ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2018 р. Справа № 916/2715/17
Господарський суд Одеської області, м. Одеса,
у складі судді Малярчук І.А.,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_1, згідно довіреності № 10 від 11.01.2018 р.
відповідача: ОСОБА_2, згідно ордеру.
третьої особи - Одеської митниці ДФС: не з'явився
третьої особи - ОСОБА_3: не з'явився
третьої особи - ОСОБА_4: не з'явився,
розглянувши заяву ТОВ «Фірма ЛТД» про відшкодування витрат на правову допомогу від 13.09.2018р. за вх.№2-4638/18 у справі №916/2715/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „МАНІК ТІ ЕНТЕРПРАЙСАС ЮКРЕЙН» (43000, Волинська область, м.Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1 а, каб.5 п) до Товариства з обмеженою відповідальністю „Фірма „ЛТД» (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 7, корпус 14, офіс 182; адреса представника для листування: 01030, м. Київ, вул. Золотоворітська,2-А), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21 А), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 (84331, АДРЕСА_1), ОСОБА_4 (84307, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Різдвяна, 7) про вилучення з цивільного обороту та знищення товару, заборону використовувати позначення (торговельної марки),
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 21.09.2018р. відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю „МАНІК ТІ ЕНТЕРПРАЙСАС ЮКРЕЙН» у задоволенні позову повністю, судові витрати ТОВ „МАНІК ТІ ЕНТЕРПРАЙСАС ЮКРЕЙН» по сплаті судового збору за розгляд позову в сумі 3200грн. покладено на ТОВ „МАНІК ТІ ЕНТЕРПРАЙСАС ЮКРЕЙН» , призначено судове засідання для вирішення питання про відшкодування витрат ТОВ «Фірма ЛТД» на правову допомогу на 01.10.2018р. о 15год.00хв.
13.09.2018р. за вх.№2-4638/18 від відповідача до суду надійшла заява про розрахунок витрат відповідача на правову допомогу у справі №916/2715/17, в якій зазначено, що адвокат ОСОБА_2 представляє інтереси відповідача під час розгляду справи №916/2715/17 на підставі договору про надання правової допомоги від 02.02.2018р. У відповідності до договору від 02.02.2018р. відповідач сплатив на користь адвоката ОСОБА_2 26350грн., що еквівалентно 1000дол.США станом на дату платежу, що обумовлено розрахунком 2000грн. за кожну годину наданої правової допомоги. Відповідач зазначає про фактичне надання адвокатом наступних послуг: вивчення документів по справі та їх правовий аналіз - 4 години, написання та надсилання заяв/клопотань про відкладення розгляду справи - 1 год., написання та надсилання заяви про зупинення провадження у справі - 1 год., написання та надсилання заяви про залучення третіх осіб - 0,5год., написання та надсилання відзиву - 2,5год., написання та надсилання заперечення на проведення експертизи - 2 год., участь у судовому засіданні 27.03.2018р. - 0,5год., участь у судовому засіданні 28.03.2018р. - 0,5 год., збір та надсилання доказів до суду та іншим учасникам - 1 год., написання та надсилання заяв про надсилання поштової кореспонденції та проведення засідання в режимі відеоконференції - 0,5год., що загалом становить 13,5год. правової допомоги, що за домовленістю відповідача та адвоката склало 26350грн. Поряд із цим відповідач звертає увагу суду на співмірність позову (вартості чайної продукції, про знищення якої заявлено позов).
02.02.2018р. між ТОВ Фірма ЛТД (замовник) та адвокатом ОСОБА_2 (виконавець) було укладено договір про надання правової допомоги, відповідно до умов якого виконавець зобов'язується надати юридичні послуги, а замовник зобов'язується прийняти їх, виплатити виконавцю обумовлену цим договором вартість правової допомоги (гонорар) та відшкодувати виконавцю фактичні витрати, понесені у зв'язку з виконанням цього договору. Термін правова допомога означає наступне: вивчення документів замовника, написання відзиву/заперечення на позовну заяву та їх подання до суду, підготовка та подання до суду інших документів/доказів/клопотань/заяв, участь у судових засіданнях з усіма правами, наданими законом позивачу, відповідачу, третій особі виключно в рамках забезпечення вирішення господарської справи №916/2715/17, а також правовий захист та представництво інтересів замовника в усіх державних органах, установах, підприємствах, організаціях України, виключно в рамках забезпечення вирішення господарської справи №916/2715/17. Договір укладено строком до 02.02.2019р. включно. За вивчення документів, підготовку відзиву на позовну заяву, подання відзиву до суду та інших документів (клопотань, заяв, доказів), участь в судових засіданнях в Господарському суді Одеської області (також і в режимі відеоконференції), представництво інтересів замовника перед іншими фізичними та/або юридичними особами у період розгляду справи №916/2715/17 в суді першої інстанції замовником оплачується вартість правової допомоги (гонорар) в розмірі 1500дол.США (без ПДВ) в гривневому еквіваленті по курсу НБУ станом на дату платежу (п.п.1.1., 1.2., 2.1., 4.1. договору).
23.03.2018р. ТОВ Фірма ЛТД сплатило на користь адвоката ОСОБА_2 по договору від 02.02.2018р. 26350грн.
На підтвердження фактичного надання послуг за договором від 02.02.2018р. на загальну суму 26350грн. відповідач подав складений між ним та адвокатом акт приймання-передачі наданих послуг від 10.09.2018р.
В судовому засіданні 01.10.2018р. позивачем озвучено суду додаткові пояснення проти заяви відповідача про розрахунок витрат на правову допомогу, де вказує, що представником відповідача не надано належних та допустимих доказів на підтвердження понесених відповідачем витрат на правову допомогу, зокрема, не надано рахунку на оплату послуг та платіжного доручення про їх фактичну оплату. Зауважує також позивач, що в договорі від 02.02.2018р. сторонами не визначено порядок обчислення гонорару. Позивач вважає, що відповідачем було подано не належний попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат, оскільки, відповідно до відзиву на позовну заяву про захист права інтелектуальної власності від 10.01.2018р., заявлено витрати на юридичні послуги із супроводження справи представником відповідача за довіреністю, в той час як представництво інтересів ТОВ Фірма ЛТД , згідно заяви про розрахунок витрат відповідача на правову допомогу у справі №916/2715/17, здійснювалось за договором про надання правової допомоги. Одночасно позивач зазначає, що існує неспіврозмірність обсягу матеріалів та документів справи із витраченим часом на їх вивчення, вказує на те, що надсилання процесуальних документів міг здійснити менш кваліфікований працівник, ніж адвокат, та така послуга не коштувала б 2000грн./год. Також позивач вказує, що заява відповідача про зупинення провадження у справі не була задоволена судом, а тому є необґрунтованим її подання. З врахуванням ініціювання ТОВ Фірма ЛТД відкладення підготовчого засідання, позивач вважає не співрозмірним вартість тридцятихвилинної участі адвоката у судових засіданнях 27.03.2018р., 28.03.2018р.
Відповідно до ч.ч.1, 2 п.1 ч.3 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу. Витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.ч.1, 2, 3, 4, 5, 6 ст.126 ГПК України).
Згідно ч.5 ст.129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (абз.1 ч.8 ст.129 ГПК України).
Згідно п.п.2, 3, 4, 5, 6, 9 ч.1 ст.1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту; адвокатське самоврядування - гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом; договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору; захист - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні захисту прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення; представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Положення ч.1 ст.19 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність передбачають, що видами адвокатської діяльності є: надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні; представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст.30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Так, в матеріалах справи наявні підписані адвокатом від імені відповідача заява про долучення доказів у справі від 13.09.2018р. за вх.№18688/18, заяви про відкладення підготовчого засідання суду від 07.02.2018р. за вх.№2739/18, від 13.03.2018р. за вх.№2-1545/18, від 20.03.2018р. за вх.№6417/18, заява про залучення третіх осіб від 30.03.2018р. за вх.№2-1823/18, заява про зупинення провадження у справі від 30.03.2018р. за вх.№2-1824/18, відзив на позовну заяву від 30.03.2018р. за вх.№7195/18, заперечення на клопотання про призначення експертизи від 30.03.2018р. за вх.№7198/18, заява проведення засідання в режимі відеоконференції від 29.08.2018р. за вх.№2-4402/18, заява про повідомлення адреси відповідача для листування від 29.08.2018р. за вх.№17537/18.
Отже, умови договору про надання правової допомоги від 02.02.2018р. не передбачають порядок обчислення вартості витрат відповідача на вчинення окремої дії, із чого викликає сумнів їх обрахунок у розмірі 2000грн./год.
Таким чином, враховуючи помірну складність даної справи, те, що адвокат є фахівцем та складання заяв з процесуальних питань не потребує з його боку витрачання багато годин, поштову розсилку документів міг здійснити і менш кваліфікований працівник, беручи до уваги те, що у задоволенні ініційованого позивачем позову судом відмовлено, а необхідність участі у даній справі спричинена саме поданням позивачем позову у ній, суд вважає, що відповідач вимушено поніс витрати на послуги адвоката у даній справі саме у сумі 12000грн., через що вбачає підстави для часткового задоволення заяви ТОВ Фірма ЛТД від 13.09.2018р. за вх.№2-4638/18 про розрахунок витрат на правову допомогу в сумі 12000грн. з врахуванням заперечень позивача, викладених у додаткових поясненнях від 02.10.2018р. за вх.№20040/18.
Керуючись ст.ст.123, 126, 129, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити частково заяву ТОВ «Фірма ЛТД» про відшкодування витрат на правову допомогу від 13.09.2018р. за вх.№2-4638/18
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „МАНІК ТІ ЕНТЕРПРАЙСАС ЮКРЕЙН» (43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1 а, каб.5 п, код ЄДРПОУ 38181486) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фірма „ЛТД» (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 7, корпус 14, офіс 182, код ЄДРПОУ 40033838) 12000 (дванадцять тисяч) грн. витрат на адвокатські послуги.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне додаткове рішення складено 04 жовтня 2018 р.
Суддя І.А. Малярчук
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2018 |
Оприлюднено | 04.10.2018 |
Номер документу | 76904918 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Малярчук І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні