ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
15.11.2018Справа № 922/2427/18
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., дослідивши матеріали господарської справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП
до Харківської обласної державної адміністрації
третя особа на стороні на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, товариство з обмеженою відповідальністю АТ КАРГІЛЛ
про визнання права користування земельними ділянками, визнання укладеними додаткових угод
Представники:
від позивача Самусенко К.С. (за дов.)
від відповідача не прибули
від третьої особи не прибули
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом товариства з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП до Харківської обласної державної адміністрації про визнання права користування земельними ділянками, визнання укладеними додаткових угод.
За твердженням позивача, оскільки він став власником нерухомого майна, яке знаходиться на відповідних земельних ділянках, до нього перейшло право користування цими земельними ділянками на тих самих умовах і в тому самому обсязі, що були у попереднього користувача. З метою укладення нових договорів оренди позивач звернувся до відповідача з листом № 12/02-2018 від 16.02.2018. Відповідач відмовив, чим порушив права позивача. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач послався на норми статті 120 Земельного кодексу України, ст. 7 Закону України Про оренду землі .
Суд своєю ухвалою від 25.09.2018 відкрив провадження у справі № 922/2427/18, постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Харківська обласна державна адміністрація позовні вимоги відхилила у повному обсязі, зазначивши, що, відповідно до частини другої ст. 16 Закону України Про оренду землі , укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Крім цього, набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою для припинення права власності на земельну ділянку.
Позивач у відповіді на відзив зазначив, що при виникненні в іншої особи права власності на нежитловий будинок, будівлю або споруду, право попереднього власника або користувача припиняється автоматично, в силу закону, без оформлення припинення права будь-яким актом та документами. Договір оренди при цьому не припиняється в цілому, має місце заміна сторони в зобов'язанні.
Третя особа у своїх поясненнях підтримала позовні вимоги з наведених позивачем підстав.
Позивач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суду не повідомив.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
28.12.2009 Балаклійська районна державна адміністрація (орендодавець) та товариство з обмеженою відповідальністю Степовий елеватор (орендар) уклали 3 договори оренди земельних ділянок, предметами яких є:
- земельна ділянка, розташована за межами населеного пункту на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області та знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 21, смт. Савинці, Балаклійський район, Харківська область; кадастровий номер - 6320255700:01:000:0315; загальна площа 0,5471 га; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
- земельна ділянка, розташована за межами населеного пункту на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області та знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 21, смт. Савинці, Балаклійський район, Харківська область; кадастровий номер - 6320255700:01:000:0316; загальна площа 4,1388 га; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання - землі промисловості.
- земельна ділянка, розташована за межами населеного пункту на території Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 21, с. Морозівка, Балаклійський район, Харківська область; кадастровий номер - 6320284400:01:000:0408; загальна площа 11,0571 га; цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання - для обслуговування комбікормового заводу з обладнанням.
20.11.2011 учасник (засновник) товариства з обмеженою відповідальності Степовий елеватор прийняв рішення про реорганізацію товариства шляхом приєднання до єдиного учасника (засновника) - товариства з обмеженою відповідальністю АТ Каргілл .
Внаслідок проведеної реорганізації товариство з обмеженою відповідальністю АТ Каргілл з 30.07.2013 став правонаступником усіх прав та обов'язків товариства з обмеженою відповідальністю Степовий елеватор .
Товариство з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП на підставі договору купівлі-продажу нежитлових будівель від 30.01.2018 № 43, укладеного з товариством з обмеженою відповідальністю АТ КАРГІЛЛ , придбало нерухоме майно - будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: вул. Шкільна, буд. 21, смт. Савинці, Балаклійський район, Харківська область.
Відповідно до умов договору, майно розташоване на земельних ділянках площею 11,0571 га, 3,8131 га та 0,5471 га, які передані продавцю в оренду на підставі відповідних договорів.
Товариство з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП звернулося до Харківської обласної державної адміністрації з заявою про укладення додаткових угод до договорів оренди земельної ділянки від 28.12.2009 щодо заміни сторони орендаря.
На вищезазначене звернення Головне управління Держгеокадастру у Харківській області своїм листом № 32-20-10-2117/0/19-18 від 19.03.2018 повідомило, що земельні ділянки можливо надати в оренду товариству з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП лише після припинення права користування ТОВ АТ КАРГІЛЛ вказаними земельними ділянками.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюється статтями 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України.
За змістом статті 377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Положеннями статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч. 3 ст.7 Закону України Про оренду землі , до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Отже, наведені норми слід розуміти таким чином, що при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право попереднього власника або користувача припиняється автоматично, в силу закону, без оформлення припинення права будь-якими актами та документами.
Водночас, перехід до набувача майна права на оренду земельної ділянки не свідчить про набуття статусу її орендаря. Наведений висновок слідує з приписів ст. ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України, відповідно до яких підставою для укладення договору оренди земельної ділянки є рішення органу місцевого самоврядування. Крім того, ст. 648 ЦК України передбачено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Таким чином, відсутність відповідного рішення органу місцевого самоврядування свідчить про відсутність підстав для визнання укладеними додаткових угод.
Оскільки право оренди є правом, заснованим на договорі оренди, необґрунтованість вимоги про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди свідчить і про необґрунтованість вимоги про визнання за позивачем відповідних прав користування земельними ділянками.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 202, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП до Харківської обласної державної адміністрації відмовити повністю.
Судові витрати покласти на товариство з обмеженою відповідальністю Воїнське ХПП .
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана в порядку, передбаченому підпунктом 17.5 пункту 17 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення складено 05.12.2018.
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2018 |
Оприлюднено | 10.12.2018 |
Номер документу | 78377905 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні