СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
20.11.2018 Справа № 922/581/18
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Дучал Н.М., суддя Склярук О.І., суддя Терещенко О.І.
секретар судового засідання Рудик Т.С.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківський області, м. Харків (вх. № 198 Х/1)
на рішення господарського суду Харківської області 07.05.2018р. (суддя Прохоров С.А.), повний текст складено 14.05.2018р.,
у справі № 922/581/18,
за позовом Селянського (фермерського) господарства «Пчелка» , с.Високопілля Валківського району Харківської області
до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області, м. Харків
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 сільської ради Валківського району Харківської області, с.Високопілля Валківського району Харківської області
про визнання права користування земельною ділянкою,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Селянське (фермерське) господарство «Пчелка» , с.Високопілля Валківського району Харківської області, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області, м. Харків, якою просив визнати за Селянським (фермерським) господарством «Пчелка» право постійного користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства загальною площею 50,78 га (державний акт на право постійного користування землею Б№046915 від 1992 року, розташованою у с. Високопілля Валківського району Харківської області).
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що на підставі Державного акту Б№046915 від 1992р. ОСОБА_2 отримав в постійне користування земельну ділянку. За заявою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було створено та зареєстровано Селянське (фермерське) господарство «Пчелка» , головою якого було обрано ОСОБА_2. В подальшому, громадянин ОСОБА_2 помер, головою Селянського (фермерського) господарства «Пчелка» обрано ОСОБА_3, а позивач, як юридична особа, продовжує добросовісно і відкрито володіти та користуватися земельною ділянкою. Вважає, що з дати набуття позивачем статусу юридичної особи, обов'язки власника чи землекористувача земельної ділянки, на думку позивача, здійснює Селянське (фермерське) господарство «Пчелка» .
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.03.2018р. у справі №922/581/18 залучено ОСОБА_1 сільську раду Валківського району Харківської області до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Рішенням господарського суду Харківської області від 07.05.2018 у справі №922/581/18 позов задоволено повністю.
Визнано за селянським (фермерським) господарством «Пчелка» (63020, Харківська область, Валківський район, с. Високопілля, вул. Лісова, 7, код ЄДРПОУ 23334264) право постійного користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства загальною площею 50,78 га (державний акт на право постійного користування землею Б№046915 від 1992 року, розташованої у с. Високопілля Валківського району Харківської області).
Місцевий господарський суд дійшов висновку, що після одержання державного акту на право приватної власності чи користування землею або укладення договору тимчасового користування землею, у тому числі на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство реєструється у раді, що передала у власність або надала у користування земельну ділянку, з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи, та з цього часу обов'язки власника чи землекористувача земельної ділянки здійснює селянське (фермерське) господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Таким чином, судом було встановлено, що у відповідності до законодавства України постійним користувачем земельної ділянки загальною площею 50,78 га у с.Високопілля Валківського району Харківської області право користування землею яке оформлено Державним актом на право постійного користування землею Б№046915, на сьогодні є Селянське (фермерське) господарство "Пчелка". Позивач добросовісно володіє відповідною земельною ділянкою, використовує її за цільовим призначенням у відповідності до законодавства України, сплачує податки за користування землею та виконує інші обов'язки землекористувача, встановлені законодавством, а матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про припинення права користування частиною земельної ділянки.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Держгеокадастру у Харківський області звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 07.05.2018р. у справі №922/581/18 та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апелянт вважає, що рішення місцевого господарського суду прийнято судом з порушенням норм матеріального права та неправильним застосуванням норм процесуального права.
Зазначає, що у позивача відсутнє порушене, невизнане, оспорюване право, яке підлягає захисту в межах цього судового спору, позивачем не надано жодних доказів того, що останній звертався до Головного управління Держгеокадастру у Харківський області з питання, яке є предметом вказаного судового спору і відповідачем було допущено порушення його прав чи законних інтересів.
Наголошує, що вказаний судовий спір ґрунтується лише на припущеннях позивача стосовно можливості порушення його прав на постійне користування земельною ділянкою.
На думку апелянта, Селянським (фермерським) господарством «Пчелка» , не доведено обставин стосовно порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Харківський області прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що зумовлює відмову в задоволенні позову, у зв'язку із його недоведеністю та необґрунтованістю.
Крім того, скаржник посилається на те, що до позовної заяви не додано документів, які посвідчують, що право постійного користування земельною ділянкою належить СФГ "Пчелка", а також не представлено доказів звернення СФГ "Пчелка" до уповноваженого державного органу з приводу оформлення або переоформлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою та доказів того, що СФГ "Пчелка" видавався державний акт або здійснювались дії стосовно державної реєстрації прав на земельну ділянку.
Скаржник просить суд апеляційної інстанції під час розгляду справи врахувати, що у статуті СФГ "Пчелка", затвердженому рішенням загальних зборів членів СФГ протокол №1 від 02.06.2011, взагалі не йдеться про використання в діяльності господарства земельної ділянки площею 50,78 га у с. Високопілля Валківського району Харківської області (державний акт на право постійного користування землею Б№046915). У розділі "Порядок формування майна господарства" Статуту відсутня інформація про зазначену земельну ділянку, а тому доводи СФГ "Пчелка" про володіння та користування земельною ділянкою площею 50,78 га у с. Високопілля Валківського району Харківської області згідно з державним актом на право постійного користування землею Б№046915, на думку відповідача, не знаходять свого підтвердження.
Окремо відповідач звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що відповідно до усталеної правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постановах від 05.10.2016 у справі №6-2329цс16 та від 23.11.2016 у справі №657/731/14-ц право користування земельною ділянкою, що виникло в особи на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, належить такій особі та припиняється зі смертю такої особи.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 02.07.2018 у справі №922/581/18 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківський області на рішення господарського суду Харківської області від 07.05.2018 у справі №922/581/18 та встановлено строк для подання Селянським (фермерським) господарством «Пчелка» відзиву на апеляційну скаргу.
Від Селянського (фермерського) господарства «Пчелка» надійшов відзив на апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення господарського суду Харківської області від 07.05.2018р. у справі №922/581/18, в якому позивач проти доводів скаржника заперечує та вважає їх необґрунтованими, оскільки підставою звернення СФГ "Пчелка" до суду було невизнання права позивача, зумовлене наявністю невпевненості в правовому статусі фермерського господарства, як постійного землекористувача. Єдиним документом, яким оформлювалося право постійного користування земельною ділянкою, був державний акт виданий фізичній особі ОСОБА_2. Вказаний державний акт не визнавався недійсним, є чинним на сьогоднішній день, а тому є належним доказом.
Крім того, за змістом ч. 1 ст. 2 Закону України Про селянське (фермерське) господарство під наданням земельної ділянки для селянського господарства розумілося надання її для ведення фермерського господарства. Позивач зазначає, що в Державному акті на право постійного користування землею Б№046915 вказано, що його видано на ім'я ОСОБА_2, який помер, а не безпосередньо на СФГ "Пчелка", у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з метою судового підтвердження правового статусу СФГ "Пчелка", як постійного землекористувача, для реєстрації цього права на підставі рішення суду у відповідності до чинного законодавства. Верховний Суд України неодноразово у своїх рішеннях, зокрема, у справах №6-20859св07, №6-13576св07, №6-14879св07, №6-20275св07 зазначав, про те, що за змістом норм чинного на той час законодавства, після державної реєстрації фермерського господарства, як юридичної особи, обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює саме господарство, а не громадянин, якому надавалася відповідна ділянка. Поряд з цим, законодавством чітко визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою, а тому земельна ділянка, що була надана у постійне користування для створення фермерського господарства може бути вилучена лише у встановленому законом порядку та за наявності підстав, передбачених законом. Смерть голови фермерського господарства, на ім'я якого видано державний акт, не є підставою для припинення права постійного користування земельною ділянкою.
На думку позивача, відсутність інформації щодо земельної ділянки в Статуті жодним чином не вказує про той факт, що він фактично не використовує відповідну земельну ділянку в своїй діяльності. Факт використання земельної ділянки підтверджується сплатою останнім податку за користування вказаною земельною ділянкою у відповідності до чинного законодавства України.
Позивач вважає необґрунтованими посилання скаржника на правову позицію Верховного суду щодо визнання права постійного користування земельними ділянками в порядку спадкування, оскільки предметом розгляду в даному випадку є визнання права постійного користування за фермерським господарством не в порядку спадкування, а визнання права постійного користування у відповідності до положень законодавства, з аналізу яких вбачається, що після державної реєстрації фермерського господарства, як юридичної особи, право постійного землекористування переходить до нього, тобто підтвердження того, що саме СФГ "Пчелка" є постійним землекористувачем.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 17.07.2018 року у справі №922/581/18 призначено справу до розгляду на 21.08.2018. У подальшому, у судовому засіданні оголошувалась перерва до 18.09.2018.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 18.09.2018р. у справі №922/581/18, оголошено перерву на 02.10.2018., ухвалено Селянському (фермерському) господарству Пчелка надати в наступне судове засідання для огляду оригінал Державного акту на право постійного користування землею Б№046915 від 1992року.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 02.10.2018 у справі №922/581/18 клопотання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про відкладення розгляду справи задоволено, розгляд справи відкладено на 22.10.2018.
Указом Президента України від 29.12.2017 року №454/2017 "Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах", крім іншого, ліквідовано Харківський апеляційний господарський суд та утворено Східний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Донецьку, Луганську, Полтавську та Харківську області з місцезнаходженням у місті Харкові.
Відповідно до частини 6 статті 147 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" у разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно територіальних одиниць) та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті "Голос України" повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду.
Указом Президента України від 28.09.2018 року № 295/2018 "Про переведення суддів" до новоутвореного Східного апеляційного господарського суду переведено суддів.
Повідомлення про початок роботи Східного апеляційного господарського суду оприлюднено в газеті "Голос України" № 185 (6940) від 03.10.2018 року.
Приписами частини 5 та 7 статті 31 ГПК України передбачено, що у разі ліквідації або припинення роботи суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.10.2018 року, сформовано колегію суддів Східного апеляційного господарського суду у складі: ОСОБА_4 - головуючий суддя, судді Склярук О.І., Терещенко О.І.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2018 прийнято справу №922/581/18 до провадження та призначено її до розгляду на 20.11.2018 об 11:30 год.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 сільська рада Валківського району Харківської області позов визнає, в задоволенні позовних вимог не заперечує, просить розглянути справу без участі представника.
Через канцелярію Східного апеляційного господарського суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю забезпечення явки представника в судове засідання.
Представники позивача, відповідача та третьої особи у судове засідання, призначене на 20.11.2018, не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Разом з тим, колегією суддів встановлено, що матеріали іншої господарської справи №922/3312/17 за позовом Селянського (фермерського) господарства "Відродження" до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_5 про визнання за Селянським(фермерським) господарством Відродження права постійного користування земельною ділянкою площею 100,00 га з кадастровим номером 6322081500:05:000:0884, розташованою на території Проходівської сільської ради Дергачівського району Харківської області, для ведення фермерського господарства та визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків №5383-СГ від 06.04.2017р. Про припинення права користування земельною ділянкою , ухвалою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 22.05.2018р. передано на розгляд судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного суду.
Зазначену ухвалу мотивовано тим, що в пункті 19 постанови від 07.03.2018 у справі № 911/436/17 Верховний Суд у складі колегії суддів палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду за результатами системного аналізу Земельного кодексу України та Закону України "Про фермерське господарство" вказав, що (1) земельна ділянка для ведення фермерського господарства набувається саме фізичною особою; (2) після створення (державної реєстрації) фермерського господарства останнє набуває земельні ділянки державної або комунальної власності у користування або власність виключно на підставі земельних торгів відповідно до положень частини 1 статті 134 Земельного кодексу України; через що дійшов висновку, що отримання саме фермерським господарством землі в користування поза процедурою земельних торгів є порушенням закону, а ототожнення фізичної особи та фермерського господарства в контексті спірних правовідносин є неправильним.
В постанові від 29.03.2018 у справі № 926/590/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов висновку про те, що передання засновнику позивача фізичній особі ОСОБА_6 для ведення селянського (фермерського) господарства згідно з Державним актом на право постійного користування від 12.07.1996 у постійне користування земельної ділянки виключають наявність правових підстав для визнання за позивачем, як за юридичною особою, права постійного користування вказаною земельною ділянкою.
За змістом частини 1 статті 302 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, чинній з 15.12.2017) суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, передає справу на розгляд палати, до якої входить така колегія, якщо ця колегія вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї ж палати або у складі такої палати.
Суд касаційної інстанції у вказаній вище ухвалі від 22.05.2018 року у справі №922/3312/17 дійшов висновку про передачу справи №922/3312/17 на розгляд судової палати з розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного суду, оскільки вважає за необхідне відступити від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухвалених рішеннях Верховного суду.
Ухвалою Верховного Суду від 04.06.2018 було прийнято до розгляду судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справу № 922/3312/17 за позовом Селянського (фермерського) господарства "Відродження" до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5, про визнання за Селянським(фермерським) господарством Відродження права постійного користування земельною ділянкою, для ведення фермерського господарства та визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №5383-СГ від 06.04.2017р. Про припинення права користування земельною ділянкою , за касаційними скаргами ОСОБА_5 та Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 01.02.2018 у справі №922/3312/17. Призначено розгляд справи у судовому засіданні на 11.06.2018.
В судовому засіданні 11.06.2018, з метою формування єдності судової практики Верховним Судом, Суд дійшов висновку про необхідність звернення до фахівців Науково-консультативної ради при Верховному Суді для підготовки наукового висновку у справі № 922/3312/17 та оголосив перерву у судовому засіданні з розгляду касаційних скарг ОСОБА_5 та Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
Ухвалою Верховного суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 18.06.2018 було зупинено провадження у справі № 922/3312/17 господарського суду Харківської області до отримання висновку Науково-консультативної ради при Верховному Суді.
Розгляд справи № 922/3312/17 судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не закінчено.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
У цьому випадку, згідно з приписами п. 11 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється до закінчення перегляду в касаційному порядку.
З метою єдності судової практики, враховуючи підстави для передачі справи №922/3312/17 на розгляд судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного суду, а саме необхідність відступити від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухвалених рішеннях Верховного суду, оскільки результат перегляду судового рішення у справі №922/581/18 в апеляційному порядку пов'язаний із результатом касаційного перегляду судового рішення у подібних правовідносинах у справі №922/3312/17 судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду із власної ініціативи дійшла висновку про зупинення провадження у справі №922/581/18 до закінчення перегляду у касаційному порядку судового рішення у справі №922/3312/17 та вирішення питання про усунення неоднозначного застосування норм права у подібних правовідносинах.
Керуючись статтями 228, 229, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд,-
УХВАЛИВ:
Зупинити апеляційне провадження у справі №922/581/18 за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківський області на рішення господарського суду Харківської області від 07.05.2018р. у справі № 922/581/18 до закінчення перегляду у касаційному порядку судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах у справі №922/3312/17.
Ухвала може бути оскаржена до Верховного суду в порядку та строки , передбачені Господарським процесуальним Кодексом України.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
Суддя О.І. Склярук
Суддя О.І. Терещенко
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2018 |
Оприлюднено | 23.11.2018 |
Номер документу | 78046870 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Дучал Наталя Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні