30/458-06-13889
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2007 р. Справа № 30/458-06-13889
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - Величко Т.А., суддів: Бойко Л.І., Жукової А.М.
при секретарі судового засідання Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:\
від позивача - Кравченко М.І.
від відповідача: Петров В.С., Стойков В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ізмаїльської міської ради Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від "20" березня 2007 р.
у справі №30/458-06-13889
за позовом Ізмаїльської міської ради Одеської області
до ТОВ "Еверест";
про зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.03.07р. (суддя Рога Н.В.) відмовлено в задоволенні позовних вимог Ізмаїльської міської ради до ТОВ „Еверест” м. Ізмаїл про зобов'язання звільнити земельну ділянку за адресою: м. Ізмаїл, вул. Радянської міліції, 8-а, здійснити її рекультивацію, знести незакінчену будівництвом будівлю, яка знаходиться на цій земельній ділянці.
Судове рішення мотивоване тим, що ТОВ „Еверест” являється належним власником нерухомого майна, яке знаходиться на спірній земельній ділянці, має право на оформлення землекористування у відповідності зі ст.120 ЗК України, а позивач не навів норм чинного законодавства, які б зобов'язували власника нерухомого майна здійснити його руйнування у випадку неоформлення належним чином права користування земельною ділянкою, на якій розташоване це нерухоме майно.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Ізмаїльська міська Рада просить рішення господарського суду скасувати, позовні вимоги задовольнити, посилаючись на те, що судом неправильного застосовані ст.41 Конституції України і ст.321 ГК України, порушені ст.120, 211, 212 ЗК України, ст.331, 377 ГК України, Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Також скаржником заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення місцевого господарського суду, пропущеного з поважних причин –отриманням повного тексту рішення суду з запізненням.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін, дійшла висновку, що пропущений скаржником з поважних причин строк на подачу апеляційної скарги підлягає відновленню, а оскаржуване рішення –залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи і це встановлено господарським судом, 10.06.1993р. рішенням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради №662 затверджено акт вибору земельної ділянки пл. 0,22 га. під проектування рибного магазину по вул. Радянської міліції риболовнецькому колгоспу “Придунайський рибак” і дано дозвіл на розробку проектно-вишукувальних робіт.
Рішенням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 26.05.1994р. №473 вказана земельна ділянка площею 2692 кв.м надана у постійне користування колективному аграрно-рибогосподарському підприємству „Придунайська нива”.
Розпорядженням Ізмаїльського міського голови №818р. від 26.11.2002р., кафе-магазину, будівництво якого здійснював аграрно- рибогосподарський кооператив “Придунайська нива” присвоєно адресу: вул. Радянської міліції,8-а.
Відповідно до довідки КП „Ізмаїльське МБТІ” від 16.12.02р. готовність будівництва становила 60%.
29.12.02р. між аграрно- рибогосподарським кооперативом “Придунайська нива” і ТОВ „Еверест” було укладено договір купівлі –продажу недобудованого магазину –кафе в м. Ізмаїл, по вул. Радянської міліції, 8-а, який складається із підвалу пл. 433,4 кв.м. і 1-го поверху площею 322,8 кв.м.
Продаж незавершеного будівництвом магазину –кафе було здійснено відповідно до рішення виконкому Ізмаїльської міської ради №1616 від 24.12.02р., яким ТОВ „Еверест” рекомендовано після оформлення угоди купівлі –продажу закінчити будівництво магазину –кафе у відповідності з діючими нормами і здати його в експлуатацію, а також оформити в установленому законом порядку право користування земельною ділянкою.
Оскільки ТОВ „Еверест” з питанням оформлення землекористування до міської Ради не зверталося, остання 28.09.06р. прийняла рішення №225-V „Про звільнення земельної ділянки по вул. Радянської міліції, б/н, яким (п.1) припинила Колективному аграрно - рибогосподарському кооперативу “Придунайська нива” право користування земельною ділянкою по вул. Радянської міліції, б/н (незавершене будівництво магазину), зобов'язала ТОВ “Еверест” до 02.12.2006р. виконати рекультивацію ділянки (п.2).
Не виконання відповідачем вказаного рішення стало підставою для звернення Ізмаїльської міської ради до господарського суду з вимогою до ТОВ „Еверест” про звільнення спірної земельної ділянки, проведенню її рекультивації, знесенню незакінченого будівництвом приміщення.
Господарський суд, приймаючи рішення по справі, не погодившись з доводами позивача, послався на таке:
- ТОВ „Еверест” є належним власником незавершеного будівництвом об'єкту нерухомості, розташованого за адресою: м .Ізмаїл, вул. Радянської міліції, 8-а; а відповідно до ст.41 Конституції України, ст.321 ЦК України –право власності є непорушеним;
- ТОВ „Еверест” 18.10.2006р. звернулося до Ізмаїльської міської ради з заявою про надання в оренду земельної ділянки, але листом від 08.11.2006р. виконком Ізмаїльської міської ради повідомив про прийняття рішення про звільнення земельної ділянки і відсутність підстав для його скасування;
- позивач не навів норм чинного законодавства. які б зобов'язували власника нерухомого майна здійснити його руйнування у випадку неоформлення належним чином права користування земельною ділянкою, на якій розташоване це нерухоме майно.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.
Самовільне зайняття земельних ділянок - протиправне користування земельною ділянкою в натурі ( на місцевості) всупереч вимогам чинного земельного законодавства щодо підстав і порядку набуття та реалізації права власності на земельну ділянку чи права землекористування громадянами, юридичними особами, державою, територіальними громадами. Відповідно до ст.14 Конституції України громадяни, юридичні особи та держава набувають і реалізують право власності на землю виключно відповідно до закону. Правові підстави і порядок набуття у власність чи надання в користування земельних ділянок визначаються в Земельному Кодексі України від 25.10.01р. При цьому, ЗК не допускає самовільного зайняття земельних ділянок, оскільки в результаті таких дій порушуються право власності Українського народу на землю, держави і територіальних громад, права власників земельних ділянок, землекористувачів, заподіюється шкода землі як особливому національному багатству, що перебуває під особливою охороною держави. Самовільне зайняття землі є правопорушенням, за яке винні особи притягуються до юридичної відповідальності в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно зі ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до ст.212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування витрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, вимагаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Як свідчать матеріали справи, відведення риболовнецькому колгоспу “Придунайський рибак” земельної ділянки пл.0,22 га. по вул. Радянської міліції в м. Ізмаїлі під будівництво рибного магазину, оформлення вказаної земельної ділянки в постійне користування Колективному аграрно - рибогосподарському кооперативу “Придунайська нива” (правонаступник КСП), будівництво магазину, продаж незакінченої будівлі магазину (60% готовності) ТОВ „Еверест” було узгоджено з органами місцевого самоврядування.
Таким чином, твердження позивача про те, що ТОВ „Еверест” самовільно займає земельну ділянку безпідставне і спростовується наявними матеріалами справи.
Фактично, право користування земельною ділянкою по вул. Радянської міліції КАРК “Придунайська нива” припинено в зв'язку з прийняттям Ізмаїльською міською радою рішення №225-V від 28.09.06р., і з даного часу у ТОВ „Еверест” виникло право оформлення землекористування.
Відповідно до п.1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (наказ Міністерства юстиції України №7/ від 7.02.02р.), чинного на момент укладення договору купівлі –продажу незакінченого магазину –кафе в м. Ізмаїлі по вул. Радянської міліції, 8,а від 29.12.02р. реєстрації підлягають права власності на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених МБТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.
ТОВ „Еверест” було придбано у власність незакінчений будівництвом об'єкти магазину – бару з 60% готовності станом на 2002р., і станом на 2007р. будівництво не закінчено, об'єкт в експлуатацію не прийнято.
Таким чином, вказаний об'єкт дійсно належить ТОВ „Еверест” на підставі договору купівлі –продажу від 29.12.02р., але цей об'єкт не внесено до Державного реєстру прав власності, оскільки реєстрація незакінченого будівництва чинним законодавством не передбачена.
Як підставно зазначив господарський суд, право власності є непорушним (ст.321 ЦК України).
Відповідно до ст.128 ЦК УРСР (чинної на момент укладення договору купівлі –продажу) право власності у придбача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом чи договором.
Недобудована будівля магазину –бару в м. Ізмаїлі по вул. Радянської міліції, 8-а була передана ТОВ „Еверест” за актом приймання - передачі від 29.12.02р.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку і прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.53, 93, 99, 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
1.Відновити Ізмаїльській міській раді строк на апеляційне оскарження.
2.Рішення господарського суду Одеської області від 20.03.07р. у справі №30/458-06-13889 –залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Судді : Л.І. Бойко
А. М. Жукова
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2007 |
Оприлюднено | 30.08.2007 |
Номер документу | 764543 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні