Справа N 2/325/355/2018
325/1121/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2018 року Приазовський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Васильцової Г.А.
за участю секретаря: Міняйло А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Приазовського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ про визнання недійсним рішення загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою, в якій просить визнати недійсним рішення загальних зборів кооперативу, які були оформлені протоколом загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ № 1 від 31.03.2018 року у повному обсязі.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 07.02.2011 року ним та двома іншими особами: ОСОБА_2, ОСОБА_3 було прийнято рішення про створення обслуговуючого кооперативу МІФ для надання послуг та обслуговування членів кооперативу та інших осіб. З часу створення кооперативу він сумлінно та відповідально виконував свої обов'язки, кооператив здійснював обслуговування, як членів кооперативу, так і інших осіб, які потребували надання його послуг, зокрема енергопостачання та супровідні послуги. Однак, з початку 2018 року, ряд осіб, які не є членами кооперативу, самовільно захопили контроль за майном кооперативу та незаконно здійснили зміну голови кооперативу. Будь-які документи, рішення, протоколи засідань загальних зборів щодо обрання нового голови кооперативу та припинення його повноважень, йому надавати відмовилися. Йому було повідомлено в усному порядку про результати рішення загальних зборів, що відбулися 31 березня 2018 року. Згідно з інформації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, ФОП та громадських формувань з 31.03.2018 року в ОК Садівниче товариство МІФ змінився керівник та підписант - ОСОБА_4. Як йому стало відомо, підставою зміни керівника кооперативу стало рішення загальних зборів кооперативу, що було прийняте 31 березня 2018 року. Вважає, прийняте рішення є незаконним, а тому підлягає визнанню недійсним, оскільки рішення було прийняте без своєчасного повідомлення усіх членів кооперативу та голосування відбулося за участю осіб, які не є членами кооперативу, чим порушено ст.ст. 13, 15 ЗУ Про кооперацію .
05 жовтня 2018 року відповідачем наданий відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що позов вважають безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, та поданий з порушенням правил підсудності, оскільки спір виник між юридичною особою та її учасником (засновником, членом), а тому не підлягає розгляду у суді в порядку цивільного судочинства. Крім того, у кооперативі з 14.02.2011 року по 10.04.2017 рік була лише одна посадова особа - ОСОБА_5. Доказів, щодо викладених обставин у позові ОСОБА_1 не надано. Особисто ОСОБА_1 був присутнім під час проведення зборів 31 березня 2018 року, проте відмовився брати участь в ньому та покинув його. 12.04.2018 року ОСОБА_1 був письмово повідомлений про рішення загальних зборів через Укрпошту замовним листом. Також, ОСОБА_1 було завчасно повідомлено про дату загальних зборів листом від 19.03.2018 року та в усній формі у присутності свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7. Крім того, 19.03.2018 року було розміщено оголошення на інформаційному стенді, який знаходиться на території ОК Садівниче товариство МІФ . Також, 26.03.2018 року ОСОБА_1 разом з ОСОБА_8 та ОСОБА_2 письмово повідомили ОК про те, що вони отримали повідомлення про дату загальних зборів. А тому, ствердження ОСОБА_1 про те, що він не був повідомленим про дату загальних зборів спростовуються викладеними обставинами та письмовими доказами. Також, ствердження ОСОБА_1, що в ОК не має 14 членів, спростовується такими доказами: як протоколом загальних зборів членів кооперативу від 10.04.2017 року, який наявний у державного реєстратора Приазовської районної державної адміністрації, та у ОСОБА_1, який тримає у себе усі протоколи загальних зборів членів кооперативу за період з 10.04.2017 року по 31.03.2018 рік. А тому, слід відмовити позивачу в задоволенні вимог.
11 жовтня 2018 року представником позивача надано позовну заву з виправленими технічними помилками, яка тотожна раніше поданій позовній заяві, копія якої отримана представником відповідача.
26 жовтня 2018 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому зазначено, що розгляд вказаної позовної заяви підлягає в порядку цивільного судочинства, оскільки спір виник між обслуговуючим кооперативом, що створений відповідно до ЗУ Про кооперацію без мети отримання прибутку та його членами, зокрема щодо визнання недійсним рішень загальних зборів такого кооперативу, про що сформована правозастосовна практика. Щодо заперечень по суті викладено те, що ст..ст. 2, 4, 11, 12, 15 ЗУ Про кооперацію чітко визначені правила прийняття до членів кооперативу та право голосу членів кооперативу у його загальних зборах. Тобто, ці норми закону є імперативними та не потребують жодних уточнень і питань. Зміна визначеного законом порядку, шляхом прийняття будь-яких рішень, складання протоколів, затвердження заднім числом інших документів, діючим законодавством не передбачається. За таких обставин, правомочність кола осіб, що приймали участь у загальних зборах ОК у якості його членів вбачається лише з відповідних рішень загальних зборів ОК СТ МІФ , якими вони були прийняті до членів цього кооперативу. Інші рішення у протокольній формі, договори, пояснювальні записки, пояснення свідків тощо, у даному випадку не є належними доказами їх повноважень. З огляду на викладене, вважає, що за умови відсутності доказів щодо правомочності осіб, які були вказані як члени ОК СТ МІФ та прийняття відповідних рішень, та без доказів повідомлення реальних членів ОК СТ МІФ про проведення загальних зборів членів кооперативу, існують усі підстави для визнання такого рішення незаконними.
Ухвалою суду від 26 жовтня 2018 року за клопотанням представника позивача судом були витребувані докази у Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ .
05 листопада 2018 року суду представником відповідача були надані витребувані докази, а саме: інформація про загальну кількість Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ .
Інших заяв та клопотань по справі від учасників справи до суду не надходило.
У судове засідання представник позивача та позивач не з'явилися, проте надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягають.
Представник відповідача ОСОБА_4 - в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату судового засідання по справі, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, не повідомив суд про причину своєї неявки.
Інші представники у судове засідання не з'явилися, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у даній справі є фізична особа, яка не набула статусу суб'єкта підприємницької діяльності, а відповідачем обслуговуючий кооператив Садівниче товариство МІФ .
Відповідно до вимог чинного законодавства, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону , а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно зі Статуту обслуговуючого кооперативу Садове товариство МІФ , а саме п. 1.1 цей кооператив створений громадянами для задоволення особистих потреб власників індивідуальних садових будинків, захисту і представлення їхніх інтересів у державних, комерційних, суспільних і інших установах організаціях без мети одержання прибутку.
Відповідно до п. 1.2 Кооператив є неприбутковим добровільним об'єднанням громадян, створеним відповідно до діючого законодавства.
Тобто, обслуговуючий кооператив Садівниче товариство МІФ у даному випадку не є господарським товариством та при його створенні не виникли корпоративні відносини, а члени кооперативу не володіють корпоративними правами, тому даний спір не є корпоративним в розумінні ст.. 20 ГПК України, в результаті чого справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цих Кодексом випадках.
Як вбачається з вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно матеріалів справи спірні відносини між сторонами виникли з приводу визнання недійсним рішення загальних зборів кооперативу, який був оформлений протоколом загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ № 1 від 31.03.2018 року.
Відповідно до п. 1.2 Статуту обслуговуючого кооперативу Садове товариство МІФ , членами кооперативу можуть бути інші фізичні та юридичні особи, яких буде прийнято до Кооперативу на загальних зборах.
Згідно п. 3.2 Громадяни вважаються членами кооперативу, зокрема, якщо вони внесені в загальний список кооперативу.
Пунктом 4.2 Статуту передбачено, що член кооперативу має право, також, брати участь у керуванні справами Кооперативу, обирати і бути обраними в керівні органи Кооперативу; одержувати від посадових осіб інформацію, що стосується його діяльності.
Відповідно до п. 6.1 Статуту, вищим органом управління Кооперативу є загальні збори членів Кооперативу, які скликаються не рідше одного разу на рік правлінням або головою кооперативу. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.
На загальних зборах кооперативу, зокрема, обирають Голову, правління і ревізійну комісію, визначають розмір оплати їх праці.
Загальні збори правомочні, якщо на ньому є присутнім більше половини членів Кооперативу. Рішення зборів Кооперативу про прийняття, внесення змін до Статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього, про реорганізацію та ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 75 % членів кооперативу, присутніх на загальних зборах. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів кооперативу, присутніх на зборах. Кожен член кооперативу має один голос і це право не може бути передано іншій особі.
Частиною 1 статті 92 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Згідно з частиною 1 статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Частиною 1 статті 86 Цивільного кодексу України встановлено, що непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об'єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.
Статтею 8 Закону України Про кооперацію встановлено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Згідно зі статтею 4 Закону України Про кооперацію одними із основних принципів, на яких базується кооперація, є принцип безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності та принцип рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу один голос).
За змістом частини 1 статті 12 Закону України Про кооперацію до основних прав члена кооперативу належать, зокрема, право на участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах.
Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов'язки його членів (частина 3 статті 12 Закону України Про кооперацію ).
Відповідно до статті 15 Закону України Про кооперацію вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об'єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.
Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу.
Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.
Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.
Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше як 75 відсотків членів кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим та таємним голосуванням.
Однією з підстав позивача про визнання недійсним рішення загальних зборів від 31 березня 2018 року є правильність скликання загальних зборів та повідомлення його про дату і місце проведення.
Аналізуючи докази, надані учасниками справи, та їх оцінюючи, суд приходить до висновку, що ані Законом Про кооперацію , ані Статутом кооперативу не визначений чіткий порядок скликання загальних зборів членів кооперативу: форма повідомлення (усна чи письмова), зміст повідомлення, тощо.
В процесі розгляду справи, на основі наявних в матеріалах справи доказів, судом встановлено, що позивач про скликання загальних зборів за 10 днів до дня їх проведення шляхом надсилання письмового повідомлення та повідомлення усно про такі збори, дату і місце їх проведення та порядок денний зборів, повідомлений, не був.
Представник відповідача ОСОБА_4 не надав доказів дотримання вимог ч. 6 ст. 15 Закону Про кооперацію та доказів належного повідомлення позивача про час і місце проведення загальних зборів.
Також, відповідачем не надані докази на підтвердження обставин викладених у своєму відзиві на позов стосовно повідомлення ОСОБА_1 про загальні збори, що відбудуться 31.03.2018 року, як письмову так і усно. Заяв та клопотання про виклик свідків суду не було подано.
Посилання ОСОБА_4, що ОСОБА_1 був присутнім під час проведення загальних зборів 31 березня 2018 року спростовується самим рішенням та протоколом реєстрації членів ОК Садівниче товариство МІФ від 31 березня 2018 року, де були присутніми 8 членів кооперативу з 14, серед переліку яких відсутнє прізвище ОСОБА_1.
У зв'язку з чим, суд виходить із загальних принципів розумності, справедливості та добросовісності, виходячи з яких повідомлення про проведення загальних зборів членів кооперативу може бути визнане належним лише у разі, якщо воно зроблено у спосіб, який дозволяє чітко й недвозначно пересвідчитись у тому, що ОСОБА_1 був особисто повідомлений про час і місце проведення загальних зборів та про порядок денний загальних зборів.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За наслідками розгляду справи, суд дійшов висновку, що позивач правомірно обґрунтовує свій позов вимогами статті 15 Закону України Про кооперацію та статутними положеннями Кооперативу щодо необхідності дотримання процедури і строків скликання загальних зборів та забезпечення особистої присутності на зборах більшості від загальної кількості членів кооперативу.
Суд при цьому констатує, що факт неповідомлення позивача про проведення загальних зборів 31.03.2018 року, порушує його право, як учасника Кооперативу, на участь в управлінні справами Кооперативу.
Проте, суд зауважує, що зібраними у справі доказами, підтверджується той факт, що під час ухвалення оскаржуваного рішення були присутні члени кооперативу, перелік яких узгоджується з переліком викладеним в договорі на участь у дольовому будівництві від 01.08.2011 року та з переліком протоколу реєстрації членів кооперативу, які зареєструвалися для участі у загальних зборах 31 березня 2018 року.
За таких обставин, на підставі поданих до матеріалів справи доказів та з урахуванням вимог вищезазначеного законодавства, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу від 31.03.2018, що оформлене протоколом №1 від 31.03.2018 року.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81-82, 89, 141, 209, 223, 247, 263-265 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ про визнання недійсним рішення загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу - задовольнити.
Визнати недійсним рішення загальних зборів кооперативу, які були оформлені протоколом загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство МІФ № 1 від 31.03.2018 року в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення, апеляційної скарги.
Відповідно до п.п. 15.5) п.п. 15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України (в новій редакції), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Дата складення рішення суду 05.12.2018 року.
Суддя: Г.А.Васильцова
Суд | Приазовський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2018 |
Оприлюднено | 10.12.2018 |
Номер документу | 78348961 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приазовський районний суд Запорізької області
Васильцова Г. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні