Справа № 709/2382/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2018 року смт. Чорнобай
Слідчий суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , слідчого СВ Чорнобаївського ВП Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області - ОСОБА_3 , розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, -
в с т а н о в и в:
Прокурор Чорнобаївськоговідділу Золотоніськоїмісцевої прокуратури ОСОБА_4 звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з вказаним клопотанням, відповідно до змісту якого просила надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, наявних у розпорядженні ПП " ОСОБА_5 ".
В обґрунтування вказаного клопотання зазначалося, що Чорнобаївським відділом Золотоніської місцевої прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42018251150000131, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань
19 листопада 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ПП " ОСОБА_5 " здійснює підприємницьку діяльність з надання послуг із заправки автомобілів та інших транспортних засобів паливно-мастильними матеріалами за адресою: АДРЕСА_1 без дозволу на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію, що може створити загрозу загибелі людей.
Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПП " ОСОБА_5 " протягом 2013 - 2018 років дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткуванння підвищеної небезпеки при експлуатації АЗС не отримувало.
Крім того, протягом вказаного періоду зазначене підприємство за продовженням дозволу не зверталося.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП " ОСОБА_5 " взято на облік головним управлінням регіональної статистики 23 жовтня 2013 року. Основним видом економічної діляьності цього підприємства за КВЕД 46.71 є оптова торгівля тевердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Вказане може свідчити про веденння ПП " ОСОБА_5 " незаконної діяльності, що ймовірно здійснюється з порушенням безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою особами, які зобов`язані їх дотримуватись, тим самим виникає загроза загибелі людей.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, будь-якого майна, яке б перебувало у власності ПП " ОСОБА_5 " або в користуванні немає. Водночас за адресою:
АДРЕСА_1 , знаходиться комплекс, який на праві власності належить ПП " ОСОБА_6 ".
Посилаючись на низку нормавтивно-правових актів у сфері забезпечення охорони праці, згідно з якими обов`язок щодо організації заходів охорони праці покладається на керівництво підприємства та відповідальних осіб, прокурор просила надати тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: статуту товариства; наказу про призначення директора товариства або протоколу загальних зборів про його призначення; наказів про призначення відповідальних осіб, в тому числі відповідальних за охорону праці; посадових інструкцій директора та відповідальних посадових осіб; наказів про призначення на посаду працівників, які здійснюють відпуск скрапленого газу на автогазозаправній станції в с. Іркліїв Чорнобаївського району Черкаської області; інструкцій з охорони праці, розроблених на підприємстві; положень про навчання працівників з охорони праці; планів-графіків проведення навчання з охорони праці тощо.
До клопотання додано копію витягу з ЄРДР № 42018251150000131 від 19 листопада
2018 року, копію повідомлення прокурора ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 від 19 листопада 2018 року, копії повідомлень ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13 листопада 2018 року № 10272/08-26/7506 (з додатком), від
29 листопада 2018 року № 11098/08-26 та від 4 грудня 2018 року № 11343/08-26/7934, копію інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У зв`язку з тим, що існує можливість втрати або знищення речових доказів у кримінальному провадженні, виклик особи, у володінні якої вони знаходяться, тобто представника
ПП " ОСОБА_5 ", у судове засідання не здійснювався.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримала вказане клопотання та просила задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Заслухавши пояснення слідчого, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (ч. 1 ст. 131 КПК України).
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Частиною 5 цієї статті Кодексу передбачено, що сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Главою 15 КПК України передбачено спеціальний порядок отримання доступу до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст.159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
У ч. 1 ст. 160 КПК України визначено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п.п. 5, 6 і 7 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються, з-поміж іншого, значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Частиною 5ст.163КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Разом з тим у поданому клопотанні прокурором не вказано яке саме значення мають перераховані у клопотанні документи для встановлення обставин у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, а також не доведено можливість використання викладених у них відомостей як доказів у даному кримінальному провадженні та неможливість встановити важливі обставини кримінального провадження іншим чином.
При цьому клопотання прокурора не містить жодних обґрунтувань щодо необхідності вилучення оригіналів перерахованих у клопотанні документів з метою долучення їх до кримінального провадження саме як речових доказів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Натомість зі змісту клопотання прокурора не вбачається, що документи, доступ до яких необхідно надати, мають будь-які ознаки речових доказів.
Крім того, вилучення оригіналів перерахованих документів, на переконання слідчого судді, призведе до втручання в господарську діяльність підприємства та її блокування, що є неприпустимим.
Прокурором також не надано будь-яких доказів відмови ПП " ОСОБА_5 " у наданні вказаних документів, тим самим не доведено, як того вимагає ч. 4 ст. 132 КПК України, що без застосовання такого заходу забезпечення кримінального провадження отримати документи неможливо. Відтак, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання.
На підставівикладеного вище,керуючись ст.ст.131,132,159,163,164,369-372КПК України,слідчий суддя -
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання прокурора Чорнобаївськоговідділу Золотоніськоїмісцевої прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2023 |
Номер документу | 78812882 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Чубай В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні