Справа №: 398/2166/18
провадження №: 2/398/1872/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"31" жовтня 2018 р., Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
у складі головуючого судді Ніколаєва М.В.,
з участю секретаря судового засідання Безкоровайної А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за правом представлення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить в порядку спадкування за правом представлення, після смерті тітки ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати за ним право на земельну частку (пай), розміром 8,31 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, відповідно до сертифікату НОМЕР_2.
Вимоги мотивовані тим, що позивач є племінником спадкодавця, фактично вступив у володіння та управління майном, а тому є таким, що прийняв спадщину відповідно до положень ЦК УРСР.
В судове засідання позивач не з'явився, представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду відзив та зазначив що позовні вимоги ОСОБА_1 визнає в повному обсязі.
Ухвалою суду від 04.07.2018 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 04.09.2018 року закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду, витребувано докази.
Ухвалою суду від 19.09.2018 року задоволене клопотання представника позивача та витребувано докази.
Ухвалою суду від 31.10.2018 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, суд відмовив у прийнятті визнання відповідачем позову, оскільки це суперечить закону та порушує права держави на спірне майно.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов до наступного висновку.
Позивач ОСОБА_1 є племінником ОСОБА_2, що підтверджується рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 листопада 2017 року № 398/3462/17.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 02 листопада 1996 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Куколівської сільської ради від 18 травня 2018 року №78, ОСОБА_2 постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 1956 року до дня своєї смерті. На момент смерті з нею проживав та був зареєстрований ОСОБА_1. Заповіт від імені спадкодавця не посвідчувався.
Згідно копії сертифіката на право на земельну ділянку (пай) НОМЕР_2 від 26 липня 2002 року, ОСОБА_2, яка проживає на території Куколівської сільської ради, належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Перемога , розміром 8,31 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Відповідно до листа Олександрійської районної державної нотаріальної контори № 750/02-31 від 18 червня 2018 року, позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, так як відповідно до ст. 529 ЦК УРСР від 18.07.1963, який діяв на момент смерті спадкодавця, такої категорії спадкоємців, як племінники не існувало. Заповіт на ім'я позивача померлою не складався та не посвідчувався.
Відповідно до листа Олександрійської районної державної нотаріальної контори № 1044/01-16 від 13 вересня 2018 року та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 13 вересня 2018 року, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.
На час смерті ОСОБА_2 (час відкриття спадщини) діяли положення ЦК УРСР, які підлягають застосування до правовідносин щодо спадкування після померлої.
Спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави (ст. 524 ЦК УРСР).
Відповідно до ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини. Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті (ст.ст. 526-527 ЦК УРСР).
Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Відповідно до ст. 530 ЦК УРСР при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР діями, що свідчать про прийняття спадщини визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
Відтак чинний на час смерті ОСОБА_2 ЦК УРСР не відносив позивача ОСОБА_1 до кола її спадкоємців за законом, тому, за позивачем не може бути визнано право як спадкоємця її спадщини.
Також суд зазначає, що відповідно до положень ст. 524 ЦК УРСР вся спадщина ОСОБА_2 перейшла до держави.
Доводи позивача щодо того, що він прийняв спадщину, а саме фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, не мають під собою жодного підгрунття, оскільки, як вже визначено судом, позивач, на час відкриття спадщини, не відносився до кола спадкоємців за законом.
Крім того, спадщиною ОСОБА_2 є право на умовні кадастрові гектари, а не виділена в натурі земельна ділянка як майно в розумінні цивільного законодавства, що виключає можливість управління та володіння ним.
Враховуючи зазначене, оцінивши докази, суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись 12, 81,206, 258, 263-265, 273,354,355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за правом представлення - відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача ОСОБА_1.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2;
Куколівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, місцезнаходження: 28052, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Куколівка, вул. Центральна, буд. 5-а, код ЄДРПОУ 04366131.
Суддя: М.В. Ніколаєв
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2018 |
Оприлюднено | 07.11.2018 |
Номер документу | 77641134 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні