Рішення
від 07.11.2018 по справі 320/4512/18
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 07.11.2018

Справа № 320/4512/18

Провадження № 2/320/2910/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2018 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Редько О.В.,

за участі секретаря судового засідання - Колеснікової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, за участю третіх осіб: Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції в Запорізької області, ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем та визнання права власності на спадкове майно за правом представлення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_4 на час відкриття спадщини станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 та визнати за ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування за правом представлення на ? частину земельної ділянки площею 4,5974 га, розташованої на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер НОМЕР_3, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2, померла його бабуся, ОСОБА_4. На випадок своєї смерті, будь-яких розпоряджень не робила. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,5974 га, розташованої на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер НОМЕР_3, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ОСОБА_5 є рідною матір'ю його батька ОСОБА_6, відповідачки по справі ОСОБА_2 та третьої особи ОСОБА_3. Відповідачка по цій справі прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 шляхом подання відповідної заяви до нотаріальної контори. Третя особа ОСОБА_3 до нотаріальної контори не звертався, заяву про прийняття спадщини або відмову від її прийняття не подавав. Наміру щодо прийняття спадщини не має. Батько позивача - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 23.06.1995 НОМЕР_4, до спадкування після смерті бабусі, позивача закликано не було. 09.11.2017 року він звернувся до Мелітопольської районної державної нотаріальної контори з метою оформлення права на частку у спадщині після смерті його бабусі ОСОБА_4 по праву представлення. Однак, йому було відмовлено, запропоновано питання прийняття спадщини вирішувати у судовому порядку. З 20.05.2015 року, він постійно проживав без реєстрації із своєю сім'єю разом з бабусею за адресою: АДРЕСА_1 мешкає за цією адресою по теперішній час. Його дядько ОСОБА_3 не має наміру щодо прийняття спадщини, право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 по 1/2 частині земельної ділянки площею 4,5974 га, розташованої на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер НОМЕР_3, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва мали б відповідачка по цій справі ОСОБА_2, як рідна донька спадкодавця ОСОБА_4 та батько ОСОБА_6, як рідний син спадкодавця. Враховуючи, що його батько ОСОБА_6 на час відкриття спадщини помер, то він має право на спадкування тієї частини спадщини, яка належала йому за законом, якби він був живим на час відкриття спадщини (право представлення).

Позивач в судове засідання не з'явився, від представника позивача надійшла до суду заява про розгляд справи за його відсутності, на задоволені позовних вимог наполягає, проти винесення заочного рішення по справі не заперечує.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомила та відзиву на позовну заяву не надала.

Третя особа - представник Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції в Запорізької області Володіна О.С. в судове засідання не з'явилася, від неї надійшла до суду заява про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Третя особа - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, від нього надійшла до суду заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Зі згоди позивача суд проводить заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, відповідно до ст. 280 ЦПК України.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв'язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позовна заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи..

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 14.04.2016 року ( а.с.10).

Після її смерті відкрилась спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить, зокрема, земельна ділянка розміром 4,5974 га, розташована на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер НОМЕР_3, що підтверджується копією Сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_5 від 11.06.1997 та свідоцтвом про право власності на нерухоме майно індексний номер 49384495 від 09.12.2015

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14). Він є сином ОСОБА_4 та батьком позивача, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_6 та копією свідоцтва про народження НОМЕР_7 ( а.с.13).

Таким чином, враховуючи, що спадкоємець першої черги ОСОБА_6 помер до часу відкриття спадщини після смерті своєї матері, а ОСОБА_1 є його сином та онуком спадкодавця, то він, у відповідності до вимог ч.1 ст. 1266 ЦК України, є спадкоємцем своєї баби за правом представлення.

Крім того, відповідно до інформації виконавчого комітету Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 28.11.2017 року підтверджується, що згідно акту проживання, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає з 20.05.2015 року без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17).

Як передбачено ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1264 Цивільного кодексу України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Частиною 2 ст. 3 Сімейного кодексу України визначено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства (ч. 4 ст. 3 СК України).

Відповідно до інформації Мелітопольської районної державної нотаріальної контори від 10.11.2017 ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини не подавав, не заявив про відмову від спадщини та не підтвердив факт сумісного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с.15).

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року роз'яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема проживання однією сім'єю. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Зазначене, закріплене й в Постанові Верховний Суд України № 5 від 31.05.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , крім того при вирішенні вимог про встановлення факту прийняття спадщини і місця її відкриття суд має виходити, згідно з якими місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місце знаходження майна або його основної частини. Діями ж, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини або подача ним протягом цього строку до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття.

Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_4 позивач проживав із спадкодавцем однією сім'єю з 2015 року та по день її смерті, позивач доглядав спадкодавця, вів спільне господарство, був пов'язаний спільним побутом, то суд вважає, що відповідно до ст. 16 ЦК України, його цивільне право підлягає захисту шляхом визнання за ним права власності на ? частину земельної ділянки площею 4,5974 га, розташованої на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер НОМЕР_3, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва - в порядку за правом представлення.

Враховуюче вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позовної заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 12, 76, 293, 315, 354 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, за участю третіх осіб: Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції в Запорізької області, ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем та визнання права власності на спадкове майно за правом представлення - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1, разом із ОСОБА_8 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за правом представлення на ? частину земельної ділянки площею 4,5974 га, розташованої на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер НОМЕР_3, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Заочне рішення може бути переглянуте Мелітопольським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено 19.11.2018.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та проживає за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3

Суддя: О.В. Редько

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення07.11.2018
Оприлюднено20.11.2018
Номер документу77923081
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —320/4512/18

Рішення від 07.11.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Рішення від 07.11.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 05.09.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 05.09.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 02.07.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 02.07.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 02.07.2018

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні