Ухвала
від 22.10.2018 по справі 6/1-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

м. Суми

22.10.2018 Справа № 6/1-10

Господарський суд Сумської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Соп`яненко О.Ю., суддя Резніченко О.Ю., суддя Спиридонова Н.О., при секретарі судового засідання Чепульській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи № 6/1-10 за заявою Відкритого акціонерного товариства "SELMI" (40009, м. Суми, вул. Комсомольська, 68-а, код 04799336) про визнання його банкрутом,

Представники сторін:

Від кредиторів: кредитор по заробітній платі - Бойко Б.П.;

Сумська міська рада - Базіль Р.В. (довіреність № 239/03.02.02-17 від 05.03.2018);

ПАТ "Промінвестбанк" - Тищенко Т.А. (довіреність №09/12/20 від 22.02.2018;

Ліквідатора - Чупрун Є.В.;

ГУ ДФС у Сумській області - Войтенко О.В.,

ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8,

АТ Електрохімічний завод - Даценко А.М.,

ТОВ Котеджбуд - Гузенко Є.В.,

Представник працівників ВАТ SELMI" - Семенець А.М.,

встановив:

Ухвалою господарського суду Сумської області від 11.01.2010 р. за заявою боржника - ВАТ "SELMI" в особі голови правління генерального директора ВАТ "SELMI" Лялька І.С. порушено провадження у справі № 6/1-10 про банкрутство (загальна процедура).

Постановою господарського суду Сумської області від 22.02.2017 року боржника ВАТ "SELMI" було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

24.02.2017 року на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення № 40664 про визнання боржника - ВАТ "SELMI" банкрутом.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11.05.2017 року постанову суду першої інстанції у даній справі від 22.02.2017 року залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 26.07.2017 року № 6/1-10 постанову суду апеляційної інстанції від 11.05.2017 року та постанову суду першої інстанції від 22.02.2017 року у даній справі залишено без змін.

Ухвалою господарського суду від 16.01.2018 було відкрито провадження у справі № 920/21/18 за позовом ТОВ Парадіз-Суми до ВАТ SELMI про встановлення земельного сервітуту.

Ухвалою господарського від 15.03.2018 № 920/21/18 матеріали справи було передано, в порядку п.8 ч. 1 ст. 20, п.9 ст. 30 ГПК України, за підсудністю для розгляду в межах справи № 6/1-10 про банкрутство ВАТ SELMI , а не в окремому позовному провадженні.

Ухвалою господарського суду від 04.10.2018 розгляд вказаної позовної заяви було призначено на 22.10.2018.

Представник ТОВ Парадіз-Суми в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином 11.10.2018, згідно поштового повідомлення, яке повернулося на адресу суду 16.10.2018.

Ліквідатор направив суду клопотання № 02-01/6/1-10/6283 від 22.10.2018 з додатком, а саме: договором про надання послуг з користування майном від 01.10.2018, укладений між ТОВ "Парадіз-Суми" та ВАТ "SELMI" в особі ліквідатора.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши подані документи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог позовної заяви від 09.01.2018 ТОВ Парадіз-Суми просить суд встановити земельний сервітут на земельну ділянку Відкритого акціонерного товариства "SELMI" на користь земельної ділянки ТОВ "Парадіз-Суми" на право проїзду транспортними засобами по наявному шляху . Визначити істотні умови сервітуту: строк сервітуту - постійний, площа, на яку поширюється земельний сервітут, - 0,09 га, межі сервітуту - згідно з кадастровим планом земельної ділянки, плата за встановлення та користування сервітутом - безоплатний.

Позовна заява мотивована тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Парадіз-Суми" на праві власності належить нежитлове приміщення загальною площею 877,9 м 2 , розташоване по вул. Чорновола, 57/2, (що підтверджується копією договору купівлі-продажу від 21.03.2008 року).

07.08.2015 року ТОВ "Парадіз-Суми" укладено з Сумською міською радою договір оренди земельної ділянки, на якій розташовано нежитлове приміщення.

Згідно даного договору Орендодавець - Сумська міська рада, передає ТОВ "Парадіз-Суми" земельну ділянку загальною площею 0,0912 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. В'ячеслава Чорновола, 57/2, кадастровий номер 5910136600:21:008:0057. Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зазначена земельна ділянка відноситься до земель комерційного використання.

Земельна ділянка ТОВ "Парадіз-Суми" загальною площею 0,0912 га, кадастровий номер 5910136600:21:008:0057 межує із земельною ділянкою, на якій розташовано приміщення ВАТ "SELMI".

Позивач вказує, що з вулиці Чорновола під'їзд до приміщень ТОВ "Парадіз-Суми" взагалі не можливий, ТОВ "Парадіз-Суми" може влаштувати під'їзд на будь-якому виді транспортного засобу до своєї земельної ділянки та приміщень виключно через ворота з вулиці Першотравневої по земельній ділянці ВАТ "SELMI".

ТОВ "Парадіз-Суми" зверталось до арбітражного керуючого Чупруна Є.В. з листом-пропозицією щодо встановлення сервітуту на під'їзд автомобілів до свого приміщення та земельної ділянки, однак отримало відмову в укладанні договору про встановлення земельного сервітуту (лист від 19.10.2017 р.).

Для здійснення своєї господарської діяльності ТОВ "Парадіз-Суми" має необхідність постійно користуватися земельною ділянкою, за оренду якої щомісяця сплачує відповідні орендні платежі.

Позивач вказує, що позбавлений можливості під'їзду та проходу до свого майна, власником якого він є. Відповідач вільний доступ позивачу через земельну ділянку, що знаходиться в його оренді не надає, при цьому єдиним варіантом доступу до майна позивача є територія, якою користується відповідач. Підставою для звернення з відповідним позовом стало недосягнення згоди щодо встановлення права сервітуту.

Відповідно до приписів ст. 401 Цивільного кодексу України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

За приписами ст. 402 Цивільного кодексу України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки. Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

Стаття 98 Земельного кодексу України визначає право земельного сервітуту - як право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення, зокрема, таких земельних сервітутів право проходу та проїзду на велосипеді та право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху, тощо (ст. 99 Земельного кодексу України).

Статтею 100 Земельного кодексу України передбачено, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут). Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки. Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Види права земельного сервітуту визначає стаття 99 Земельного кодексу України, положення якої є такими, що встановлюють підстави, за наявності яких можливе звернення з вимогою про встановлення сервітуту. Зазначена стаття визначає конкретних суб'єктів, між якими виникають відносини щодо сервітуту. Вимагати встановлення земельних сервітутів можуть власники або землекористувачі земельних ділянок. Ініціатором встановлення земельного сервітуту може бути власник або користувач земельної ділянки, у яких є потреба у використанні суміжної (сусідньої) земельної ділянки, щоб усунути недоліки своєї ділянки, зумовлені її місцем розташування або природним станом.

Відповідно до ст. 404 Цивільного кодексу України право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.

Отже, як вбачається з аналізу зазначених норм, потреба встановлення сервітуту виникає у тих випадках, коли власник майна не може задовольнити свої потреби будь-яким іншим способом, наприклад, пройти чи проїхати до своєї земельної ділянки, користуватися належною йому будівлею тощо.

Таким чином, підставою встановлення сервітуту є відсутність у ТОВ "Парадіз-Суми" як власника майна, можливості задовольнити свої потреби іншим способом як встановленням права користування чужим майном - сервітуту.

З поданих ліквідатором документів вбачається, що приміщення позивача, розташовані по вул. Чорновола, 57/2 у м. Суми, межують з комплексом будівель та споруд ВАТ "SELMI".

ВАТ "SELMI"є власником будівель та споруд, що розташовані по вул. Данила Галицького, 68А (кол. Комсомольська) та користується земельною ділянкою на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія СМ 0026.

Нежитлове приміщення позивача загальною площею 877,9 м2, що розташоване за адресою: м. Суми, вул. Чорновола, 57/2, знаходиться на земельній ділянці (кадастровий номер 5910136600:21:008:0057) загальною площею 0,0912 га, що підтверджується кадастровим планом земельної ділянки.

Постійний доступ до нежитлового приміщення позивача, що знаходиться по вул. Чорновола. 57/2, шо розташоване на земельній ділянці 0.0912 га, як здійснювався позивачем з моменту укладання договору купівлі-продажу від 21.03.2008р., так і здійснюється і по теперішній час з вул. Чорновола.

У свої позовній заяві, позивач вказує на те, що проїзд до свого приміщення та земельної ділянки можливо влаштувати виключно через ворота із вул. Першотравневої по земельній ділянці ВАТ "SELMI". Вказане позивачем не відповідає дійсності, оскільки приміщення позивача загальною площею 877,9 м2 та земельна ділянка на якій воно знаходиться, не межують з вул. Першотравневою, що підтверджується ситуаційним планом розміщення земельної ділянки, яка була надана в оренду позивачу відповідно до договору оренди від 07.08.2015р.

Ліквідатор вказує, що між позивачем та відповідачем 01.12.2017 р. укладено договір про надання послуг з користування майном. За договором відповідач надає позивачу послугу з користування воротами, які виходять на вул. Першотравневу, та прилеглу до них територію ВАТ "SELMI".

У зв'язку з закінченням строку дії договору, 01.03.2018 укладено відповідний договір на строк до 31.05.2018, 01.06.2018 укладено відповідний договір на строк до 30.09.2018, варість послуги становить 7 000,00 грн. Тобто, з 01.12.2017 користуючись майном ВАТ "SELMI", позивач по вул. Чорновала, 57/2 в м . Суми надає послуги автомобільної мийки.

Як зазначалося вище, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зазначена земельна ділянка відноситься до земель комерційного використання.

В свою чергу, ВАТ "SELMI" є влаником будівель і споруд, які розташовані на земельній ділянці, яка надана для розміщення виробничої бази, згідно з Державним актом на право постійного користування землею.

Таким чином, встановлення земельного сервітуту унеможливить використання земельної ділянки за тим цільовим призначенням, за яким вона була надана - розміщення виробничої бази.

Крім того, ліквідатором подано суду договір про надання послуг з користування майном від 01.10.2018, відповідно до якого ТОВ "Парадіз-Суми" (замовник) ВАТ "SELMI" в особі ліквідатора (виконавець) уклали договір, відповідно до якого виконавець надає замовнику послугу з користування воротами, які виходять на вул. Першотравневу, та прилеглу до них територію ВАТ "SELMI", яка межує з нежитловим приміщенням виконавця - корпусом № 7, який розташований по вул. Данила Галицького, 68-А та нежитловим приміщенням замовника площею 877,9 кв.м, яке розташоване по вул. Чорновола, 57/2, з метою здійснення господарської діяльності замовника. Замовник сплачує виконавцю вартість послуги згідно з умовами Договору, яка складає 7 000,00 грн. в місяць. Термін дії договору з 01.10.2018 по 31.12.2018.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, але позивач, з урахуванням всіх обставин справи, не подав суду належних доказів, які б об'єктивно і у визначеному законом порядку підтвердили його позицію.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши та оцінивши надані документи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Таким чином, керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального Кодексу України, суд -

ухвалив:

1. В задоволенні позову ТОВ Парадіз-Суми до ВАТ SELMI про встановлення земельного сервітуту (справа № 920/21/18) - відмовити.

2. Копію ухвали направити ліквідатору, ТОВ Парадіз-Суми .

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - https://court.gov.ua/sud5021/.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню у порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.

Повний текст ухвали складено 24.10.2018.

Головуючий суддя О.Ю. Соп'яненко

Судді О.Ю. Резніченко

Н.О. Спиридонова

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.10.2018
Оприлюднено26.10.2018
Номер документу77397421
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —6/1-10

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 27.08.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 15.08.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Рішення від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 30.05.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 30.04.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 01.04.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

Ухвала від 12.03.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Соп`яненко Оксана Юріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні