Ухвала
від 18.12.2018 по справі 920/733/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

18.12.2018 Справа № 920/733/18

Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л.,

за участю секретаря судового засідання Пономаренко Т.М.,

прокурора Мороз А.В.

представника 1-го відповідача Черкасової І.В.

представників 2-го відповідача Валюха Ю.В.

третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сумах у приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/733/18

за позовом в інтересах держави керівника Роменської місцевої прокуратури (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Соборна 43)

до 1) Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108; ід. код 39765885),

2) Фермерського господарства Обрій-4 (42110, Сумська область, Недригайлівський район, смт. Терни, вул. Заводська, 38; ід. код 41227766)

про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, смт. Терни Недригайлівського району Сумської області,

встановив:

До господарського суду звернувся керівник Роменської місцевої прокуратури з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та Фермерського господарства Обрій-4 про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 05.04.2016 №18-482/16- 16-СГ про передачу ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Тернівської селищної ради Недригайлівського району; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 06.12.2017, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Сумській області та ОСОБА_3, за яким останньому передано в користування земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 36,0000 га строком на 7 років; застосування наслідків недійсності договору оренди від 06.12.2017 та зобов'язання орендаря повернути орендодавцю земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1.

Ухвалою від 20.11.2018 суд відклав підготовче засідання на 18.12.2018.

26.11.2018 від прокурора до суду надійшла відповідь на відзив та заява про уточнення позовних вимог, які вже були надіслані до суду електронною поштою та 19.11.2018 отримані судом.

Заява про уточнення позовних вимог ухвалою від 20.11.2018 прийнята судом до розгляду.

18.12.2018 від представника другого відповідача до суду надійшло заперечення, в якому він просить суд постановити ухвалу про залишення позову без розгляду, посилаючись на незазначення прокурором органу, в інтересах якого звертається прокурор до суду з позовом, віднесення даного спору до юрисдикції адміністративних судів, несплату прокурором судового збору.

У судовому засіданні представник другого відповідача просив суд залишити позов без розгляду. Представник першого відповідача заяву другого відповідача підтримав. Прокурор заперечував проти заяви другого відповідача.

Розглянувши зазначену заяву, суд дійшов висновку, що вона задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Повноваження щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення покладено на Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, яке є публічним правонаступником Головного управління Держземагентства в Сумській області та належним відповідачем у цій справі.

Відповідно до п.п.13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, Головне управління здійснює розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Сумської області.

Крім цього, відповідно до ст. 188 ЗК України, ст. 5 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель , п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482, розпорядження КМУ від 30.11.2016 № 910-р Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру функції з державного нагляду за додержанням законів у сфері земельних відносин покладено на органи Держгеокадастру. Разом з тим, оскільки вказаний орган є відповідачем у справі, він не може бути зазначений прокурором як позивач. На цей час відсутні також інші органи, що здійснюють контрольні повноваження у цій сфері.

Враховуючи викладене, прокурор у даному випадку набув статусу позивача.

Щодо підвідомчості розгляду даного спору, суд зазначає, що з комплексного аналізу норм статей 1, 5, 7, 8, 12 Закону України Про фермерське господарство можна зробити висновок, що після укладення договору тимчасового користування землею, у тому числі на умовах оренди, фермерське господарство реєструється в установленому законом порядку і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. З цього часу обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась. Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі з центральним органом виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних відносин, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам. У правовідносинах користування спірною земельною ділянкою у даній справі відбулася фактична заміна орендаря і обов'язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації, а тому сторонами у спірних правовідносинах мають бути юридичні особи.

За таких обставин суд дійшов висновку, що такий спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Також суд відхиляє доводи представника другого відповідача щодо несплати прокурором судового збору, оскільки в матеріалах справи наявні докази сплати судового збору в установленому порядку та розмірі.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку відмовити представнику Фермерського господарства Обрій-4 у задоволенні заяви про залишення позову без розгляду.

Згідно зі ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

У підготовчому засіданні судом розглянуто питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу.

За приписами ст. 185 ГПК України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті. Суд з'ясовує думку сторін щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті.

Судом з'ясовано всі питання, які підлягають вирішенню під час підготовчого провадження, а тому, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України, суд закриває підготовче провадження та призначає справу до судового розгляду по суті.

Керуючись ст. ст.120, 177-185, 234, 235 ГПК України, суд

ухвалив:

Відмовити представнику Фермерського господарства Обрій-4 у задоволенні заяви про залишення позову без розгляду.

Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 17 січня 2019 року о 11:30 год. з повідомленням учасників справи. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, просп. Т.Г.Шевченка, 18/1, зал судових засідань № 2.

Дана ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 21.12.2018.

Суддя В.Л.Котельницька

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.12.2018
Оприлюднено21.12.2018
Номер документу78749705
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/733/18

Рішення від 17.01.2019

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 18.12.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 20.11.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 05.11.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 23.10.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 24.09.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні