Справа № 545/1879/18
Провадження № 2/545/1200/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" листопада 2018 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Шелудякова Л.В.,
при секретарі Нагорній І.Ю.,
представника позивача адвоката ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 сільської ради Полтавського району Полтавської області, треті особи: Полтавська районна державна нотаріальна контора, Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_3 звернувся до Полтавського районного суду Полтавської області з позовом до ОСОБА_4, Микільської сільської ради Полтавського району, треті особи: Полтавська районна державна нотаріальна контора, Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування.
В своїй позовній заяві просить суд визнати за ним право власності на житловий будинок, загальною площею 40,5 кв.м, що знаходиться в с. Зінці, вул. Гвардійська, 32-а, Полтавського району в порядку спадкування після померлої 05.09.1997 року матері ОСОБА_6
Ухвалою суду від 05.11.2018 року задоволено клопотання представника позивача, замінено первісного відповідача на належного, а саме замінено відповідача з Микільської сільської ради Полтавського району на ОСОБА_5 сільську раду Полтавського району.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_5 сільської ради Полтавського району Полтавської області при прийнятті рішення поклалася на розсуд суду.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Відзив на позов відповідачем не подано.
Від представника третьої особи Полтавської районної державної нотаріальної контори на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, при вирішенні даного спору покладаються на розсуд суду.
Від представника третьої особи Головного територіального управління юстиції у Полтавській області на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, при вирішенні даного спору покладаються на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином ОСОБА_7 та ОСОБА_6 (а.с.32).
05 липня 1980 року помер ОСОБА_7 (а.с. 33 зворотній бік).
Після смерті ОСОБА_7 відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема на: 1/2 житлового будинку з частиною надвірних побудов, що знаходиться в с.Зінці Полтавського району Полтавської області.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 06.03.1981 року державним нотаріусом Полтавської державної нотаріальної контори ОСОБА_8,
та зареєстрованого в реєстрі за №1077, ОСОБА_6 прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_7 (а.с.34).
Згідно свідоцтва про право власності від 06.03.1981 року за ОСОБА_6 зареєстровано право власності на будинок загальною площею 20 кв.м, сараю, літньої кухні, погребу, шахтного і артезіанського колодязів, розміщених на земельній ділянці колгоспного фонду, записаного в погосподарській книзі під номером 1848 за ОСОБА_7 на основі довідки, виданої Микільською сільською радою Полтавського району 22.12.1980 року за №1047 (а.с.35).
Вказане свідоцтво зареєстровано в Микільській сільській раді Полтавського району Полтавської області 23.03.1981 року.
05.09.1997 року померла ОСОБА_6 (а.с.36).
Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: на житлових будинків, що знаходяться в с.Зінці Полтавського району Полтавської області, вул. Гвардійська, 32 та вул. Гвардійська, 32а, господарських будівель та споруд, присадибної території та земельної ділянки.
За життя ОСОБА_6 залишила заповіт, посвідчений державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_8 06.03.1980 року та зареєстрований в реєстрі за №1079, за яким все належне майно ОСОБА_6, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося, заповіла синам: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_9 (а.с.37).
ОСОБА_4 02.12.2014 року подав до Полтавської державної нотаріальної контори заяву, згідно якої від прийняття спадщини відмовився, не заперечував проти оформлення спадкових прав на належне майно ОСОБА_6 на ім'я її сина ОСОБА_3 (а.с.38).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть від 30.03.2018 року №00019863342, який міститься в матеріалах справи, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, 25.11.2005 року помер (а.с.39).
До смерті ОСОБА_4 прийняв спадщину та зареєстрував право власності на один із спадкових будинків, а саме на будинок, що знаходяться в с.Зінці Полтавського району Полтавської області, вул. Гвардійська, 32.
Позивач, ОСОБА_3, вступив в спадщину шляхом управління спадковим майном, а саме будинком, що знаходяться в с.Зінці Полтавського району Полтавської області, вул. Гвардійська, 32а (а.с.40).
Позивач 19.09.2016 року звернувся до нотконтори із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_6 Постановою про відмовою у вчиненні нотаріальної дії від 19.09.2016 р. позивачу відмовлено у видачі свідцтва про право на спадщину. Підставою відмови стало: не проведення державної реєстрації прав власності за померлою ОСОБА_6 на спадкове майно (а.с. 48).
Згідно довідки виконавчого комітету Микільської сільської ради Полтавського району від 10.10.2016 року №02-11/1942 власником домоволодіння в с.Зінці по вул. Гвардійська, 32а є ОСОБА_6, яка згідно свідоцтва про право власності від 06.03.1981 року успадкувала майно після смерті чоловіка ОСОБА_7 (а.с.41).
Разом з тим, спадкодавиця ОСОБА_6 не зареєструвала право власності на вказане майно відповідно до вимог чинного законодавства. В свою чергу, відсутність державної реєстрації права власності на майно за спадкодавицею, позбавляє позивача можливості оформити спадкові права та одержати свідоцтво про право на спадщину.
Суд не бере до уваги доводи відзиву, щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з наступних підстав.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частиною 3 ст.1296 ЦК України передбачено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Позивач фактично прийняв спадщину коли приступив до управління спадковим майном, а строк для звернення до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадкове майно необмежений чинним законодавством. Крім того, Микільська сільська рада Полтавського району, правонаступником якої є ОСОБА_5 сільська рада Полтавського району, видала довідку, згідно якої підтвердила факт прийняття спадщини позивачем після померлої ОСОБА_6 (а.с.40).
Враховуючи вказане, не залежно від часу прийняття спадщини вона належить позивачу з моменту відкриття спадщини, і відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє його права на спадщину.
Відповідно ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не впливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до п. 6 абз. 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Визнання за ОСОБА_3 права власності на вищезазначене спадкове майно не порушує права, свободи чи охоронювані законом інтереси інших осіб.
Таким чином, оскільки позивач являється спадкоємцем за заповітом після померлої матері ОСОБА_6, то відповідно за ним можливо визнати право власності на вказане спадкове майно.
Керуючись ст. ст. 12,13,81,200,259,263-265,352 ЦПК України , суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 сільської ради Полтавського району Полтавської області, треті особи: Полтавська районна державна нотаріальна контора, Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) право власності в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_6, яка померла 05.09.1997 року, на: житловий будинок №32а, загальною площею 40,5 кв.м., що знаходиться за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с. Зінці, вул. Гвардійська.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення рішення. У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Суддя: ОСОБА_10
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2018 |
Оприлюднено | 06.11.2018 |
Номер документу | 77610234 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Шелудяков Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні