Постанова
від 01.10.2009 по справі 2-а-2749/09
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

                    Справа № 2-а-2749/09р.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

  01 жовтня 2009 року                                                    Лубенський міськрайонний суд

                                                                                                   Полтавської області

в складі : головуючого судді – Чабаненко В.О.

при секретарі – Шрейтер С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі про перерахуванок пенсії по інвалідності,-

                                                               В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд  з позовом до ГУ ПФУ в Полтавській області та  УПФУ в Лубенському районі про перерахунок пенсії по інвалідності.

У позові вказав, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1- ї категорії та інвалідом 3- ї групи в зв’язку з чим отримує пенсію.

Недавно він дізнався, що йому, як інваліду 3-ї групи повинні виплачувати пенсію в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком. Позивач вважає, що розрахунок пенсії проведений відповідачем не відповідає чинному законодавству у зв'язку з  чим він звернувся до відповідачів з заявою про її перерахунок. Однак, йому було відмовлено,  з цим він категорично не погоджується та вважає  дії відповідачів неправомірними.

Позивач стверджує, що згідно ст. 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 - й групі інвалідності — 6 мінімальних пенсій за віком.

Крім того у відповідності з ст.50 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам 3-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

На підставі викладеного позивач прохає суд зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області направити його пенсійну справу в   управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі  провести перерахунок  його пенсії згідно ст. 54 ч. 4 ЗУ  " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та згідно ст. 50 вищевказаного Закону, з послідуючим перерахунком пенсії в зв»язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком.

У судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав, уточнив їх прохає зробити перерахунок пенсії з 26.03.2009 року, тобто з моменту звернення до управління ПФУ в Лубснському районі про перерахунок пенсії.

    Представник Управління пенсійного фонду в Лубенському районі ОСОБА_2 позов не визнала, пояснила, що нарахування ОСОБА_1 проводиться  відповідно  до діючого законодавства.

    Представник Головного управління ПФУ України у Полтавській області в судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно, що підтверджується повідомленням в матеріалах справи.

    Суд, заслухавши пояснення сторін, що з»явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

      Встановлено,  що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, в зв»язку з чим перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб».

Поряд з цим ОСОБА_1 являється  ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС  1 –ї категорії, маючи 3-гу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов”язаного з виконанням обов”язків  по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченнями та довідкою МСЕК.

Відповідно до положень ст.10 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії ( за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника) призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

26.03.2009 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Полтавській області та Управління ПФУ в Лубенському районі з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листами від 13.04.2009 року Головне управління ПФУ в Полтавській області та від 2.04.2009 року Управління ПФУ в Лубенському районі йому роз»яснено,що для переходу на Чорнобильську пенсію йому необхідно звернутися з заявою та пакетом документів до територіального управління ПФУ і в такому разі йому як інваліду 3 групи буде нараховано пенсію 980 грн.

Позивач, вважаючи невірним нараховану йому  пенсію, звертався до відповідачів з вимогою про її перерахунок, на що отримав відмову .

      Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.

 У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст. 54 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” прожитковий мінімум на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, установлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Згідно ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін  до деяких законодавчих актів”  затверджено прожитковий мінімум на одну особу, що втратила працездатність в розрахунку на 1 місяць з 1 жовтня 2008 року – 498 грн. отже розмір пенсії позивач повинен складати  2988 грн ( 498*6 = 2988 грн.)

Згідно ч.1 ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 3 – ї групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі – 50% мінімальної пенсії за віком , що скаладає у позивача – 249 грн.

      У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних  законів, не   допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод

          Відповідно  до   ст. 46 ч.1 Конституції України ( 254к/96-ВР )  громадяни  мають  право  на  соціальний захист, що включає  право  на  забезпечення  їх у разі повної,  часткової або тимчасової втрати працездатності,  втрати годувальника, безробіття з  незалежних  від  них  обставин,  а  також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

         Основні положення   щодо   реалізації  конституційного  права громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону  їхнього  життя  і  здоров'я,  створення  єдиного  порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій,  умов проживання  і  трудової  діяльності  на  них,  соціального захисту потерпілого населення визначені та  закріплені  в  Законі  України "Про   статус   і  соціальний  захист  громадян,  які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12 ).

Суд вважає відмову  у здійсненні перерахунку незаконною, так як ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін  до деяких законодавчих актів”    передбачає прожитковий мінімум  на одну особу  в розрахунку на місяць  для осіб, які втратили працездатність  в розмірі - 498 грн.

 Зі  ст. ст. 19,18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

      Крім цього, Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  Закон України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін  до деяких законодавчих актів”   має вищу юридичну силу , тому, при призначенні пенсії позивачу суд вважає, що слід керуватися ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін  до деяких законодавчих актів” . Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС застосуванню підлягають ч.1ст. 50 та ч.4 ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи', а не постановами КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав. При розгляді даної справи суд взяв до уваги принцип верховенства права передбачений ст.. 8 Конституції України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії  за  віком визначається  лише  за  правилами,  передбаченими  ч.1 ст.  28  ЗУ  "Про  загальнообов'язкове   державне пенсійне  страхування" (  1058-15 ),  іншого нормативно-правового акта,  який би визначав цей розмір або встановлював інший  розмір, немає.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, за необхідне зобов’язати УПФУ в Лубенському районі здійснити перерахунок пенсії позивачу.

 Позивач при подачі позову як і відповідачі звільнені від оплати судового збору, тому судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.  

Керуючись  ст.ст.8, 22, 46 Конституції України,

ст.58 ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін  до деяких законодавчих актів”, ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст. 50, 67  ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",

ст.ст.18,19 ЗУ “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” , ст.ст. 8-11, 71, 86 , 160 –163 КАС України, суд ,-

                                                                П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1  задовольнити.

Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі здійснити перерахунок  ОСОБА_1 пенсії згідно ЗУ  " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по ст. 54 п.4 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та по ст. 50 п.1 – 50% мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 67 п. 3 з послідуючим перерахунком розміру пенсії, в зв»язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком.

Судові витрати щодо сплати судового збору компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного  суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Лубенського міськрайоного суду:                                                       Чабаненко В.О.

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення01.10.2009
Оприлюднено11.02.2010
Номер документу7824813
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-2749/09

Ухвала від 16.03.2012

Адміністративне

Апеляційний суд Сумської області

Ведмедь Н. І.

Постанова від 01.04.2009

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Лапій С.М.

Постанова від 01.10.2009

Адміністративне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Чабаненко Валерій Олексійович

Постанова від 28.12.2009

Адміністративне

Микитівський районний суд м.Горлівки

Наумик Олена Олександрівна

Постанова від 29.12.2009

Адміністративне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Труханович Вікторія Валеріївна

Постанова від 25.09.2009

Адміністративне

Петровський районний суд м.Донецька

Фунжий Олександр Анастасович

Постанова від 18.12.2009

Адміністративне

Кролевецький районний суд Сумської області

Макаровець Алла Миколаївна

Постанова від 07.12.2009

Адміністративне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Роман Володимирович

Постанова від 13.11.2009

Адміністративне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дегтярчук Марина Олександрівна

Ухвала від 12.11.2009

Адміністративне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дегтярчук Марина Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні