Справа № 2-а-6100/11
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" грудня 2018 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого-судді Пилипчука О.В.,
з участю секретаря судового засідання Бойко Т.Є.,
представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Томашпіль заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, про заміну сторони виконавчого провадження-
В С Т А Н О В И В:
3 грудня 2018 року ОСОБА_2 звернвася до суду з вищевказаною заявою, в якій просить замінити сторону у виконавчому провадженні з виконання постанови Томашпільського районного суду Вінницької області від 3 листопада 2011 року № 2-а-6100/11 у адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання неправомірною відмову провести перерахунок та виплату призначених державної та додаткової пенсії, з ОСОБА_3, яка померла 6 листопада 2017 року, на її правонаступника ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2.
Заява мотивована тим, що постановою Томашпільського районного суду Вінницької області від 3 листопада 2011 року позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання неправомірною відмову провести перерахунок та виплату призначених державної та додаткової пенсії задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії ОСОБА_3, як особі, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), згідно ст.ст. 39,51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в період починаючи з 15 березня 2011 року по 22 липня 2011 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 доплату до пенсії та додаткової пенсії, як особі, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , а саме в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та п'ятнадцяти відсотків мінімальної пенсії за віком, що встановлена у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність, з 15 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням фактично отриманих сум..
Постанова суду набрала законної сили.
6 листопада 2017 року ОСОБА_3 померла.
Заявник ОСОБА_2 зазначає, він є єдиним спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_3., який фактично спадщину прийняв та вступив у володіння спадковим майном, тому має право на отримання пенсійних виплат, які належали його покійній матері, згідно постанови Томашпільського районного суду Вінницької області від 3 листопада 2011 року № 2-а-6100/11.
В судовому засіданні представник заявника за дорученням ОСОБА_1 заяву підтримала, просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області в судове засідання не з'явився, однак направив на адресу суду заяву згідно якої, справу просить розглянути без його участі, рішення просить винести згідно оцінки доказів, які є у справі, з дотриманням рівності перед законом.
Суд заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Томашпільського районного суду від 3 листопада 2011 року позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання неправомірною відмову провести перерахунок та виплату призначених державної та додаткової пенсії задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії ОСОБА_3, як особі, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), згідно ст.ст. 39,51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в період починаючи з 15 березня 2011 року по 22 липня 2011 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 доплату до пенсії та додаткової пенсії, як особі, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , а саме в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та п'ятнадцяти відсотків мінімальної пенсії за віком, що встановлена у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність, з 15 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
Постанова суду набрала законної сили 30 квітня 2014 року.
6 листопада 2017 року в м. Ямпіль Ямпільського району Вінницької області ОСОБА_3 померла.
Відповідно до довідки селищного голови Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_3 померлої 6 листопада 2017 року.
Відповідно до ч. 1-3ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи зі застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. ст.1216, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно ст. 52 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується-по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним особам сім'ї, зазначеним у ст. 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Згідно ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
В силу вимог ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Частина 1, 4 статті 379 КАС України визначає, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження. Виходячи з положень вищевказаної статті, суд приходить до висновку, що заміна сторони її правонаступником здійснюється у виконавчому провадження або до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, на час смерті ОСОБА_3 (6 листопада 2017 року) постанова Томашпільського районного суду Вінницької області від 3 листопада 2011 року набрала законної сили, проте рішення суду відповідачем не виконано.
Оскільки судовим рішенням, яке набрало законної сили, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 доплату до пенсії та додаткової пенсії, як особі, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , а саме в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та п'ятнадцяти відсотків мінімальної пенсії за віком, що встановлена у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність, з 15 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням фактично отриманих сум, постанова суду набрала законної сили 30 квітня 2014 року, суми якої не були отримані стягувачем за життя, тому суд приходить до висновку про необхідність виконання судового рішення на користь сина померлого пенсіонера, як єдиного спадкоємця.
Такі висновки узгоджуються з позицією Вищого адміністративного суду України висловленій в ухвалі від 28.02.2013 року № К/9991/77837/12 та в ухвалі від 20.11.2014 року № К/800/5749/14.
Згідно ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до частиною 1 статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Таким чином, право на отримання надбавки до пенсії правонаступник має у випадку, якщо така надбавка була нарахована померлому або присуджене йому на підставі судового рішення, що набрало законної сили, однак не отримано померлим.
Враховуючи приписи вищезазначених норм закону, правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження: з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Заміна сторони виконавчого провадження можлива лише тоді, коли виконавче провадження ще триває: воно відкрито та проводяться певні виконавчі дії.
Відповідно до частини першої ст. 2 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Виконавче провадження по виконанню рішення суду здійснюється на підставі Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень .
У рішенні Європейського Суду України з прав людини від 29 червня 2004 року у справі Півень проти України визначено, що право на судовий розгляд, гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також захищає і виконання остаточних та обов'язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишаться невиконаними, завдаючи шкоди одній стороні.
З урахуванням того, що виконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду та завершальною стадією судового провадження, а неможливість виконати рішення суду призведе до порушення прав, гарантованих ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вбачає наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 241, 242, 248, 379 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону у виконавчому провадженні з виконання постанови Томашпільського районного суду Вінницької області від 3 листопада 2011 року № 2-а-6100/11 у адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання неправомірною відмову провести перерахунок та виплату призначених державної та додаткової пенсії, з ОСОБА_3, яка померла 6 листопада 2017 року, на її правонаступника ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: О.В. Пилипчук
Повний текст ухвали виготовлено 18 грудня 2018 року
Суд | Томашпільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2018 |
Оприлюднено | 21.12.2018 |
Номер документу | 78662175 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Рогожина А. В.
Адміністративне
Томашпільський районний суд Вінницької області
Пилипчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні