Справа №: 398/637/18
провадження №: 2/398/1236/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"31" серпня 2018 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі
головуючого судді Крімченко С,А.,
з участю секретаря Кулікової В.В.,
представник позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрія цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулася до Олександрійського міськрайонного суду з позовом до Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її бабусі ОСОБА_3, яка померла 15.01.2000 року. На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що вона пропустила встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача подав клопотання про розгляд справи без його участі .
Не заперечує щодо задоволення позову.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини.
15 січня 2000 року померла ОСОБА_3, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (а.с. 17)
20.08.1998 року помер син спадкодавця ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть(а.с. 6) .
Родинні зв'язки ОСОБА_4 із спадкодавцем - ОСОБА_3 підтверджується витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про держану реєстрацію народження /а.с. 13/ та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення до актового запису змін, доповнень (14). Матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, записана спадкодавець ОСОБА_3.
Позивач ОСОБА_2 являється онукою спадкодавця ОСОБА_3.
Згідно копії спадкової справи № 320, заведеної щодо спадкового майна померлої 15.01.2000 р. ОСОБА_3, з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом та заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулася ОСОБА_5, дочка спадкодавця.В матеріалах спадкової справи № 320 є копія довідки виконкому Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про те, що ОСОБА_3 дійсно проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 .
29.08.2000 р. державним нотаріусом було видано ОСОБА_5 свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , яке складалося з житлового будинку за адресою: вул. Жовтнева , буд. 52, с. Ульянівка , Олександрійського району, Кіровоградської області, та з права на земельну частку /пай/ розміром 7.2 г, грошового вкладу, та іменних акцій ВАТ Більшовик Ульянівської сільської ради. ОСОБА_5 на час отримання свідоцтва про право на спадщину проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що позивачка ОСОБА_2 протягом строку, який наданий законом для прийняття спадщини, не зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, так як проживає в іншому місті, тобто у м. Дніпропетровську , в період з 1999 року її донька - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 хворіла на туберкульоз, після цього в неї було виявлено захворювання спини, вона не могла вчасно звернутись для оформлення спадщини в зв'язку з хворобою доньки та в подальшому своєю хворобою, а також з юридичною необізнаністю.
Позивачка в позовній заяві зазначила, що 22.09.2007 року померла ОСОБА_7, що підтверджується листом нотаріуса від 27.11.2017 року , лист нотаріуса додається. Але на запит суду Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану направив суду письмову інформацію від 23.08.2018 року за № 1449-14.19-04-09 , згідно якої актовий запис про смерть ОСОБА_5 - не виявлено.
Крім того, суд зазначає, що ОСОБА_5 на час отримання свідоцтва про право на спадщину проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто на непідконтрольній в даний час Україні території.Тому неможливо встановити місцезнаходження даної особи.
До правовідносин, які є предметом спору застосовуються такі норми права.
Частина 1 ст.58 Конституції визначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частинами 1, 3 ст.5 ЦК передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше й регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
За змістом чч.4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК (2004 року), відносини спадкування регулюються нормами ЦК (2004 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 1.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1.01.2004) або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.
Спадкові відносини виникають із моменту відкриття спадщини.
Як ч.2 ст.1220 ЦК, так і ст.525 ЦК УРСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Таким чином, за змістом указаних норм, відносини спадкування регулюються нормами ЦК 2004 року, якщо спадщина відкрилася не раніше 1.01.2004, а в разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1.01.2004) або якщо вона була прийнята хоча б одним зі спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.
Статтею 549 ЦК УРСР 1963 року, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.
Частиною 1 ст.550 ЦК УРСР 1963 року строк для прийняття спадщини, встановлений ст.549 цього кодексу, може бути подовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку й без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Цей строк може бути подовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску. Якщо в указаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд із цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про подовження пропущеного строку. Така позиція, висловлена Верховним Судом при розгляді справи 18 січня 2018 року №556/1354/15-ц.
Судом встановлено,що позивачка ОСОБА_2 після смерті спадкодавця ОСОБА_3, яка померла 15 січня 2000 року, не вступила в управління або володіння спадковим майном, не зверталася в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Така правова позиція, висловлена Верховним Судом України при розгляді справи № 6-1486цс15.
Позивачем не надані суду докази неможливості її звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини протягом 18 років після відкриття спадщини, а також наявність об'єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення цих дій.
За таких обставин, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення даного позову.
Керуючись ст.ст. 524-527 , 530 , 549 , 551 ЦК УРСР (1963 року), ст.ст. 212-215 ЦПК України ,
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_5, РНОКПП НОМЕР_1, проживає: ) до Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 23233646, адреса: 28065, с.Ульянівка Олександрійського району Кіровоградської області, вул.. Центральна, 5) про продовження строку для прийняття спадщини .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03.09.2018 року.
Суддя
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2018 |
Оприлюднено | 05.09.2018 |
Номер документу | 76226737 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Соколова Р. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні