Дата документу 10.11.2018
Справа № 501/2309/18
2/501/1346/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2018 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі
головуючого судді Петрюченко М.І.,
за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому підготовчому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області цивільну справу за
позовом
1 ОСОБА_1, місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області,
2 ОСОБА_2, місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області,
до
відповідача: Чорноморської міської ради Одеської області, місцезнаходження: проспект Миру, буд.33 м.Чорноморськ Одеської області,
предмет та підстави позову: про визнання права власності на 9/20 частин житлового будинку та земельної ділянки
учасники справи не з'явились
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та
ВСТАНОВИВ:
І. Виклад позиції позивача та відповідача.
1. ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до Іллічівського міського суду Одеської області із позовною заявою до Чорноморської міської ради Одеської області про визнання права власності на 9/20 частин житлового будинку та земельної ділянки та просять суд:
- визнати за ОСОБА_1 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) право власності на 9/20 частин житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Олександрійська, 31;
- визнати за ОСОБА_1 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) право власності на земельну ділянку, площею 0,074 га, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Олександрійська, 31.
2. Позов обґрунтували тим, що згідно договору дарування від 06.12.2001 року ОСОБА_3 подарував, а ОСОБА_1 прийняв у дар 11/20 частин житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ (Іллічівськ), вул. Олександрійська, 31, та належав дарувальнику на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Іллічівської міської ради 07.08.2001р. Таким чином, після укладення вищевказаного договору дарування у власності ОСОБА_3 залишилось 9/20 частин зазначеного будинку.
На підставі державного акта на право приватної власності на землю серія 1І-ОД №083965, виданого Іллічівського міською радою народних депутатів Одеської області 23.06.1999р., та зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 318/2, ОСОБА_3 належала на праві власності земельна ділянка, площею 0,101 га, яка розташована за адресою: Одеська обл., м.Чорноморськ (Іллічівськ), вул.Олександрійська, 31 (цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування жилого будинку).
Згідно договору дарування від 26.12,2001р. ОСОБА_3 подарував, а ОСОБА_1 прийняв у дар частину земельної ділянки, площею 0, 027 га, яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ (Іллічівськ), вул. Олександрійська, 31, та належала дарувальнику на підставі вищевказаного державного акта.
13.01.2005р. ОСОБА_3 помер та після його смерті відкрилась спадщина. Згідно заповіту від 14.10.2000р. ОСОБА_3 заповів належне йому майно, а саме житловий будинок та земельну ділянку за адресою: Одеська обл., м.Чорноморськ (Іллічівськ), вул.Олександрійська, 31 ОСОБА_1 та ОСОБА_2
У зв'язку з тим, що позивачами був пропущений строк для прийняття спадщини, а також враховуючи, що за життя ОСОБА_3 не оформив належним чином право власності на вищевказану земельну ділянку, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 змушені до суду з позовом про визнання права власності, оскільки не можуть набути право власності на спадкове майно в порядку спадкування через нотаріальну контору та отримати на нього свідоцтво про право на спадщину. У зв'язку з цим вони змушені звернутись до суду з даним позовом.
3. Представник відповідача надав до суду відзив на позов, просив суд відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини позивачами не наведено (а.с.39-40).
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
4. У судове засідання сторони не з'явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі (а.с.40, 46).
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
5. Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК , у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин .
6. У судовому засіданні встановлено, що згідно договору дарування від 06.12.2001р. ОСОБА_3 подарував, а ОСОБА_1 прийняв у дар 11/20 частин житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ (Іллічівськ), вул. Олександрійська, 31, та належав дарувальнику на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Іллічівської міської ради 07.08.2001р. Таким чином, після укладення вищевказаного договору дарування у власності ОСОБА_3 залишилось 9/20 частин зазначеного будинку (а.с.4-13).
7. На підставі державного акта на право приватної власності на землю серії 1І-ОД №083965, виданого Іллічівського міською радою народних депутатів Одеської області 23.06.1999р., та зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 318/2, ОСОБА_3 належала на праві власності земельна ділянка, площею 0,101 га, яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ (Іллічівськ), вул. Олександрійська, 31 (цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування жилого будинку) (а.с.14-18).
8. Згідно договору дарування від 26.12,2001р. ОСОБА_3 подарував, а ОСОБА_1 прийняв у дар частину земельної ділянки, площею 0,027 га, яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ (Іллічівськ), вул.Олександрійська, 31, та належала дарувальнику на підставі вищевказаного державного акта (а.с.19-23).
9. 13.01.2005 року ОСОБА_3 помер (а.с.24) та після його смерті відкрилась спадщина.
10. Згідно заповіту від 14.10.2000р. ОСОБА_3 заповів належне йому майно, а саме житловий будинок та земельну ділянку за адресою: Одеська обл., м.Чорноморськ (Іллічівськ), вул.Олександрійська, 31 ОСОБА_1 таКарвацькій Н.О. (а.с.25).
11. Згідно листа - роз'яснення приватного нотаріуса Чорноморського міського нотарільного округу ОСОБА_4 №338/01-16 від 21.08.2018 року вбачається, що за життя ОСОБА_3 не оформив у встановленому порядку право власності на нерухоме майно (житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська обл., м.Чорноморськ (Іллічівськ), вул. Олександрійська, 31 та земельної ділянки, площею 0,101 га, яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ (Іллічівськ), вул. Олександрійська, 31 (цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування жилого будинку).
V. Оцінка Суду.
12. Згідно положень ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатись своєю власністю. Право власності є непорушним.
13. У відповідності до ст.16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
14. Згідно ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
15. Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
16. Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
17. Відповідно до ч. 5ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
18. Крім того, суд враховує, що в Постанові №5 Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав в п.5 указано, що вирішуючи питання про правомірність набуття права власності, суд має враховувати, що воно набувається на підставах, які не заборонені законом, зокрема на підставі правочинів. При цьому діє презумпція правомірності набуття права власності на певне майно, яка означає, що право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК України). Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Проте, якщо права на нерухоме майно підлягають державній реєстрації, то право власності у набувача виникає з дня такої реєстрації відповідно до закону (стаття 334 ЦК України) та з урахуванням положення про дію закону в часі на момент виникнення спірних правовідносин (стаття 5 ЦК України).
19. Згідно п.6 цього ж Пленуму зазначається, що Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК України), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ). Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об'єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об'єкт нерухомого майна.
20. При цьому, наприклад, спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
21. Таким чином, на думку суду, у позивачів достатньо правових підстав для визнання за ним права власності на спадкове майно.
З цих підстав, керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 141, 158, 258-259, 263 Цивільно-процесуального кодексу, Суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чорноморської міської ради Одеської області про визнання права власності на 9/20 частин житлового будинку та земельної ділянки - задовольнити повністю .
2. Визнати за ОСОБА_1 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області. реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) право власності на 9/20 частин житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Олександрійська, 31.
3. Визнати за ОСОБА_1 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (місце проживання (реєстрації) вул.Олександрійська, буд.31 м.Чорноморськ Одеської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) право власності на земельну ділянку, площею 0,074 га, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Олександрійська, 31.
4. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Іллічівський міський суд Одеської області.
6. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
7. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
8. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
9. Повний текст рішення складено 10 листопада 2018 року.
Суддя Іллічівського міського суду
Одеської області ОСОБА_5
Суд | Іллічівський міський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2018 |
Оприлюднено | 23.11.2018 |
Номер документу | 78039215 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іллічівський міський суд Одеської області
Петрюченко М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні