Ухвала
від 04.12.2018 по справі 337/5032/18
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Дата документу 04.12.2018 Справа № 337/5032/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження №11-сс/807/251/18 Головуючий в 1-й інстанції ОСОБА_1

Єдиний унікальний № 337/5032/18 Доповідач в 2-й інстанції ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2018 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Запорізького апеляційного суду у складі:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі ОСОБА_5 ,

за участю:

прокурора ОСОБА_6 ,

представника власника майна адвоката ОСОБА_7 ,

власника майна ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в апеляційному порядку матеріали провадження за апеляційною скаргою керівника ТОВ «Хортицькі лінії» ОСОБА_8 на ухвалу слідчого судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 19 листопада 2018 року,

в с т а н о в и л а:

ухвалою слідчого судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 19 листопада 2018 року задоволено клопотання начальника СВ Хортицького ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_9 , погодженого з прокурором Запорізької місцевої прокуратури №3 ОСОБА_10 , про арешт майна у кримінальному провадженню №42018081050000129, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09 жовтня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.273 КК України, та накладено арешт на АЗС (автозаправочний комплекс, що складається з обладнання у вигляді цистерни, заправної колонки та електродвигуна), що розташована в м. Запоріжжя Хортицьке шосе 3 та перебуває у користуванні ТОВ «Хортицькі лінії» ЄДРПОУ 33610624, що зареєстровано за адресою: м. Запоріжжя, Хортицьке шосе 3, шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування ним.

Згідно зі змістом судового рішення, досудовим розслідуванням встановлено, що невстановленими особами на території Хортицького району м. Запоріжжя, організували незаконне функціонування автомобільних заправочних станцій пунктів (АГЗП та АЗС), які охоплюють поняттям «вибухонебезпечне підприємство», на яких незаконно проводиться роздрібна торгівля скрапленим газом, дизельним паливом та бензином різних марок, що створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей та навколишньому середовищу.

02.11.2018 року слідчим суддею Хортицького районного суду м. Запоріжжя було надано ухвалу про дозвіл на проведення огляду території, що розташована в м. Запоріжжя по вул. Хортицького шосе 3 з метою виявлення функціонування незаконних автозаправочних станцій.

02.11.2018 року в ході огляду було встановлено, що на вказаній території свою діяльність здійснює ТОВ «Хортицькі лінії» ЄДРПОУ 33610624, що має юридичну адресу: м. Запоріжжя, Хортицьке шосе 3.

В ході огляді території за участі засновника та керівника ТОВ «Хортицькі лінії», ОСОБА_8 було виявлено та оглянуто заправну станцію, яка складається з обладнання у вигляді цистерни, заправної колонки та електродвигуна, що була встановлена та експлуатується у власних потребах ТОВ «Хортицькі лінії», що в ході огляду було підтверджено керівником підприємства - КірпоюІ.Г. При цьому будь-яких документів працівникам правоохоронних органів представниками ТОВ «Хортицькі лінії» надано не було ні на місці проведення огляду, ні до теперішнього часу на стадії досудового розслідування.

На теперішній час органом досудового розслідування здобуто докази, що свідчать про порушення правил безпеки невстановленими посадовими особами, які зобов`язані їх дотримуватись на автозаправній станції що розташована за адресою: м. Запоріжжя Хортицьке шосе 3, що в свою чергу створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.

За таких умов функціонування вказаної заправної станції не є можливим. Припинення функціонування потенційно небезпечного об`єкту може бути здійснено органом досудового розслідування шляхом накладення арешту на нього.

Арешт майна у даному випадку необхідний для збереження речового доказу, яким в даному випадку є обладнання автозаправної станції, що розташована в м. Запоріжжя по Хортицькому шосе 3 та перебуває у користуванні ТОВ «Хортицькі лінії».

Незастосування арешту майна в даному випадку призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Задовольняючи клопотання слідчого, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про накладення арешту на майно, відповідає вимогам ст.171 КПК України, матеріали клопотання містять достатньо підстав вважати, що необхідно накласти арешт на майно, яке є предметом злочину та речовими доказами по кримінальному провадженню.

В апеляційній скарзі керівник ТОВ «Хортицькі лінії» ОСОБА_8 зазначає, що в обґрунтування рішення про накладення арешту слідчим суддею вказано лише факт того, що вказане майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні і не вказано жодної обставини, передбаченої ст.170 КПК України, які б надавали підстави вважати про обов`язковість та необхідність застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження. В порушення вимог ч.1 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглянуто без участі власника майна, якого взагалі не було проінформовано про місце та час розгляду клопотання. Посилання на необхідність застосування вимог ч.2 ст.172 КПК України в ухвалі відсутнє. Власник майна взагалі слідчим суддею не встановлений, арешт за змістом ухвали з незрозумілих підстав накладено на майно користувача ТОВ «Хортицькі лінії», що суперечить вимогам чинного КПК.

Вказує, що ніякого відношення до цього кримінального провадження його АЗС немає, оскільки ніяких даних про здійснення роздрібною торгівлею дизельним паливом у органа досудового розслідування немає, суду вони також надані не були і в ухвалі суду прямо зазначено, що заправна станція встановлена та експлуатується у власних потребах. В рамках цього кримінального провадження нікому не було повідомлено про підозру. Він як власник АЗС не отримує плату від орендаря за користування його майном. Крім того у цистерні міститься дизельне паливо, арешт на яке не накладено, але користуватися ним немає можливості у зв`язку із забороною користування АЗС.

Таким чином слідчий суддя застосував найбільш обтяжливий спосіб арешту майна, що прямо суперечить вимогам ч.4 ст.173 КПК України. Таке рішення судді призвело до повного зупинення правомірної підприємницької діяльності ТОВ «Хортицькі лінії», а навіть не працююча АЗС потребує догляду, що призводить до фінансових витрат, які ніколи не будуть компенсовані.

На підставі викладеного, просить зазначену ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання слідчого про арешт майна.

Заслухавши в судовому засіданні суду апеляційної інстанції суддю-доповідача про суть судового рішення та доводи апеляційної скарги; власника майна ОСОБА_8 та його представника адвоката ОСОБА_7 на підтримання апеляційної скарги; прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги; перевіривши матеріали провадження, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, у зв`язку з наступним.

При розгляді апеляційної скарги колегія суддів перевіряє дотримання слідчим суддею вимог ст.ст.132, 170, 171, 172, 173 КПК України і бере до уваги сукупність усіх чинників і обставин, передбачених зазначеними нормами кримінального процесуального закону.

Відповідно до положень ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно з ч.2, ч.3 ст.170 КПК України метою арешту майна є забезпечення збереження речових доказів (у цьому випадку арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу); спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характер щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

У вищевказаному клопотанні слідчого про накладення арешту на майно, відповідно до вимог ст.171 КПК України, зазначені: підстава і мета, відповідне обґрунтування необхідності арешту майна, вид майна, що належить арештувати, до клопотання додані документи та інші матеріали, якими обґрунтовані доводи клопотання.

На думку колегії суддів, слідчий суддя при вирішенні питання про накладення арешту на майно, зазначене в клопотанні слідчого, дотримався вимог, передбачених ст.ст.172, 173 КПК України, дослідив додані до клопотання матеріали кримінального провадження, врахував правову підставу для арешту майна та інші обставини кримінального провадження.

Задовольняючи клопотання слідчого про арешт майна, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про накладення арешту на майно, відповідає вимогам ст.171 КПК України, матеріали клопотання містять достатньо підстав вважати, що необхідно накласти арешт на майно, яке є предметом злочину та мають ознаки речових доказів по кримінальному провадженню.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що слідчий звернувся до Хортицького районного суду м. Запоріжжя з клопотанням про накладення арешту на майно, в якому зазначив, що арешт необхідно застосувати з метою збереження речових доказів, оскільки вказане майно відноситься до предметів, що відповідають критеріям, зазначеним у ст.98, ч.2 ст.167 КПК України, а саме є знаряддям вчинення кримінального правопорушення.

На підтвердження доводів клопотання слідчим наданий витяг з ЄРДР за №42018081050000129 від 09 жовтня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.273 КК України, та інші копії документів, якими, на думку слідчого, обґрунтовується клопотання.

Зазначені матеріали досудового розслідування дають підстави вважати, що арештоване майно має суттєве значення для встановлення важливих обставин, містить на собі сліди кримінального правопорушення та є знаряддям вчинення кримінального правопорушення.

Як встановлено слідчим суддею, 09 жовтня 2018 року органом досудового розслідування були внесені відомості до ЄРДР за №42018081050000129 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.273 КК України.

02 листопада 2018 року слідчим суддею Хортицького районного суду м. Запоріжжя було надано ухвалу про дозвіл на проведення огляду території, що розташована в м. Запоріжжя по вул. Хортицького шосе 3, з метою виявлення функціонування незаконних автозаправочних станцій.

В ході огляду було встановлено, що на вказаній території свою діяльність здійснює ТОВ «Хортицькі лінії» ЄДРПОУ 33610624, що має юридичну адресу: м. Запоріжжя, Хортицьке шосе 3. За участю керівника ТОВ «Хортицькі лінії» ОСОБА_8 було виявлено та оглянуто заправну станцію, яка складається з обладнання у вигляді цистерни, заправної колонки та електродвигуна, що була встановлена та експлуатується у власних потребах ТОВ «Хортицькі лінії», що в ході огляду було підтверджено керівником підприємства ОСОБА_8 .

При цьому будь-яких документів на підтвердження законної господарської діяльності представниками ТОВ «Хортицькі лінії» надано не було ні органу досудового розслідування, ні слідчому судді. Відповідно до інформації Головного управління Держпраці у Запорізькій області дозволи на виконання робіт та експлуатацію об`єкту підвищеної небезпеки не видавалися. В державному реєстрі об`єктів підвищеної небезпеки зазначений автозаправочний комплекс не зареєстрований. Відповідно до відповіді ДСНС в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хортицьке шосе 3, зареєстровано два суб`єкти господарювання, що відносяться до потенційно небезпечних об`єктів, серед яких ТОВ «Хортицькі лінії» відсутне.

Не було надано таких документів і під час апеляційного розгляду. А ті документи, які були надані апелянтом в судовому засіданні апеляційної інстанції, не свідчать про те, що за вищевказаною адресою проводилась законна господарська діяльність, а лише вказують на технічні характеристики обладнання автозаправочного комплексу.

Крім того, відповідно до наданої Запорізькому апеляційному суду інформації СВ Хортицького ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області посадовими особами ТОВ «Хортицькі лінії» вчиняються незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, що було задокументовано на стадії проведення досудового розслідування шляхом проведення відповідних оглядів 23.11.2018 року, 26.11.2018 року та 27.11.2018 року. При цьому допускаються факти заправки стороннього транспорту під керуванням водіїв інших підприємств, а саме ТОВ «С.К. Транслогістик», керівником якого є ОСОБА_11 , що було задокументовано 27.11.2018 року. В цей же день за вказаними фактами до ЄРДР внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, а саме невиконання судового рішення.

Враховуючи те, що автозаправочний комплекс містить на собі сліди, які можуть бути використані як докази факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто відповідає критеріям речового доказу, визначеним ст.98 КПК України, а саме є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, тому для забезпечення кримінального провадження та виконання завдань у запобіганні можливості пошкодити, знищити, відчужити вказане майно, проведення експертних досліджень необхідних для встановлення істини по справі, слідчий суддя на законних підставах прийшов до обґрунтованого висновку про необхідність накладення арешту на автозаправочний комплекс.

Не накладення арешту на зазначене майно може призвести до можливості його приховування, пошкодження, знищення, перетворення, відчуження, що унеможливить проведення слідчим повного та об`єктивного досудового розслідування по кримінальному провадженню.

За таких обставин доводи апеляційної скарги про недодержання слідчим вимог ст.170 КПК України, та відсутність у суду правових підстав для накладення арешту колегія суддів вважає безпідставними.

Що стосується доводів адвоката ОСОБА_12 про порушення слідчим суддею вимог ч.1 ст.172 КПК України, оскільки розгляд клопотання слідчого відбувся без участі власника майна, то вони не є слушними, оскільки, відповідно до вимог ч.2 ст.172 КПК України, клопотання слідчого про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення власника майна, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що слідчий суддя, в порушення вимог ч.4 ст.173 КПК України, застосував найбільш обтяжливий спосіб арешту майна, що призвело до зупинення підприємницької діяльності та до фінансових витрат, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки під час апеляційного розгляду власником майна не було надано ніяких доказів на підтвердження цього факту, а ведення підприємницької діяльності без дозвільних документів прямо заборонено законами України.

Зважаючи на вищезазначене в сукупності з обставинами кримінального провадження, колегія суддів прийшла до переконання, що слідчий суддя, накладаючи арешт на майно, діяв у спосіб та у межах чинного законодавства, арешт застосував на засадах розумності та співмірності, а тому доводи апеляційної скарги стосовно незаконності ухвали слідчого судді, є необґрунтованими.

Отже, ухвала слідчого судді є обґрунтованою та вмотивованою, відповідає вимогам ст.ст.172, 173, 370, 372 КПК України, порушень вимог кримінального процесуального закону, що тягнуть за собою її скасування або зміну, колегія суддів не вбачає. А доводи апеляційної скарги не спростовують правильності рішення слідчого судді щодо задоволення клопотання про арешт майна.

Також колегія суддів, виходячи з обставин, встановлених під час апеляційного розгляду, вважає за необхідне зазначити, що ОСОБА_8 при наявності відповідних обставин, не позбавлений права звернутися до слідчого судді згідно норм ст.174 КПК України.

Керуючись ст.ст.404, 407 КПК України, колегія суддів

у х в а л и л а:

апеляційну скаргу керівника ТОВ «Хортицькі лінії» ОСОБА_8 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчогосудді Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 19 листопада 2018 року, якою задоволено клопотання начальника СВ Хортицького ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_9 , погодженого з прокурором Запорізької місцевої прокуратури №3 ОСОБА_10 , про арешт майна у кримінальному провадженню №42018081050000129, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09 жовтня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.273 КК України, та накладено арешт на АЗС (автозаправочний комплекс, що складається з обладнання у вигляді цистерни, заправної колонки та електродвигуна), що розташована в м. Запоріжжя Хортицьке шосе 3 та перебуває у користуванні ТОВ «Хортицькі лінії» ЄДРПОУ 33610624, що зареєстровано за адресою: м. Запоріжжя, Хортицьке шосе 3, шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування ним, - без змін.

Ухвала Запорізького апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудЗапорізький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.12.2018
Оприлюднено02.03.2023
Номер документу78462626
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —337/5032/18

Ухвала від 21.07.2020

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

Ухвала від 22.01.2020

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

Ухвала від 18.10.2019

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

Ухвала від 20.12.2018

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Нещеретна Л. М.

Ухвала від 20.12.2018

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

Ухвала від 10.12.2018

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

Ухвала від 04.12.2018

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Фомін В. А.

Ухвала від 05.12.2018

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Рассуждай В. Я.

Ухвала від 19.11.2018

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

Ухвала від 19.11.2018

Кримінальне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Кучерук І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні