Справа № 517/508/18
Провадження № 2/517/265/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2018 року смт. Захарівка
Фрунзівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Тростенюка В.А.,
при секретареві Грабовій І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Захарівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області про визначення складу спадщини, а також за зустрічним позовом ОСОБА_3до ОСОБА_1, ОСОБА_2 та Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини та про визначення складу спадщини,
ВСТАНОВИВ:
14 вересня 2018 року позивач ОСОБА_1 за первісним позовом звернулась до суду із зазначеним позовом, у якому просить визначити, що до складу спадщини ОСОБА_4, померлої 22 травня 2016 року в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області, входить належне їй на праві особистої приватної власності наступне майно: житловий будинок по провулку Світлому № 10 в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) району Одеської області; 1/2 частка у праві власності на житловий будинок по вулиці Фрунзе № 86 А в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) Одеської області; земельна ділянка площею 4,6264 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5125255100:01:002:0240, розташована на території Фрунзівської селищної ради Фрунзівського району Одеської області, масив 50, ділянка 1; земельна ділянка площею 0,1500 га з кадастровим номером 5125255100:02:001:0132 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована по провулку Світлий 10 в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області; земельна ділянка площею 0,1270 га з кадастровим номером 5125255100:02:001:0131 для ведення особистого селянського господарства, розташована по провулку Світлий 10 в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області.
В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_4 з 21 березня 1981 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_5, з яким набула у рівних частках право власності на зазначений вище будинок по вулиці Фрунзе (тепер Щаслива) № 86 А, як на спільне майно колгоспного двору, а стосовно іншого майна посилається на його набуття згідно закону в особисту приватну власність спадкодавцяОСОБА_4, незалежно від її перебування у шлюбі з ОСОБА_5.
Зазначає, що заповіт спадкодавця відсутній, вона є її онукою та спадкоємцем за законом першої черги за правом представлення, оскільки її батько та син спадкодавця ОСОБА_6 помер 22 листопада 2004 року, і прийняла цю спадщину разом з чоловіком спадкодавця ОСОБА_5 у зв'язку з чим нотаріусом була заведена спадкова справа.
ОСОБА_5 помер 04 січня 2017 року не залишивши заповіту і не оформивши своїх спадкових прав, а позивачці постановами нотаріуса було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказане майно з посиланням на те, щоугоди/правочини щодо зміни розміру часток у спадщині та поділу спадкового майна не укладалися та нотаріально не посвідчувалися, на свідоцтві про право власності на домоволодіння відсутня печатка органу, який видав документ; ОСОБА_5 вказаний титульним власником будинку по вулиці Фрунзе № 86 А, а документу, що підтверджував би право власності на частку вказаного житлового будинку за ОСОБА_4, не надано. Факт поділу вказаного житлового будинку або виділу/визначення частки в праві власності на вказаний житловий будинок, не встановлено.
Позивачка вважає, що ці обставини вимагають у судовому порядку визначити склад спадщини померлої ОСОБА_4, що надасть можливість зареєструвати за спадкодавцем право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та оформити на нього спадкові права позивачки, а також буде підставою для визначення складу спадщини її померлого чоловіка ОСОБА_5, виходячи з перебування частини спадщини у їх спільній власності.
Позивач та усі відповідачі за первісним позовом надали до суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, а відповідачі також і про визнання позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_3 16 жовтня 2018 року звернулась до суду із зустрічним позовом, який ухвалою суду від 17 жовтня 2018 рокубув прийнятий до спільного розгляду з первісним позовом та об'єднаний з ним в одне провадження.
У зустрічному позові ОСОБА_3 просить встановити факт того, що вона з 2011 року постійно проживала у житловому будинку по вулиці Фрунзе № 86А в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області однією сім'єю разом із ОСОБА_5 до дня його смерті, яка настала 04 січня 2017 року, а також просить визначити, що до складу його спадщини входить право на 1/3 частку у спадковому майні його дружини ОСОБА_4, померлої 22 травня 2016 року, а також право на належну йому на праві особистої приватної власності 1/2 частку у праві власності на житловий будинок по вулиці Фрунзе (тепер Щаслива) № 86 А в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) району Одеської області.
Вимоги обґрунтовує тим, що є матір'ю позивачки за первісним позовом перебувала у шлюбі з її батьком ОСОБА_6, після смерті якого з 2011 року вона стала фактично без реєстрації постійно проживати у житловому будинку по вулиці Фрунзе № 86А в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області однією сім'єю, вести спільне господарство та була пов'язана спільним побутом зі своєю свекрухою ОСОБА_4 та її чоловіком ОСОБА_5 до дня їхньої смерті.
Зазначає, що ОСОБА_5 заповіт щодо свого майна не залишав, спадкоємці за законом першої, другої та третьої черги відсутні і заяви про прийняття його спадщини або відмову від неї не подавали, спадкова справа щодо його майна не заводилась.
Вважає, що вона є його спадкоємцем за законом четвертої черги, оскільки проживала однією сім'єю та вела з ним спільне господарство до дня його смерті, яка настала 04 січня 2017 року, тобто не менш як п'ять років до часу відкриття його спадщини.
Вказує на те, що постановою нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлого 04.01.2017 року ОСОБА_5 у зв'язку з відсутністю документів про склад спадкового майна та підтвердження факту її проживання разом із спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини та факту прийняття спадщини.
У зв'язку з цим вважає, що необхідно у судовому порядку встановити зазначені факти, а також визначити склад спадщини померлого ОСОБА_5, оскільки у правовстановлюючому документі на житловий будинок по вулиці Фрунзе № 86А зазначено, що він належав колгоспному двору, головою якого був цей спадкодавець.
Позивач та усі відповідачі за зустрічним позовом надали до суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, а відповідачі також і про визнання позовних вимог за зустрічним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За результатами розгляду наданих сторонами та витребуваних за їх клопотанням доказів судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_6, виданого на підставі запису за № 29 зробленого 16 травня 1961 року у книзі записів актів громадянського стану про народження Фрунзівського райбюро ЗАГС Одеської області, його матір'ю вказана ОСОБА_7 (а.с. 31).
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, виданого на підставізапису за № 9 зробленого 27 лютого 1982 року в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу відділу ЗАГС Фрунзівського райвиконкому Одеської області,ОСОБА_6 уклав шлюб з ОСОБА_8, якій було присвоєне прізвище ОСОБА_9 (а.с. 38).
Відповідно до свідоцтв про народження, виданих на підставі актових записів зроблених в книзі реєстрації актів про народження відділу ЗАГС Фрунзівського райвиконкому Одеської області, у вказаного подружжя є діти: ОСОБА_2 (запис № 102 від 10 листопада 1982 року); ОСОБА_10 (запис № 97 від 07 серпня 1987 року) (а.с. 39).
Згідно свідоцтва про шлюб, виданого на підставі актового запису про шлюб за № 78 зробленого 07 жовтня 2009 року в Книзі реєстрації шлюбів відділу реєстрації актів цивільного стану Фрунзівського районного управління юстиції Одеської області, ОСОБА_10 після реєстрації шлюбу з ОСОБА_11 було присвоєне прізвище Гурдя (а.с. 40).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу, виданого на підставі запису за № 19 зробленого 21 березня 1981 року у книзі реєстрації актів про укладення шлюбу відділу ЗАГС Фрунзівського райвиконкому Одеської області, ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_5, після чого їй було присвоєне прізвище ОСОБА_5 (а.с. 18).
Свідоцтвом про право особистої власності на домоволодіння № 29 від 21 грудня 1983 року, виданим виконавчим комітетом Фрунзівської селищної ради Фрунзівського району Одеської області на підставі власного рішення № 31 від 25 квітня 1983 року, визначено, що домоволодіння б/н по вулиці Фрунзе в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області належало колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_5 (а.с. 11).
