Ухвала
від 23.10.2018 по справі 585/3209/15-к
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №585/3209/15-к Головуючий у суді у 1 інстанції - ОСОБА_1 Номер провадження 11-кп/788/682/18 Суддя-доповідач - ОСОБА_2 Категорія - Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2018 року колегія суддів з розгляду справ та матеріалів кримінального судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого-судді - ОСОБА_2 ,

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,

розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми кримінальне провадження № 585/3209/15-к за апеляційними скаргами обвинуваченої ОСОБА_6 , прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_7 на вирок Роменського міськрайонного суду Сумської області від 24 квітня 2018 року, яким

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Поріччя, Жовтневого району, Приморського краю, мешканку АДРЕСА_1 , раніше не судиму,

визнано винною у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 191 КК України,

учасників судового провадження:

прокурора ОСОБА_8 ,

обвинуваченої ОСОБА_6 ,

захисника ОСОБА_9 ,

ВСТАНОВИЛА:

До Апеляційного суду Сумської області надійшли апеляційні скарги прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_7 , обвинуваченої ОСОБА_6 , згідно яких:

- прокурор у кримінальному провадженні в зміненій апеляційній скарзі просить вирок суду змінити, виключити з мотивувальної частини посилання на прізвища, яки зазначені, як співвиконавці злочину. В іншій частині вирок залишити без зміни;

- обвинувачена ОСОБА_6 просить вирок суду скасувати та закрити кримінальне провадження.

Даним вироком ОСОБА_6 визнано винною у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 191 КК України та призначено їй покарання у виді 03 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов`язаних з матеріальною відповідальністю, обліком, збереженням, управлінням та розпорядженням матеріальними цінностями на підприємствах, в установах та організаціях всіх форм власності строком на один рік.

На підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_6 від відбування основного покарання у виді 03 років позбавлення волі, з випробуванням, встановивши іспитовий строк 2 роки.

На підставі ст. 76 КК України зобов`язано ОСОБА_6 періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.

В зміненій апеляційній скарзі прокурор зазначає, що вирок відносно ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 перебуває на розгляді в суді , а тому така вказівка невідповідає принципу презумпції невинуватості.

Обвинувачена ОСОБА_6 згідно апеляційної скарги, зазначає, що у вільний від основної роботи час, виконувала для ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" роботу, яка була вкрай необхідна для підприємства, і окрім нею, ніхто не міг виконати, за відсутності фахівців належного рівня. За дорученням керівництва підприємства, також займалась навчанням лаборантів та підготовкою спеціалістів, для можливості виконання покладених на нею обов`язків. ОСОБА_13 працює на посаді заступника начальника виробничої лабораторії, а отримана нею заробітна плата не була більшою за розміром ніж у начальника цеху, посаду якої формально займав ОСОБА_14 . Жодних домовленостей про отримання незароблених коштів не було і не могло бути. Самого факту допуску до роботи вже було достатньо, щоб вважати про укладення трудового договору. Інкримінований період спричинення збитків та їх сума, прив`язана до дій директора підприємства ОСОБА_11 , крім того дії ОСОБА_1 судом визнанні законним, а тому всі виконані дії є законними та не містять ознак злочину. Станом на 24 квітня 2018 року, кримінальне провадження стосовно ОСОБА_11 , ОСОБА_10 не розглянуто, а тому вони вважаються невинними. У даному кримінальному провадженні не заявлявся цивільний позов, що також свідчить про відсутність збитків, матеріальних чи інший претензій, а відповідно відсутній склад злочину. Покази свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 не можуть бути покладені в основу вироку, оскільки вони в порушення вимог ст. 63 Конституції України та ст. 18 КК України, були вимушені давати свідчення під присягою проти себе особисто.

Згідно з вироком, ОСОБА_6 наказом № 105-к від 23.02.2012 року була прийнята на посаду державного інспектора сільського господарства відділу контролю якості та безпеки зерна і продуктів його переробки управління контролю якості сільськогосподарської продукції державної інспекції сільського господарства в Сумській області. Згідно посадової інструкції виконувала організаційно-розпорядчі обов`язки за спеціальним повноваженням, та як посадова особа державної інспекції сільського господарства в Сумській області була суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

ОСОБА_6 перебуваючи на посаді державного інспектора та використовуючи своє службове становище, знаходячись на території ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" виконувала роботу начальника виробничої лабораторії підприємства, на пропозицію ОСОБА_10

ОСОБА_10 діючи узгоджено з ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , з метою реалізації злочинних намірів, пов`язаних з розтратою грошових коштів підприємства, від імені ОСОБА_14 , підробила заяву про прийняття останнього на посаду начальника цеху млинзаводу ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" на якою у подальшому ОСОБА_11 було проставлено резолюцію для підготовки наказу про прийняття на роботу ОСОБА_14 02 серпня 2012 року директором підприємства ОСОБА_11 був підписаний наказ № 80-к про прийняття на посаду начальника цеху млинзаводу ОСОБА_14 , з 01.08.2012 року. Крім того оформлено договір про повну матеріальну відповідальність з ОСОБА_14 , підписаний ОСОБА_11 від імені адміністрації ДП ДАК "Хліб України" "Роменський КХП" та ОСОБА_10 , яка проставила підпис замість ОСОБА_14 . Таким чином, підробивши офіційні документи, ОСОБА_11 діючи в групі з ОСОБА_6 та ОСОБА_10 , які сприяли вчиненню злочину, надаючи підроблені документи, створили умови для розтрати грошових коштів підприємства шляхом нарахування заробітної плати ОСОБА_14 , який не був обізнаний про прийняття його на роботу, та не працював на підприємстві.

ОСОБА_11 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 та ОСОБА_10 , надав вказівку головному питлівнику, ОСОБА_12 заносити дані до табелів обліку робочого часу млинзаводу про начебто вихід на роботу та відпрацювання відповідних годин та днів начальником цеху ОСОБА_14 , які складались кожного місяця за період часу з серпня 2012 року по липень 2013 року.

Починаючи з серпня 2013 року по грудень 2013 року, до табелів обліку робочого часу, неправдиві відомості про начебто відпрацювання ОСОБА_14 відповідних днів та годин на посаді начальника цеху млин заводу, вносила та підписувала начальник виробничої лабораторії ОСОБА_10 , яка складала дані документи як службова особа, будучи керівником даного підрозділу та виконуючи організаційно-розпорядчі функції.

ОСОБА_11 , під час виконання своїх обов`язків на посаді директора підприємства, протягом періоду часу з серпня 2012 року по грудень 2013 року (крім травня 2013 року) достовірно знаючи про те, що табелі робочого часу, складені ОСОБА_12 та ОСОБА_10 , містять неправдиві відомості про роботу начальника цеху млин заводу ОСОБА_14 , з метою незаконного нарахування та виплати на ім`я даної особи грошових коштів підприємства, затверджував їх своїм підписом.

На підставі даних табелів обліку робочого часу, кожного місяця в період часу з 01.05.2012 року по 30.12.2013 року (крім травня 2013 року) бухгалтером по заробітній платі, ОСОБА_15 , яка не була обізнана про протиправні дії ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , оформлювались розрахункові листи кожного працівника підприємства та платіжні відомості, які передавались до банківської установи для зарахування на карткові рахунки працівників відповідних виплат по заробітній платі.

ОСОБА_10 від імені ОСОБА_14 підробивши підпис останнього, оформила заяву-анкету про відкриття рахунків та одержання платіжної картки та заяву-договір № 56946:379 від 29.08.2012 року про відкриття рахунку та надання спеціального платіжного засобу у вигляді старт-картки (зарплатної) на ім`я ОСОБА_14 . З метою реалізації злочинних намірів по розтраті грошових коштів підприємства, діючи узгоджено з ОСОБА_11 , ОСОБА_10 передала дану карту з пін-кодом доступу до неї ОСОБА_6 , яка в період часу з 01.08.2012 року по 30.12.2013 року, періодично отримувала готівкові грошові кошти з розрахункового рахунку відкритого на ім`я ОСОБА_14 , які зараховувались на відкритий рахунок, в якості заробітної плати ОСОБА_14 і витрачала їх на власні потреби.

В результаті зазначених дій ОСОБА_6 , ОСОБА_11 і ОСОБА_10 , в період часу з 01.08.2012 року по 30.12.2013 року (крім травня 2013 року) незаконно було нараховано до виплати та виплачено у якості заробітної плати та інших виплат на ім`я ОСОБА_14 грошові кошти в сумі 28 642 грн. 78 коп. У зв`язку з незаконним нарахуванням та виплатою заробітної плати на ім`я ОСОБА_14 було перераховано до державних цільових фондів грошові кошти в сумі 6562 грн. 73 коп.

Вислухавши доповідь судді, прокурора, обвинувачену, захисника, які вимоги поданих апеляційних скарг підтримали, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи викладені в апеляційних скаргах, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК України. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 КПК України. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Однак зазначені вимоги закону судом першої інстанції дотримані не були.

Згідно з ч. 3 ст. 374 КПК України у разі визнання особи винуватою мотивувальна частина вироку повинна містити формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, з зазначенням місця, часу, способу та наслідків кримінального правопорушення, форми вини і мотивів кримінального правопорушення. В цій частині вироку наводяться обставини, які визначають ступінь тяжкості вчиненого злочину та докази, на яких ґрунтується висновок суду щодо обвинуваченого, з зазначенням мотивів, з яких суд відкидає інші докази. Формулювання обвинувачення повинно містити точний опис обставин справи з зазначенням ознак об`єктивної сторони складу злочину, визнаного судом доведеним, та його кваліфікуючих ознак.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив обвинувальний вирок з істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону, що не дає можливості дійти однозначного висновку про правильність застосування кримінального закону.

Відповідно до норм закону України про кримінальну відповідальність, виконавцем (співвиконавцем) за ч. 2 ст. 27 КК України вважається особа, яка у співучасті з іншими суб`єктами злочину безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, які не є суб`єктами злочину, вчинила конкретний злочин. Із цього випливає, що виконавцем визнається особа, яка своїми активними діями чи бездіяльністю виконала у повному обсязі або частково об`єктивну сторону конкретного складу злочину.

Суд кваліфікувавши дії ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 191 КК України, як співучасть (співвиконавство) у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, в мотивувальній частині вироку детально не зазначив, які саме дії вчинила обвинувачена ОСОБА_6 , як співвиконавець.

Мотивувальна частини вироку не містить детального викладу фактичних обставин справи відносно ролі ОСОБА_6 , як співвиконавця у розтраті коштів дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Роменський комбінат хлібопродуктів", тобто не встановлено, які саме активними діями обвинувачена у повному обсязі або частково виконала інкримінований їй органом досудового розслідування злочин.

Так, співвиконавцем визнається особа, яка своїми діями разом з іншими співучасниками безпосередньо у повному обсязі (чи частково) виконала склад злочину, передбачений певною статтею Особливої частини КК України.

Відповідно до п. 23 Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про злочини проти власності" № 10 від 06.11.2013 року, за нормативним визначенням розтратою чужого майна визнається умисне, протиправне, безоплатне, безповоротне обернення (витрачання) на користь інших осіб шляхом споживання, безоплатної передачі, дарування, передачі у рахунок боргу тощо винною особою чужого майна, яке їй ввірено (надано на законних підставах для забезпечення зберігання, використання чи розпорядження ним) чи перебуває у її віданні (щодо якого особа наділена повноваженнями тільки по розпорядженню ним і його використанню.

Розтрата вчиняється шляхом активної поведінки, характеризується корисливим мотивом та виключно прямим умислом при її скоєнні, коли винна особа усвідомлює суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачає суспільно небезпечні наслідки і бажає їх настання.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції фактично не встановлені та не оцінені дії ОСОБА_6 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 191 КК України.

Жодної із зазначених об`єктивних ознак злочину, передбаченого диспозицією ч. 2 ст. 27 ч.3 ст. 191 КК України, у мотивувальній частині вироку не міститься. Викладене у вироку формулювання обвинувачення тотожне змісту обвинувального акту, у практично незмінному вигляді.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в конвенції, який захищає особу від сваволі. Рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі "Руїз Торія проти Іспанії").

Частина 1 ст. 2 КК України передбачає, що підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений КК України. Відповідно, суд визнаючи ОСОБА_6 винною у вчиненні злочинів передбачених ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 191 КК України не врахував вимоги ч. 1 ст. 29 КК України, згідно якої виконавець (співвиконавець) підлягає кримінальній відповідальності за статтею Особливої частини КК України, яка передбачає вчинений ним злочин, а тому посилання на ч. 2 ст. 27 КК України є необґрунтованим.

Відповідно до ч.1 ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції у межах апеляційної скарги.

Відсутність у мотивувальній частині вироку суду першої інстанції належного формулювання та викладення обвинувачення за ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 191 КК України щодо ОСОБА_6 , визнаного доведеним, унеможливлює суд апеляційної інстанції скористатись повноваженнями, визначеними у пп.3-5 ч.1 ст. 407 КПК України, у зв`язку з чим, на підставі п.6 ч.1 ст. 407 КПК України колегія суддів вважає за необхідне вирок суду скасувати у зв`язку із допущеними судом істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону, невідповідністю висновків фактичним обставинам кримінального провадження, неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, а матеріали кримінального провадження призначити до нового судового розгляду.

Отже, апеляційна скарга ОСОБА_6 підлягає задоволенню частково.

Доводи прокурора в зміненій апеляційній скарзі про порушення принципу презумпції невинуватості є слушними, однак, у зв`язку із скасуванням вироку суду і призначенням нового розгляду, змінена апеляційна скарга прокурора задоволенню не підлягає.

При новому судовому розгляді, суду слід всебічно, повно та об`єктивно дослідити обставини справи, належним чином дослідити доводи, наведені в апеляційних скаргах.

Керуючись ст. ст. 376, 404, 405, 407, 409, 412, 415, 419 КПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу обвинуваченої ОСОБА_6 задовольнити частково, змінену апеляційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_7 залишити без задоволення.

Вирок Роменського міськрайонного суду Сумської області від 24 квітня 2018 року відносно ОСОБА_6 скасувати у зв`язку з істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону, невідповідністю висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження, неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність та призначити новий розгляд в суді першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.

СУДДІ:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудАпеляційний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення23.10.2018
Оприлюднено01.03.2023
Номер документу77417027
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —585/3209/15-к

Ухвала від 09.01.2024

Кримінальне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 29.11.2021

Кримінальне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Ухвала від 01.10.2021

Кримінальне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 20.12.2018

Кримінальне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 02.11.2018

Кримінальне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 23.10.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Сумської області

Матус В. В.

Ухвала від 23.10.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Сумської області

Матус В. В.

Ухвала від 13.06.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Сумської області

Матус В. В.

Ухвала від 04.06.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Сумської області

Матус В. В.

Вирок від 24.04.2018

Кримінальне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні