи - ОСОБА_3 сільської ради, надійшли пояснення щодо позову, відповідно до яких остання зазначає наступне.
ПАТ "Рівнеазот" зареєстрував право постійного користування на земельні ділянки в Державному земельному кадастрі і в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. ПрАТ "Рівнеазот" сплачує земельний податок за земельні ділянки розташовані на території ОСОБА_3 сільської ради (кадастрові номери № 5624689500:01:001:0242; № 5624689500:01:010:0001; № 5624689500:01:004:0001 та інші).
ОСОБА_3 сільській раді лише в 2018 році стало відомо про "Другий та третій пояси зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин)", які включають територію, що призначається для охорони джерел водопостачання від забруднення, крім того нам стало відомо, що вказані вище пояси зон санітарної охорони розташовані на земельних ділянках, які не перебувають в постійному користуванні ПрАТ "РІВНЕАЗОТ", а розташовані на територіях інших землевласників та землекористувачів різної форми власності.
Зона санітарної охорони II поясу становить 160 м, а зона санітарної охорони III поясу становить: загальна довжина ЗСО - 2436 м.; ширина ЗСО - 1046 м. Другий та третій пояси (обмеження і спостереження) включають територію, що відводиться для забезпечення охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання. У межах санітарної охорони джерел питної води та об'єктів централізованого питного водопостачання господарська та інша діяльність обмежується. Забороняється розміщення, будівництво, введення в дію, експлуатація та реконструкція підприємств та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі дотримання всіх вимог і виконання заходів, передбачених у проектах зон санітарної охорони, проектах на будівництво та реконструкцію, інших проектах.
ОСОБА_3 сільською радою були розроблені та затвердженні (пройшли громадські слухання) генеральні плани населених пунктів, зокрема села Хотин, що знаходиться в безпосередній близькості до вказаних вище артсвердловин. Генеральним планом населеного пункту Хотин передбачені земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків, тобто встановлення другого та третього поясів зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) внесе обмеження на земельні ділянки та унеможливить будівництво житлових будинків на даних ділянках.
ОСОБА_3 сільська рада вважає, що при розробці проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів (а саме встановлення (визначення) меж другого та третього поясів зон санітарної охорони та об'єктів централізованого питного водопостачання) обов'язковим є погодження сільської ради та нотаріальні згоди землевласників та землекористувачів різної форми власності на які буде поширюватися обмеження.
Оскільки згідно ст. 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів погоджуються з власниками, користувачами земельних ділянок, які включаються до території природно - заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів без їх вилучення, крім випадків, коли обмеження безпосередньо встановлені законом або прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Наскільки відомо ОСОБА_3 сільській раді межі другого та третього поясів ЗСО підземних водних об'єктів не встановлені органами місцевого самоврядування та не погоджені з державними органами земельних ресурсів та водного господарства.
Представник Позивача в судовому засіданні 07.08.2018 року підтримав позовні вимоги, з підстав зазначених у позовній заяві.
Представники Відповідача в судовому засіданні 07.08.2018 року заперечили проти позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві.
Представник третьої особи - ОСОБА_2 сільської ради, в судове засідання 07.08.2018 року повторно не з'явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 35331 0029405 1, яке наявне в матеріалах справи.
Представник третьої особи - ОСОБА_3 сільської ради, в судове засідання 07.08.2018 року не з'явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.
Разом з тим, до суду від ОСОБА_3 сільської ради, у поясненнях щодо позову, заявлено клопотання, відповідно до якого остання просить суд розглянути справу без участі ОСОБА_3 сільської ради.
ОСОБА_7 з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Зважаючи на те, що неявка представників третіх осіб не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
ОСОБА_7 з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ОСОБА_7 з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Таким чином суд вважає, що треті особи про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності третіх осіб за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення. При цьому господарський суд керувався наступним.
06 квітня 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Рівнеазот" (нова назва Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот") (Замовник) та ОСОБА_1 підприємством "Експерт-Рівне-Земля" (Виконавець) укладено Договір № 120404-1 (далі - Договір 1), за умовами якого, Виконавець зобов'язується виконати з дотриманням вимог законодавства роботи із землеустрою з виконання топографо-геодезичних робіт по земельних ділянках орієнтовною площею до 300 га на території ОСОБА_2, Бронниківської та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області; Виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області; а Замовник - зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи (п.п. 1.1.1 та п.п. 1.1.2. п. 1.1. Договору 1).
Відповідно до п. 1.2. Договору 1, технічні, економічні та інші вимоги до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюються Завданням на виконання робіт (Додаток №1) та чинним законодавством.
ОСОБА_7 з п. 1.3. Договору 1, отриманий внаслідок виконання цього договору Проект землеустрою переходить у власність Замовника після повної оплати вартості робіт.
Загальна вартість робіт за цим договором становить: 385 000 (триста вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 коп. без ПДВ. Загальна вартість робіт визначається згідно з Протоколом погодження договірної ціни на виконання робіт (Додаток №2). Замовник на протязі трьох банківських днів починаючи з дня підписання цього договору зобов'язується здійснити авансовий платіж Виконавцю у розмірі: 140 000 (сто сорок тисяч) гривень 00 коп. без ПДВ. Розрахунок за виконані роботи буде проводитись на підставі актів здачі-приймання виконаних робіт (п. 2.1. - п. 2.3. Договору 1).
У відповідності до п. 3.3. Договору 1, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виконавець подає для погодження із землекористувачем та комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою ( у відповідності до статті 123 Земельного кодексу України), суміжними землевласниками та землекористувачами шляхом підписання відповідних документів. Строки погодження не входять в загальний строк виконання робіт зазначеному в пункті 4.2.
Пунктом 3.6. Договору 1 сторони погодили, що приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт.
У разі відмови від підписання акта здачі-приймання виконаних робіт Замовник складає протягом трьох банківських днів з моменту отримання акта і Проекту землеустрою мотивовану відмову. Після узгодження обставин, які стали підставою для відмови Замовника у підписанні акту здачі-приймання робіт, Виконавець усуває виявлені недоліки в роботі і повторно подає на підпис Замовнику акт здачі-приймання робіт. (п. 3.7. Договору 1).
ОСОБА_7 з п. 3.8 Договору 1, за наслідками виконання зобов'язань, визначених в п.п. 1.1.1-1.1.2 Договору Виконавець передає Замовнику в строк, визначений п. 4.3 Договору, по два примірники виготовленої документації на паперових носіях та по одному примірнику такої документації в електронному вигляді (у форматі PDF).
Відповідно до п. 4.3. Договору 1 сторони узгодили, що після погодження проектів землеустрою у встановленому законом порядку, проведення державної експертизи землевпорядної документації, до подання проектів землеустрою на затвердження Рівненською обласною державною адміністрацією Замовник протягом п'яти банківських днів після підписання акта здачі-приймання виконаних робіт оплатити виконані роботи у розмірі: 110 000 (сто десять тисяч) гривень без ПДВ.
Пунктом 6.1. Договору 1 передбачено, що договір припиняється повним виконанням сторонами своїх зобов'язань.
У відповідності до п. 9.1. Договору 1, договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань.
За змістом п/п 1.1. та п/п 1.2. Завдань на виконання робіт (Додаток 1 до Договору № 120404-1 від 06.04.2012 року), виконувана робота: виконання топографо-геодезичних робіт по земельних ділянках орієнтовною площею до 300 га на території ОСОБА_2, Бронниківської та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області; розробка проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПАТ "Рівнеазот" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області.
06 квітня 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Рівнеазот" (нова назва Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот") (Замовник) та ОСОБА_1 підприємством "Експерт-Рівне-Земля" (Виконавець) укладено Договір № 120404-3 (далі - Договір 2), за умовами якого, Виконавець зобов'язується виконати з дотриманням вимог законодавства роботи із землеустрою з: Виконання виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_3 сільської ради Рівненського району Рівненської області; а Замовник - зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи (п.п. 1.1.1 п. 1.1. Договору 2).
Відповідно до п. 1.2. Договору 2, технічні, економічні та інші вимоги до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюються Завданням на виконання робіт (Додаток №1) та чинним законодавством.
ОСОБА_7 з п. 1.3. Договору 2, отриманий внаслідок виконання цього договору Проект землеустрою переходить у власність Замовника після повної оплати вартості робіт.
Загальна вартість робіт за цим договором становить: 12 400 (дванадцять тисяч чотириста) гривень 00 коп. без ПДВ. Загальна вартість робіт визначається згідно з Протоколом погодження договірної ціни на виконання робіт (Додаток №2). Замовник на протязі трьох банківських днів починаючи з дня підписання цього договору зобов'язується здійснити авансовий платіж Виконавцю у розмірі: 5 000 (п'ять тисяч) гривень 00 коп. без ПДВ. Розрахунок за виконані роботи буде проводитись на підставі актів здачі-приймання виконаних робіт (п. 2.1. - п. 2.3. Договору 2).
У відповідності до п. 3.3. Договору 2, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виконавець подає для погодження із землекористувачем та комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (у відповідності до статті 123 Земельного кодексу України), суміжними землевласниками та землекористувачами шляхом підписання відповідних документів. Строки погодження не входять в загальний строк виконання робіт зазначеному в пункті 4.2.
Пунктом 3.6. Договору 2 сторони погодили, що приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт.
У разі відмови від підписання акта здачі-приймання виконаних робіт Замовник складає протягом трьох банківських днів з моменту отримання акта і матеріалів мотивований протокол розбіжностей (п. 3.7. Договору 2).
ОСОБА_7 з п. 3.8 Договору 2, за наслідками виконання зобов'язань, визначених в п.п. 1.1.1 Договору Виконавець передає Замовнику в строк, визначений п. 4.2 Договору, по два примірники виготовленої документації на паперових носіях та по одному примірнику такої документації в електронному вигляді (у форматі PDF).
Відповідно до п. 4.2. Договору 2 сторони узгодили, що після погодження проектів землеустрою у встановленому законом порядку, проведення державної експертизи землевпорядної документації, до подання проектів землеустрою на затвердження Рівненською обласною державною адміністрацією Замовник протягом п'яти банківських днів після підписання акта здачі-приймання виконаних робіт оплатити виконані роботи у розмірі: 3 400 (три тисячі чотириста) гривень без ПДВ.
Пунктом 6.1. Договору 2 передбачено, що договір припиняється повним виконанням сторонами своїх зобов'язань.
У відповідності до п. 9.1. Договору 2, договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань.
За змістом п.п. 1.1. та п.п. 1.2. Завдань на виконання робіт (Додаток 1 до Договору № 120404-1 від 06.04.2012 року), виконувана робота: розробка проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПАТ "Рівнеазот": для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_3 сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Вказані Договір 1 та Договір 2 підписані повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх.
У відповідності до вищевказаних Договорів сторонами були підписані ОСОБА_7 здачі - приймання виконаних робіт:
- № 1 від 25.06.2012 року на суму 140 000,00 грн., № 1/2 від 23.07.2012 року на суму 135 000,00 грн. та № 1/3 від 24.12.2012 року на суму 110 000,00 грн. згідно договору № 120404-1 від 06.04.2012 р., загальною вартістю робіт у розмірі 385 00,00 грн., яка встановлена п. 2.1. Договору № 120404-1;
- № 3 від 25.06.2012 року на суму 5 000,00 грн., № 3/2 від 23.07.2012 року на суму 4 000,00 грн. та № 3/3 від 24.12.2012 року на суму 3 400,00 грн. згідно договору № 120404-3 від 06.04.2012 р., загальною вартістю робіт у розмірі 12 400,00 грн., яка встановлена п. 2.1. Договору № 120404-3.
Акти здачі - приймання виконаних робіт підписані повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх без будь - яких зауважень та заперечень зі сторони Замовника.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Господарське зобов'язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов'язання; у разі поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами. Господарське зобов'язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду. До відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ст. 202 Господарського кодексу України (далі - ГК України)).
Пунктами 3.6 та 6.1 Договору 1 та Договору 2 сторони узгодили, що приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт. Договір припиняється повним виконанням сторонами своїх зобов'язань.
Як вбачається з матеріалів справи, сторонами, без будь яких зауважень зі сторони Замовника, були підписані акти здачі - приймання виконаних робіт, та відповідно, останнім в оплачено за виконані роботи повну суму, відповідно до умов Договорів, відтак, сторонами виконано взяті на себе зобов'язання відповідно до умов Договорів № 120404-1 та № 120404-3.
Фактично, шляхом підписання ОСОБА_7 здачі-приймання виконаних робіт позивач погоджувався з кожним етапом виконання робіт і жодних претензій до складу та до якості робіт при цьому не висловлював. Просте підсумовування сплачених Позивачем сум показує, що Позивачем була сплачена повна вартість робіт згідно п. 2.1. договорів №120404-1 та №120404-3 від 06.04.2012 року, а саме 385 000 ( триста вісімдесят п'ять тисяч ) гривень та 12 400 (дванадцять тисяч чотириста ) гривень відповідно.
Предметом договорів №120404-1 та №120404-3 від 06.04.2012 року було виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками.
Відповідно до висновків про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № № 03-07/1816, 03-07/1817, 03-07/1818, 03-07/1819, 03-07/1820, 03-07/1821, 03-07/1822 від 30.10.2012 року, діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, створеної розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації від 15.10.2012 року № 925 та № 929, погоджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПАТ "Рівнеазот".
Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації №771 від 26.12.2012 року "Про посвідчення права постійного користування земельними ділянками ПАТ "Рівнеазот"" розглянувши клопотання ПАТ "Рівнеазот", технічну документацію із землеустрою, відповідно до рішення господарського суду м. Києва № 14/10 від 05.10.2011 р., затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ "Рівнеазот" загальною площею 880,1902 гектара на території Бронниківської, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району.
Від імені Позивача після повного виконання підприємством робіт із землеустрою, відповідно до частини 4 статті 26 Закону України Про землеустрій , ПП Експерт-Рівне-Земля подало перший комплект із 7 (семи) затверджених документацій із землеустрою (лист №638 від 27.12.2012 р.) до управління Держземагентства у Рівненському районі для внесення відомостей до Державного земельного кадастру (присвоєння кадастрових номерів).
Позивач в повній мірі скористався документацією із землеустрою, виготовленою ПП Експерт-Рівне-Земля , для отримання правоустановчих документів на земельні ділянки, про що свідчать інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (Відповідна інформація міститься в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
ПАТ Рівнеазот використав своє право і зареєстрував право постійного користування на земельні ділянки в Державному земельному кадастрі і в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Інформація з Державного реєстру речових прав свідчить про те, що документація із землеустрою виконана в повному обсязі та у відповідності до вимог чинного на той момент земельного законодавства.
Позивач стверджує, що передана відповідачем документація із землеустрою виконана не в повному обсязі.
Однак дане твердження не підтверджено ні належними доказами зі сторони Позивача, ні матеріалами справи.
Так відповідно до висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ, В наданій на дослідження Технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками Публічному акціонерному товариству РІВНЕАЗОТ для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території ОСОБА_2 сільської ради Рівненського району Рівненської області, розробленої ПП Експерт-Рівне-Земля у 2012 році, наявні всі передбачені матеріали, які були необхідні на момент розроблення документації .
Позивач стверджуючи, що роботи виконані не в повному обсязі, однак в той же час в листі ПАТ РІВНЕАЗОТ №07/7 від 01.03.2013 року до управління Держземагентства в Рівненській області наголошує на повній готовності документацій із землеустрою: На підставі рішення Господарського суду міста Києва та у відповідності до розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації ПП Експерт-Рівне-Земля були розроблені технічні документації із землеустрою щодо складання документів , що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ПАТ Рівнеазот (всього 41 ділянка) ; Відповідно до Протоколів проведення перевірки документації із землеустрою та обмінних файлів земельним ділянкам присвоєні кадастрові номери, а відомості про земельні ділянки внесені до автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру 11.10 - 31.10.2012 р ; Всі зауваження комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою усунені ПП Експерт- Рівне-Земля . 07.11.2012 року технічні документації із землеустрою були направлені на погодження до Головного управління Держземагенства у Рівненській області .
Зауважень до технічної документації із землеустрою від Головного управління Держземагентства у Рівненській області не надходило і вона була затверджена розпорядженням Голови обласної державної адміністрації №771 від 26.12.2012року
За змістом ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачає визначення та встановлення охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель в межах земельної ділянки, що відводиться.
Крім того відповідно до ст. 55 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), зокрема, включає: и) кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; тобто, земельної ділянки, що відводиться.
Таким чином, межі зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) були встановлені в межах земельних ділянок, що відводилися в постійне користування ПАТ Рівнеазот , а саме перший пояс зон санітарної охорони водних об'єктів - все визначено та встановлено (відомості внесені в файли обміну даними відповідно і до Державного земельного кадастру).
Завданням на виконання робіт (Додатком № 1 до Договорів №120404-1 та №120404-3) не передбачено виконання визначення та встановлення другого та третього поясів зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області.
Другий та третій пояси зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин) включають територію, що призначається для охорони джерел водопостачання від забруднення, вказані вище пояси зон санітарної охорони розташовані на земельних ділянках, які не перебувають в постійному користуванні ПрАТ "Рівнеазот", а розташовані на територіях інших землевласників та землекористувачів різної форми власності. Тому, відповідач не має жодної правової підстави для виконання вказаних робіт.
ОСОБА_7 п.2. розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт (яким було внесено зміни до ч.4.ст. 25 Закону України "Про землеустрій", на яку посилається позивач) "до 1 січня 2015 року суб'єкти господарювання, які до набрання чинності цим Законом у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою і мають у своєму складі інженера-землевпорядника, якого включено до Державного реєстру сертифікованих інженерів - землевпорядників згідно з вимогами цього Закону, є розробниками документації із землеустрою". Даний закон набрав чинності 4 грудня 2012 року, тобто до підписання договорів №120404-1 та №120404-3 та до підписання актів здачі приймання виконаних робіт. Оскільки відповідач до набрання чинності цим Законом у встановленому законом порядку отримав ліцензію на проведення робіт із землеустрою і мав у своєму складі інженера-землевпорядника, він являвся розробником документації із землеустрою і не потребував підпису сертифікованого інженера-землевпорядника.
Дані документації із землеустрою згідно ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" не підлягають обов'язковій експертизі. ОСОБА_7 ст. 11 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" добровільна державна експертиза проводиться за ініціативою замовника або розробника об'єкта експертизи щодо об'єктів, які не підлягають обов'язковій державній експертизі.
Стосовно припису, виданого Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеокадастру України щодо встановлення Позивачем другого та третього поясів зон санітарної охорони водних об'єктів (артсвердловин), то даний припис жодним чином не стосується предмету Договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року. Приписом №825-14/06 від 07.07.2016 року згідно п. 5 вказано, що "межі зон санітарної охорони не встановлені органами місцевого самоврядування та не погоджені органами земельних ресурсів та водного господарства".
У відповідності ст. 47 Закону України "Про землеустрій" встановлення обмежень можливе лише за умови виготовлення документації із землеустрою, а саме: "Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів".
ОСОБА_7 з постановою КМУ № 2024 від 18.12.1998 року "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів" та згідно ст. 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно - епідеміологічної служби.
За змістом п. 4.6. Договорів № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 року сторони визначили, що розроблення та погодження додаткових матеріалів, забезпечення межовими знаками, проведення додаткових топографо-геодезичних робіт понад розмір зазначений в пункті 1.1.1 та винесенням меж земельних ділянок в натуру (на місцевість), внесення земельно-кадастрової інформації на магнітні носії, тощо проводиться Замовником окремо згідно виставлених рахунків та/або укладених договорів (додаткових угод).
Відтак з огляду на вищезазначене суд констатує наступне.
По-перше, під кожну артезіанську свердловину ПП Експерт-Рівне-Земля розробило документацію із землеустрою, виділило земельну ділянку, на яку ПАТ ОСОБА_12 оформило право постійного користування. Тобто виконано те, що і передбачалося Договорами №120404-1 та 120404-3 від 06.04.2012 року.
По-друге, другий та третій пояси зон санітарної охорони розташовані на земельних ділянках, які не перебувають в постійному користуванні ОСОБА_12 а розташовані на територіях інших землевласників та землекористувачів різної форми власності. Тому, відповідач не мав жодної правової підстави для виконання цих робіт, що відмічено у листі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року і висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 04.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ.
По-третє, межі другого та третього поясів ЗСО підземних водних об'єктів згідно цієї ж перевірки встановлюються органами місцевого самоврядування та узгоджуються з державними органами земельних ресурсів та водного господарства.
По-четверте, як випливає з висновку експерта судової експертизи з питань землеустрою №8403 від 4.06.2018 року, виконаного Волинським відділенням Львівського НДІСЕ та листа Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №13-17-0.10-2701/2-18 від 04.06.2018 року, межі поясів ЗСО підземних водних об'єктів встановлюються згідно Проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів відповідно до статті 47 Закону України Про землеустрій .
Крім того, згідно з постановою КМУ № 2024 від 18.12.1998 року Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів та згідно ст. 34 Закону України Про питну воду та питне водопостачання межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
ОСОБА_7 інформації, наявної в матеріалах справи, другий та третій пояси зони санітарної охорони свердловин водозабору розташовані на території ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільських рад Рівненського району Рівненської області та не перебувають у постійному користуванні ПрАТ Рівнеазот .
Окрім того, як зазначалося вище, Відповідачем по справі було подано заяву про застосування строків позовної давності.
Суд зазначає, що відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Отже, позовна давність є інститутом цивільного права і може застосовуватися виключно до вимог зі спорів, що виникають у цивільних відносинах, визначених у частині першій статті 1 ЦК України, та у господарських відносинах, визначених у статті 3 ГК України.
Частиною третьою статті 267 ЦК України передбачена можливість застосування позовної давності, у тому числі й спеціальної, лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення судом. Законом не встановлено вимог щодо форми заяви сторони про сплив позовної давності. Відтак її може бути викладено у відзиві на позов або у вигляді окремого клопотання, письмового чи усного.
З матеріалів справи суд вбачає, що договори були укладені 06 квітня 2012 року і на їх виконання підписані акти здачі - приймання виконаних робіт в червні, липні та грудні 2012 року.
Отже, починаючи з грудня 2012 року, позивач мав і мусив дізнатися про неналежне виконання робіт згідно договорів, а отже строк позовної давності закінчився в грудні 2015 року, в той час як позов про зобов'язання вчинити дії (виконати в повному обсязі роботи, які є предметом Договорів № 120404-1 та № 120404-3) поданий в квітні 2018 року, тобто з пропуском визначеного законодавством строку позовної давності.
Судом не беруться до уваги твердження Позивача про те, що роботи Відповідачем не виконані в повному обсязі та те, що Договір набирає чинність з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, відтак дія Договорів № 120404-1 та № 120404-3 не закінчилася. Проте, як зазначалося вище, відповідно до пунктів 3.6. та 6.1. Договорів, приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом здачі - приймання виконаних робіт, підписання яких було здійснено в червні, липні та грудні 2012 року та, відповідно, договір припинив свою дію повним виконанням сторонами своїх зобов'язань.
Разом з тим, судом враховано роз'яснення, які містяться в постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів", пунктом 2.2. якої передбачено, що за змістом частини першої статті 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.
Враховуючи зазначені вище роз'яснення та те, що судом було встановлено, що права чи інтереси Позивача не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості, і відповідно, немає необхідності в застосуванні строків позовної даності.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
ОСОБА_7 з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі вищенаведеного, враховуючи те, що ОСОБА_1 акціонерним товариством "Рівнеазот" не доведено належними та допустимими доказами факту неналежного виконання робіт ОСОБА_1 підприємством "Експерт-Рівне-Земля" за Договорами № 120404-1 та № 120404-3 від 06.04.2012 р., то, відповідно позов ПрАТ "Рівнеазот" не підлягає задоволенню.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на Позивача.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити ОСОБА_1 акціонерному товариству "Рівнеазот" в задоволенні позову..
2. Судові витрати покласти на Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот".
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Рівненського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано "16" серпня 2018 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2018 |
Оприлюднено | 17.08.2018 |
Номер документу | 75921293 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Павлюк Ірина Юріївна
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Павлюк Ірина Юріївна
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Павлюк Ірина Юріївна
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Марач В.В.