Постанова
від 28.11.2018 по справі 704/434/16-ц
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

Іменем України

28 листопада 2018 року

м. Київ

справа № 704/434/16

провадження № 61-30874 св 18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Ступак О. В.,

суддів: Карпенко С. О., Кузнєцова В. О., Олійник А. С., Усика Г. І. (суддя-доповідач),

учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю Чорна Кам'янка

відповідачі: ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю АТМ Тальне ,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю АТМ Тальне на рішення Апеляційного суду Черкаської області від 04 липня 2017 року у складі колегії суддів:Сіренка Ю. В., Гончар Н. І., Ювшина В. І.,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю Чорна Кам'янка (далі - ТОВ Чорна Кам'янка , товариство) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю АТМ Тальне (далі - ТОВ АТМ Тальне ) про визнання недійсним договору оренди землі та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі.

На обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 17 лютого

2010 року між ТОВ Чорна Кам'янка та ОСОБА_1укладено договір оренди землі № б/н, за умовами якого в його користування була передана земельна ділянка площею 2, 4309 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Романівської сільської ради Черкаської області, строком на 5 років. Державна реєстрація зазначеного договору проведена Тальнівським районним відділом Черкаської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру 24 листопада 2010 року за №041079300373.

Пунктом 8 договору сторони погодили, що після закінчення строку дії договору, орендар має переважне право на його поновлення на новий строк, попередньо повідомивши про свій намір не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору.

22 жовтня 2015 року позивач направив ОСОБА_1 пропозицію поновити договір оренди земельної ділянки, до якого було додано додаткову угоду до договору. Орендодавець отримавши її 30 жовтня 2015 року ,

будь-яких заперечень щодо умов додаткової угоди, товариству не направив.

У подальшому ТОВ Чорна Кам'янка стало відомо, що 11 листопада

2015 рокущо між ОСОБА_1 та ТОВ АТМ Тальне укладено договір оренди землі № 783 , предметом якого є спірна земельна ділянка , який зареєстровано 19 грудня 2015 року.

Такі дії відповідачів не узгоджуються з умовами укладеного раніше договору оренди земельної ділянки і положеннями земельного законодавства, та грубо порушують його переважне право на поновлення договору оренди землі.

Посилаючись на наведене , з урахуванням змінених позовних вимог, позивач просив суд визнати недійсним договір оренди землі від 11 листопада

2015 року № 783 , укладений між відповідачами , визнати укладеною додаткову угоду від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі

від 17 лютого2010 року № б/н, зареєстрованого 24 листопада 2010 року за № 041079300373 на умовах визначених цією угодою .

Рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області від 10 травня

2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ТОВ Чорна Кам'янка повідомила ОСОБА_1 про свій намір продовжити дію договору лише

30 жовтня 2015 року, тобто з пропуском встановленого законом та умовами договору тридцятиденного строку до закінчення його дії, у зв'язку з чим товариство втратило своє переважне право на укладення договору на новий строк. Спірна земельна ділянка фактично використовується новим орендарем, який запропонував орендодавцю більш вигідні для нього умови, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Рішенням Апеляційного суду Черкаської області від 04 липня 2017 року апеляційну скаргу ТОВ Чорна Кам'янка задоволено, рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 10 травня 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову.

Визнано недійсним договір оренди землі від 11 листопада 2015 року № 783, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ АТМ Тальне .

Визнано укладеною додаткову угоду від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі від 17 лютого 2010 року № б/н, зареєстрованого 24 листопада 2010 року № 041079300373.

Вирішено питання про розподіл удових витрат.

Рішення апеляційного суду мотивовано тим, що суд першої інстанції допустився помилки, визначаючи початок відліку тридцятиденного строку, до спливу якого орендар зобов'язаний був повідомити орендодавця про намір продовжити дію договору, оскільки строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення відповідні документи були здані до поштового відділення.

Ураховуючи, що ТОВ Чорна Кам'янка умови договору оренди землі виконувало належним чином, дотрималося процедури повідомлення про намір реалізувати своє переважне право на поновлення договору на новий строк, зокрема засобами поштового зв 'язку 22 жовтня 2015 року направило ОСОБА_1 лист-повідомлення з пропозицією поновити договір оренд та проект додаткової угоди, ОСОБА_1 не повідомила позивача про відмову в поновленні договору на новий строк, а уклала новий договір оренди землі з ТОВ АТМ Тальне , що свідчить про порушення переважного права позивача на поновлення договору, порушене переважне право позивача підлягає захистові шляхом визнання недійсним договору оренди землі

від 11 листопада 2015 року та визнання укладеною додаткової угоди на умовах, запропонованих позивачем.

У липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшла касаційна скарга ТОВ АТМ Тальне , у якій заявник, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просив скасувати рішення Апеляційного суду Черкаської області

від 04 липня 2017 року та залишити в силі рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 10 травня 2017 року.

Касаційна скарга обгрунтована посиланням на те, що у порушення пункту 8 договору землі, укладеного між попереднім орендарем та ОСОБА_1, орендодавець була повідомлена про намір ТОВ Чорна Кам'янка продовжити дію договору лише 30 жовтня 2015 року, тобто з пропущенням тридцятиденного строку до дня закінчення дії договору (24 листопада

2015 року). Умови додаткової угоди за своїм змістом відрізняються від попередньо укладеного між сторонами договору, зокрема строк дії договору встановлено до 31 грудня 2025 року, а орендна плата - 7 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, тоді як умови запропоновані ТОВ АТМ Тальне є вигіднішими для орендодавця (договір укладено на 7 років, орендна плата - 7, 5 відсотків від нормативної грошової оцінки землі з оплатою в натуральній та відробітковій формі). Крім того, апеляційний суд не урахував, що спірна земельна ділянка з 2015 року перебуває у користуванні ТОВ АТМ Тальне , а відтак дійшов помилкового висновку про порушення переважного права ТОВ Чорна Кам'янка на поновлення договору оренди землі.

У вересні 2017 року до суду касаційної інстанції надійшло заперечення

ТОВ Чорна Кам'янка на касаційну скаргу, обгрунтоване тим, що товариство належним чином та в строки передбачені договором, фактично за 34 дні до дня закінчення дії договору направило орендодавцю лист-повідомлення про намір продовжити його дію та додаткову угоду зі змінами до основного договору. Ураховуючи наведене, відсутність будь-яких заперечень

ОСОБА_1 щодо запропонованих умов оренди землі та укладення нею нового договору оренди з ТОВ АТМ Тальне , апеляційний суд дійшов правильного висновку про порушення переважного права позивача на укладення нового договору оренди земельної ділянки. Крім того, за час дії договору товариство належно виконувала покладені на нього обов 'язки за договором оренди, будь-яких претензій від ОСОБА_1 не надходило.

Відповідно до статті 388 Цивільного процесуального кодексу України

(далі - ЦПК України), який набрав чинності з 15 грудня 2017 року, судом касаційної інстанції є Верховний Суд.

29 травня 2018 року справа передана до Верховного Суду.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що даній конкретній справі, касаційна скарга ТОВ АТМ Тальне підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій установлено, що 17 лютого 2010року між

ТОВ Чорна Кам'янка та ОСОБА_1 укладено договір оренди, відповідно до умов якого орендодавець надав орендарю у платне користування земельну ділянку площею 2,4309 га, розташовану в межах Романівської сільської ради Черкаської області, строком на п'ять років, який набрав чинності після його державної реєстрації 24 листопада 2010 року.

Пунктом 8 договору передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

22 жовтня 2015 року ТОВ Чорна Кам'янка здав до поштового відділення лист-повідомлення про поновлення договору оренди землі від 21 жовтня

2015 року та проект додаткової угоди до цього договору, отримувачем яких є

ОСОБА_1

30 жовтня 2015 року ОСОБА_1 отримала зазначене поштове відправлення, будь яких заперечень щодо зазначеної у ньому пропозиції та умов додаткової угоди позивачу не направляла.

11 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та ТОВ АТМ Тальне укладено договір оренди землі, предметом якого є спірна земельна ділянка, строком на

7 років.

Відповідно до акта про передачу та прийом земельної ділянки від 21 грудня 2015 року ОСОБА_1 передала ТОВ АТМ Тальне земельну ділянку площею 2,4309 га, яка розташована на території Романівської сільської ради Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно довідки ТОВ АТМ Тальне від 11 листопада 2016 року № 26 ОСОБА_1 за 2016 рік видана орендна плата у натуральній формі та виплачено премію у розмірі 5 200, 00 грн.

Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Відповідно до вимог частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України Про оренду землі .

Правові підстави поновлення договору оренди землі визначені статтею 33 Закону України Про оренду землі , яка фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди землі.

Відповідно до частин першої - п'ятої статті 33 цього Закону (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частинами восьмою та дев'ятою статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.

Тобто реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою статті 33 Закону України Про оренду землі , можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури поновлення договору оренди землі.

Частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Аналіз положень зазначеної норми закону дає підстави для висновку, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені у разі продовження користування орендарем земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди і за відсутності протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди заперечень орендодавця щодо поновлення договору.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, про визнання недійсним договору оренди землі від 11 листопада 2015 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ АТМ Тальне , а також визнаючи укладеною додаткову угоду від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Чорна Кам'янка 17 лютого

2010 року, апеляційний суд не урахував, що при поновленні договору оренди землі в порядку, передбаченому частинами першою-п'ятою статті 33 Закону України Про оренду землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін, а у разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов, (зокрема строку) переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Договір може вважатися поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі за наявності умов, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі , зокрема: належного виконання своїх обов'язків орендарем, повідомлення ним орендодавця до закінчення строку дії договору в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк з доданням до нього додаткової угоди, продовження користування виділеною земельною ділянкою, та не повідомлення письмово орендодавцем орендаря про відмову у поновленні договору оренди.

Апеляційний суд не звернув увагу на те, щопісля закінчення строку дії договору оренди землі від 17 лютого 2010 року, ТОВ Чорна Кам'янка не продовжило користування спірною земельною ділянкою, вона перейшла в користування ТОВ АТМ Тальне , яке запропонувало орендодавцеві більш вигідні умови оренди земельної ділянки. За наявності зазначених обставин, а також відсутності згоди орендодавця із запропонованими ТОВ Чорна Кам'янка новими умовами договору оренди землі, в тому числі щодо збільшення строку оренди землі з 5 років до 10 років, висновок апеляційного суду про порушення переважного права позивача, а відтак наявність підстав для задоволення вимог ТОВ Чорна Кам'янка про визнання недійсним договору оренди землі від 23 жовтня 2015 року, укладеного між

ОСОБА_1 і ТОВ АТМ Тальне та визнання укладеною додаткової угоди від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі від 17 лютого

2010 року, не грунтується на встановлених судом обставинах справи та вимогах закону.

Не може бути залишене у силі і рішення суду першої інстанції з огляду на помилковість висновку суду про те, що ТОВ Чорна Кам 'янка повідомила ОСОБА_1 про свій намір продовжити дію договору з пропуском встановленого законом та умовами договору тридцятиденного строку до закінчення його дії, у зв 'язку з чим товариство втратило своє переважне право на укладення договору на новий строк.

За таких обставин рішення судів попередніх інстанцій не можуть вважатись законним та обґрунтованим, а тому підлягають скасуванню.

Згідно з частинами першою та третьою статті 412 ЦПК України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Оскільки суди попередніх інстанцій правильно встановили фактичні обставини справи, але неправильно застосували норми матеріального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку про скасування рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 10 травня 2017 року та рішення Апеляційного суду Черкаської області від 04 липня 2017 року , з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ Чорна Кам'янка за недоведеністю порушення переважного права позивача на поновлення договору оренди землі, відсутності підстав для визнання недійсним договору оренди землі недійсним та додаткової угоди укладеною .

Частиною тринадцятою статті 141 ЦПК України передбачено, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до підпунктів б , в пункту 4 частини першої статті 416 ЦПК України у резолютивній частині постанови суду касаційної інстанції зазначається новий розподіл судових витрат, понесених у зв'язку із розглядом справи у суді першої інстанції та апеляційної інстанції, - у разі скасування рішення та ухвалення нового рішення або зміни рішення; а також розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції.

Оскільки касаційна скарга ТОВ АТМ Тальне підлягає задоволенню частково, судові рішення скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ Чорна Кам'янка , то сплачений ТОВ АТМ Тальне судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі 3 307, 20 грн підлягає стягненню з позивача.

Керуючись статями 141, 400, 402, 409, 412, 415, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю АТМ Тальне задовольнити частково.

Рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 10 травня

2017 року та рішення Апеляційного суду Черкаської області від 04 липня

2017 року скасувати та ухвалити нове рішення.

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Чорна Кам'янка до ОСОБА_1,Товариства з обмеженою відповідальністю АТМ Тальне про визнання недійсним договору оренди землі та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі , відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Чорна Кам'янка на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АТМ Тальне судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі 3 307, 20 грн.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий О. В. Ступак

Судді: С. О. Карпенко

В.О. Кузнєцов

А.С. Олійник

Г. І. Усик

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення28.11.2018
Оприлюднено12.12.2018
Номер документу78468483
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —704/434/16-ц

Постанова від 28.11.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Ухвала від 07.11.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Ухвала від 01.08.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Іваненко Юлія Геннадіївна

Рішення від 04.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Сіренко Ю. В.

Рішення від 04.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Сіренко Ю. В.

Ухвала від 02.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Сіренко Ю. В.

Ухвала від 02.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Сіренко Ю. В.

Рішення від 10.05.2017

Цивільне

Тальнівський районний суд Черкаської області

Фролов О. Л.

Рішення від 10.05.2017

Цивільне

Тальнівський районний суд Черкаської області

Фролов О. Л.

Ухвала від 14.11.2016

Цивільне

Тальнівський районний суд Черкаської області

Фролов О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні