Рішення
від 07.10.2008 по справі 2-529/2008
БОГОРОДЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №2-529/2008 р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07  жовтня 2008 року           Богородчанський районний суд Івано-Франківської області                             в складі      головуючого судді   Битківського Л.М.,

з участю секретаря   Пилипонюк К.С.

позивача                  ОСОБА_1

відповідачів             ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани, цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_4 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на будинковолодіння, -

встановив:

ОСОБА_1С звернулася в суд з позовом у своїх інтересах та інтересах малолітньої* ОСОБА_4 до відповідачів про визнання за ними права власності по 1А частині на будинковолодіння, що знаходиться в с.Раковець, по вул.Стефаника, 9.

В  ході судового розгляду, в порядку ст.31 ЦПК України ОСОБА_1С заявлені вимоги змінила, відмовилась від заявлених вимог у свою користь та просила визнати за малолітньою ОСОБА_4 право власності на все вказане будинковолодіння.

Заявлені вимоги мотивовані тим, що 19.01.2008 року помер ОСОБА_5, який приходився ОСОБА_1 чоловіком, а ОСОБА_4 батьком. ОСОБА_5 за життя був власником будинковолодіння в с.Раковець, по вул.Стефаника, 9, Богородчанського району, яке успадкував на підставі заповіту після смерті свого батька ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 фактом спільного проживання зі спадкодавцем на день його смерті, прийняв спадщину, управляв спадковим майном, користувався цим житловим будинком. Однак, за життя ОСОБА_5 не оформив свідоцтва про право власності на будинковолодіння і 19.01.2008 року помер. Після смерті ОСОБА_5 вона як дружина та дочка являються спадкоємцями першої черги на майно покійного. Проте, через відсутність свідоцтва про право власності на будинковолодіння, оформити свої спадкові права через нотаріальну контору не можуть. Тому, виникла необхідність в доведенні в судовому порядку права власності.

В судовому засіданні ОСОБА_1С заявлені позовні вимоги підтримала у зміненому вигляді, вказала, що не претендує на прийняття спадщини особисто, а хоче, що спадкові права на будинковолодіння були оформлені за дочкою спадкодавця - ОСОБА_4 Згідно акту державної технічної комісії від 31.07.2008 року житловий будинок та господарські споруди прийнято в експлуатацію.

Відповідач ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги визнав частково, вказав, що не заперечує щодо оформлення права власності на будинковолодіння, яке належало покійному братові, за його донькою ОСОБА_4С, однак при умові, що до її повноліття чи одруження позивачка не буде користуватись вказаним будинком.

Відповідач ОСОБА_3 заявлені вимоги визнала повністю, проти задоволення позовних вимог не заперечила.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, які подані у розпорядження суду, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 за життя був власником будинковолодіння, що знаходиться в с.Раковець, по вул.Стефаника, 9, яке він успадкував на підставі заповіту, посвідченого 05.06.2001 року Раковецькою сільською радою, після смерті свого батька ОСОБА_6, що помер в 2003 році (а.с.10). Не виготовивши свідоцтва про право власності на будинковолодіння 19.01.2008 року ОСОБА_5Д, помер (а.с.4). Після його смерті відрилась спадщина, а до складу спадкового майна увійшло згадане будинковолодіння. Позивачка ОСОБА_4, як дочка покійного, від імені якої діє її мати ОСОБА_1, відповідно до ст.1223, 1261 ЦК України, є спадкоємцем першої черги і у визначений строк подала заяву про прийняття спадщини, про що свідчить витяг про реєстрацію в спадковому реєстрів (а.с.П). Однак, в зв'язку з тим, що правовстановлюючі документи покійним на будинок не були виготовлені, оформити спадкові права через нотаріальну контору не може. Відповідно до технічного паспорту, виготовленого 16.07.2008 року Івано-Франківським ОБТІ до складу будинковолодіння входить житловий будинок, літня кухня, два сараї, погріб, вбиральня, криниця (а.с.6-9). Актом державної технічної комісії від 31.07.2008 року встановлено, що житловий будинок та господарські споруди можуть бути прийняті в експлуатацію (а.с.8)

Відповідно до вимог ст.1274 ЦК України, спадкоємець за законом має право відмовитись від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Таким чином відмова ОСОБА_1С від визнання за нею спадкових прав в користь дочки ОСОБА_4 може бути прийнята судом.

У відповідності до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Право власності на нерухомість у відповідності до ст.182 ЦК України підлягає державній реєстрації.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_4 може бути визнана власником вказаного будинковолодіння. Позиція відповідача ОСОБА_2 з приводу встановлення обмеження можливості використовувати ОСОБА_4 будинковолодіння лише після одруження чи досягнення повноліття не ґрунтується на законі. Відповідно до вимог ст.319, 321 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, ніхто не може бути протиправно позбавлений чи обмежений у здійсненні права власності. Обсяг цивільної дієздатності неповнолітньої особи та особливості здійснення нею своїх цивільних прав визначені Цивільним Кодексом України та іншими нормами законодавства.

На підставі викладеного, ст.328, 392 ЦК України, керуючись ст.213-215 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити. Визнати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 власником будинковолодіння по вул.Стефаника, 9 в с.Раковець Богородчанського району Івано-Франківської області, що належить їй на праві власності. Право власності на будинковолодіння підлягає державній реєстрації.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення, апеляційна скарга на рішення подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через суд першої інстанції.

СудБогородчанський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення07.10.2008
Оприлюднено10.02.2010
Номер документу7808941
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-529/2008

Ухвала від 11.09.2008

Цивільне

Березанський районний суд Миколаївської області

Мадай С.І.

Рішення від 21.01.2008

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Колесник С.Г.

Рішення від 26.05.2008

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н.З.

Рішення від 08.10.2008

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Товстолужський О.В.

Рішення від 10.09.2008

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Василенко О.М.

Ухвала від 02.09.2008

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Ромазан Л.С.

Рішення від 26.11.2008

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Лісовенко П.І.

Рішення від 28.05.2008

Цивільне

Кіровський районний суд м.Макіївки

Смєлік С.Г.

Ухвала від 01.10.2008

Цивільне

Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим

Кутанова Г.М.

Рішення від 07.10.2008

Цивільне

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Битківський Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні