Постанова
від 04.12.2018 по справі 175/1034/17
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/1522/18 Справа № 175/1034/17 Суддя у 1-й інстанції - Новік Л.М. Суддя у 2-й інстанції - Куценко Т. Р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2018 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду в складі:

головуючого - судді Куценко Т.Р.

суддів - Демченко Е.Л., Макарова М.О.,

при секретарі - Синенко Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро цивільну справу за апеляційною скаргою

Фермерського господарства «Річ Філд» ,

ОСОБА_1,

на рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 квітня 2018 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Стіл Агро» до ОСОБА_1, Фермерського господарства «Річ Філд» , Покровської районної державної адміністрації, третя особа: Управління Держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання недійсним з моменту укладання договору оренди земельної ділянки (паю) та про скасування державної реєстрації договору, -

в с т а н о в и л а:

У березні 2017 року ТОВ «Стіл Агро» звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1, фермерського господарства «Річ Філд» , Покровської районної державної адміністрації, третя особа: управління Держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, про визнання недійсним з моменту укладання договору оренди земельної ділянки (паю) та про скасування державної реєстрації договору /а.с. 4-6/.

Рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 квітня 2018 року заявлений позов задоволено /а.с. 134-136/.

Визнано недійсним з моменту укладання, а саме 16 грудня 2016 року, договір оренди земельної ділянки (паю) (кадастровий номер земельної ділянки 1221481500:01:048:0019) укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством "Річ Філд" та скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 16 грудня 2016 року (кадастровий номер земельної ділянки 1221481500:01:048:0019) укладеного між ОСОБА_1 та Фермерським господарством "Річ Філд", за №18651969 від 18.01.2017 року проведену Покровською районною державною адміністрацією.

Вирішено питання щодо судового збору.

Не погодившись із таким рішенням, ФГ «Річ Філд» звернулось із апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог /а.с. 139-142/.

Апеляційну скаргу обґрунтувало тим, що договір оренди земельної ділянки укладався між сторонами безпосередньо, при повному розумінні змісту договору, в подальшому був зареєстрований та частково виконувався сторонами.

В подальшому до апеляційної скарги приєднався відповідач ОСОБА_1, зазначив, що вважає рішення неправосудним з підстав, зазначених у апеляційній скарзі ФГ «Річ Філд» /а.с. 198/.

В порядку ст.360 ЦПК України представник ТОВ «Стіл Агро» подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать приписам чинного законодавства України /а.с. 165-167/.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах заявлених позовних вимог, доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.12,81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.1 ст. 367 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до ст.15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Згідно ч.2 ст.15 Закону України Про оренду землі установлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Згідно зі ст. 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до ч. 1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставо держателем; набутій права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

З матеріалів справи вбачається, що згідно Державного акту на право власності на землю серії ЯА №182772 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,993 га, кадастровий номер 1221481500:01:048:0019, яка розташована на території Волоської сільської ради /правонаступником якої є Новоолександрівська сільська рада/ Дніпропетровського району Дніпропетровської області.

26 лютого 2007 року між TOB Стіл-Aгpo та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі № 313, який зареєстрований у Дніпропетровському районному відділі ДРФ ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України , про що у Державному реєстрі земель 25.05.2009 вчинено запис № 040912000672 /а.с. 29-30/.

Згідно вказаного договору ОСОБА_1 передав, а TOB Стіл-Aгpo набув права на оренду земельної ділянки загальною площею 3,93 га, кадастровий номер 1221481500:01:048:0019, яка розташована на території Волоської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області строком на 5 років.

Додатковою угодою від 01 березня 2011 № 1/11 термін дії Договору-1 було продовжено на 5 років, що зареєстровано відділом Держкомзему Дніпропетровського району Дніпропетровської області, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок 28 липня 2012 року вчинено запис № 122140004001394 /а.с. 28/.

Додатковою угодою від 10 липня 2015 року № 1/15 термін дії Договору-1 було продовжено на 10 років, тобто до 31 грудня 2025 року.

16 грудня 2016 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Річ Філд було укладено спірний договір оренди земельної ділянки, площею 3,93 га кадастровий номер 1221481500:01:048:0019, яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровський район, Дніпропетровська область, державна реєстрація якого була проведена 18 січня 2017 року. Державну реєстрацію якого, за №18651969 здійснила Покровська районна державна адміністрація, про що свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

У відповідності до вимог ст. 13,14,16,19 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Відповідно до вимог ст. ст. 17, 18 цього ж Закону, що діяли станом на 16 грудня 2016 року /на момент укладання договору оренди означеної земельної ділянки між ОСОБА_1 та ФГ «Річ Філд» / - передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання передачі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до вимог ст. ст. 124, 125 ЗК України, що діяла станом на 26 лютого 2007 року та 16 грудня 2016 року, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що ТОВ Стіл Aгpo використовує вказану земельну ділянку за призначенням, та відповідно до довідок та актів обстеження стану полів від 16 грудня 2015 року на ній виконані роботи по підготовці до сільськогосподарського процесу /а.с. 32-39/.

Крім того, у суді першої інстанції ОСОБА_1 було подано заяву, згідно якої останній підтверджує, що укладав із позивачем договір оренди земельної ділянки від 26 лютого 2007 року і з моменту укладення договору та по теперішній час земельна ділянка не вибувала з орендного користування ТОВ «Стіл Агро» /а.с. 82/.

Враховуючи зазначене, оскільки договір оренди земельної ділянки від 26 лютого 2007 року, укладений між ТОВ «Стіл Агро» та ОСОБА_1 не припинено та не розірвано на момент укладення оспорюваного договору оренди цієї ж земельної ділянки між ОСОБА_1 та ФГ «Річ Філд» станом на 16 грудня 2016 року, що дає підстави для визнання останнього недійсним.

Жодних інших належних, достовірних та допустимих у відповідності до ст. 76-80 ЦПК України в підтвердження дотримання процедури укладання оспорюваного договору оренди земельної ділянки апелянтом не надано.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, має бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року).

Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.367, 374, 375, 381-383 ЦПК України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства «Річ Філд» та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 квітня 2018 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова суду може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: Т.Р. Куценко

Судді: Е.Л.Демченко

ОСОБА_2

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.12.2018
Оприлюднено23.12.2018
Номер документу78815811
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —175/1034/17

Постанова від 04.12.2018

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 30.10.2018

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 22.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Максюта Ж. І.

Ухвала від 25.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Максюта Ж. І.

Рішення від 13.04.2018

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

Рішення від 13.04.2018

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

Ухвала від 20.11.2017

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

Ухвала від 20.11.2017

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

Ухвала від 28.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Куценко Т. Р.

Ухвала від 16.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Куценко Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні