Справа № 531/1248/16-ц
Номер провадження 2/540/527/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2018 Машівський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Косик С.М.
за участю секретаря Ткач Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в смт Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Федорівської сільської ради Карлівського району Полтавської області, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, державний нотаріус Карлівської державної нотаріальної контори Яковлєва Світлана Андріївна про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в :
у серпні 2018 року з Карлівського районного суду Полтавської області до Машівського районного суду Полтавської області надійшла вказана цивільна справа по якій ухвалою судді Карлівського районного суду Лизенко І.В. від 10.07.2018 р. скасовано рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 18.01.2018 р. у цивільній справі №531/1248/16-ц за позовом ОСОБА_1 до Федорівської сільської ради Карлівського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, у зв'язку з нововиявленими обставинами та призначено справу до розгляду.
Як убачається з позовної заяви, позивач ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3, після смерті якої відкрилася спадщина. в тому числі і на житловий будинок з господарськими спорудами та земельну ділянку по вулиці АДРЕСА_1 с. Федорівка Карлівського району Полтавської області. За життя ОСОБА_3 склала заповіт на все належне їй майно, яке заповіла ОСОБА_1 - позивачу по справі. Він отримав два свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки, натомість у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок йому нотаріусом було відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу, а тому позивач просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 на житловий будинок з господарськими-побутовими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою с. Федорівка, вул. АДРЕСА_1 Карлівського району Полтавської області.
У судове засідання сторони та третя особа не з'явилися, направили заяви про розгляд справи без їх участі. Представник позивача позовні вимоги підтримує та просить задовольнити в повному обсязі (а.с.68, 134), відповідач при вирішенні справи покладається на розсуд суду (а.с.84), третя особа просить розглянути справу без участі представника Карлівської державної нотаріальної контори (а.с.63).
Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані письмові докази, прийшов до такого висновку.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Федорівка Карлівського району Полтавської області у віці 66 років померла ОСОБА_3, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 14.12.2001 р. (а.с.92), яка за життя склала заповіт, за яким заповіла все належне їй майно ОСОБА_1 - позивачу по справі (а.с.7).
Відповідно до положень чинного на той час ЦК України 1963 року, Вказівок по порядку ведення погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням СРСР 13 квітня 1979 року за №11/5, Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР від 31 жовтня 1975 року за 45/5, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться у сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки сільської ради, у тому числі і виписки із погосподарських книг.
Як вбачається з копії виписки з погосподарської книги НОМЕР_3 Федорівської сільської ради Карлівського району Полтавської області на 2001 - 2005 роки від 20.03.2018 р. ОСОБА_3 записана першою як член домогосподарства, що в с. Федорівка, вул. АДРЕСА_2 Карлівського району Полтавської області (а.с.69).
Відповідно до довідки виданої сільським головою Федорівської сільської ради Карлівського району Полтавської області №394 від 23.04.2003 р. ОСОБА_4 вбачається, що ОСОБА_1 фактично вступив в управління спадковим майном після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6, яка раніше постійно проживала в АДРЕСА_3 з дня народження і по день смерті, шляхом проведення поточного ремонту спадкового будинку у лютому-березні 2002 р. (а.с.94) та належним чином прийняв спадщину (а.с.91). Інші спадкоємці відсутні.
Так, ОСОБА_1 отримав свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки площами 3,24 га та 0,0398 га. В той час, 02 лютого 2016 року державним нотаріусом Карлівської ДНК позивачу видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, знаходиться в с. Федорівна по вул. АДРЕСА_2 Карлівського району Полтавської області було відмовлено, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вищевказаний будинок (а.с.15).
Як видно з копії технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_4 в с. Федорівка Машівського району Полтавської області, він виготовлений станом на 21 грудня 2015 р. на замовлення ОСОБА_1, відомості про власника у ньому відсутні (а.с.10-14).
Належність спірного будинку на праві власності спадкодавцю підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку (а.с.119), з якої вбачається, що земельна ділянка площею 0,14 га, розташована на території с. Федорівна Карлівського району Полтавської області була передана ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого підсобного господарства (а.с.119).
Пунктом 1 Глави 13 Розділу 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 передбачено, що нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, в т.ч., якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Відповідно до п. 4.15. Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Пунктом 4.18. Глави 10 Розділу 2 указаного Порядку передбачено, що якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
За таких обставин, суд вважає, що у позивача існують перешкоди для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в нотаріальній конторі.
Згідно п.п.1,2 ч.1, ч.2 ст. 549 ЦК, 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Виходячи з викладеного, прийнята спадщина належить спадкоємцю з моменту її відкриття.
Відповідно до ч.5 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України, 2003 року, правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Як вбачається зі ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, його відсутність не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Враховуючи, що відсутній інший передбачений законодавством спосіб набуття позивачем права власності на житловий будинок в порядку спадкування, померла спадкодавиця ОСОБА_3 за життя була головою колгоспного двору по вулиці Б.Хмельницького, 2 с. Федорівка Карлівського району Полтавської області, позивач являється єдиним спадкоємцем померлої за заповітом і належним чином прийняв спадщину, натомість не має змоги оформити право власності на будинок в нотаріальній конторі у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа, а тому суд приходить до висновку про наявністиь підстав длязадоволення позову та визнання за позивачем права власності у судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 141, 209-241, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до Федорівської сільської ради Карлівського району Полтавської області, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, державний нотаріус Карлівської державної нотаріальної контори Яковлєва Світлана Андріївна про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, що розташований по вул. АДРЕСА_2 с. Федорівка Карлівського району Полтавської області, в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 - ОСОБА_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець с. Федорівка Карлівького району Полтавської області, зареєстроване місце проживання (згідно паспортних даних): АДРЕСА_5, паспорт громадянина України серія НОМЕР_4, виданий 08.06.2001 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач - Федорівська сільська рада Карлівського району Полтавської області, місце знаходження: с. Федорівна, вул. Центральна,48 Карлівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21046590.
Третя особа - державний нотаріус Карлівської державної нотаріальної контори Яковлєва Світлана Андріївна, місце знаходження: м. АДРЕСА_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_5.
Суддя С.М.Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2018 |
Оприлюднено | 06.12.2018 |
Номер документу | 78334505 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні