Ухвала
від 01.11.2018 по справі 826/6017/17
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА 01 листопада 2018 року Київ справа №826/6017/17 адміністративне провадження №К/9901/62213/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Ханової Р.Ф., суддів - Гончарової І.А., Олендера І.Я., розглянувши матеріали касаційної скарги Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 826/6017/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КФ-Аудит» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,- в с т а н о в и в : Зазначена касаційна скарга надійшла до Верховного Суду як суду касаційної інстанції відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.    Ухвалою колегії суддів Верховного Суду від 26 вересня 2018 року касаційну скаргу залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті 329, 330 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому встановлено строк на усунення недоліків 10 днів з моменту отримання ухвали. 12 жовтня 2018 року на адресу Верховного Суду надійшло клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження обґрунтоване поверненням первинної касаційної скарги через не підтвердження повноважень особи, яка підписала касаційну скаргу. Повторну касаційну скаргу повернуто податковому органу через не підтвердження повноважень виконуючого обов'язки начальника податкового органу. Скаржник зазначає, що Суд помилково повернув повторну касаційну скаргу, оскільки оригінал довіреності не підлягає засвідченню. Відповідно до положень частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до Закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Перевіряючи касаційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону, суд виходить з наступного. Як вбачається з матеріалів касаційної скарги, оскаржувана постанова прийнята 05 червня 2018 року, а  касаційна скарга подана 21 вересня 2018 року, що підтверджується поштовим штемпелем на копії конверта в якому надійшла касаційна скарга. В обґрунтування клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження відповідач зазначає про повернення  первинної касаційної скарги через не підтвердження повноважень особи, яка підписала касаційну скаргу. Повторну касаційну скаргу повернуто податковому органу через не підтвердження повноважень виконуючого обов'язки начальника податкового органу. Відповідно до частини першої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України  сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника. Відповідно до частини третьої статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Згідно з частиною шостою статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи. Враховуючи викладене, сторона у справі має право на звернення до суду через представника лише на підставі документа, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку. Подаючи повторну касаційну скаргу податковим органом надано оригінал довіреності підписаної виконуючим обов'язки начальника податкового органу, в той же час представником податкового органу не було надано документи, які підтверджують повноваження виконуючого обов'язку, а відповідно і його право засвідчувати довіреності. Отже повторно повертаючи касаційну скаргу, Судом не було допущено помилки. З огляду на приписи статті 44 Кодексу адміністративного судочинства  України відповідач, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на касаційне оскарження судового рішення, повинен діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у нього прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом для чого, як особа, зацікавлена у поданні касаційної скарги, має вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством. Судом касаційної інстанції неодноразово зазначалось про необхідність подавати належним чином засвідченні документи з підтвердженням повноважень виконуючого обов'язки, у випадку підписання довіреності останнім. Таким чином, податковим органом двічі не взято до уваги  положення Кодексу адміністративного судочинства України, щодо належного підтвердження повноважень особи, яка підписала касаційну скаргу. Підстави пропуску строку касаційного оскарження можуть бути визнані поважними, а строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з дійсно непереборними та об'єктивними перешкодами, істотними труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений процесуальним законом строк подання касаційної скарги. Зазначені ж у заяві відповідача про поновлення строку касаційного оскарження підстави не відповідають наведеним вище критеріям і не можуть бути визнані поважними, оскільки не є такими, що не залежать від волі особи, яка подає касаційну скаргу, і не надають їй права у будь-який необмежений після спливу цього строку час реалізовувати право на касаційне оскарження судових рішень. Таким чином, Суд вважає необґрунтованим клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження та визнає підстави зазначені у заяві про поновлення строку на касаційне оскарження неповажними.                                  Станом на 01 листопада 2018 року відповідач не зазначив поважні підстави для поновлення строку на касаційне оскарження та не надав належні докази на їх підтвердження. За змістом пункту 4 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнані судом неповажними. За наведених обставин у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити. Керуючись частиною 6 статті 121, пунктом 4 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, у х в а л и в: Відмовити Державній податковій інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві у задоволенні клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі №826/6017/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КФ-Аудит» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. . Ухвала оскарженню не підлягає. Судді                                                                                          Р.Ф. Ханова                                                                                                    І.А.Гончарова                                                                                        І.Я.Олендер

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення01.11.2018
Оприлюднено02.11.2018
Номер документу77538023
СудочинствоАдміністративне