На підставі вказаного свідоцтва домоволодіння 21 грудня 1983 року було зареєстроване за ОСОБА_5 Котовським міжміським бюро технічної інвентаризації і записане у реєстрову книгу за № 8, стор. 43, р.н. 1063.
За інформацією станом на 13.09.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна, відомості про право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо цього домоволодіння відсутні (а.с. 17).
Згідно технічного паспорту на це домоволодіння за № 86А, виготовленого станом на 28.12.2017 року державним комунальним підприємством Фрунзівське бюро технічно інвентаризації він складається з житлового будинку, що позначений на плані літерою А , сіней позначених на плані літерою а , веранди позначеної на плані літерою а1 житловою площею 58,7 кв.м і загальною площею 86,9 кв.м, які складаються з: 1-1 - коридор площею 5,0 кв.м, 1-2 - кімната площею 23,9 кв.м, 1-3 - кухня площею 9,4 кв.м, 1-4 - кімната площею 10,6 кв.м, 1-5 - кімната площею 9,8 кв.м, I - веранда площею 11,0 кв.м, II - сіни площею 17,2 кв.м; господарських будівель і споруд: літня кухня Б площею 23,4 кв.м, погреб В площею 7,5 (15,5) кв.м, вбиральня Г площею 0,7 кв.м, гараж Д площею 22,4 кв.м, сарай Е площею 17,5 кв.м, ворота 1 площею 5,8 кв.м, огорожа 2 площею 181,3 кв.м. (а.с. 12-16).
В інвентарній справі вказаного БТІ на цей будинок наявні засвідчені копії свідоцтва № 31 від 25 квітня 1983 року та рішення № 31 від 25 квітня 1983 року, на підставі якого видане свідоцтво.
За довідкою № 156 від 06.03.2017 року Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області, у вказаному будинку за № 86А з 15.02.1991 року і до дня смерті проживали та були зареєстровані голова домогосподарства ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, його дружина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, брат ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 12.04.1994 року і 14.09.1999 року вибув в с. Павлівка Фрунзівського району Одеської області (а.с. 19).
Відповідно до свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння, виданого 12 березня 1991 року виконавчим комітетом Фрунзівської селищної ради Фрунзівського району Одеської області на підставі власного рішення від 11 березня 1991 року, домоволодіння по провулку Світлому № 10 в смт. Фрунзівка належало колгоспному двору, головою якого була ОСОБА_4 (а.с. 20-22).
На підставі вказаного свідоцтва домоволодіння 12 березня 1991 року було зареєстроване Котовським бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_4 і записане у реєстрову книгу за № 8, стор. 169, р.н. 1186.
За інформацією станом на 13.09.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна, відомості про право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо цього домоволодіння відсутні (а.с. 29).
Відповідно до технічного паспорту на будинок станом на 16.07.1990 року датою його побудови був 1960 рік, а згідно технічного паспорту на цей будинок, виготовленого станом на 19.12.2017 року державним комунальним підприємством Фрунзівське бюро технічно інвентаризації він складається з житлового будинку, що позначений на плані літерою А та сіней позначених на плані літерою а житловою площею 44,6 кв.м і загальною площею 60,0 кв.м, які складаються з: 1-1 - коридор площею 5,8 кв.м, 1-2 - кухня площею 21,0 кв.м, 1-3 - кімната площею 17,8 кв.м, I - сіни площею 15,4 кв.м; господарських будівель і споруд: літня кухня Б площею 29,5 кв.м, сарай В площею 8,8 кв.м, навіс Г площею 10,2 кв.м, погреб Д площею 4,9 (23,4) кв.м, сарай Е площею 17,3 кв.м, сарай Ж площею 2,6 кв.м, сарай З площею 16,7 кв.м, вбиральня И площею 1,0 кв.м, хвіртка 1 площею 1,0 кв.м, ворота 2 площею 5,9 кв.м. (а.с. 23-27).
За довідкою цього БТІ № 1 від 05 січня 2018 року, право власності на вказаний житловий будинок зареєстроване за ОСОБА_4 на підставі зазначеного вище свідоцтва, дублікат якого не реєструвався і співвласники на будинок відсутні, обтяжень та інших речових прав на будинок за наявними архівними даними немає (а.с. 28).
В інвентарній справі вказаного БТІ на цей будинок наявні засвідчені копії висновку Котовського МБТІ про можливість оформлення права власності на цей будинок, яким на підставі документів про сплату страхових і податкових платежів за 1960-1990 роки встановлено побудову будинку ОСОБА_4 на відведеній їй колгоспом земельній ділянці, а також довідка про належність їй цього будинку на підставі прийнятого виконкомом селищної ради рішення від 11 березня 1991 року та виданого на його підставі свідоцтва від 12 березня 1991 року.
За довідкою № 157 від 06.03.2017 року Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області, у вказаному будинку з 04.08.1971 року проживала та була зареєстрована голова домогосподарства ОСОБА_4, яка 15.02.1991 року вибула на вулицю Фрунзе (тепер Щаслива) № 86А. У цьому будинку також проживали та були зареєстровані: син голови домогосподарства ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, з 15.01.1982 року до дня смерті 22 листопада 2004 року; невістка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, з 13.01.1983 року по теперішній час; внук ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, з 02.02.1999 року по теперішній час; внучка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7, з 19.07.2007 року по 10.01.2014 року (а.с. 30).
Відповідно до свідоцтва про смерть, виданого на підставі запису за № 95 зробленого 23 листопада 2004 року в книзі реєстрації актів про смерть відділу реєстрації актів цивільного стану Фрунзівського районного управління юстиції Одеської області, ОСОБА_6 помер 22 листопада 2004 року в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області (а.с. 32).
Згідно наведених нижче правовстановлюючих документів, за ОСОБА_4 було також зареєстроване наступне майно:
- земельна ділянка площею 4,6264 га з кадастровим номером 5125255100:01:002:0240 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Фрунзівськох селищної ради Фрунзівського району Одеської області, масив 50, ділянка 1, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 298007 виданого 07 лютого 2006 року Фрунзівською районною державною адміністрацією Одеської області на підставі власного розпорядження від 18 липня 2005 року № 378/2005 та зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010653600025;
- земельна ділянка площею 0,1500 га з кадастровим номером 5125255100:02:001:0132 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована по провулку Світлий 10 в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 419469 виданого 31 грудня 2010 року Фрунзівською селищною радою Фрунзівського району Одеської області на підставі власного рішення від 26 березня 2008 року № 620-V та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011053601013;
- земельна ділянка площею 0,1270 га з кадастровим номером 5125255100:02:001:0131 для ведення особистого селянського господарства, розташована по провулку Світлий 10 в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області, на підтаві державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 419470 виданого 31 грудня 2010 року Фрунзівською селищною радою Фрунзівського району Одеської області на підставі власного рішення від 26 березня 2008 року № 620-V та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011053600955.
У довідці № 6173 від 13.11.2017 року Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області, яка видана на підставі акта від 08 листопада 2017 року щодо фактичного проживання особи, вказано, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_8, і його дружина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8, були зареєстровані у належному їм житловому будинку по вулиці Фрунзе (тепер Щаслива) № 86А в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області. Невістка ОСОБА_4 - ОСОБА_3 зареєстрована у належному ОСОБА_4 житловому будинку по провулку Світлому № 10 в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) району Одеської області. ОСОБА_9 ОСОБА_13 після смерті свого чоловіка і сина ОСОБА_4 - ОСОБА_6, яка настала 22 листопада 2004 року, з 2011 року фактично стала без реєстрації постійно проживати у житловому будинку по вулиці Фрунзе № 86А в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області однією сім'єю, вести спільне господарство та була пов'язана спільним побутом зі своєю свекрухою ОСОБА_4, яка померла 22 травня 2016 року, та її чоловіком ОСОБА_5, який помер 04 січня 2017 року (а.с. 104).
Вказаний у довідці акт складений та підписаний депутатами Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області ОСОБА_14 та ОСОБА_15 за участі жителів смт. Захарівка: ОСОБА_16 та ОСОБА_17 (провулок Світлий № 4), ОСОБА_18 (вулиця Щаслива № 65), ОСОБА_19 і ОСОБА_20 (вулиця Щаслива № 102), ОСОБА_21 (вулиця Степова № 7), ОСОБА_22 і ОСОБА_23 (вулиця Степова № 31), які особисто знали ОСОБА_4 і ОСОБА_5 та яким ці обставини особисто відомі. Підписи осіб, що підписали вказаний акт, посвідчені секретарем Захарівської селищної ради (а.с.105).
Відповідно до свідоцтва про смерть, виданого на підставі актового запису № 133 складеного 24 травня 2016 року Фрунзівським районним відділом державно реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_4 померла 22 травня 2016 року в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області (а.с. 33).
Відповідно до п. 12 ч. 1 постанови Верховної Ради України Про перейменування окремих населених пунктів та районів від 19 травня 2016 року № 1377-VIII, яка була опублікована в газеті Голос України від 02.06.2016 року № 101 та набрала чинності з дня, наступного за днем її опублікування - з 03 червня 2016 року, в Одеській області перейменовано Фрунзівський район на Захарівський район; селище міського типу Фрунзівка Фрунзівського району на селище міського типу Захарівка.
У спадковій справі № 100/2016 заведеній 15.06.2016 року Фрунзівською районною державною нотаріальною конторою Одеської області щодо майна ОСОБА_4, крім описаних вище свідоцтв про народження, шлюб і смерть, наявні наступні документи: заява ОСОБА_2 від 15.06.2016 року про відмову від прийняття спадщини на користь онуки спадкодавця ОСОБА_1; заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини баби за правом представлення; заява ОСОБА_5 від 13.07.2016 року про відмову від отримання свідоцтва про право власності на 1/2 частину придбаного у шлюбі будинку по провулку Світлому № 10, який є особистою приватною власністю його дружини ОСОБА_4; лист Захарівської селищної ради про неможливість видати ОСОБА_1 дублікат свідоцтва про право власності на належне ОСОБА_4 домоволодіння (а.с. 66-92).
Постановами ОСОБА_24, державного нотаріуса Захарівської районної державної нотаріальної контори Одеської області, у вказаній спадковій справі № 100/2016 позивачці за первісним позовом ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом: постановою від 31 січня 2017 року щодо житлового будинку по провулку Світлий № 10 у зв'язку з тим, що спадщину прийняли у рівних частках позивачка та чоловік спадкодавця ОСОБА_5М, проте угоди/правочини щодо зміни розміру часток у спадщині та поділу спадкового майна не укладалися та нотаріально не посвідчувалися, а на свідоцтві про право власності на домоволодіння відсутня печатка органу, який видав документ; постановою від 01 лютого 2017 року щодо зазначених вище земельних ділянок для ведення особистого селянського і товарного сільськогосподарського виробництва, а також присадибної ділянки у зв'язку з тим, що спадщину прийняли у рівних частках позивачка та чоловік спадкодавця ОСОБА_5, проте угоди/правочини щодо зміни розміру часток у спадщині та поділу спадкового майна не укладалися та нотаріально не посвідчувалися; постановою від 14 лютого 2017 року щодо1/2 частки в праві власності на житловий будинок, що розташований за адресою: Одеська область, Захарівський (колишня назва: Фрунзівський ) район, смт. Захарівка (колишня назва: Фрунзівка ), вулиця Щаслива (колишня назва: Фрунзе ), будинок № б/н (без номеру) у зв'язку з тим, що спадщину прийняли у рівних частках позивачка за правом представлення та чоловік спадкодавця ОСОБА_5, який вказаний титульним власником у правовстановлюючому документі на вказаний будинок. Документу, що підтверджував би право власності на частку вказаного житлового будинку за ОСОБА_4, не надано. Факт поділу вказаного житлового будинку або виділу/визначення частки в праві власності на вказаний житловий будинок, не встановлено.
Відповідно до свідоцтва про смерть, виданого на підставі актового запису № 3 складеного 04 січня 2017 року Фрунзівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_5 помер 04 січня 2017 року в смт. Захарівка Захарівського району Одеської області (а.с. 42).
За інформацією вказаної нотаріальної контори, заповіт щодо майна ОСОБА_5 не посвідчувався, спадкоємці із заявами про прийняття спадщини або відмову від неї не зверталися, свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям не видавались.
Постановою від 14 жовтня 2018 року ОСОБА_24, державного нотаріуса Захарівської районної державної нотаріальної контори Одеської області, позивачці за зустрічним позовом ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлого 04.01.2017 року ОСОБА_5 у зв'язку з відсутністю документів про склад спадкового майна та підтвердження факту її проживання разом із спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини та факту прийняття спадщини (а.с. 106).
Оцінюючи встановлені обставини та правовідносини, що склалися між сторонами, суд виходить з наступних положень законодавства, які були чинними на час існування зазначених вище обставин та вчинення особами певних дій.
Відповідно до чинних на час оформлення права власності на домоволодіння положень статей 120, 123, 563 Цивільного кодексу Української РСР, майно колгоспного двору, до складу якого входить і жилий будинок, належить його членам на праві сумісної власності; розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних, а частку працездатного члена двору в майні двору може бути зменшено або у її виділенні зовсім відмовлено в зв'язку з недовгочасним його перебуванням у складі двору або незначною участю своєю працею чи коштами в господарстві двору; в разі смерті члена колгоспного двору спадкоємство в майні двору не відкривається.
Зазначені вище положення статей 120, 123, 563 Цивільного кодексу Української РСР втратили свою чинність 15 квітня 1991 року з дня набрання чинності статями 17, 18 Закону України "Про власність" щодо спільної сумісної власності.
Відповідно до роз'яснень, викладених у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме: а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба); б) розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних. Частку працездатного члена двору може бути зменшено або відмовлено у її виділенні при недовгочасному його перебуванні у складі двору або незначній участі працею чи коштами в господарстві двору. Особам, які вибули з членів двору, але не втратили права на частку в його майні, вона визначається виходячи з того майна двору, яке було на час їх вибуття і яке збереглося.
На підставі описаних у цьому рішенні обставин судом встановлено, що станом на 15 лютого 1991 року до складу колгоспного двору, члени якого проживали у житловому будинку по провулку Світлому № 10 в смт. Фрунзівка , входили його голова ОСОБА_4, а також ОСОБА_6 і ОСОБА_3, які народились вже після побудови цього будинку і у зв'язку з цим не набули права на нього, як на спільне сумісне майно колгоспного двору, через незначну участь працею чи коштами в господарстві двору.
Станом на 15 квітня 1991 року до складу колгоспного двору, члени якого проживали у житловому будинку по вулиці Фрунзе № 86 А в смт. Фрунзівка, входилийого голова ОСОБА_5 та непрацездатна за віком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8, у зв'язку з чим їх частки у праві власності на цей будинок були рівними і кожному з них належало право на його 1/2 частину.
Статтею 60 Сімейного кодексу, який набрав чинності з 01.01.2004 року, визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Щодо оформлених на праві власності за ОСОБА_4 земельних ділянок, то суд приходить до висновку, що хоча вони і були набуті у власність за час її шлюбу з ОСОБА_5, проте вони не є спільним сумісним майном цього подружжя, а є особистою приватною власністю спадкодавця ОСОБА_4, оскільки це майно не було набуте за рахунок спільних трудових або матеріальних внесків обох подружжя.
Так відповідно до законодавства, чинного на час набуття їх у власність, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва була набута спадкодавцем ОСОБА_4 шляхом виділу в натурі (на місцевості) належної їй особисто земельної частки (паю) у землях колективної власності (стаття 5 Земельного кодексу України від 13.03.1992 року № 2196-XII, статті 3 і 12 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) .
Присадибна ділянка була набута внаслідок безоплатної приватизації земельної ділянки, що перебувала у її користуванні та на якій розташований належний їй особисто житловий будинок, а земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства вона також отримала безоплатно із земель комунальної власності (частини 1 і 6 статті 118, пункт 12 розділу Х. Перехідні положення Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III).
Щодо визначення складу спадщини ОСОБА_5 суд виходить з положень Цивільного кодексу України про те, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217); у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261); у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264); внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1266); спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.ч. 3 і 5 ст. 1268); спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269);для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270); спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги (ч. 2 ст. 1274).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 за відсутності заповіту спадкодавця ОСОБА_4, як її онука і спадкоємець за законом першої черги за правом представлення, протягом шести місяців з часу відкриття спадщини прийняла її шляхом подання відповідної заяви нотаріусу, ОСОБА_5 прийняв цю спадщину за фактом проживання зі спадкодавцем ОСОБА_4, а ОСОБА_2 відмовився від прийняття вказаної спадщини на користь ОСОБА_1, у зв'язку з чим вона набула право на 2/3, а ОСОБА_5 - на 1/3 частку у спадщині ОСОБА_4.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина у вигляді вказаного вище права на 1/3 частку у спадковому майні померлої дружини ОСОБА_4, яке він за свого життя документально не оформив, а також на належну йому на праві особистої приватної власності 1/2 частку у праві власності на житловий будинок по вулиці Фрунзе № 86 А в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) Одеської області.
За відсутності заповіту ОСОБА_5, а також його спадкоємців за законом першої, другої і третьої черги - підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_3 за її зустрічним позовом в частині встановлення факту її проживання зі спадкодавцем ОСОБА_5 однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини , що відповідно до ч. 1 ст. 1264 ЦК надає їй можливість успадкувати за законом майно цього спадкодавця.
Вказаний факт доведений описаними вище належними та допустимими доказами у вигляді акта щодо фактичного проживання особи та виданою на його підставі довідкою.
Судом при прийняті рішення про повне задоволення вимог за первісним і зустрічним позовом також приймається до уваги те, що вимоги як за первісним так і за зустрічним позовом визнані усіма відповідачами у справі, а також підтверджені наведеними вище та дослідженими судом доказами. Встановлені судом обставини та відповідні їм правовідносини між сторонами узгоджуються з положеннями законодавства, яке було чинним на час існування встановлених судом обставин та вчинення особами певних юридично значимих дій.
Керуючись статтями 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області про визначення складу спадщини задовольнити повністю.
Визначити, що до складу спадщини ОСОБА_4, померлої 22 травня 2016 року в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області, входить наступне майно, яке належало їй на праві особистої приватної власності:
- житловий будинок по провулку Світлому № 10 в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) району Одеської області, який складаєтьсяз житлового будинку, що позначений на плані літерою А та сіней позначених на плані літерою а житловою площею 44,6 кв.м і загальною площею 60,0 кв.м, які складаються з: 1-1 - коридор площею 5,8 кв.м, 1-2 - кухня площею 21,0 кв.м, 1-3 - кімната площею 17,8 кв.м, I - сіни площею 15,4 кв.м; господарських будівель і споруд: літня кухня Б площею 29,5 кв.м, сарай В площею 8,8 кв.м, навіс Г площею 10,2 кв.м, погреб Д площею 4,9 (23,4) кв.м, сарай Е площею 17,3 кв.м, сарай Ж площею 2,6 кв.м, сарай З площею 16,7 кв.м, вбиральня И площею 1,0 кв.м, хвіртка 1 площею 1,0 кв.м, ворота 2 площею 5,9 кв.м;
- 1/2 частка у праві власності на житловий будинок по вулиці Фрунзе № 86 А в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) Одеської області, який складаєтьсяз житлового будинку, що позначений на плані літерою А , сіней позначених на плані літерою а , веранди позначеної на плані літерою а1 житловою площею 58,7 кв.м і загальною площею 86,9 кв.м, які складаються з: 1-1 - коридор площею 5,0 кв.м, 1-2 - кімната площею 23,9 кв.м, 1-3 - кухня площею 9,4 кв.м, 1-4 - кімната площею 10,6 кв.м, 1-5 - кімната площею 9,8 кв.м, I - веранда площею 11,0 кв.м, II - сіни площею 17,2 кв.м; господарських будівель і споруд: літня кухня Б площею 23,4 кв.м, погреб В площею 7,5 (15,5) кв.м, вбиральня Г площею 0,7 кв.м, гараж Д площею 22,4 кв.м, сарай Е площею 17,5 кв.м, ворота 1 площею 5,8 кв.м, огорожа 2 площею 181,3 кв.м;
- земельна ділянка площею 4,6264 га з кадастровим номером 5125255100:01:002:0240 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Фрунзівськох селищної ради Фрунзівського району Одеської області, масив 50, ділянка 1, яка належала їй згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 298007 виданого 07 лютого 2006 року Фрунзівською районною державною адміністрацією Одеської області на підставі власного розпорядження від 18 липня 2005 року № 378/2005 та зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010653600025;
- земельна ділянка площею 0,1500 га з кадастровим номером 5125255100:02:001:0132 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована по провулку Світлий 10 в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області, яка належала їй згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 419469 виданого 31 грудня 2010 року Фрунзівською селищною радою Фрунзівського району Одеської області на підставі власного рішення від 26 березня 2008 року № 620-V та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011053601013;
- земельна ділянка площею 0,1270 га з кадастровим номером 5125255100:02:001:0131 для ведення особистого селянського господарства, розташована по провулку Світлий 10 в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області, яка належала їй згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 419470 виданого 31 грудня 2010 року Фрунзівською селищною радою Фрунзівського району Одеської області на підставі власного рішення від 26 березня 2008 року № 620-V та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011053600955.
Зустрічний позов ОСОБА_3до ОСОБА_1, ОСОБА_2 та Захарівської селищної ради Захарівського району Одеської області про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини та про визначення складу спадщини задовольнити повністю.
Встановити факт того, що ОСОБА_3 з 2011 року постійно проживала у житловому будинку по вулиці Фрунзе № 86А в смт. Фрунзівка Фрунзівського району Одеської області однією сім'єю разом із ОСОБА_5 до дня його смерті, яка настала 04 січня 2017 року.
Визначити, що до складу спадщини ОСОБА_5, померлого 04 січня 2017 року, входить право на 1/3 частку у спадковому майні його дружини ОСОБА_4, померлої 22 травня 2016 року, а також право на належну йому на праві особистої приватної власності 1/2 частку у праві власності на житловий будинок по вулиці Фрунзе (тепер Щаслива) № 86 А в смт. Фрунзівка (тепер Захарівка) Фрунзівського (тепер Захарівського) району Одеської області, який складається з житлового будинку, що позначений на плані літерою А , сіней позначених на плані літерою а , веранди позначеної на плані літерою а1 житловою площею 58,7 кв.м і загальною площею 86,9 кв.м, які складаються з: 1-1 - коридор площею 5,0 кв.м, 1-2 - кімната площею 23,9 кв.м, 1-3 - кухня площею 9,4 кв.м, 1-4 - кімната площею 10,6 кв.м, 1-5 - кімната площею 9,8 кв.м, I - веранда площею 11,0 кв.м, II - сіни площею 17,2 кв.м; господарських будівель і споруд: літня кухня Б площею 23,4 кв.м, погреб В площею 7,5 (15,5) кв.м, вбиральня Г площею 0,7 кв.м, гараж Д площею 22,4 кв.м, сарай Е площею 17,5 кв.м, ворота 1 площею 5,8 кв.м, огорожа 2 площею 181,3 кв.м.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Одеської області через Фрунзівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 29 листопада 2018 року.
Суддя:
Суд | Фрунзівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2018 |
Оприлюднено | 30.11.2018 |
Номер документу | 78208951 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фрунзівський районний суд Одеської області
Тростенюк В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні