номер провадження справи 9/64/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.09.2018 Справа № 908/932/18
м.Запоріжжя
За позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтерская-8» (71630, Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд.8, код ЄДРПОУ 40571584)
до відповідача: Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області (71630, Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, просп. Ентузіастів, буд. 11, код ЄДРПОУ 23881397)
про визнання незаконним та скасування рішення
Суддя Боєва О.С.
при секретарі судового засідання Бичківській О.О.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 23.03.2018;
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Запорізької області 18.05.2018 надійшла позовна заява Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтерская-8» до Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області, про визнання незаконним та скасування рішення Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 24.06.2010 № 27 «Про оформлення права комунальної власності на нежитлове приміщення за адресою: вул. Шахтарська, буд. 8 м. Дніпрорудне за територіальною громадою м. Дніпрорудне» .
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 05.06.2018 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/932/18, присвоєний номер провадження 9/64/18, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.07.2018. Ухвалою суду від 03.07.2018 підготовче засідання відкладено на 02.08.2018. Ухвалою господарського суду від 27.07.2018, у зв'язку із службовим відрядженням судді Боєвої О.С. до м. Києва, у період з 31.07.2018 по 02.08.2018 включно, продовжено строк підготовчого провадження на п'ятнадцять днів - до 21.08.2018 включно, підготовче засідання у справі призначено на 16.08.2018. Ухвалою суду від 16.08.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті на 11.09.2018.
11.09.2018 справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Предметом розгляду є позовні вимоги, викладені в позовній заяві, які підтримані позивачем та мотивовані наступним.
Рішенням Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 24 червня 2010 року № 27 вирішено оформити право комунальної власності на нежитлове приміщення літера - А5 загальною площею 329 кв.м., що знаходиться за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд. 8, за територіальною громадою міста Дніпрорудне в особі Дніпрорудненської міської ради. Пунктом 2 даного рішення зобов'язано РКП «Василівське бюро технічної інвентаризації» провести державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт. Право комунальної власності на вищевказане нежитлове (підвальне) приміщення було зареєстровано 20.02.2015 за територіальною громадою м. Дніпрорудне в особі Дніпрорудненської міської ради. Позивач вважає, що вказане рішення Дніпрорудненської міської ради порушує права всіх співвласників квартир у будинку № 8 по вул. Шахтарська у м. Дніпрорудне, так як спірне майно є спільною сумісною власністю всіх співвласників даного житлового будинку, та на підставі вищевикладеного просить визнати незаконним та скасувати рішення Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 24 червня 2010 року № 27. Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, ст.ст. 16, 21, 382, 393 ЦК України.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, позовні вимоги не спростував, письмового відзиву та доказів суду не надав, причину неявки суду не повідомив. Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 05.06.2018 та ухвала про закриття підготовчого провадження у справі та призначення її до розгляду по суті від 16.08.2018 отримані відповідачем, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
Крім того, в матеріалах справи міститься клопотання відповідача, яке надійшло до суду 03.07.2018, в якому відповідач зазначає про неможливість його представника взяти участь у слуханні справи, просить розглянути справу без участі відповідача за наявними матеріалами справи.
Вказане свідчить, що судом належним чином виконано обов'язок та вжиті заходи щодо повідомлення відповідача про порушення провадження у справі, призначення судового засідання, місце та час розгляду справи.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про розгляд справи за відсутністю відповідача.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Дніпрорудненською міською радою Василівського району Запорізької області прийнято рішення від 24 червня 2010 року № 27, яким вирішено оформити право комунальної власності на нежитлове приміщення літера - А5, загальною площею 329 кв.м., що знаходиться за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд. 8, за територіальною громадою міста Дніпрорудне в особі Дніпрорудненської міської ради. Пунктом 2 даного рішення зобов'язано РКП «Василівське бюро технічної інвентаризації» провести державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт.
Право комунальної власності на нежитлове (підвальне) приміщення літера - А5 загальною площею 329 кв.м., розташованого за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд. 8, зареєстровано 20.02.2015 року за територіальною громадою м. Дніпрорудне в особі Дніпрорудненської міської ради, що підтверджується витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.02.2015 та від 09.02.2018.
Протоколом установчих зборів співвласників квартир будинку, розташованого за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд. 8, з метою управління будинком, забезпечення і захисту прав співвласників, утримання та використання спільного (неподільного і загального) майна вказаного будинку, 15.06.2016 створено та зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтерськая-8» у м. Дніпрорудне, Запорізької області.
Відповідно до п. 2 розділу 2 Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтерская-8» , завданням та предметом діяльності об'єднання є, зокрема, забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном.
Згідно акту приймання - передачі від 01.09.2016 житловий будинок № 8 по вул. Шахтарська у м. Дніпрорудне передано з балансу КУП «Наш дім» Дніпрорудненської міської ради на баланс ОСББ «Шахтерская-8» .
У пункті 2 вказаного акта зазначено відомості про площу житлового будинку, зокрема вказано, що загальна площа допоміжних приміщень складає 470 кв. м., в т.ч. підвали.
Відповідно до акту приймання-передачі підвали загальною площею 470 кв.м. передано на баланс відповідача як допоміжні приміщення.
В підвальному приміщені будинку розташовані внутрішні комунальні мережі: електрокомунікації, трубопроводи холодного водопостачання, центрального опалення та трубопроводи внутрішньо будинкової системи каналізації з встановленою на них запірною арматурою, ревізіям та заглушками, які призначені для належної експлуатації загально будинкових інженерних мереж та будинку в цілому.
Вказане підвальне приміщення є допоміжним приміщенням будинку, призначеним для забезпечення його експлуатації.
Позивач є балансоутримувачем вказаного будинку та нежитлових приміщень згідно акту приймання - передачі від 01.09.2016.
Підставою звернення з даним позовом до суду є захист порушених прав співвласників будинку щодо володіння та користування спільним майном будинку, зокрема, підвальним приміщенням.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 8 Конституції України кожному гарантоване право на звернення до суду для захисту його конституційних прав і свобод безпосередньо на підставі Конституції України.
За приписами статті 16 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Аналогічна норма права закріплена у ст. 20 Господарського кодексу України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст. 21 ЦК України).
Аналіз положень указаних норм законодавства свідчить про те, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способам захисту, який прямо передбачено нормою матеріального права.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків» об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їх обов'язків.
Статтею 16 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків» передбачено, що об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту захищати права, представляти інтереси співвласників у судах.
Станом на дату прийняття відповідачем рішення про оформлення права комунальної власності на спірне майно діяв Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-ІІІ від 29.11.2001 в редакції Закону України № 3053-IV від 03.11.2005.
Статтею 19 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) встановлено, що спільне майно співвласників багатоквартирного будинку складається з неподільного та загального майна. Неподільне майно перебуває у спільній сумісній власності співвласників багатоквартирного будинку. Неподільне майно не підлягає відчуженню. Власники приміщень володіють, користуються і у встановленим цим Законом та цивільним законодавством межах розпоряджаються спільним майном. Об'єкти права спільної власності на майно можуть бути передані в користування фізичній або юридичній особі або групі осіб у разі, якщо це не пов'язано з порушенням прав і інтересів інших співвласників неподільного та загального майна, які охороняються законом.
Статтею 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) визначено, що загальне майно - частина допоміжних приміщень житлового комплексу, що можуть використовуватися згідно з їх призначенням на умовах, визначених у статуті об'єднання (кладові, гаражі, в т.ч. підземні майстерні тощо); неподільне майно - неподільна частина житлового комплексу, яка складається з частини допоміжних приміщень, конструктивних елементів будинку, технічного обладнання будинку, що забезпечуються належне функціонування жилого будинку; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибулі, перехідні шлюзи, поза квартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).
Зважаючи на наведене, підвальні приміщення відносяться до неподільного майна та є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Набуте громадянами право на квартири державного житлового фонду та належні до них допоміжні приміщення є непорушними (ст. 41 Конституції України), забезпечується державою і захищається судом (ст. 55 Конституції України).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі № 4-рп/2004 від 02.03.2004 (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків), зокрема, визначено, що допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладочки, горища, колясочні і т.ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.
Згідно із статтею 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Аналогічний припис містить ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України.
З огляду на викладене, судом встановлено, що нежитлове (підвальне) приміщення літера - А5 загальною площею 329 кв.м. за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд. 8, є спільною сумісною власністю всіх співвласників даного житлового будинку.
Таким чином, з досліджених матеріалів слідує, що оскільки власниками нежитлового підвального приміщення площею 329 кв.м. у будинку № 8 по вул. Шахтарська у м. Дніпрорудне є співвласники вказаного багатоквартирного будинку, тому прийняте рішення Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 24 червня 2010 року № 27 про оформлення права комунальної власності на вказане нежитлове приміщення є таким, що порушує права співвласників будинку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, шляхом визнання незаконним та скасування рішення Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 24 червня 2010 року № 27.
Згідно зі ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути суму 1762,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Судом також встановлено, що позивачем за подання позовної заяви згідно з квитанцією № 0.0.993920987.1 від 21.03.2018 сплачено суму 3524,00 грн. судового збору. Враховуючи, що позовна вимога немайнового характеру, тому до сплати належить судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1762,00 грн. Отже сума зайво сплаченого судового збору складає 1762,00 грн.
Згідно з п. 1 ч. 1, ч.ч. 2, 5 статті 7 Закону України «Про судовий збір» в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми. Сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду. Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
За таких обставин, позивачу слід повернути з Державного бюджету суму 1762 грн. зайво сплаченого судового збору. Повернення здійснити за клопотанням позивача на підставі відповідної ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області від 24 червня 2010 року № 27 «Про оформлення права комунальної власності на нежитлове приміщення за адресою: вул. Шахтарська, буд. 8, м. Дніпрорудне, за територіальною громадою м. Дніпрорудне» .
Стягнути з Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області (71630, Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, просп. Ентузіастів, буд. 11, код ЄДРПОУ 23881397) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтерская-8» (71630, Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, буд.8, код ЄДРПОУ 40571584) суму 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено та підписано 18.09.2018.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складання повного судового рішення, у порядку встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням п. 17.5 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Суддя О.С. Боєва
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2018 |
Оприлюднено | 19.09.2018 |
Номер документу | 76538987 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Боєва О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні