21.12.2018
Справа № 616/964/18
Провадження № 2-О/616/21/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„21» грудня 2018 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
при секретарі
судового засідання ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за заявою першого заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі АНДРІЇВСЬКОЇ ОСОБА_2 Великобурлуцького району Харківської області про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа - територіальна громада Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області,-
в с т а н о в и в:
Перший заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області звернувся до суду з заявою, в якій просить визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме: земельну ділянку, загальною площею 5,0651 га, вартістю 164 864 грн 95 коп. відумерлою.
Свої вимоги перший заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області обґрунтовує тим, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 15 травня 2009 року. Відповідно до відомостей, наданих відділом Держгеокадастру у Великобурлуцькому районі на ОСОБА_3 видано державний акт серії Р2 № 784743 на право власності на земельну ділянку, площею 5,0651 га, що розташована на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області за межами населених пунктів. ОСОБА_3 на час смерті проживала на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в с. Андріївка одна. 18 вересня 2009 року була заведена спадкова справа № 48124578 за заявою ОСОБА_4. Відповідно до довідки зі спадкового реєстру від 30 жовтня 2018 року № 53862512, свідоцтво про право на спадщину ОСОБА_4 не отримала. ОСОБА_4 на час смерті проживала на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в с. Андріївка також одна та померла 15 січня 2012 року, про що складено актовий запис про смерть № 01 від 16 січня 2012 року. З часу смерті ОСОБА_3 по теперішній час, інші спадкоємці, крім ОСОБА_4, до органів нотаріату та сільської ради з приводу оформлення спадщини не зверталися, що підтверджується інформаційною довідкою зі спадкового реєстру від 30 жовтня 2018 № 53862512, а також листами Андріївської сільської ради. Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної частки (паю), станом на 01 січня 2018 року нормативно-грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 164 864 грн. 95 коп. Зі спливом 3 років, відповідних дій щодо визнання спадщини відумерлою та зарахування у власність територіальної громади вказаної земельної ділянки Андріївська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області не здійснила, що свідчить про її бездіяльність. Отже, державний інтерес полягає в наповнені бюджету грошовими коштами за рахунок сплати орендарями орендної плати за користування земельною ділянкою.
Прокурор Великобурлуцького районного відділу Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області на адресу суду направив листа, в якому підтримав свої вимоги, викладені в заяві, просив визнати відумерлою спадщину у вигляді земельної ділянки, розміром 5,0651 га, розташованої на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, що належала ОСОБА_3 на праві приватної власності (а.с.37).
Представник заінтересованої особи Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в судове засідання не з'явився, проте сільський голова надав лист у якому зазначив, що заяву визнають в повному обсязі та просить справу розглянути без представника сільської ради (а.с.30).
Суд, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлені таки факти і відповідні їм правовідносини.
У суді з достовірністю встановлено, що згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 784743, виданого на підставі розпорядження Великобурлуцької райдержадміністрації №16 від 22 січня 2003 року, померлій ОСОБА_3 була передана у приватну власність земельна ділянка площею 5,0651 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області (а.с.22).
ОСОБА_3 на день своєї смерті проживала одна в ІНФОРМАЦІЯ_2 (бувша Жовтнева)11а, Великобурлуцького району Харківської області. Спадкоємців за законом чи заповітом немає. На даний час по питанню оформлення спадщини до сільської ради ніхто не звертався, що вбачається з довідки Андріївської сільської ради від 26 жовтня 2018 року за вих. № 02-21/542 (а.с.13).
ОСОБА_3 померла 15 травня 2009 року в с. Андріївка Великобурлуцького району Харківської області. Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, площею 5,0651 га, яка знаходиться на території Андріївської сільської ради. Дані обставини не потребують уточнення чи змін вимог заяви.
Із актового запису про смерть, виданого Великобурлуцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 16 травня 2009 року за № 09 вбачається, що ОСОБА_3 дійсно
померла 15 травня 2009 року в с. Андріївка Великобурлуцького району Харківської області (а.с.15).
Із актового запису про смерть, виданого Великобурлуцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 16 січня 2012 року за № 01 вбачається, що ОСОБА_4 дійсно
померла 15 січня 2012 року в с. Садовод Великобурлуцького району Харківської області (а.с.23).
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
З моменту смерті спадкодавця ОСОБА_3 минув понад один рік, спадкоємців у неї немає.
Відповідно ст.1269 ЦК України, для прийняття спадщини спадкоємець має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Після смерті ОСОБА_3 такої заяви ніхто до нотаріальної контори не подавав і це підтверджено інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру за № 54500940 від 14.12.2018 року, виданою Великобурлуцькою державною нотаріальною конторою Харківської області (а.с.36).
Відповідно до ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини , а нерухоме майно - за його місцезнаходженням. Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 цього Кодексу. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до статті 1283 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст.338 ЦПК України , суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що з часу відкриття спадщини сплинуло більш одного року, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_3 до теперішнього часу не заводилась, спадщина ніким не прийнята, існування спадщини підтверджено документально.
Суд при винесенні рішення враховує перш за все інтереси територіальної громади та держави, оскільки надходження такого майна до власності територіальної громади дасть додаткові асигнування в тяжкий для держави час.
Таким чином, суд відповідно до положень ч.1 ст.1277 ЦК України, дійшов висновку, що після смерті ОСОБА_3 спадкоємці за заповітом та за законом відсутні, спадщина не прийнята, з часу відкриття спадщини сплив однорічний строк, тому суд вважає, що є підстави для визнання спадщини після смерті даної особи відумерлою та передачі її територіальній громаді Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, як це передбачає ст.338 ЦПК України .
Керуючись ст.ст.12, 13, 259, 264-265, 268, 334-338 ЦПК України, ч.1 ст.1221, ст.1277 ЦК України, районний суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву першого заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області - задовольнити.
Визнати спадщину, яка відкрилась після смерті 15 травня 2009 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлої в с. Андріївка Великобурлуцького району Харківської області у вигляді земельної ділянки, площею 5,0651 гектара, вартістю 164 864 грн. 95 коп. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 784743, виданого Великобурлуцькою райдержадміністрацією 11 березня 2003 року - відумерлою , та передати її територіальній громаді Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 грудня 2018 року.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області ОСОБА_5
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2018 |
Оприлюднено | 29.12.2018 |
Номер документу | 78866579 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні