Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" вересня 2018 р. м. Рівне Справа № 918/489/18
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент"
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс"
про стягнення в сумі 179 815, 63 грн.
Без виклику представників сторін.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" звернулося в Господарський суд Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" про стягнення заборгованості в розмірі 179 815, 63 грн.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 07.08.2018 року позовні вимоги задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" 179 815 грн. 63 коп. заборгованості за поставлений товар та 2 697, 22 грн. витрат по сплаті судового збору.
15.08.2018 року представником ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" адвокатом ОСОБА_2 подано заяву про ухвалення додаткового рішення у справі, в якій останній просить ухвалити додаткове рішення у даній справі про розподіл між сторонами судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Заяву представник позивача обгрунтовує наступним: відповідно до договору № 02г18 від 20.04.2018р. про надання правової допомоги з підготовки та ведення справи у господарському суді адвокатом ОСОБА_2 була надана правова допомога в справі № 918/489/18 про стягнення з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" 179 815, 63 грн. в Господарському суді Рівненської області і вартість правової допомоги складає 19035 грн. 80 коп.. Вартість правової допомоги була сплачена Позивачем адвокату ОСОБА_2, однак при винесенні рішення від 07.08.2018р. у справі №918/489/18 зазначені судові витрати не були розподілені між сторонами. В поданій заяві представник Позивача просить стягнути витрат Позивача на професійну правничу допомогу адвоката з Відповідача - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс", так як позов задоволено.
Розглянувши заяву, документи і матеріали, які подані адвокатом ОСОБА_2, дослідивши обставини на яких грунтується заява представника Позивача, безпосередньо дослідивши докази в справі, господарський суд прийшов до висновку, що заява про ухвалення додаткового рішення у справі в частині розподілу між сторонами судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката підлягає задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
Як встановлено судом, в якості доказів здійснення витрат на послуги адвоката ОСОБА_2 у розмірі 19 035, 80 грн. Позивачем долучено до матеріалів справи копію договору № 02г18 про надання правової допомоги з підготовки та ведення справи у господарському суді від 20.04.2018, укладеного Позивачем з адвокатом ОСОБА_2, відповідно до якого адвокат приймає на себе зобов'язання надати правову допомогу ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" в розмірі 21 000, 00 грн. в господарській справі про стягнення боргу з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" в Господарському суді Рівненської області.
Крім того, Позивачем долучено до матеріалів справи акт про прийняття-передачу наданих послуг № 1 від 11.07.18р. на суму 5 000, 00 грн. та розрахунок, в якому вказано окремо вартість гонорару адвокату та вказано вартість кожної конкретно виконаної роботи (наданої послуги). Крім того, в розрахунку вказано поштові витрати, вартість проїзду для участі в судовому засіданні та пункт про представлення інтересів Позивача в судовому засіданні, яке відбулося за участі представника Позивача - адвоката ОСОБА_2
Також до заяви про ухвалення додаткового рішення адвокатом ОСОБА_2 додано копії проїзних документів, акт про прийняття-передачу наданих послуг № 2 від 07.08.18р. на суму 14 035, 80 грн., що підтверджує надання правової допомоги адвокатом ОСОБА_2 та прийняття вказаних послуг Позивачем. Водночас адвокатом ОСОБА_2 додано копію платіжного доручення № А00001084 від 02.08.18р. про оплату Позивачем 19 035, 00 грн. гонорару адвокату ОСОБА_2 відповідно до договору № 02г18 від 20.04.18р.
Відповідно до частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. господарський суд має право за заявою сторони, прокурора, який брав участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою прийняти додаткове рішення, ухвалу, якщо не вирішено питання про розподіл господарських витрат або про повернення судового збору з бюджету.
Пунктом 13 постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 "Про судове рішення" від 23.03.2012 визначено, що прийняття додаткового рішення за заявою сторони, прокурора, який брав участь у процесі, або за ініціативою суду здійснюється, як правило, тим же суддею (складом суду), що приймав первісне рішення, за винятком випадків, коли це неможливо з об'єктивних причин (звільнення судді, відсутність його у зв'язку з відпусткою, захворюванням тощо).
При прийнятті судового рішення від 07.08.2018 року у справі № 918/489/18 судом не було вирішено питання щодо відшкодування витрат понесених ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 19 035, 80 грн.
Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно з приписами ст. 1 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом. Адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. (ст. 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність").
У відповідності до вказаних норм можливе покладення на сторони у справі, як судових витрат, тільки тих сум, які були сплачені стороною за отримання послуг саме адвоката (у розумінні п. 1 ст. 1 та ч. 1 ст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Витрати позивачів та відповідачів, третіх осіб, пов'язані з оплатою ними послуг адвокатів, адвокатських бюро, колегій, фірм, контор та інших адвокатських об'єднань з надання правової допомоги щодо ведення справи в господарському суді, розподіляються між сторонами на загальних підставах, визначених ГПК. Відшкодування цих витрат здійснюється господарським судом шляхом зазначення про це у рішенні, ухвалі, постанові за наявності документального підтвердження витрат, як-от: угоди про надання послуг щодо ведення справи у суді та/або належно оформленої довіреності, виданої стороною представникові її інтересів у суді, платіжного доручення або іншого документа, який підтверджує сплату відповідних послуг, а також копії свідоцтва адвоката, який представляв інтереси відповідної сторони, або оригіналу ордера адвоката, виданого відповідним адвокатським об'єднанням, з доданням до нього витягу з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій.
Аналогічна правова позиція висвітлена у п. 6.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 р. № 7.
Таким чином, відшкодовуються витрати, які були здійснені стороною за отримання послуг саме адвоката (у розумінні п.1 ст.1 та ч.1 ст.6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"), а не будь-якої особи, яка надавала правову допомогу стороні у справі.
Аналогічну правову позицію викладено у Рішенні Конституційного Суду України від 11.07.2013р. № 6-рп/2013 у справі № 1-4/2013.
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ст. 28 Правил адвокатської етики, затверджених Установчим З'їздом адвокатів України 17.11.2012 р., гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час на виконання доручення.
Фактори, що повинні братися до уваги при визначенні обґрунтованого розміру гонорару, включають в себе: 1) обсяг часу і роботи, що вимагаються для належного виконання доручення; ступінь складності та новизни правових питань, що стосуються доручення; необхідність досвіду для його успішного завершення; 2) вірогідність того, що прийняття доручення перешкоджатиме прийняттю адвокатом інших доручень або суттєво ускладнить їх виконання в звичайному часовому режимі; 3) необхідність виїзду у відрядження; 4) важливість доручення для клієнта; 5) роль адвоката в досягненні гіпотетичного результату, якого бажає клієнт; 6) досягнення за результатами виконання доручення позитивного результату, якого бажає клієнт; 7) особливі або додаткові вимоги клієнта стосовно строків виконання доручення; 8) характер і тривалість професійних відносин даного адвоката з клієнтом; 9) професійний досвід, науково-теоретична підготовка, репутація, значні професійні здібності адвоката.
Жодний з названих факторів не має самодостатнього значення; вони підлягають врахуванню у взаємозв'язку з обставинами кожного конкретного випадку.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено в п. 95 Рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015 р., п.п. 34-36 Рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009 р., п. 88 Рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004 р., заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише в разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Як встановлено судом та вбачається з поданих доказів, 20.04.2018р. між ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" та адвокатом ОСОБА_2 (Виконавець) укладено договір про надання правової допомоги згідно умов якого, адвокат зобов'язується надати Клієнтові правову допомогу (послуги) в господарській справі за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" про стягнення боргу в Господарському суді Рівненської області.
Сторони договору погодили, що вартість послуг які надаються за умовами вказаного договору становить 21 000, 00 грн.
У відповідності до платіжного доручення № А00001084 від 02.08.18р. Позивачем було перераховано адвокату ОСОБА_2 кошти в сумі 19 035, 00 грн., як оплата за надання правової допомоги згідно Договору від 20.04.2018р.
Відповідно до Ордеру серії ХВ № 36700044 від 27.06.2018 року (а.с.35) правову допомогу Позивачу надавав адвокат ОСОБА_2, що здійснює адвокатську діяльність на підставі свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю № 1151 від 19.01.04р. (а.с.34).
За актами про прийняття-передачу наданих послуг № 1 від 11.07.18р. на суму 5 000, 00 грн. та актом № 2 від 07.08.18р. на суму 14 035, 80 грн. адвокатом ОСОБА_2 була надана Позивачу правова допомога, яка прийнята останнім без зауважень та претензій.
Отже, станом на день прийняття рішення, Позивачем фактично сплачено адвокату ОСОБА_2 за надання правової допомоги у даній справі 19 035, 00 грн.
У відповідності до ч. 4 ст. 129 ГПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.,
Відповідно до ч. 5 цієї ж статті під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Представником Позивача належними та допустимими доказами доведено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката є співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Отже, враховуючи вищевикладене та те, що судом задоволено позовні вимоги повністю і при постановленні рішення у справі судом не вирішено розподіл витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для віднесення витрат Позивача на оплату послуг адвоката в сумі 19 035, 00 грн. до судових витрат та покладення їх на Відповідача - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс".
Відтак, суд вважає за необхідне прийняти додаткове рішення, яким відшкодувати ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" за рахунок ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" витрати фактично понесені ним на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 19 035, 00 гривень.
Керуючись статтями 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Заяву представника позивача - адвоката ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення у справі № 918/489/18 задоволити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Біосмартекс" (35800, Рівненська область, м. Остріг, вул. Татарська, 204, код ЄДРПОУ 39837231) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Промкомпонент" (80300, Львівська область, м.Жовква, вул. Запорізька, 4, код ЄДРПОУ 38225030) 19 035 грн. 00 коп. витрат на професійну (правничу допомогу).
3. Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 04 вересня 2018 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Рівненського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2018 |
Оприлюднено | 04.09.2018 |
Номер документу | 76208328 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Марач В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні