28.11.2018 Справа №607/16480/18
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
( заочне рішення)
28 листопада 2018 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Черніцької І.М.
за участю секретаря судового засідання Пастернак О.В.
з участю представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА , Громадянської партії ПОРА , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне територіальне управління юстиції в Тернопільській області про виключення зі складу керівного органу політичної партії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільської обласної організації громадянської партії ПОРА (далі ТОО ГП ПОРА ) громадянської партії ПОРА (далі ГП ПОРА ), третя особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне територіальне управляння юстиції у Тернопільській області про виключення його зі складу керівного органу політичної партії.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що був членом громадянської партії ПОРА та керівником Тернопільської обласної організації громадянської партії ПОРА . 23 травня 2010 року та 15 червня 2012 року він звертався із заявою до голови політради громадянської партії ПОРА з проханням виключити його з Громадянської партії Пора за власним бажанням. Однак, по даний час в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, ФОП та громадянських формувань він зазначений як керівник Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА . Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області відмовляється внести зміни щодо керівника, оскільки організація не подає рішення про обрання нового керівника.
Посилаючись на наведене та те, що вказана бездіяльність відповідачів порушує його конституційне право на добровільне членство у політичній партії, просить задовольнити позов.
представник третьої особи - Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області попередньо подав суду письмові пояснення на позов. Зазначив, що 04 травня 018 року до них надійшли документи для проведення державної реєстрації внесення рішення засновників юридичної особи щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА , а саме протокол №1 засідання зборів Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА , де ОСОБА_1 присутній, як член Організації та обраний Головою ліквідаційної комісії. Станом на 13 вересня 2018 року в матеріалах реєстраційної справи жодної заяви про вихід із членів Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА ОСОБА_1 не має.
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце його був повідомлений належний чином. ОСОБА_1 був присутній у попередніх судових засідання позов підтримав та просив задовольнити, не заперечив щодо заочного розгляду справи.
У судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_2 позов підтримав, зіславшись на доводи викладені у ньому.
Відповідачі в судове засідання не з'явились, хоча про час та місце його були неодноразово повідомленні судом за місцем реєстрації юридичної особи. Про причини неявки суду не повідомили та відзив на позов не подавали.
Третя особа -Головне територіальне управління юстиції в Тернопільській області в судове засідання не з'явилось, хоча про час та місце судового засідання було повідомлено належним чином. Попередньо надійшла заява про слухання справи за відсутності їх представника.
На підставі вимог ст.ст. 223,280 ЦПК України, та згоди позивача щодо проведення заочного розгляду справи, суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності відповідачів та проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що позивач є членом Громадянської партії ПОРА та керівником Тернопільської обласної організації громадянської партії ПОРА , що стверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань, а також поясненнями самого позивача.
23 травня 2010 року позивач звернувся із заявою до голови політради Громадянської партії ПОРА з проханням виключити його з Громадянської партії ПОРА за власним бажанням.
15 червня 2012 року позивач звернувся із повторною заявою до Політичної ради ГП ПОРА про припинення його членства у Громадянській партії ПОРА , оскільки не отримав жодної офіційної відповіді на заяву від 23.05.2010 р.
Дані обставини стверджуються наданими позивачем копіями заяв з відміткою про їх отримання головою виконкому Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА ОСОБА_3
Відповідно до відомостей про юридичну особу - Тернопільську обласну організацію громадянської партії ПОРА , з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань встановлено, що керівником ТОО ГП ПОРА , головою комісії з припинення або ліквідатор, зазначено ОСОБА_1 Зазначена політична партія з 10 травня 2018 року перебуває у стані припинення.
25 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадянських формувань шляхом виключення запису про ОСОБА_1 як керівника (голови політичної партії) Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА , посилаючись на те, що згідно поданої заяви у 2010 році припинив своє членство в партії, а тому не може бути її керівником з цього часу.
07 листопада 2018 року Головне територіальне управління юстиції у Тернопільські області на заяву ОСОБА_1 від 25.10.2018 року повідомило, що Головне територіальне управління юстиції на підставі заяв позивача від 23.05.2010 р., 15.06.2012 р., 01.08.2018 р. позбавлене можливості внести зміни до відомостей про керівника Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА , оскільки у державного реєстратора відсутні повноваження провести державну реєстрацію змін до відомостей на підставі заяви керівника про припинення ним членства.
31 жовтня 2018 року листом за №80/09/-60-2.2 Головне територіальне управління юстиції у Тернопільські області на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації повідомило, що згідно протоколу Х-тої конференції Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА та наказу управління юстиції від 17.05.2008 року зазначено склад керівного органу Тернопільської обласної організації ГП ПОРА , в т.ч. ОСОБА_1 як голови політради, ОСОБА_3 - член політради ТОО ГП ПОРА . Станом на 23.05.2010 року та на 15.06.2012 року відсутні відомості щодо будь-яких змін у складі керівних органів, у тому числі про політичну раду Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА та їхній персоніфікований склад.
Одночасно, позивачу роз'яснено його право на оскарження дій чи бездіяльності розпорядників інформації до керівників розпорядників або до суду в порядку адміністративного судочинства.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду справи, дослідивши та оцінивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно із вимогами ст. ст. 2,3 Закону України Про політичні партії в Україні політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку. Політичні партії в Україні створюються і діють тільки із всеукраїнським статусом.
Відповідно до вимог ст. 4 Закону України Про політичні партії в Україні політичні партії є рівними перед законом. Органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам заборонено виокремлювати у своєму ставленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї, а також сприяти політичним партіям, якщо інше не передбачено законом, у провадженні їх діяльності. Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах. Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії. ( ст. 6 Закону Про політичні партії в Україні ).
В силу вимог ч.5 ст.6 ЗУ Про політичні партії в Україні порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.
Відповідно до положень п.3.8 Статуту Громадянської партії ПОРА в редакції від 20.08.2005 року, членство припиняється за рішенням Політради, обласної або місцевої ради Партії на підставі заяви члена партії.
Відповідно до вимог Закону України Про внесення змін до статті 6 Закону України Про політичні партії в Україні щодо припинення чи зупинення членства в політичній партії , який набрав чинності 19.04.2012 року передбачено, що громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії( ч. 6 ст. 6 даного Закону).
Крім цього, 06 жовтня 2016 року ст. 6 даного Закону доповнено ч. 7, згідно якої, дія частини шостої цієї статті не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.
Аналіз зазначених норм права дає можливість дійти до висновку про те, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до вимог чинного законодавства України, згідно із партійним Статутом, припинення членства в якій визначається останнім та посадові особи органів державної влади не мають права втручатися у внутрішню діяльність об'єднання.
Отже, згідно положень діючого Статуту ГП ПОРА членство ОСОБА_1 у ГП ПОРА припиняється лише за рішенням Політради ТОО ГП ПОРА .
Згідно з вимогами Закону України Про політичні партії в Україні , після 19 квітня 2012 року, членство ОСОБА_4І у Громадянській партії ПОРА припиняється з дня подання ним заяви про припинення членства та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування позивача на будь-яких виборних посадах в політичній партії, зокрема на посаді керівника Тернопільської обласної організації ГП ПОРА (ст. 6 Закону України Про політичні партії в Україні ).
Разом з тим, згідно положень ч. 7 ст. 6 Закону України Про політичні партії в Україні членство в політичній партії керівника та заступника керівника політичної партії, припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.
Відповідно до вимог ст. 4 Закону України Про політичні партії в Україні забороняється втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень.
Згідно з вимогами ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до вимог статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Положеннями ст. 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
З врахуванням вищезазначених норм закону, вимог Статуту та встановлених обставин справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про виключення зі складу керівного органу Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА слід відмовити, оскільки питання виключення із керівного органу політичної партії не належить до компетенції суду. Дане питання регулюється положеннями Статуту та Закону України Про політичні партії в Україні .
Слід зазначити, що відповідно до норм статті 11 Закону України Про політичні партії в Україні у разі відмови в реєстрації центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань повинні надати заявникові своє письмове вмотивоване рішення.
Рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань щодо реєстрації або неприйняття будь-якого рішення з цього питання може бути оскаржене до суду в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є пред'явлення позову у порядку адміністративного судочинства до Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про внесення змін та виключення його із керівного складу політичної партії.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 81, 263, 265, 272, 273, 280-286, 354, 355, Цивільного процесуального кодексу України, Законом України Про політичні партії в Україні ,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Чернівецька,53/113, м.Тернопіль, реєстраційний номер облікової картки платника податків -НОМЕР_1) до Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА (вул.Львівська,5 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ -33706342), Громадянської партії ПОРА (вул. Десятинна, 1/3 м.Київ, код ЄДРПОУ -33695729), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне територіальне управління юстиції в Тернопільській області (вул. Грушевського,8 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 34905804) про виключення зі складу керівного органу Тернопільської обласної організації Громадянської партії ПОРА відмовити.
Копію заочного рішення вручити або направити відповідачу та позивачу протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем у загальному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1, вул.Чернівецька,53/113, м.Тернопіль, реєстраційний номер облікової картки платника податків -НОМЕР_1.
Відповідач: Тернопільська обласна організація Громадянської партії ПОРА , вул.Львівська,5 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ -33706342.
Відповідач: Громадянська партія ПОРА , вул. Десятинна, 1/3 м.Київ, код ЄДРПОУ -33695729.
Третя особа: Головне територіальне управління юстиції в Тернопільській області, вул. Грушевського,8 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 34905804.
Повне судове рішення складено 03 грудня 2018 року.
Головуюча
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2018 |
Оприлюднено | 04.12.2018 |
Номер документу | 78277054 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні