ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/1478/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р.В., Шевчук С. М.;
за участю секретаря судового засідання - Джули В. М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу командитного товариства "Роман і компанія" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року в справі № 817/1220/17 (головуючий суддя - Зозуля Д. П., м. Рівне) за позовом Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до командитного товариства "Роман і компанія" про стягнення фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій,-
ВСТАНОВИВ:
18 серпня 2017 року Рівненським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до командитного товариства "Роман і компанія" про стягнення з командитного товариства "Роман і компанія" фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за травень - липень 2017 року на загальну суму 5571,84грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з вимогами чинного законодавства, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Разом з тим, відповідач не виконує вказані зобов'язання, в результаті чого витрати за нараховану та виплачену пенсію працівнику підприємства, за період з травня по липень 2017 року у загальному розмірі 5571, 84 грн., залишились невідшкодованими.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2017 року, апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишено без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року без змін, якою позов у справі № 817/1220/17 Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до командитного товариства "Роман і компанія" про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за травень - липень 2017 року на загальну суму 5571,84 грн. залишено без задоволення.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06 березня 2018 року у справі № 817/1220/17, касаційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задоволено частково, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2017 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року позов задоволено. Постановлено стягнути з командитного товариства "Роман і компанія" на користь Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області заборгованість по фактичних витратах пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з травня по липень 2017 року в сумі 5571,84 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - командитним товариством "Роман і компанія", подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Також вказано, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі № 817/2482/15, яка набрала законної сили, встановлена та обставина, що пенсія ОСОБА_2 призначена на підставі ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підстав для стягнення з відповідача заборгованості по пільговій пенсії немає, оскільки вищевказана норма закону не створює обов'язку відшкодовувати витрати щодо виплати та доставки пільгової пенсії.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон України від 09.07.2003 року № 1058-ІV), платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначені пунктами 6-10 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та розмірах, визначених зазначеним Законом.
Відповідно до п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788 особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Закон України від 09.07.2003 року № 1058-ІV, набрав чинності з 01.01.2004 року. До цього, діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, передбачений нормами Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 року.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 даного Закону, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до абз.3 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 року, ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена на рівні 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах конкретизований в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України
Відповідно до п. 6.2 Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір сум до відшкодування відповідно до п.6.4 Інструкції, на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах(п.6.7 Інструкції).
Згідно з п. 6.8. даної Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Відповідно до вимог п.6.4 Інструкції, позивачем було направлено для відповідача розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, згідно якого визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій вказаним особам на рівні 100% та з урахуванням, встановленого п. 6.2. Інструкції, принципу пропорційності стажу роботи. В строки, визначені п. 6.7. Інструкції, відповідач витрати позивачу не відшкодовував.
Встановлено, що у відповідача на роботах із шкідливими і важкими умовами праці працювала фізична особа ОСОБА_2, якому призначена пенсія на пільгових умовах.
Встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість за травень-липень 2017 року в сумі 5571,84 грн., що підтверджується розрахунком суми позову станом на 01 серпня 2017 року та розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з січня 2017 року, від 14 січня 2017 року № 1719/06.
В матеріалах справи наявні докази того, що відповідачу був надісланий вказаний розрахунок, відповідно до копій реєстрів відправлених листів (а.с.6), крім того, позивачем надано витяги із списку на зарахування пенсій, соціальних допомог на поточні рахунки в банківські установи за період з 04 травня 2017 року по 25 липня 2017 року (а.с.9).
Відповідно до уточнюючої довідки командитного товариства "Роман і компанія" про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах від 30 січня 2015 року , ОСОБА_2 працював на посаді електрогазозварювальника, яка дає право на пільгову пенсію за Списком № 2 з 29 серпня 1983 року по 14 січня 1985 року, та з 24 січня 1985 року по 08 травня 1997 року.
Згідно із копією протоколу № 117 від 08 квітня 2015 року, пільговий стаж ОСОБА_2 дорівнював 8 рокам 11 місяцям 14 дням (а.с.8).
Щодо доводів апелянта про те, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року по справі № 817/2482/15 у задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м. Рівне до КТ "Роман і компанія" про стягнення заборгованості відмовлено, колегія суддів суду апеляційної інстанції звертає увагу на таке.
Вищевказаним судовим рішенням, яке набрало законної сили встановлено, що наявний у ОСОБА_2 пільговий стаж, який набуто особою до набрання чинності постановою КМУ № 442, дає йому право на призначення та виплату пільгової пенсії за віком відповідно до норм ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому підстав для стягнення з КТ "Роман і компанія" заборгованості по пільгових пенсіях немає, оскільки, виходячи з приписів Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV, пенсії, призначені відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не підлягають відшкодуванню суб'єктами підприємницької діяльності.
В силу вимог ч. 1 ст.72 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017), обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Водночас, необхідно зазначити, що передбачене ч. 1 ст. 72 КАС України звільнення від доказування не має абсолютного характеру і не може сприйматися судом як неможливість спростування під час судового розгляду обставин, які зазначені в іншому судовому рішенні. Суд не зобов'язаний сприймати як обов'язкові висновки щодо фактичних обставин справи, наведені у постанові Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі № 817/2482/15, на що також звернув увагу Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 06 березня 2018 року у справі № 817/1220/17.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що долученими доказами до матеріалів справи стверджується, що ОСОБА_2 призначена пенсія за роботу по списку №2 та видана уточнююча довідка КТ "Роман і компанія" про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а посада електрогазозварювальника, яку обіймав цей пенсіонер, дає право на пільгову пенсію за списком № 2.
Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу командитного товариства "Роман і компанія" - залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року в справі № 817/1220/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. П. Нос судді Р. В. Кухтей С. М. Шевчук Повне судове рішення складено 26 листопада 2018 року.
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2018 |
Оприлюднено | 27.11.2018 |
Номер документу | 78091822 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Нос Степан Петрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні