ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повне)
04 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1403/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства Чернігівторф про припинення користування надрами,
У С Т А Н О В И В:
Державна служба геології та надр України (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Державного підприємства Чернігівторф (далі - ДП Чернігівторф , відповідач) про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4958 від 03.04.2009, наданого відповідачу з метою видобування торфу ділянки родовища Дроздовиця, розташованого у Городянському районі Чернігівської області, терміном дії 10 (десять) років - до 03.04.2019.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що ДП Чернігівторф надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4958 від 03.04.2009 з метою видобування торфу ділянки родовища Дроздовиця , терміном дії 10 років - до 03.04.2019, однак за результатами проведеної посадовими особами Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України планової перевірки відповідача щодо дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування складено акт перевірки від 23.09.2016 № 48/4958, яким встановлено ряд порушень відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування. На підставі акту перевірки складено припис, яким відповідачу надано строк для усунення порушень та надання до Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України в письмовій формі матеріалів, які підтверджують усунення виявлених порушень вимог законодавства в сфері надрокористування. У зв'язку з невиконанням відповідачем у встановлений строк припису позивачем видано наказ, яким зупинено дію дозволу № 4958 від 03.04.2009 та надано відповідачу строк - 30 календарних днів для усунення порушень. Незважаючи на неодноразове продовження термінів для усунення порушень за досить тривалий час надрокористувач так і не усунув зазначені в акті перевірки порушення в повному обсязі, а тому наявні підстави для анулювання спеціального дозволу.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому останній не визнає позовні вимоги та просить відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим зворотнім повідомленням.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Судове засідання здійснювалося в порядку, встановленому ч. 4 чт. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Державною службою геології та надр України надано відповідачу Спеціальний дозвіл на користування надрами № 4958 від 03.04.2009 з метою видобування торфу ділянки родовища Дроздовиця , розташованого у Городнянському районі Чернігівської області, терміном 10 років - до 03.04.2019 (далі - Дозвіл) (а.с.13) та укладено угоду про умови користування надрами до спеціального дозволу (а.с.14-22).
Наказом позивача від 21.06.2016 № 193 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року, згідно додатку до якого перевірці підлягає родовище Дроздовиця , надрокористувачем якого є відповідач (а.с.23-24).
В наказі позивача від 23.06.2016 № 194 зазначено: провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІІІ кварталі 2016 року згідно з предметом перевірки, визначеним пунктом 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (а.с.25).
Згідно додатку до вказаного наказу державний геологічний контроль буде здійснено щодо власника спеціального дозволу - відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) (а.с.26).
Позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення про проведення планової перевірки в строк з 12 по 30 вересня 2016 року (а.с.27) та вручено направлення на проведення перевірки від 12.09.2016 № 35 (а.с.28).
Так, у строк з 12 по 30 вересня 2016 року Північним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України (далі - Відділ) проведено планову перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування, за результатами якої складено акт перевірки від 23.09.2016 № 48/4958 (а.с.29-34).
Актом перевірки встановлено ряд порушень відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування, в зв'язку з чим 23.09.2016 складено припис № 58/48/4958, яким відповідачу надано строк до 24.10.2016 для усунення виявлених порушень та надання до Відділу в письмовій формі матеріалів на підтвердження даного факту (а.с.35).
Припис відповідачем отримано 23.09.2016, однак у встановлений строк порушення останнім не усунуто, в зв'язку з чим позивачем видано наказ від 19.12.2016 № 491, яким зупинено дію дозволу № 4958 від 03.04.2009 та надано відповідачу строк (30 календарних днів) для усунення порушень, про що повідомлено позивача (а.с.36-39).
Як вбачається з матеріалів справи наказом від 09.03.2017 № 121 відповідачу продовжено термін до 01.05.2017 для усунення порушень, про що повідомлено останнього листом (а.с.39-41).
В подальшому, наказом від 28.07.2017 № 334 відповідачу повторно продовжено термін до 01.10.2017 для усунення порушень, про що повідомлено останнього листом (а.с.42-44).
В зв'язку з не усуненням відповідачем порушень вимог законодавства в сфері надрокористування позивачем направлено ДП Чернігівторф лист, яким запропоновано останньому у 15-денний строк надати позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами з метою видобування торфу родовища Дроздовиця , згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 4958 від 03.04.2009 (а.с.45).
Оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, а позивач позбавлений права самостійно анулювати дозвіл останній звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення).
Пунктом 4 Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).
Згідно із підпунктом третім пункту 22 Порядку дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів.
Судом встановлено, що підставою для винесення Наказу від 19.12.2016 № 491, яким зупинено дію Спеціального дозволу стало не виконання відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування в частині: складання проекту на розробку і рекультивацію родовища, ОВНС; підготовки матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку; підготовки матеріалів на отримання земель ділянки, для потреб, пов'язаних з користування надрами в установленому порядку; підготовки родовища до розробки; початку видобування 4-5 тис. м3.
Згідно із пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності .
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ. Наказ Держгеонадр про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору, відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами у разі незгоди користувачів.
Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.
Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Така ж правова позиція висловлена Київським апеляційним адміністративним судом у постанові від 04.04.2018 у справі № 810/3865/17, Верховним Судом України у постанові від 278.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).
Позивач вказує про те, що на момент подання позову до Державної служби геології та надр України від відповідача листів щодо згоди чи не згоди на припинення права користування надрами не надходило. Проте, суд зазначає, що відсутність такої згоди не може бути підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Таким чином, підстави на які посилається позивач для анулювання спеціального дозволу відповідача не передбачені статтею 26 Кодексу України про надра.
Крім того, необхідно зазначити, що 28.09.2018 відповідачем направлено на адресу позивача лист № 292 з додатками щодо продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами родовища Дроздовиця (а.с.177-181).
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Державної служби геології та надр України необхідно відмовити.
Керуючись статтями 168, 227-228, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Державного підприємства Чернігівторф про припинення користування надрами відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедика,16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031);
Відповідач: Державне підприємство Чернігівторф (вул. Борисенка, б.35-а, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 35335961).
Повний текст рішення суду складено 16.10.2018.
Суддя О.М. Тихоненко
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2018 |
Оприлюднено | 17.10.2018 |
Номер документу | 77123016 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Земляна Галина Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Земляна Галина Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Земляна Галина Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Земляна Галина Володимирівна
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Тихоненко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні