Справа № 2-1307/10
РІШЕННЯ
Іменем України
"04" листопада 2010 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі:головуючої судді Ігнатової Г.В.
при секретарі Лежигубської О.В.
з участю позивача ОСОБА_1
відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права на спадкове майно за законом ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання за нею права власності на спадкове майно за законом, посилаючись на те, що вона є спадкоємцем першої черги по закону, чоловіка ОСОБА_4, який помер 09 квітня 2010 року. Після його смерті залишилось спадкове майно яке складається з 1/2 ідеальної частки житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованими в с.Мирне по вул. Івана-Франка, 44 Підгаєцького району, та земельної ділянки, яке ніхто з спадкоємців першої черги по закону не прийняв в установленому законом порядку.
Для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом частини житлового будинку з господарськими спорудами, які належали покійному ОСОБА_4, державному нотаріусу в державній нотаріальній конторі необхідно було надати свідоцтво про право власності на частину даного домоволодіння, яке зареєстроване в БТІ саме за ОСОБА_4. Однак, таке свідоцтво відсутнє.
Із-за відмови державного нотаріуса в оформленні документів, щодо прийняття спадкового майна , що залишилось після смерті чоловіка, в даний час позбавлена можливості оформити своє право на спадщину у нотаріальному порядку, тому вимушена звернутися до суду за захистом порушеного права.
Разом з тим. вважає, що має право на спадкове майно, так як постійно проживала в даному будинку разом з спадкодавцем, також обробляє земельну ділянку, що належала покійному та на час відкриття спадщини фактично вступив в управління та володіння спадковим майном і в такий спосіб прийняла спадщину по закону, та від прийняття спадщини не відмовилась.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просить позов задоволити.
Відповідачі позов визнали, просяли його задоволити, при цьому вказали, що вони як спадкоємці першої черги по закону відмовляються від прийняття спадщини, що залишилась після смерті їх батька ОСОБА_4, саме в користь позивачки по справі, яка є їх матІрю.
Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Встановлено, в житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, відносився до колгоспного двору та на час припинення існування двору, в даному будинковолодінні проживали : покійний ОСОБА_4, його дружина ОСОБА_5, позивачка в справі. Отже кожному з них, як колишньому члену двору належало по 1/2 ідеальної частки в майні двору, про що свідчить довідка сільської ради
Відповідачі ОСОБА_2та ОСОБА_3, з даного будинковолодіння вибули раніше, тому частки в колгоспному дворі на час його припинення не набули.
Як видно із змісту свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок від 29 серпня 1989 року житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, належить до колгоспного двору, що складається з п'яти членів, головою якого є ОСОБА_4
За таких обставин суд приймає до уваги факт набуття права власності станом на 15.04.1991 року, щодо фактичного проживання осіб на час припинення існування колгоспного двору. За життя спадкодавці належним чином не оформили, свідоцтво про право власності ш частки в спірному будинковолодінні..
З матеріалів справи вбачається, що 09 квітня 2010 року помер ОСОБА_4, про що в книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис №7, що підтверджуєтьсі свідоцтвом про смерть.
Після його смерті відкрилась спадщина за законом у вигляді: 1/2 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с.Мирне по вул. Ів-Франка,44 Підгаєцького району, та земельної ділянки , що знаходиться на території Мирненської сільської ради Підгаєцького району.
На зазначене майно спадкодавець при житті заповіт не склав.
Спадкоємцями першої черги за законом померлого ОСОБА_4 залишились його дружина ОСОБА_5 та їх діти відповідачі по справі. Зазначені спадкоємці, протягом встановленого строку від моменту відкриття спадщини з заявою про її прийняття до нотаріальної контори не звернулись.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003р. №899-1У, право на земельну частку (пай) мають - спадкоємці права на земельну частку, посвідченого сертифікатом.
Суд приймає до уваги доводи сторін, про те, що спадкоємець в установленому законом порядку приняла спадкове майно померлого по закону, продовжуючи проживати в будинку та користуватись спадковим майном, в тому числі використовувала земельну ділянку не змінюючи її цільового призначення..
Також установлено, що кожний з спадкоємців у відповідності до вищезазначеної норми закону прийняв спадкове майно померлого і ніхто з них не заперечував щодо такого порядку спадкування., про що підтверджують їх покази Суд також враховує ту обставину, що між спадкоємцями першої черги по закону, сторонами по справі, досягнуто згоди, щодо спадкового майна, яке складається з 1/2 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с. Мирне по вул. І.Франка,44 Підгаєцького району та земельної ділянки..
Таким чином, позивач як законна спадкоємиця першої черги по закону має безперечне право на спадщину, яка відкрилась після смерті чоловіка і від прийняття спадщини не відмовилася, при цьому відповідачі не заперечують щодо прийняття спадкового майна саме їх матірю, суд вважає, що відповідно до змісту вищезазначеного закону позов є обґрунтований, а тому за ОСОБА_1 слід визнати право власності на спадкове майно, по закону, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , щодо 1/2 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с. Мирне по вул. І. Франка,44 Підгаєцького району
Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, для оформлення права на спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно з абз.4 п.216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за №20/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації ( за винятком земельної ділянки) , нотаріус для видачі свідоцтва про право на спадщину вимагає, крім право встановлювального документа, витяг з реєстру прав власності, а в місцевостях, де інвентиразація не проводилась,- довідку відповідного органу місцевого самоврядування.
Оскільки судом встановлено неможливість оформленння позивачем спадкових прав у
встановленому законом порядку, а визнання відповідачами позову не суперечить закону, не
порушує законних прав чи інтересів інших осіб, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст., 1268, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст. 10,60,213,215,218 ЦПК України, абз.4 п.216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами
України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за №20/5, ст.ст.10,60,213,215,218 ЦПК України,
ВИРІШИВ :
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно
по закону, що залишилось після смерті ОСОБА_4, щодо
спадкового майна- 1/2 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с. Мирне по вул. І.Франка, 44 Підгаєцького району Тернопільської області та земельної ділянки, що знаходиться на території Мирненської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області відповідно до розподілу .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Заява про апеляційне оскарження рішення Підгаєцького районного суду подається в
апеляційний суд Тернопільської області через Підгаєцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або без попереднього подання такої заяви в строк встановлений для її подання.
Головуючий: ОСОБА_6
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2010 |
Оприлюднено | 21.08.2018 |
Номер документу | 75968965 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Ігнатова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні