Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
22 грудня 2018 р. м. Рівне Справа № 918/814/18
Господарський суд Рівненської області у складі судді Церковної Н.Ф., розглянувши матеріали позовної заяви Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області до Фінансового управління Радивилівської районної державної адміністрації про стягнення коштів в сумі 2 634 грн. 93 коп.
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2018 року Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Фінансового управління Радивилівської районної державної адміністрації про стягнення коштів в сумі 2 634 грн. 93 коп.
Подана позовна заява не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем до позовної заяви не додано документів, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Однак, в позовній заяві позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, у зв'язку з тим, що у кошторисі витрат Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області відсутні кошти на сплату судового збору при зверненні до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Тобто, обов'язковою умовою для звільнення або відстрочення сплати судового збору є наявність обґрунтованих обставин, що свідчать про неможливість сплати судового збору. При цьому, обов'язок по доведенню наявності таких обставин покладається на заявника.
Клопотання Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про звільнення від сплати судового збору обґрунтоване тим, що відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Крім того, позивач вказує на те, що оскільки, державні асигнування спрямовуються лише на виплату пенсій, Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.
В той же час, наведені обставини не є підставою для звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору в розумінні ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Розглянувши вказане клопотання, суд, зазначає, що ст. 129 Конституції України закріплено принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі державних органів влади, а тому самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися безумовною підставою для звільнення від такої сплати.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не подано належних та допустимих доказів наявності обставин, які свідчать про скрутне матеріальне становище та про неможливість, у зв'язку з цим, оплатити судовий збір у встановленому Законом розмірі, а тому клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору є таким, що не підлягає задоволенню.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до п. п. 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімум для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" станом на 01.01.2018 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач звернувся з вимогою про стягнення коштів в сумі 2 634 грн. 93 коп.
Таким чином, позивачем заявлено вимогу майнового характеру.
Відтак, за подання даної позовної заяви підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1 762 грн. 00 коп.
З урахуванням наведеного вище, Рівненському об'єднаному управлінню пенсійного фонду України Рівненської області слід сплатити судовий збір за подання даної позовної заяви в розмірі 1 762 грн. 00 коп.
Відтак, позивачу слід усунути недолік позовної заяви шляхом подання доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, а саме: в сумі 1 762 грн. 00 коп.
Крім того, згідно п. 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, в порушення п. 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області не містить підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, судом встановлено, що до позовної заяви не додано оригіналів доказів відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів. При цьому судом враховується, що додані позивачем ксерокопії опису вкладення у цінний лист та фіскального чеку не є належними доказами.
Згідно ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. ст. 164, 174, 234, 235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити заявнику у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
2. Позовну заяву Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області залишити без руху.
3. Встановити Рівненському об'єднаному управлінню пенсійного фонду України Рівненської області строк на усунення недоліків позовної заяви – 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
4. Встановити Рівненському об'єднаному управлінню пенсійного фонду України Рівненської області спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- платіжного доручення про сплату судового збору за подання даної позовної заяви в розмірі 1 762 грн. 00 коп.;
- підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; докази направлення підтвердження відповідачу;
- оригіналів доказів відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Ухвала згідно частини 2 статті 235 ГПК України підписана та набрала законної сили 22 грудня 2018 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Церковна Н.Ф.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2018 |
Оприлюднено | 26.12.2018 |
Номер документу | 78801405 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Церковна Н.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні