Рішення
від 05.10.2018 по справі 582/495/18
НЕДРИГАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/582/227/18

Справа № 582/495/18

Копія

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" жовтня 2018 р.

Недригайлівський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді - Жмурченка В.Д.,

за участю секретаря - Коваль В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівського районного будинку культури, відділу культури туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Недригайлівська районна державна адміністрація про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення з роботи, зобов'язання поновити на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з зазначеним позовом та просила визнати незаконним та скасувати наказ директора Недригайлівського районного будинку культури ОСОБА_2 № 15-К від 04.04.2018 про звільнення її з посади інструктора Недригайлівського РБК, поновити її на посаді інструктора, допустивши негайне виконання рішення суду та стягнути з відповідачів на її користь середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 19.01.2018 директор Недригалівського РБК видала наказ № 1-К "Про скорочення штату працівників", яким було попереджено всіх працівників про можливе вивільнення, однак на час видання цього наказу новий штатний розпис не було затверджено, тому не було зрозуміло, які саме посади будуть скорочені. Про скорочення її посади персонально не попереджали, іншу роботу не пропонували, не зважаючи на те, що на час вивільнення були вакантні посади. Також при вивільненні працівників не було дотримано норм ст. 42 КЗпПП та не враховане переважне її право на залишення на роботі, оскільки вона має тривалий стаж роботи, навчається без відриву від виробництва на третьому курсі Сумського державного педагогічного університету та має на утриманні неповнолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_1.

Представник відповідача, Недригайлівського районного будинку культури, ОСОБА_2, далі Недригалівський РБК, позов ОСОБА_1 не визнала в повному обсязі, надала до суду заперечення. В судовому засіданні пояснила, що Недригалівський РБК є структурним підрозділом відділу культури, туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації (далі відділ культури), утримується за рахунок районного бюджету. Керує діяльністю РБК директор, який є підзвітним відділу культури та діє в межах наданих йому положенням, зокрема приймає та звільняє з посади працівників.

На виконання наказу відділу культури від 19.01.2018 № 4-К "Про скорочення штату працівників" та наказу №25-К від 02.04.2018 "Про завершення процедури скорочення" директором Недригайлівського РБК було видано наказ № 1-К від 19.01.2018 "Про скорочення штату працівників" та наказ № 11-К від 19.03.2018 про продовження терміну скорочення. Цими наказами всі працівники, у тому числі і позивач були повідомлені про наступне скорочення під підпис.

Необхідність скорочення працівників виникла у зв'язку з значним скороченням фінансування закладів культури та передання майна цих закладів до комунальної власності Недригайлівської об'єднаної територіальної громади.

04.04.2018, через більш як два місяці з моменту попередження про вивільнення, позивач ОСОБА_1 наказом директора Недригайлівського районного будинку культури ОСОБА_2 № 15-К від 04.04.2018 була звільнена з посади з інструктора Недригайлівського РБК. Звільнення проведене відповідно до вимог п. 1 ст. 40 КЗпП та з нею проведено повний розрахунок. Переваги в залишенні на посаді позивачу не надавалися, оскільки вона не має профільної освіти, а тому ст. 42 КЗпП до неї не застосовувалась.

Представник відповідача, відділу культури, туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації (далі відділ культури) ОСОБА_3, з позовом не погодилася, про що подала сої заперечення.

В судовому засіданні пояснила, що відділ культури відповідно до положення є окремою юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, свою печатку.

Недригалівський РБК є структурним підрозділом відділу культури та ним же фінансується з районного бюджету через відділ культури.

У зв'язку з внесенням змін до районного бюджету, яким суттєво зменшено фінансування закладів культури та прийняттям на 28 сесії Недригайлівської районної ради Сумської області рішення про передачу об'єктів нерухомого майна, у тому числі і будинку культури у власність територіальної громади Недригалійлвської селищної ради Сумської області, відділом культури на підставі листа Недригаліської РДА прийнято рішення про проведення скорочення посад працівників, зокрема працівників Недригалівського РБК, серед яких і посада інструктора, яку займала позивач.

Начальником відділу культури прийнято наказ від 19.01.2018 № 4-К "Про скорочення штату працівників", яким попереджено директора Недригалівського РБК ОСОБА_2 про скорочення штату та зобов'язано її попередити працівників Недригалівського РБК про скорочення штату працівників.

Директором Недригайлівського РБК було видано наказ № 1-К від 19.01.2018 "Про скорочення штату працівників", яким всіх працівників попереджено про наступне вивільнення , у тому числі і позивача.

Через два місяці наказом № 15-К від 04.04.2018 ОСОБА_1 була звільнена з посади інструктора Недригайлівського РБК. Звільнення проведене відповідно до вимог п. 1 ст. 40 КЗпП. та з нею проведено повний розрахунок. Переваги в залишенні на посаді позивачу не надавалися, оскільки вона не має профільної освіти, а тому ст. 42 КЗпП до неї не застосовувалась.

Вакантна посада ОСОБА_1 не пропонувалась, оскільки всі вакантні посади були скорочені.

Представник третьої особи, ОСОБА_4 Недригалівської районної державної адміністрації позов ОСОБА_1 не визнала, про що надала заперечення. У судовому засіданні пояснила, що при звільненні ОСОБА_1 порушення закону допущено не було. З нею проведено повний розрахунок. Інша посада натомість скороченої їй не пропонувалась, оскільки такої посади не було.

Вислухавши пояснення позивача, її представника, представників відповідачів, представника третьої особи, перевіривши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу № 12 від 30.05.2008 була прийнята на посаду інструктора Недригайлівського районного будинку культури з 01.06.2008, що підтверджується копією сторінок трудової книжки (а.с.6).

З копії Посадової інструкції інструктора Недригайлівського РБК ОСОБА_1 вбачається, що кваліфікаційні вимоги до цієї посади наступні : - повна або базова вища освіта відповідного напряму (спеціаліст, бакалавр або молодший спеціаліст); для спеціаліста - без вимог до стажу роботи ; бакалавра молодшого спеціаліста - підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією не менше 2х років. Обов'язками інструктора є вивчення культурних запитів населення, звичаїв, традиції, стану культурно-мистецької роботи в районі. Планування та організація роботи методичного кабінету, аналіз змісту культурно-мистецької діяльності клубних закладів району, розробка методичних матеріалів по вдосконаленню форм і методів культурно-освітньої роботи, підготовка та проведення культурно-масових заходів, участь у них, тощо. (а.с.35).

З копії диплома, виданого на ім'я ОСОБА_1 (а.с.36) вбачається, що вона має освітньо-кваліфікаційний рівень - молодший спеціаліст та кваліфікацію зоотехніка по бджільництву.

З довідки виклику № 904 від 15.01.2018 (а.с.7) вбачається, що ОСОБА_1 є студенткою 3 курсу Сумського державного педагогічного університету імені ОСОБА_5.

З копії свідоцтва про народження серії І-БП № 159290(а.с.12) також вбачається, що ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Судом також встановлено, що відповідно до Положення Недригайлівського районного будинку культури на 2018 рік (а.с.90-93), будинок культури є структурним підрозділом відділу культури, туризму, національностей і релігій та не є окремою юридичною особою. Утримується за рахунок районного бюджету. Керує діяльністю РБК директор, який призначається та звільняється з посади відділом культури у погодженні з управлінням культури і туризму, національностей і релігій Сумської обласної державної адміністрації. Директор є підзвітним відділу культури та діє в межах наданих йому положенням, зокрема приймає та звільняє з посади працівників.

Відділ культури, туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації, що діє на підставі положення про відділ ( а.с.72-80), є окремою юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, печатку. Відповідно до Виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців(а.с.83) відділ культури зареєстрований як юридична особа має ідентифікаційний код 02230218. Таким чином саме відділ культури є належним відповідачем у даній справі.

Відповідно до Штатного розпису працівників культури відділу культури, туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації (а.с.44) затвердженого 10 січня 2018 року в.о. начальника Недригалівської РДА в штаті Недригалівського будинку культури перебувало 17 штатних одиниць, серед них і посада інструктора, яку займала позивач.

19.01.2018 до відділу культури надійшов лист т.в.о. Недригалівської районної адміністрації про проведення скорочення штатів, у зв'язку з дефіцитом у районному бюджеті на 2018 рік бюджетних асигнувань на виплату заробітної плати для працівників культури та у зв'язку з передачею майна та закладів культури у власність Недригайлівської територіальної громади(а.с.39).

Наказом начальника відділу культури від 19.01.2018 № 4-К "Про скорочення штату працівників", попереджено директора Недригалівського РБК ОСОБА_2 про скорочення штату та зобов'язано її попередити працівників Недригалівського РБК про скорочення штату працівників(а.с.40).

Директором Недригайлівського РБК було видано наказ № 1-К від 19.01.2018 "Про скорочення штату працівників", яким всіх працівників попереджено про наступне вивільнення , у тому числі і позивача.(а.с.31-32). Зокрема з копії цього наказу вбачається, що ОСОБА_1 була ознайомлена з ним 30.01.2018.

Також 19.01.2018 до Недригайлівського центру зайнятості подано інформацію про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. Серед посад, які плануються вивільнити вказана і посада інструктора(а.с.101-102).

Наказом відділу культури від 19.03.2018 № 15-К продовжено термін дії наказу № 4-К від 19.01.2018 до 31.03.2018.(а.с.43).

Наказом директора Недригалівського РБК від 19.03.2018 № 11-К продовжено термін дії наказу № 1-К від 19.01.2018 до 31.03.2018.(а.с.29-30).

23.03.2018 Недригалівська районна рада сьомого скликання на двадцять восьмій сесії прийняла рішення про передачу Комунального закладу Недригалівської районної ради Недригайлівська дитяча музична школа та об'єктів нерухомого майна у власність територіальної громади Недригайлівської селищної ради. Серед об'єктів нерухомого майна зазначений і Будинок культури(а.с.97-98).

29.03.2018 т.в.о. Недригалівської РДА прийняв розпорядження про чисельність працівників закладів культури № 200-ОД, яким зобов'язав начальника відділу культури завершити процедуру скорочення чисельності працівників структурних підрозділів культури (а.с.42).

02.04.2018 наказом начальника відділу культури № 25-К зобов'язано директора Недригайлівського РБК завершити процедуру скорочення працівників 04.04.2018 та провести звільнення працівників відповідно до вимог чинного законодавства.

Наказом № 15-К від 04.04.2018 ОСОБА_1 була звільнена з посади з інструктора Недригайлівського РБК.

Відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Частиною другою статті 40 КЗпП України встановлено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у статті 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, сприяння у збереженні роботи та обов'язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника.

Згідно з частинами першою та третьою статті 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці зобов'язаний запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації в цій же установі, і не лише за місцем його роботи в певному структурному підрозділі, а всі вакансії, які є в юридичній особі.

Як було з'ясовано у судовому засіданні, і це не оспорюється стороною відповідачів, на час звільнення ОСОБА_1, згідно штатного розпис, у Недригайлівському районному будинку культури, була вакантна посада керівника "народного" аматорського фольклорного колективу "Калинові роси".

В посадові обов'язки керівника "народного" аматорського фольклорного колективу "Калинові роси" входить:

1) Вивчити інтереси, культурні запити населення, стан і тенденції розвитку народної творчості району і на цій основі розробляти перспективні і біжучі плани роботи РБК по даному напрямку.

2) Планувати і організовувати спільно з активом проведення свят, концертів, вистав, а також районних оглядів, конкурсів, фестивалів. Забезпечити участь народного" аматорського фольклорного колективу "Калинові роси" РБК на вечорах, святах, театралізованих заходах, концертних по обслуговуванню населення району.

3) Вивчати, узагальнювати і впроваджувати в практику кращий досвід народного аматорських фольклорних колективів.

4) Активно впливати на формування репертуару колективів художньої самодіяльності. Забезпечувати контроль за репертуаром, складання рекомендованих списків літератури по основним жанрам вокального мистецтва.

5) Вести розробку і впровадження вокальних матеріалів. Внести на розгляд і затвердження на репертуарній раді вокалістів.

6) У відповідності зі спеціалізацією особисто здійснювати керівництво.

7) Регулярно проводити репетиції, складати репертуар та план учбово - виховної роботи.

8) Регулярно вести документацію у відповідності з затвердженою номенклатурою справ, облік своєї роботи, готувати звіти, мати картотеку репертуару народного аматорського фольклорного колективу "Калинові роси".

9) Зберігати виробничу і трудову дисципліну, правила техніки безпеки, протипожежного стану, санітарії та гігієни.

Як вбачається з вищевикладеного ОСОБА_1 на попередній своїй роботі мала посадові обов'язки, схожі з обов'язками керівника аматорського народного аматорського фольклорного колективу "Калинові роси", посаду яку її не було запропоновано при вивільненні.

На підставі викладеного суд вважає обґрунтованою вимогу позивачки про поновлення на роботі.

Розглядаючи вимогу про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Вимушений прогул - це час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати.

Відповідно до п. 32 Постанови пленуму Верховного суду України " 9 від 06.11.92 "Про практику розгляду судами трудових спорів", при присудженні оплати за час вимушеного прогулу зараховується заробіток за місцем нової роботи (одержана допомога по тимчасовій непрацездатності, вихідна допомога, середній заробіток на період працевлаштування, допомога по безробіттю), який працівник мав в цей час.

У випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи - невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи.

Згідно ст.ст.37, 116 Кодексу законів про працю України, днем звільнення вважається останній день роботи. При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення, а також видати працівникові належно оформлену трудову книжку.

Середній заробіток працівника визначається відповідно до ст. 27 Закону України Про оплату праці за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100.

Пунктом 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 передбачено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Як вбачається із довідки (а.с.60) середньоденна заробітна плата позивача становить 175 грн. 33 коп.

Загальна кількість днів вимушеного прогулу позивача з 05.04.2018 по день постановлення рішення 05.10.2018 складає 126 робочі дні, зокрема в квітні 17 робочих днів, у травні 20 робочих днів, у червні 20 робочих днів, у липні 22 робочих днів, у серпні 22 робочих днів, у вересні 20 робочих днів, у жовтні 5 робочих днів.

Виходячи із суми середньоденної заробітної плати позивача, загальна сума втраченого заробітку позивача за час вимушеного прогулу складає 22 091,58 грн. (тобто кількість робочих дні 126 помножена на одноденний заробіток 175,33 грн.).

Разом з тим судом встановлено, що відповідно до наказу відділу з питань культури, релігій та туризму Недригайлівської селищної ради № 2-К від 08.05.2018 ОСОБА_1 була прийнята на роботу на посаду інструктора комунального закладу Недригалівський центр культури і дозвілля Недригайлівської селищної ради Сумської області , де працює і на даний час.

За період роботи ОСОБА_1 отримала заробітну плату на суму 25901,75 грн. (а.с.144).

Крім, того ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю у розмірі 347 грн.

Тобто ОСОБА_1 отримала за час вимушеного прогулу дохід в розмірі 26249,05 грн., що є більшим доходом ніж загальна сума втраченого її заробітку за час вимушеного прогулу, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу задоволенню не підлягають.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 430 ЦПК України передбачено, що суд допускає негайне виконання рішень у справах про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 34 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 Про практику розгляду судами трудових спорів , належним виконанням судового рішення про поновлення на роботі слід вважати видання власником про це наказу, що дає можливість працівнику приступити до виконання своїх попередніх обовязків.

Таким чином, аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що законодавець передбачає обовязок роботодавця добровільно і негайно виконати рішення суду про поновлення працівника на роботі і цей обов'язок полягає у тому, що у роботодавця обов'язок видати наказ про поновлення працівника на роботі виникає відразу після оголошення рішення суду, незалежно від того, чи буде дане рішення суду оскаржуватися.

Відповідно до ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторону відповідача.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 233, 235 КЗпП України, положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100, ст.ст. 10, 11, 76-83, 133, 141, 246, 258, 259, 263- 265, 268 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Недригайлівського районного будинку культури, відділу культури туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації, третя особа на сторні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Недригайлівська районна державна адміністрація про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення з роботи, зобов'язання поновити на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу -задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати наказ директора Недригайлівського районного будинку культури ОСОБА_2О № 15-К від 04.04.2018 року про звільнення ОСОБА_1 з посади інструктора Недригайлівського районного будинку культури та поновити ОСОБА_1 на посаді інструктора Недригайлівського районного будинку культури.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з відділу культури туризму, національностей і релігій Недригалівської районної державної адміністрації 704 грн. 80 коп. судового збору

Рішення суду в частині поновлення на роботі допустити до негайного виконання

Відповідно до п. 15.5 ч. 1 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Недригайлівський районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 жовтня 2018 року.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Суддя : В. Д. Жмурченко

СудНедригайлівський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення05.10.2018
Оприлюднено23.10.2018
Номер документу77272019
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —582/495/18

Ухвала від 15.11.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Рішення від 05.10.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Рішення від 05.10.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 05.07.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 20.06.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 06.06.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 07.05.2018

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні