Рішення
від 03.09.2018 по справі 511/1402/18
РОЗДІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Роздільнянський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/1402/18

Номер провадження: 2/511/592/18

03 вересня 2018 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Ільяшук А. В.,

секретаря судового засідання - Чернецької А.В.

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Роздільна Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, Департамента Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про звільнення майна з-під арешту,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Роздільнянського районного суду Одеської області з позовом до Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, Департамента Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про звільнення майна з-під арешту.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її чоловік ОСОБА_2 Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та на земельні ділянки: площею 0,2500 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка розташована за адресою: с. Понятівка та площею 3,75 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Понятівської сільської ради. Вона у встановленому порядку після смерті чоловіка звернулася до державного нотаріуса Роздільнянської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20.09.2017 року нотаріусом їй відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з тим, що Постановою б/н, виданою 23.09.2012 року, видавник не вказано, ВВС м. Ялти зареєстровано обтяження (арешт нерухомого майна) на все майно, яке належить ОСОБА_2 На теперішній час територія АР Крим є тимчасом окупованою, а тому вона не має можливості жодним чином з'ясувати додаткові дані щодо зазначеного арешту. Тому позивач просила суд ухвалити рішення, яким звільнити майно з-під арешту, шляхом скасування арешту нерухомого майна, яке належало померлому ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Хасанського району Приморського краю Росія, ПІН НОМЕР_1, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, а саме з:

-житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 що належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок від 15.05.1992 року;

-земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер НОМЕР_2 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: с.Понятівка Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 від 02.02.2011 року;

-земельної ділянки, площею 3,75 га, кадастровий номер НОМЕР_4 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, від 14.03.2005 року,

який накладений Постановою б/н, виданою 23.09.2012 року, видавник не вказано, ВВС м.Ялти зареєстровано обтяження (арешт нерухомого майна) на все майно, яке належить ОСОБА_2.

Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 27 червня 2018 року відкрито провадження по справі та призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала у повному обсязі, суду пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її чоловік. Після його смерті відкрилась спадщина на належне його майно, а саме житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1, земельну ділянку площею 0,2500 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: с.Понятівка Роздільнянського району Одеської області та земельну ділянку, площею 3,75 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області. Коли вона у встановленому порядку звернулася до державного нотаріуса Роздільнянської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини то їй було відмолено у зв'язку з тим, що Постановою б/н, виданою 23.09.2012 року, видавник не вказано, ВВС м. Ялти зареєстровано обтяження (арешт нерухомого майна) на все майно, яке належить ОСОБА_2 Вона категорично заявила, що ніяких боргових зобов'язань її чоловік ні перед ким не мав, він постійно проживав у с. Понятівка Роздільнянського району Одеської області до дня смерті, з 01.02.2003 року по 01.07.2012 року працював в Понятівській сільській раді на посаді рахівника-касира. Тому просила суд, звільнити майно з під арешту, шляхом скасування арешту на нерухоме майно, яке належить її чоловіку ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Відповідач - Понятівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, однак в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про слухання справи за відсутністю їх представника, не заперечував проти задоволення позову ( а.с. 52)

Відповідач - Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, однак в судове засідання не з'явився, надали суду відзив на позовну заяву, в якому просили позовну заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення та просили справу розглядати без участі їх представника ( а.с.47-49)

Суд, заслухавши пояснення позивачв, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

За змістом ст. ст. 4,5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6, виданого 15.05.2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби по Роздільнянському району Роздільнянського міжрайнного управління юстиції в Одеській області, актовий запис №359 (а.с.5).

При житті ОСОБА_2 на праві власності належав житловий будинок з господарчими спорудами, що розташований по АДРЕСА_1, що підтверджується дублікатом свідоцтва про право власності на житловий будинок від 15.05.1992 року (а.с.9-10), земельна ділянка площею 0,2500 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: с.Понятівка Роздільнянського району Одеської області, кадастровий номер НОМЕР_2, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 від 02.02.2011 року (а.с.15) та земельна ділянка, площею 3,75 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, кадастровий номер НОМЕР_4, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, від 14.03.2005 року (а.с.16)..

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно.

За життя ОСОБА_2 заповіту не склав, а тому має місце спадкування за законом.

Спадкоємцем першої черги за законом є дружина спадкодавця ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_7, виданим 01.10.1977 року Понятівською сільською радою Роздільнянського району Одеської області, актовий запис №19. ( а.с.17)

При зверненні до нотаріальної контори з заявою щодо прийняття спадщини після смерті чоловіка позивачу державним нотаріусом Сьомої Одеської державної нотаріальної контори, Ворсуляк А.М. винесеноПостанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20.09.2017 року, якою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з тим, що Постановою б/н, виданою 23.09.2012 року, видавник не вказано, ВВС м. Ялти зареєстровано обтяження (арешт нерухомого майна) на все майно, яке належить ОСОБА_2 ( а.с.25).

Згідно довідки №61 виданої Понятівською сільською радою 13.02.2018 року, ОСОБА_2 дійсно проживав та був зареєстрований з 18.08.1977 року за адресою: АДРЕСА_2 по день смерті-ІНФОРМАЦІЯ_2 року. ( а.с.22)

Відповідно до довідки №60 виданої Понятівською сільською радою 13.02.2018 року, ОСОБА_2 дійсно працював в Понятівській сільській раді рахівником-касиром з 01.02.2003 року по 01.07.2012 року ( а.с.21).

Згідно листа № 1707 Роздільнянського міжрайонного відділу ДВС від 05.02.2018 року у Відділі державної виконавчої служби не перебувають на виконанні виконавчі документі про стягнення з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відомості АСВП відсутні. (а.с.23).

Відповідно до інформації № 82025/18/40677 представленої на адвокатський запит

Управління Федеральної служби судових приставів по республіці Крим від 20.06.2018 року ОСП по м. Ялта повідомляє, що на примусовому виконанні документів по відношенню ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 20.06.2018 року не знаходяться. Інформація про арешт та обтяження на майно в базі ПК АІС відсутня.( а.с.20)

У відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 12, ч. 1 та ч. 2 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст.59 Закону України Про виконавче провадження , особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Статтею 41 Конституції України передбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно з ст. 1 Першого Протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Статтею 10 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.

Відповідно до ст.ст. 316, 317, 319 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до п.11 Постанови Пленуму ВССУ №5 від 03.06.2016 року "Про судову практику в справах про зняття арешту з майна" при розгляді позову про визнання права власності на арештоване майно та/або зняття арешту з майна судам слід всебічно і повно з'ясовувати обставини, наведені позивачем на підтвердження своїх вимог, неухильно дотримуватись при цьому як правових норм, що гарантують права осіб, які беруть участь у справі, так і положень про належність та допустимість доказів.

Згідно статті 20 Закону України Про виконавче провадження 1. Виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.

Згідно п.2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 07.02.2014 р. Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , до позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визнання права на таке майно, про витребування майна із чужого незаконного володіння, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, не пов'язаних із позбавленням володіння, про встановлення сервітуту, виключення майна з-під арешту, визнання правочину недійсним (незалежно від заявлення вимоги про застосування наслідків недійсності правочину) тощо.

Відповідно до ч.2 ст.30 Цивільного процесуального кодексу України, пункту 6 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 03 червня 2016р.,позови про зняття арешту з майна пред'являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

Таким чином, ретельно та неупереджено дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що на час розгляду даного позову у суді, відповідачами будь-яких доказів на підтвердження факту накладення арешту саме на майно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - не надано, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судовий збір сплачений у повному обсязі при подачі позову.

На підставі ст.ст. 316-317, 319, 321, 391 ЦК України, Першого Протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 41 Конституції України, п. 2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 03.06.2016 року №5 "Про судову практику в справах про зняття арешту з майна", керуючись ст. ст. ст. 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, Департамента Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про звільнення майна з-під арешту- задовольнити.

Звільнити майно з-під арешту, шляхом скасування арешту нерухомого майна, яке належало померлому ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Хасанський район Приморського краю Росія, ІПН НОМЕР_1, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, а саме з:

-житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 що належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок від 15.05.1992 року;

-земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер НОМЕР_2 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: с.Понятівка Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 від 02.02.2011 року;

-земельної ділянки, площею 3,75 га, кадастровий номер НОМЕР_4 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Понятівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, від 14.03.2005 року,

який накладений Постановою б/н, виданою 23.09.2012 року, видавник не вказано, ВВС м.Ялти зареєстровано обтяження (арешт нерухомого майна) на все майно, яке належить ОСОБА_2.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційного суду Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя А. В. Ільяшук

СудРоздільнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення03.09.2018
Оприлюднено04.09.2018
Номер документу76206868
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —511/1402/18

Рішення від 03.09.2018

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Ільяшук А. В.

Ухвала від 27.06.2018

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Ільяшук А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні