Постанова
від 22.02.2019 по справі 607/16480/18
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 607/16480/18Головуючий у 1-й інстанції Черніцька І.М. Провадження № 22-ц/817/144/19 Доповідач - Бершадська Г.В. Категорія - 351000000

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2019 року м. Тернопіль

Тернопільський апеляційний суд в складі:

головуючого - Бершадська Г.В.

суддів - Гірський Б. О., Ходоровський М. В.,

з участю секретаря - Панькевич Т.І.

та ОСОБА_1 і його представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу № 607/16480/18 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 листопада 2018 року (ухваленого суддею Черніцькою І.М., повний текст якого складено 03 грудня 2018 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної організації Громадянської партії "ПОРА", Громадянської партії "ПОРА", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне територіальне управління юстиції в Тернопільській області про виключення зі складу керівного органу політичної партії,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.

Вимоги аргументував тим, що був членом громадянської партії "ПОРА" (далі ГП "Пора") та керівником Тернопільської обласної організації громадянської партії "ПОРА" (далі ТОО ГП "Пора"). 23 травня 2010 року та 15 червня 2012 року він звертався із заявою до голови політради громадянської партії "ПОРА" з проханням виключити його з Громадянської партії "Пора" за власним бажанням. Однак по даний час в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань (далі ЄДР) він зазначений як керівник Тернопільської обласної організації Громадянської партії "ПОРА". Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області відмовляється внести зміни щодо керівника, оскільки організація не подає рішення про обрання нового керівника.

Зазначає, що вказана бездіяльність відповідачів порушує його конституційне право на добровільне членство у політичній партії.

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 листопада 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу у якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким його вимоги задовольнити посилаючись на те, що судом неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, а також неправильно застосовано норми матеріального та порушено норми процесуального права.

Апелянт зазначив, що судом невірно викладені доведені у справі обставини про те, що він є членом та керівником ТОО ГП "Пора", оскільки він припинив своє членство у партії ще у 2010 році.

Поза увагою суду залишилось і те, що 15.06.2012 року він повторно звертався із заявою про вихід з політичної партії, яка була прийнята членом політичної ради, а також головою виконавчого комітету, тому з врахуванням положень ч.6 ст. 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" в редакції Закону України № 4624-VI від 22.03.2012 року, яка передбачала, що членство припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень, його членство в партії припинилось. Зміни щодо обмеження у виході з політичної партії керівників та заступників керівників, які внесені Законом України №1666-VIII від 06.10.2016 року у вказану статтю, його не стосуються, оскільки заява про вихід з політичної партії була подана ним до набрання чинності цими змінами та він перебував на посаді керівника ТОО ГП "Пора", а не був керівником чи заступником керівника політичної партії в цілому.

Судом першої інстанції не враховано, що наявний Статут ГП "Пора" у зв'язку з бездіяльністю даної партії не приведений до вимог Закону України "Про політичні партії в Україні" із змінами 2012 та 2016 року.

Зазначає, що предметом спору є виключення його з складу керівного органу обласної організації політичної партії у зв'язку з її протиправною бездіяльністю, який не пов'язаний з реалізацією владних управлінських функцій та повноважень, тому такий спір не може бути вирішений в порядку адміністративного судочинства.

В судовому засіданні ОСОБА_1 подану апеляційну скаргу підтримав, навів доводи аналогічні викладеним в апеляційній скарзі та додатково пояснив, що він хоче щоб в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, ФОП та громадянських формувань було виключено інформацію про нього, як керівника ТОО ГП "Пора" і на його думку рішення суду про виключення його з керівного складу політичної партії буде підставою для внесення таких змін в ЄДР.

Зазначив, що підставою позову є бездіяльність ГП "Пора", яка не виключає його з членів партії. Він після 2010 року був членом партії "Свобода", депутатом Тернопільської міської ради від вказаної партії та на даний час є членом політичної партії "Сила людей".

Вважає рішення суду першої інстанції незаконним оскільки згідно ст.1 Закону України "Про політичні партії в Україні" ніхто не може бути обмеженим у праві добровільного виходу з політичної партії. Обрання його головою ліквідаційної комісії ТОО ГП "Пора" не доводить його членства в партії, оскільки головою ліквідаційної комісії може бути будь-яка особа.

Головне територіальне управління юстиції у Тернопільські області подало заяву про розгляд справи у відсутності представника управління.

Представники ТОО ГП "Пора" і ГП "Пора" в судове засідання не з'явились.

Перевіривши законність оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, заслухавши пояснення позивача, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що позивач є членом ГП "Пора" та керівником ТОО ГП "Пора".

23.05.2010 року і повторно 15.06.2012 року позивач звертався з заявами про виключеня його з ГП "Пора", які прийняті головою виконкому ТОО ГП "Пора" .

Згідно відомостей з ЄДР ОСОБА_1 є керівником ТОО ГП "ПОРА" та головою комісії з її припинення (або ліквідатор). Зазначена політична партія з 10.05.2018 року перебуває у стані припинення.

25.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадянських формувань шляхом виключення запису про нього як керівника (голови політичної партії) Тернопільської обласної організації Громадянської партії "ПОРА", посилаючись на те, що згідно поданої заяви у 2010 році він припинив своє членство в партії, а тому не може бути її керівником з цього часу.

07.11.2018 року Головне територіальне управління юстиції у Тернопільські області надало відповідь на вказану заяву в якій повідомило, що управління позбавлене можливості внести зміни щодо відомостей про керівника Тернопільської обласної організації Громадянської партії "ПОРА", оскільки його заява-звернення не подана у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що питання виключення з керівного органу політичної партії не належить до компетенції суду.

Суд зазначив, що належним способом захисту прав позивача є пред'явлення позову у порядку адміністративного судочинства до Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про внесення змін в ЄДР та виключення його із керівного складу політичної партії.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно ст. 3 Закону України "Про політичні партії в Україні" політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до вимог ст. 4 вказаного Закону втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Стаття 6 Закону регулює членство в політичних партіях та його обмеження. Відповідно до цієї статті порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.

Законом № 4624-VI від 22.03.2012 року статтю 6 доповнено частиною 6 згідно якої Громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії

Законом № 1666-VIII від 06.10.2016 року статтю 6 доповнено частиною 7 такого змісту "Дія частини шостої цієї статті не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника".

Згідно п. 3.8 статуту ГП "Пора" членство в партії припиняється за рішенням Політради Партії, обласної або місцевої ради Партії за заявою члена партії.

Згідно наявних в матеріалах справи доказів, зокрема листа Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 31.10.2018 року (а.с. 87-88) слідує, що протоколом від 04.04.2008 року Х-тої конференції ТОО ГП "Пора" обрано керівний склад обласної організації який складається з 15 членів і ОСОБА_1 обраний головою політради.

Позивач посилаючись на подання ним заяв в 2010, 2012 роках (в період відсутності доповнень та змін в ст. 6 Закону України "Про політичні партії в Україні") вважає, що він припинив своє членство в партії і це відповідно надає йому право на виключення із ЄДР запису про нього як керівника регіонального осередку ГП "Пора".

Оскільки Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області не виключає запис про нього як керівника вважає, що способом захисту є звернення до суду в порядку цивільного судочинства з позовом про виключення його з керівного складу регіонального осередку ГП "Пора".

Статтею 124 Конституції України встановлено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи. Законом може бути визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.

Враховуючи те, що членство в політичній партії регулюється Статутом партії і Законом України "Про політичні партії в Україні", які не передбачають розгляд в судовому порядку спорів з приводу членства в політичних партіях, тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що судовому розгляду не підлягає вирішення питання про виключення позивача з керівного складу партії.

Відносини у сфері щодо реєстрації юридичних осіб, в тому числі політичних партій врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Частиною 1 ст. 25 і ч. 4 ст. 17 вказаного закону передбачено порядок державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в ЄДР в тому числі у зв'язку з припиненням членства у громадському формуванні члена керівного органу.

Оскільки державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу в ЄДР здійснюється головним управлінням юстиції, позивач звертався з заявою до управління про виключення відомостей про нього як керівника і йому було відмовлено у внесенні таких змін то правильним є висновок суду про те, що належним способом захисту прав позивача є пред'явлення позову у порядку адміністративного судочинства до Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про внесення змін та виключення його із керівного складу політичної партії.

Таким чином колегія суддів критично оцінює доводи апеляційної скарги про те, що спір не може бути вирішений в порядку адміністративного судочинства.

Доводи апеляційної скарги про невірне викладення судом першої інстанції обставин справи про те, що позивач є членом та керівником ТОО ГП "Пора", оскільки він у 2010 році припинив своє членство підлягають критичній оцінці тому, що в ЄДР ОСОБА_1 вказаний керівником та головою ліквідаційної комісії ТОО ГП "Пора", що і стало підставою для його звернення з вказаним позовом.

Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі, не відносяться до підстав, з якими процесуальне законодавство пов'язує можливість скасування або зміни оскаржуваного рішення.

За вказаних обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що вимоги позивача не належать до компетенції суду першої інстанції і не можуть бути розглянуті в порядку цивільного судочинства.

Згідно ч. 1 ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судове рішення ухвалено судом з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування з мотивів наведених в апеляційній скарзі не вбачає.

Згідно вимог ст. 141 ЦПК України колегія суддів вважає за необхідне судові витрати покласти на позивача в межах понесених ним витрат.

Апеляційний суд, керуючись ст.ст. 374, 375, 382, 390, 141 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 листопада 2018 року залишити без змін.

Судові витрати покласти на позивача в межах ним понесених.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.

Повний текст рішення складено 27 лютого 2019 року.

Головуючий Г.В.Бершадська

Судді Б.О.Гірський

М.В.Ходоровський

СудТернопільський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення22.02.2019
Оприлюднено04.03.2019
Номер документу80176900
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/16480/18

Ухвала від 28.03.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ступак Ольга В`ячеславівна

Постанова від 22.02.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Бершадська Г. В.

Ухвала від 21.01.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Бершадська Г. В.

Ухвала від 22.12.2018

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Бершадська Г. В.

Рішення від 28.11.2018

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Рішення від 28.11.2018

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Ухвала від 23.08.2018

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні