Рішення
від 28.08.2018 по справі 444/3069/17
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/3069/17

Провадження № 2/444/362/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Зеліско Р. Й.,

секретар судового засідання Мамедова Г. І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, виконавчого комітету Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області, третя особа: Третя Львівська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, який в подальшому ним неодноразово уточнювався.

Свої остаточні позовні вимоги мотивує тим, що в результаті спадкування за законом після смерті його батька-Білограць A.A., який помер 24.07.2015 року, усі члени його сім'ї - дружина ОСОБА_2, він- Білограць ОСОБА_3, його брат- Білограць ОСОБА_4 та його сестра- Бондаренко ОСОБА_5 являються спадкоємцями першої черги і кожному з них належить по рівній частці, тобто по 1/4 майна його батька.

Зазначає, що спадкоємці ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відмовились від прийняття спадщини батька на користь відповідача - спадкоємця ОСОБА_2, в результаті чого остання вправі претендувати на 3/4 частини спадкової маси, а він, відповідно, на 1/4 частки спадкової маси.

Вказує, що спадщина складається з будинку № 15 з усіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами по вул. Зеленій (колишня назва- Комсомольська) у с. Нове Село, Жовківського району Львівської області, який належив спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом та земельної ділянки площею 0,3243 га, яка знаходиться у с. Нове Село Жовківського району Львівської області і має призначення для будівництва, обслуговування будівель та ведення особистого підсобного господарства та належить спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ЛВ №060976.

Позивач стверджує, що у встановленому законом порядку він прийняв спадщину та не подавав відповідної заяви про відмову від такої у зв'язку з цим вважає, що відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадщина (1/4 частки) належить йому з часу її відкриття.

А тому остаточно просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, який помер 24.07.2015 року, право власності на 1/4 частину житлового будинку № 15 з господарськими прибудовами (сарай, погріб і спорудами (колодязь), який знаходиться по вулиці Зелена (колишня назва- Комсомольська) у с. Нове Село, Жовківського району Львівської області, право власності на 1/4 частину земельної ділянки, кадастровий номер 4622786400:06:002:0022, площею 0,1163 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, вул. Зелена, 15, Жовківського району Львівської області та право власності на 1/4 частину земельної ділянки, кадастровий номер 4622786400:06:001:0005, площею 0,2080 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, Жовківського району Львівської області.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак подав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю, просить задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак подав на адресу суду заяву про розгляд справи у його та ОСОБА_1 відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач ОСОБА_2 в судові засідання втретя підряд не з'явилася, хоча про дату, час та місце проведення таких була повідомлена належним чином за зареєстрованою адресою місця проживання, від неї не надходило на адресу суду жодних клопотань, заперечень, відзиву на позовну заяву.

Представник відповідача- Виконавчого комітету Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак від них на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника, позов визнають.

Представник третьої особи- Третьої Львівської державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, однак від них на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

А тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без учасників, які не з'явилися, а саме позивача, представника відповідача- Виконавчого комітету Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області та представника третьої особи- Третьої Львівської державної нотаріальної контори, зважаючи на подані ними заяви.

Також суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача- Білограць К. В. зважаючи на неодноразові її неявки без поважних причин.

В той же час суд враховує, що згідно ч. 2 ст. 280 ЦПК України у разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.

Так як відповідачем крім ОСОБА_2 є Виконавчий комітет Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області і від них на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника, висловили своє відношення до предмета спору, суд приходить до висновку про відсутність підстав для ухвалення заочного рішення по справі.

Оскільки всі учасники справи в підготовче судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Ч. 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З копії свідоцтва про смерть серії 1-СГ № 411674 виданого повторно Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції 13.11.2015 року вбачається, що ОСОБА_8 помер 24.07.2015 року (а. с. 5).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Як вбачається із довідки виданої виконкомом Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області 07.08.2015 року № 1185 вбачається, що від імені гр. ОСОБА_8 заповіт у Надичівській сільській раді Жовківського району Львівської області не посвідчувався (а. с. 122).

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, у тому числі зачаті за життя спадкоємця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

З копії свідоцтва про народження серії I-АГ № 052762 вбачається, що ОСОБА_1 народився 02.12.1967 року, ОСОБА_8 є його батьком, а відповідач-Білограць ОСОБА_9 (а. с. 4).

Наведене дає підстави вважати, що позивач є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_8.

Ч. 1 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що передбачено ч. 2 ст. 1220 ЦК України.

Позивач 24.11.2015 року подав в компетентну державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_8. Дана заява зареєстрована в реєстрі за № 3501 приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_10 (а. с. 91).

Так як позивач звернувся в шестимісячний строк після смерті спадкодавця для прийняття спадщини, суд приходить до висновку, що позивачем прийнято спадщину.

Крім позивача 02.11.2015 року у Третю Львівську державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини за законом звернулася ОСОБА_2, відповідач по справі (а. с. 90), внаслідок чого було зареєстровано спадкову справу № 699/2015 (а. с. 95).

В подальшому, а саме 21.12.2017 року позивачем було подано в Третю Львівську державну нотаріальну контору заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. В даній заяві позивач зазначив, що крім нього спадкоємцями за законом є дружина померлого- Білограць ОСОБА_11, донька померлого- Бондаренко ОСОБА_5 та син померлого ОСОБА_12. Інших спадкоємців немає (а. с. 90).

З копії свідоцтва про одруження серії II-АГ № 005836 вбачається, що ОСОБА_8 та ОСОБА_13 одружилися 15.07.1967 року про що вкнизі записів актів громадянського стану про одруження зроблено відповідний актовий запис за № 1981, прізвище дружині присвоєно ОСОБА_8 . (а. с. 62).

Наведене підтверджує, що відповідач по справі- Білограць ОСОБА_11 є дружиною ОСОБА_8.

З копії довідки, яка видана об'єднанням співвласників багатоквартивного будинку АГАТ № 77 від 29.10.2015 року вбачається, що у ОСОБА_2 є донька- Бондаренко ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_2, та син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 62).

Згідно ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

В той же час суд враховує, що згідно ч. 1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах- уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

Суд враховує, що ОСОБА_14 та ОСОБА_15 подали 12.11.2015 року, тобто в шестимісячний термін після смерті спадкодавця, в Третю Львівську державну нотаріальну контору заяви про те, що відмовляються від належних їм часток спадкового майна за законом в користь дружини померлого- Білограць ОСОБА_11, тобто відповідача по справі (а. с. 53, 54).

Враховуючи рівність часток спадкоємців першої черги, суд приходить до висновку, що позивач може претендувати на 1/4 спадкового майна, оскільки крім нього спадкоємцями першої черги є дружина померлого ОСОБА_8 ОСОБА_16 та були діти померлого ОСОБА_8- ОСОБА_14 та ОСОБА_12, однак такі відмовилися від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2.

Суд враховує, що позивачу по справі листом № 37-69/0214 від 26.12.2017 року Третьою Львівською державною нотаріальною конторою ГТУЮ у Львівській області рекомендовано звернутися до суду для визнання права власності в порядку спадкування, що, на переконання суду, фактично є відмовою у вчиненні нотаріальної дії (а. с. 9).

З копії реєстраційного посвідчення вбачається, що будинковолодіння № 15 по вулиці Комсомольська в с. Нове Село зареєстровано за гр. ОСОБА_8 на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право на спадщину, посвідченого Жовківською держнотконторою 12.02.1993 року за реєстром № 117 і записано в реєстрову книгу під № 44 (а. с. 104-105).

Наведене підтверджується і копією довідки Комунального підприємства Львівської обласної ради Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації № 217 від 22.01.2016 року. З даної довідки вбачається, що дублікат правовстановлюючого документу на будинок не видавався (а. с. 113).

З довідки № 1187 від 07.08.2015 року, яка видана виконкомом Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області вбачається про те, що в с. Нове Село, Жовківського району Львівської області було перейменовано вулиці згідно рішення IV сесії III демократичного скликання від 29.12.1998 року, а саме вулицю Комсомольську, 15 на вулицю Зелена, 15 (а. с. 80).

З копії технічого паспорта та довідки-характеристики, виданих Комунальним підприємством Львівської обласної ради Червоноградське бюро технічної інвентаризації вбачається що в с. Нове Село по вул. Зелена (колишня назва-Комсомольська). 15,, Жовківського району Львівської області знаходиться житловий будинок, загальна площа якого 46,0 м.кв., житлова 34,6 м.кв., з господарськими прибудовами: сарай, погріб і спорудами (колодязь) (а. с. 106-108, 112).

Копією державного акта серії IV-ЛВ № 060976 стверджується, що ОСОБА_17 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,3243 гектарів в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території с. Нове Село Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області. Землю передано для будівництва, обслуговування будівеь та ведення особистого підсобного господарства (а. с. 114).

З плану зовнішніх меж земельної ділянки вбачається, що така складається з двох окремих земельних ділянок площею 0,2080 га та площею 0,1163 га.

З копій витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-4603734542016 від 15.07.2016 року та № НВ-4603734532016 від 15.07.2016 року вбачається, що ОСОБА_8 на праві власності належать дві земельні ділянки, а саме з кадастровим номером 4622786400:06:002:0022, площею 0,1163 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, вул. Зелена, 15, Жовківського району Львівської області та з кадастровим номером 4622786400:06:001:0005, площею 0,2080 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, Жовківського району Львівської області (а. с. 115-120).

З копій довідок № 1184, 1186 від 07.08.2015 року, які видані виконкомом Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області вбачається, що заборон, арештів на зазначені вище земельні ділянки та житловий будинок немає (а. с. 121,122).

Відповідно до п. 4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.12 № 296\5 за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ним не було надано необхідні правовстановлюючі документи на спадкове майно, яке підлягає реєстрації.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Ст. 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно ч. 3 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 р. Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства України, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок.

Так як позивач є одним із чотирьох спадкоємців першої черги, оскільки є сином ОСОБА_8, який помер 24.07.2015 року, прийняв після його смерті спадщину, оскільки в шестимісячний термін після смерті спадкодавця звернувся за її прийняттям, що підтверджується заявою від 24.11.2015 року, враховуючи рівність часток всіх спадкоємців за законом однієї черги, з врахуванням наведених обставин справи, право власності позивача на 1/4 частину житлового будинку № 15 з господарськими прибудовами (сарай, погріб і спорудами (колодязь), який знаходиться по вулиці Зелена (колишня назва- Комсомольська) у с. Нове Село, Жовківського району Львівської області, право власності на 1/4 частину земельної ділянки, кадастровий номер 4622786400:06:002:0022, площею 0,1163 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, вул. Зелена, 15, Жовківського району Львівської області та право власності на 1/4 частину земельної ділянки, кадастровий номер 4622786400:06:001:0005, площею 0,2080 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, Жовківського району Львівської області підлягає визнанню в судому порядку.

Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Керуючись ст. ст. 23, ч. 2 ст. 247, ст. 258, 259, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, паспорт серії КС № 504019 виданий Жовківським РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, який помер 24.07.2015 року, право власності на 1/4 частину житлового будинку № 15 з господарськими прибудовами (сарай, погріб і спорудами (колодязь), який знаходиться по вулиці Зелена (колишня назва- Комсомольська) у с. Нове Село, Жовківського району Львівської області.

Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, паспорт серії КС № 504019 виданий Жовківським РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, який помер 24.07.2015 року, право власності на 1/4 частину земельної ділянки, кадастровий номер 4622786400:06:002:0022, площею 0,1163 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, вул. Зелена, 15, Жовківського району Львівської області та право власності на 1/4 частину земельної ділянки, кадастровий номер 4622786400:06:001:0005, площею 0,2080 га, яка знаходиться за адресою с. Нове Село, Жовківського району Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга з врахуванням п. 15.5 розділу ХIII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подається до Апеляційного суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Зеліско Р. Й.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення28.08.2018
Оприлюднено18.10.2018
Номер документу77167799
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —444/3069/17

Рішення від 28.08.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Рішення від 28.08.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Ухвала від 08.06.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Ухвала від 24.05.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Ухвала від 16.04.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Ухвала від 28.02.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Ухвала від 19.01.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

Ухвала від 09.01.2018

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Зеліско Р. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні