Рішення
від 06.12.2018 по справі 219/10989/18
АРТЕМІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 219/10989/18

Провадження № 2/219/3225/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 грудня 2018 року Артемівський міськрайонний районний суд Донецької області

в складі: головуючої судді Чопик О.П.,

з участю: секретаря

судового засідання ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бахмуті Донецької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Першої горлівської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

позивач звернулася до суду з позовом до Першої Горлівської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що вона є спадкоємцем майна після смерті її матері ОСОБА_3, яка померла 11 серпня 2017 року. Стверджує, що у визначений законом строк не змогла звернутись у нотаріальну контору зі заявою про прийняття спадщини, оскільки вона є тимчасово перемішеною особою, та в силу фінансових обмежень і відсутністю осіб, готових надати її родині житло, не мала можливості переїхати з смт.Пантелеймонівка м.Горлівка Донецької області на проживання до населеного пункту, в якому держава виконує в повному обсязі свої функції. Просить суд визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 5 жовтня 2018 року, відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами загального провадження, та призначене підготовче судове засідання.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 листопада 2018 року позовну заяву залишено без руху; підготовче судове засідання відкладено.

12 листопада 2018 року на виконання вимог ухвали Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 листопада 2018 року, позивач подала уточнену позовну заяву, в якій зазначила, що спадщина після смерті її матері складається з пенсійних виплат.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та її представник в судове засідання не з'явились. Позивач 7 листопада 2018 року подала заяву про розгляд справи у її відсутності та про підтримання позовних вимог. Просить позов задовольнити в повному обсязі (а.с.21).

Представник відповідача - Першої горлівської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, подавши 24 жовтня 2018 року заяву про розгляд справи у його відсутності (а.с.45).

З урахуванням ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом установлено, що ОСОБА_2 народилась 21 грудня 1964 року смт.Пантелеймонівка Ясинуватського району Донецької області (а.с.4).

Відповідно до свідоцтва про народження серії IV - УР №2425336, виданого 4 січня 1965 року Пантелеймонівським селищним бюро РАЦС м.Ясинувата Донецької області, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є донькою ОСОБА_3, батько - ОСОБА_5 (а.с.5).

Згідно зі свідоцтвом про одруження серії І-НО №139570, виданим 23 жовтня 2001 року відділом Горлівським міським відділом реєстрації актів громадянського стану Донецького обласного управління юстиції, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уклала шлюб з ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, та змінила прізвище з Педченко на Сопіна (а.с.6).

Свідоцтвом про смерть серії ІI-НО №041710, виданим 7 серпня 2018 року Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, стверджується, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, померла 11 серпня 2017 року (а.с.4).

Згідно з листом Першої горлівської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області №848/01-16 від 11 березня 2018 року, за даними Реєстру спадкових справ, спадкова справа на майно ОСОБА_3, яка померла 11 серпня 2017 року, не відкривалась, тобто ніхто не звертався до нотаріальної контори зі заявою про прийняття спадщини (а.с.22). Вказане підтверджено також Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (а.с.23).

Відповідно до ч.1 ст.1223 Цивільного кодексу України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст.1261 Цивільного кодексу України) .

Згідно з ч.1 ст.1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.ч.1, ст.1220 Цивільного кодексу України).

Статтею 1272 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У п.24 Постанови від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування Пленум Верховного Суду України надав роз'яснення про те, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Встановлено, що позивач не звернулась до нотаріуса зі заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк у зв'язку з тим, що постійно проживає на тимчасово окупованій території України, вона не мала можливості покинути постійне місце проживання, 10 серпня 2018 року отримала довідку та зареєструватись як внутрішньо переміщена особа, у судовому порядку встановлювала факт смерті матері на тимчасово окупованій території України. Крім того, суд звертає увагу на незначний період пропуску строку для прийняття спадщини. Зазначені причини суд визнає такими, що істотно утруднювали позивачеві подання заяви про прийняття спадщини в строк, визначений законом.

З огляду на викладене, оскільки позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, визначивши позивачеві-спадкоємцеві додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст.5, 10, 13, 142, 200, 206, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.1220, 1223, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, з урахуванням Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування з наступними змінами, суд

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_2 до Першої горлівської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ВА №049255, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4; тимчасово переміщена за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Некрасова, 47) додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_3, яка померла 11 серпня 2017 року, - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду або через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відомості про учасників справи:

Позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ВА №049255, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4; тимчасово переміщена за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Некрасова, 47;

Відповідач - Перша горлівська державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місцезнаходження за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Незалежності,73, код ЄДРПОУ 02888159.

Рішення складено 6 грудня 2018 року.

Головуюча О.П.Чопик

СудАртемівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення06.12.2018
Оприлюднено10.12.2018
Номер документу78346483
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —219/10989/18

Рішення від 06.12.2018

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Чопик О. П.

Ухвала від 28.11.2018

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Чопик О. П.

Ухвала від 07.11.2018

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Чопик О. П.

Ухвала від 05.10.2018

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Чопик О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні