ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ОКРЕМА УХВАЛА
18 вересня 2018 року м. ТернопільСправа № 921/176/18 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гевка В.Л. за участю секретаря судового засідання Карпи М.Ю.
розглянув матеріали справи №921/176/18
за позовом позивача 1 - ОСОБА_1, АДРЕСА_2, 46018
позивача 2 - ОСОБА_2, АДРЕСА_2, 46018
позивача 3 - ОСОБА_3, АДРЕСА_3, 47740
про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", зазначених у протоколі №2 від 20.02.2018, а саме про припинення Товариства в результаті ліквідації та затвердження рішення про ліквідацію (п. 4 Протоколу №2), про обрання ліквідатора Товариства (п.5 Протоколу №2), затвердження порядку та строків ліквідації Товариства (п.6 Протоколу №2), про затвердження порядку розподілу між акціонерами майна Товариства, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (п. 7 Протоколу №2).
за участю представників:
позивачів: ОСОБА_4, довіреність № б/н від 18.06.18 р.,
позивача 1: ОСОБА_1, паспорт серія № НОМЕР_1 від 29.05.96р.,
відповідача: ліквідатор Авдєєнко Владислав Валерійович, довіреність №б/н від 18.06.18р., протокол позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ "Агропромтехніка" №2 від 20.02.18.
Суть справи: 21.05.2018 року до Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява №б/н від 21.05.2018 року (Вх.№204 від 21.05.2018 року) від позивачів : ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", зазначених у Протоколі №2 від 20.02.2018 року, а саме про припинення Товариства в результаті ліквідації та затвердження рішення про ліквідацію (п. 4 Протоколу №2), про обрання ліквідатора Товариства (п.5 Протоколу №2), затвердження порядку та строків ліквідації Товариства (п.6 Протоколу №2), про затвердження порядку розподілу між акціонерами майна Товариства, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (п. 7 Протоколу №2).
При розгляді справи судом, серед іншого, встановлено, що ОСОБА_6, який є акціонером Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", володіє контрольним пакетом акцій про що іншим акціонерам - позивачам у справі стало відомо лише 20.02.2018 року під час проведення загальних зборів акціонерів.
При цьому, ОСОБА_6 в порушення вимог ст. ст. 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства", не оприлюднив у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР повідомлення про намір придбати значний пакет акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", а також не подав державному регулятору фондового ринку інформацію (відомості) про виконання ним вимог статей 64-65 Закону України "Про акціонерні товариства" щодо Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" (ідент. код юр. особи 04541891).
З огляду на зазначене, гр. ОСОБА_6 порушено вимоги ст.65 Закону щодо повідомлення Товариства про придбання ним контрольного пакету акцій, внаслідок чого Наглядовою радою не було затверджено ринкову вартість акцій з метою подальшого повідомлення її ОСОБА_6
Зазначене порушення підтверджується листом, наданим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, в якому директором департаменту НКЦПФР у Західному регіоні Д.Савицькою підтверджується те, що Тернопільське ПрАТ "Агропромтехніка" не отримувало від ОСОБА_6 (особи, яка стала власником контрольного пакету акцій емітента цінних паперів) публічну безвідкличну пропозицію для всіх акціонерів - власників акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", про придбання належних їм акцій (оферт).
Відповідно до протоколу №2 позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" від 20.02.2018 року, копію якого на запит державного регулятора фондового ринку надав емітент цінних паперів (лист від 24.07.2018 року), до порядку денного цих зборів були включені та розглянуті зборами такі питання як : "Про припинення товариства в результаті ліквідації та затвердження рішення про ліквідацію", "Про обрання ліквідатора товариства, "Затвердження порядку та строків ліквідації Товариства" та "Про затвердження порядку розподілу між акціонерами майна Товариства, що залишилося після задоволення вимог кредиторів".
При цьому, голосування гр. ОСОБА_6 на позачергових загальних зборах акціонерів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", що відбулися 20.02.2018 року, значним контрольним пакетом акцій емітента цінних паперів, набуття якого відбулося з порушенням процедур, визначених статтями 64 та 65 розділу ХІ Закону України від 17.09.2008 року №514-VI "Про акціонерні товариства", суттєво вплинуло на результати голосування по питаннях, що стосуються припинення (ліквідації) емітента цінних паперів.
Вказана обставина у сукупності з іншими порушеннями стала підставою для звернення позивачів - ОСОБА_1, АДРЕСА_2, 46018, ОСОБА_2, вул. Гетьмана Орлика, 2/25, м. Тернопіль, 46018 та ОСОБА_3, АДРЕСА_3, 47740, які являються акціонерами Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" (відповідача у справі), до Господарського суду Тернопільської області із вимогами про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", зазначених у Протоколі №2 від 20.02.2018 року, а саме про припинення Товариства в результаті ліквідації та затвердження рішення про ліквідацію (п. 4 Протоколу №2), про обрання ліквідатора Товариства (п.5 Протоколу №2), затвердження порядку та строків ліквідації Товариства (п.6 Протоколу №2), про затвердження порядку розподілу між акціонерами майна Товариства, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (п. 7 Протоколу №2).
Статтею 65 Закону України "Про акціонерні товариства" із змінами, внесеними згідно із Законами № 2994-VI від 03.02.2011, № 289-VIII від 07.04.2015; в редакції Закону № 1983-VIII від 23.03.2017 визначено порядок придбання акцій приватного акціонерного товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій :
1. Особа (особи, що діють спільно) протягом одного робочого дня з дати укладення нею договору, за наслідками виконання якого вона з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стане (прямо або опосередковано) власником контрольного пакета акцій приватного акціонерного товариства, зобов'язана подати до товариства та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про укладення такого договору.
Товариство в одноденний строк зобов'язане розмістити зазначене повідомлення на веб-сайті товариства та у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
2. Особа (особи, що діють спільно), яка внаслідок придбання акцій приватного акціонерного товариства з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стала (прямо або опосередковано) власником контрольного пакета акцій приватного акціонерного товариства, в одноденний строк з дня набуття нею права власності на такий пакет акцій зобов'язана подати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та товариства інформацію про набуття нею такого пакета із зазначенням інформації про найвищу ціну, за якою вона придбавала акції цього товариства протягом 12 місяців, що передують дню набуття такого пакета акцій включно з днем набуття, та дати набуття такого пакета.
Товариство в одноденний строк зобов'язане розмістити зазначену інформацію на веб-сайті товариства та у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Наглядова рада (або виконавчий орган товариства, якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом товариства) не пізніш як за 25 робочих днів з дня отримання такої інформації має затвердити ціну придбання акцій та повідомити її особі (особам, що діють спільно), зазначеній в абзаці першому цієї частини.
4. Особа (особи, що діють спільно), яка внаслідок придбання акцій товариства з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стала (прямо або опосередковано) власником контрольного пакета акцій приватного акціонерного товариства, протягом двох робочих днів з дати отримання інформації про ціну придбання акцій зобов'язана запропонувати всім акціонерам придбати у них прості акції товариства, щодо яких не встановлено обмеження (обтяження), шляхом надсилання до товариства публічної безвідкличної пропозиції для всіх акціонерів - власників простих акцій товариства про придбання належних їм акцій (оферти).
Оферта надсилається на адресу місцезнаходження товариства на ім'я наглядової ради або виконавчого органу (якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом товариства) та до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Наглядова рада (або виконавчий орган товариства, якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом товариства) зобов'язана розмістити зазначену оферту на веб-сайті товариства та у загальнодоступній інформаційній базі даних про ринок цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також надіслати її кожному власнику простих акцій товариства відповідно до переліку акціонерів товариства протягом семи робочих днів з дня надходження оферти.
Стаття 65-1 цього ж закону визначає правила придбання акцій публічного акціонерного товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій або значного контрольного пакета акцій :
1. Особа (особи, що діють спільно) протягом одного робочого дня з дати укладення нею договору, за наслідками виконання якого вона з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стане (прямо або опосередковано) власником контрольного пакета акцій або значного контрольного пакета акцій публічного акціонерного товариства, зобов'язана подати до товариства та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про укладення такого договору.
Товариство в одноденний строк зобов'язане розмістити зазначене повідомлення на веб-сайті товариства та у загальнодоступній інформаційній базі даних про ринок цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
2. Особа (особи, що діють спільно), яка внаслідок придбання акцій товариства з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стала (прямо або опосередковано) власником контрольного пакета акцій або значного контрольного пакета акцій публічного акціонерного товариства, в одноденний строк з дня набуття нею права власності на такий пакет акцій зобов'язана подати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та товариства інформацію про набуття нею такого пакета із зазначенням інформації про найвищу ціну, за якою вона придбавала акції цього товариства протягом 12 місяців, що передують дню набуття такого пакета акцій включно з днем набуття, та про дату набуття такого пакета.
Товариство в одноденний строк зобов'язане розмістити зазначену інформацію на веб-сайті товариства та у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Разом з тим, згідно Інформації щодо вчинених правочинів поза фондовою біржею, гр. ОСОБА_6 контрольний пакет акцій в кількості 1006198 штук було придбано 09.02.2018 року, що згідно Повідомлення про інформацію Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", опубліковано на сайті smida.gov.ua. 20.02.2018 року, а Товариство дізналось про дану операцію лише 19.02.2018 року, отримавши від ПАТ "Національний депозитарій України" перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства станом на 14.02.2018 року.
Враховуючи той факт, що від ОСОБА_6 у встановлені законом строки не надходило ані до Товариства в особі Наглядової ради, ані до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформації про придбання ним контрольного пакету акцій, а саме частки у розмірі 64,6873% акцій в загальній кількості акцій та 91,76% акцій в загальній кількості голосуючих акцій, шляхом придбання в Приватного підприємства "Дебют-Д" (код ЄДРПОУ 33455991), суд дійшов висновку про наявність порушень ОСОБА_6 статей 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства", як до набуття значного контрольного пакету акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", так і після його придбання, що в подальшому порушило права інших акціонерів - позивачів у даній справі, та стало підставою їх звернення із позовом до Господарського суду Тернопільської області.
Зазначені порушення, вчинені гр. ОСОБА_6, підтверджуються поданими позивачем доказами іншими матеріалами справи та не заперечені представником відповідача у судових засіданнях.
Частина 1 статті 246 ГПК України передбачає, що господарський суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб , постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Частинами 5-9 статті 246 ГПК України визначено, в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Окрему ухвалу може бути постановлено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується. Окрема ухвала Верховного Суду оскарженню не підлягає.
При цьому слід зазначити, що обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена частиною третьою статті 129 Конституції України як одна з основних засад судочинства.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Також і частина друга статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає обов'язковість виконання судових рішень.
Окрема ухвала виноситься, як правило, одночасно з рішенням зі справи. Водночас з урахуванням обставин конкретної справи суд може винести окрему ухвалу в будь-який момент часу в процесі розгляду справи (п. 5.2. Постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
А тому суд вирішив постановити окрему ухвалу якою зобов'язати ОСОБА_6 усунути порушення вимог статей 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства" та виконати свої обов'язки, визначені статтями 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства".
При цьому суд в порядку статті 246 ГПК України направляє окрему ухвалу ОСОБА_6, 46001, АДРЕСА_1 для її виконання та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська,8, корпус 30, м.Київ, 01010) для належного реагування та вжиття відповідних контрольних заходів, щодо усунення виявлених судом недоліків, а саме в частині придбаного ОСОБА_6 контрольного пакету акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" із порушенням вимог ст.ст.65,65-1 Закону України "Про акціонерні товариства".
Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснити контрольні заходи за виконанням ОСОБА_6 вимог закону та усунення ним порушення вимог статей 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства" та виконання ним свої обов'язків, визначених статтями 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства". За результатами здійснених контрольних заходів Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомити про таке Господарський суд Тернопільської області.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 232-236, 246 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. ОСОБА_6 усунути порушення вимог статей 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства" та виконати свої обов'язки, визначені статтями 65, 65-1 Закону України "Про акціонерні товариства".
2. Направити окрему ухвалу ОСОБА_6, 46001, АДРЕСА_1, та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська,8, корпус 30, м.Київ, 01010) для належного реагування.
Ухвала, постановлена судом в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 254-257 ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за Веб-адресою сторінки https://court.gov.ua/sud5022/.
Повний текст ухвали з урахуванням вихідних днів 21,22,27,28.09.2018, відпустки судді з 22 по 26 та 02,03.10.2018 виготовлено протягом 5-ти робочих днів та підписано 05.10.2018 року.
Суддя В.Л. Гевко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2018 |
Оприлюднено | 12.10.2018 |
Номер документу | 77072178 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гевко В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні