справа №635/7739/17
провадження №2/619/1401/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.11.2018 р. Дергачівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого-судді Калмикової Л.К.
за участю секретаря судового засідання- Кравченко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівської міської ради Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Дергачівської міської ради Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він є головою фермерського господарства Світанок .
08 грудня 2017 року він випадково від органів ДФС України довідався, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року помер ОСОБА_2. На день смерті померлий постійно проживав в АДРЕСА_3
Після смерті померлого залишилась земельна ділянка розміром 6,4430 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, що належала йому на підставі Державного Акту на право власності на земельну ділянку (серія НОМЕР_3
Відповідно до заповіту, посвідченого 25 березня 2015 року приватним нотаріусом Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М, ОСОБА_2 заповів вказану вище земельну ділянку ОСОБА_1.
11.12.2017 він звернувся до Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області з приводу прийняття спадщини, але йому було відмовлено у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Вважає причини пропуску вказаного строку поважними, поскільки він працює головою фермерського господарства Світанок , що розташоване в с.Болибоки Дергачівського району Харківської області. До та після дня смерті ОСОБА_2 протягом наступних місяців виконання його функціональних обов'язків потребувало систематичної, наполегливої праці, майже завжди понад робочий час та без вихідних.
У грудні 2017 року відбувалися чисельні наради з керівництвом Управління сільського господарства Харківської обласної державної адміністрації та Управління сільського господарства державної адміністрації Дергачівського району Харківської області та підбиття підсумків роботи за 2016 рік, планування робіт на 2017 рік, підготовка техніки до зими, систематичні перевірки та контроль усунення недоліків по різним питанням життєдіяльності господарства.
У січні 2017року він перебував у відпустці на лікуванні на Закарпатті. Потім протягом певного часу березня, квітня, травня та інших місяців 2017 року він перебував у відрядженнях з питань забезпечення господарства паливно-мастильними матеріалами, технікою, насінням . У лютому 2017 року почалася підготовка до посівної компанії, яка почалася в березні та продовжувалася в квітні. В цей час він постійно перебував на робочому місці та в полі.
Зазначив, що міг реалізувати своє право на подачу заяви для прийняття спадщини тільки у випадку, коли б йому було відомо про відкриття спадщини. Відомостей про відкриття спадщини в нього не було з об'єктивних причин, а саме: на день смерті померлий постійно проживав в АДРЕСА_3. З питань спадщини цю територію обслуговує Перша державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області. Він мешкає у Дергачівському районі Харківської областіґґґґґґ. тому і не міг знати про відкриття спадщини з незалежних від нього причин.
Просить визначити додатковий строк 2 місяці для подання до Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області заяви про прийняття спадщини.
.
У судове засідання позивач не з'явився, згідно заяви позов підтримує, просить розглядати справу без його участі, без звукозапису судового процесу, що суд вважає за можливе.
Представник відповідача- Дергачівської міської ради Харківської області у судове засідання не з'явився, згідно заяви просить справу розглядати без його участі, що суд вважає за можливе.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наступне.
Позивач є головою фермерського господарства Світанок .
08 грудня 2017 року він випадково від органів ДФС України довідався, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року помер ОСОБА_2. На день смерті померлий постійно проживав в АДРЕСА_3
Після смерті померлого залишилась земельна ділянка розміром 6,4430 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, що належала йому на підставі Державного Акту на право власності на земельну ділянку (серія НОМЕР_3
Судом встановлено, що згідно заповіту, посвідченого 25 березня 2015 року приватним нотаріусом Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М, ОСОБА_2 заповів земельну ділянку розміром 6,4430 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, що належала йому на підставі Державного Акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4 ОСОБА_1.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5
11.12.2017 позивач звернувся до Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області з приводу прийняття спадщини, але йому було відмовлено у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Позивач у встановлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, поскільки тільки 08 грудня 2017 року від органів ДФС України довідався про смерть ОСОБА_2, крім того позивач працює головою фермерського господарства Світанок , що розташоване в с.Болибоки Дергачівського району Харківської області. До та після дня смерті ОСОБА_2 протягом наступних місяців виконання його функціональних обов'язків потребувало систематичної, наполегливої праці, майже завжди понад робочий час та без вихідних
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.1ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч.3ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у абз.3 п.24 своєї постанови №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз'яснив судам, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що згідно наданих доказів, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, свідоцтво про право спадщини не видавалось.
В абз.6,7 п.24 вище зазначеної постанови Верховного Суду України вказано, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
Суд вважає встановленою наявність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги позивача про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки позивач строк на прийняття спадщини пропустив з поважних причин.
З огляду на викладене, суд визначає позивачу додатковий строк 2 місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2
Згідно ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
З урахуванням доказів, наданих у справі, позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. ст. 13, 76-80, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк 2 (два) місяці для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Дергачівський районним суд Харківської області.
Сторони у справі:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІК НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_4
Дергачівська міська рада Харківської області : місце знаходження: Харківська область, м. Дергачі, вул. Сумський Шлях,79-Б, ЄДРПОУ 04059496
Повний текст рішення виготовлено 09.11.2018.
Суддя Л. К. Калмикова
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2018 |
Оприлюднено | 11.11.2018 |
Номер документу | 77735182 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Калмикова Л. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні