Ухвала
від 14.11.2018 по справі 755/17397/18
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №:755/17397/18

Провадження №: 1-кс/755/6366/18

"14" листопада 2018 р.

м. Київ

слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судових засідань ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів у рамках кримінального провадження унесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018100040007092від 26.07.2018,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.4ст.190ККУкраїни, встановив :

Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається

До слідчогосудді даногомісцевого судунадійшло зазначенеклопотання прокурорапро наданнятимчасового доступудо документів урамках цьогопровадження, у зв`язку з здійсненням досудового розслідування у ньому та необхідністю встановлення обставин визначених ст. 91 КПК України при наявності на передумов визначених ст.ст. 132, 163 КПК України.

Встановлені обставини у ході розслідування цього кримінального провадження органом досудового розслідування та наведені заявником у клопотанні відомості на їх підтвердження щодо доцільності застосування такого типу заходу забезпечення кримінального провадження

Слідчий СВ Дніпровського управління поліції ГУ НП у м. Києві проводиться досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженню.

Під час досудового розслідування встановлено, що невстановлені особи підробили довіреність від 05 червня 2018 року, згідно якої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уповноважив ОСОБА_5 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), розпоряджатися (продати) за ціну і на умовах за власним розсудом належні йому житловим будинком (з лекторієм) №12 та земельною ділянкою під ним (кадастровий номер 0111900000:01:005:0135) по вулиці Ігнатенко у м. Ялта Автономної Республіки Крим.

Вказана довіреність посвідчена 05.06.2018 у місті Києві приватним нотаріусом ОСОБА_6 , зареєстровано в реєстрі за №149, бланк НМХ061867, що підтверджується змістом копії цієї довіреності, а також витягом з Єдиного реєстру довіреностей.

На підставі вказаної довіреності ОСОБА_5 , діючи від імені ОСОБА_4 , 06липня 2018 року у місті Ялті уклав договір купівлі-продажу вказаного майна громадянину Російської Федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за 94890000 рублів РФ, що еквівалентно 1500000 доларів США.

Вказаний договір купівлі-продажу посвідчений 06.07.2018 ОСОБА_8 , нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу Республіки Крим.

25.07.2018 на підставі заяви ОСОБА_4 дія підробленої довіреності від 05.06.2018 була припинена приватним нотаріусом ОСОБА_9 .

Згідно актуальної Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно вказані житловий будинок та земельна ділянка АДРЕСА_2 належать ОСОБА_4 на праві приватної власності.

Відповідно до ст. 3, ч.3-5 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» за фізичнимиособами зберігаєтьсяправо власностіта іншіречові правана майно,у томучислі нанерухоме майно,включаючи земельніділянки,що знаходитьсяна тимчасовоокупованій території(АРКрим),якщо вононабуте відповіднодо законівУкраїни.

Набуття та припинення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на тимчасово окупованій території, здійснюється відповідно до законодавства України за межами тимчасово окупованої території. У разі неможливості здійснення державним реєстратором повноважень щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на тимчасово окупованій території орган державної реєстрації визначається Кабінетом Міністрів України.

На тимчасово окупованій території будь-який правочин щодо нерухомого майна, у тому числі щодо земельних ділянок, вчинений з порушенням вимог цього Закону, інших законів України, вважається недійсним з моменту вчинення і не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Допитаний як потерпілий ОСОБА_4 серед іншого пояснив, що ані ОСОБА_5 , ані ОСОБА_7 , ані приватного нотаріуса ОСОБА_6 він не знає, ніколи їх не бачив, не зустрічався, довіреностей на ОСОБА_5 не видавав. Наміру продавати чи іншим чином відчужити вказано майно не мав намірів. Більш того, 05.06.2018 перебував з робочим візитом у місті Одеса. Про те, що його будинком у м. Ялта незаконно заволоділи дізнався, коли до будинку прийшли нові власники та повідомили представнику ОСОБА_4 у Ялті про те, що вказаний будинок тепер належить їм, надали копії відповідних документів. На підставі цього він звернувся до правоохоронних органів та до суду із відповідною позовною заявою.

Таким чином, вказане майно вибуло із власності ОСОБА_4 підставі підробленої довіреності, шляхом укладення договору купівлі-продажу.

Відповідно доГлави 11Розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Мінюсту від 22.02.2012 №296/5 кожній нотаріальнійдії присвоюєтьсяокремий реєстровийномер.Номер,під якимнотаріальна діязареєстрована вреєстрі дляреєстрації нотаріальнихдій,позначається надокументах,що видаютьсянотаріусом,чи впосвідчувальних написах. Нотаріальнадія вважаєтьсявчиненою змоменту внесенняпро цезапису дореєстру дляреєстрації нотаріальнихдій. Запис у реєстрі для реєстрації нотаріальних дій є доказом вчинення нотаріальної дії.

Згідно Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Мінюсту від 22.12.2010 №3253/5, реєстр для реєстрації нотаріальних дій (додаток 23), а також інші книги і журнали ведуться відповідно до форм, установлених цими Правилами (п. 6.3.). На документі, що видається нотаріусом, чи в посвідчувальному написі зазначається номер, за яким нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій. Дата запису в реєстрі повинна відповідати даті вчинення нотаріальної дії і даті складання документа (п.6.6.). Про всінотаріальні дії,вчинені нотаріусами,робиться запису реєстрахдля реєстраціїнотаріальних дій. Кожний нотаріус веде один реєстр для реєстрації нотаріальних дій (далі - Реєстр), нумерація в якому починається у перший робочий день нового року і закінчується в останній робочий день цього року (п.7.1.).

Згідно інформаціїз Єдиногореєстру нотаріусівприватний нотаріус ОСОБА_6 здійснюєсвою діяльністьпо АДРЕСА_3 ,тел. НОМЕР_1 .

У зв`язку з чим, при проведенні досудового розслідування виникла необхідність дослідити оригінали документів, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу м. Києва ОСОБА_6 , а саме: оригіналів нотаріальних справ щодо посвідчення 02.06.2018 та 05.06.2018 довіреностей, які видав ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та реєстрів для реєстрації нотаріальної дії щодо посвідчення вказаних довіреностей за 02.06.2018 та 05.06.2018.

Вказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин та мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки містять первинну інформацію, на підставі якої незаконно було зареєстровано право власності на зазначений об`єкт нерухомого майна. Відомості, що містяться у зазначених документах можуть бути використані як докази, а іншим чином їх отримати неможливо. Саме тому зазначені документи необхідно безпосередньо вилучити (здійснити їх виїмку) з метою подальшого їх дослідження на предмет законності їх виготовлення та використання призначення та проведення відповідних судових експертиз, дослідження у яких проводиться виключно за оригіналами документів.

Позиція сторін

Прокурор Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 у судовомузасіданні заявлене клопотанняпідтримав,просив задовольнитиз підставвикладених уйого мотивувальнійчастині.

В свою чергу, на підставі положень ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчим суддею визнано за можливе провести судовий розгляд клопотання без участі представника особи у володінні, якої знаходяться речі і документи.

Мотиви, з яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався у ракурсі встановлених обставин із даного питання

Слідчий суддя, перевіривши клопотання заявника на дотримання вимог Кримінального процесуального Кодексу України (далі КПК), приходить до наступного.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положеньКонституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального Кодексу України (надалі КПК України).

А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, які містять таємницю вчинення нотаріальних дій, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК України, становить охоронювану законом таємницю, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про такий тимчасовий доступ до речей і документів.

При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5, ч. 6 та ч. 7 ст. 163 КПК України).

Такий доступ здійснюється в порядку визначеному законом, а саме на підставі ухвали слідчого судді (ч. 1 ст. 132, ч. 2 ст. 159, ч. 6 ст. 163, ст. 164 КПК України), бо, згідно ст. 8-1 Закону України «Про нотаріат» вилучення документів, що передані нотаріусу на зберігання в порядку, передбаченому Законом не допускається, а такі документи можуть бути надані за мотивованою постановою суду.

Та, в силу положень частин 3 та 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі щодо надання тимчасового доступу (п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України), сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються, а не просто вказати їх.

А, як убачається з цього клопотання, тимчасовий доступ до документів вказаних у ньому обумовлений заявником тим, що відображені у них дані, на думку автора клопотання, підтверджують необхідність надання тимчасового доступу, з метою встановлення відомостей визначених ст. 91 КПК України, у даному кримінальному провадженні та виконання завдань визначених ст. 2 того ж Кодексу.

Самі ж документи перебувають (можуть перебувати) у володінні відповідної особи вказаної у клопотанні, останні, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Є наявною можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та вказують паралельно на неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Таким чином, у судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що, згідно ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст.ст. 161, 163 КПК України, не встановлено.

Порушень вимог Глави 10 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Глави 15 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

За таких обставин, слідчий суддя дослідивши, матеріали клопотання, долучені до нього документи за своїмвнутрішнім переконанням,яке ґрунтуєтьсяна всебічному,повному йнеупередженому дослідженнівсіх обставинпровадження,керуючись законом,оцінюючи сукупністьзібраних доказів-з точкизору достатностіта взаємозв`язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи, та інші) свідчать про те, що слідчим у судовому засіданні, у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів (ч. 4 ст. 132, ч. 6 ст. 163 КПК України), забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з`ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому воно підлягає задоволенню.

З цих підстав слідчий суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, постановив :

клопотання задовольнити.

Надати розпорядження(забезпечити) прокурорам Київської місцевої прокуратури №4 ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , слідчим Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6 , який здійснює свою діяльність по АДРЕСА_3 , тел. НОМЕР_1 , а саме: нотаріальних справ щодо посвідчення 02.06.2018 та 05.06.2018 довіреностей, які видав ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та реєстрів для реєстрації нотаріальної дії щодо посвідчення вказаних довіреностей за 02.06.2018 та 05.06.2018, з можливістю їх вилучити (здійснити виїмку) в оригіналах.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Особа,яка зазначенав ухваліслідчого судді,суду протимчасовий доступдо речейі документівяк володілецьречей абодокументів,зобов`язана надатитимчасовий доступдо зазначенихв ухваліречей ідокументів особі,зазначеній увідповідній ухваліслідчого судді. Зазначенав ухваліслідчого судді,суду особазобов`язана пред`явитиособі,яка зазначенав ухваліяк володілецьречей ідокументів,оригінал ухвалипро тимчасовийдоступ доречей ідокументів тавручити їїкопію. Особа,яка пред`являєухвалу протимчасовий доступдо речейі оригіналівабо копійдокументів,зобов`язана залишитиволодільцю речейі оригіналівабо копійдокументів описречей іоригіналів абокопій документів,які буливилучені навиконання ухвалислідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов`язковою до виконання на всій території України.

Слідчий суддя : ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в двох примірниках.

Примірник 1 - знаходиться в матеріалах цього судового провадження.

Примірник 2 та завірена копія - надано заявнику.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.11.2018
Оприлюднено01.03.2023
Номер документу77939723
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —755/17397/18

Ухвала від 15.04.2019

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 14.11.2018

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні