Справа № 386/917/18
Провадження № 2-о/386/31/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2018 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області
В складі головуючого судді Гарбуз О. С.
з участю: секретаря судового засідання Фенюшиної Ю.Ю.,
прокурора Пацалюк М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області про визнання спадщини відумерлою ,
встановив:
Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської 10 .09.2018 звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою . Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що на території Клинівської сільської ради Голованіського району Кіровоградської області в період з 1986 року проживала ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 04 червня 1998 року. Відповідно до запису із Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються членам селянської спілки Зоря ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови Голованівської районної державної адміністрації №89-р від 05.03.1997 мала право на земельну частку (пай) із земель колишньої селянської спілки Зоря ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області розміром 3,2 умовних кадастрових гектарів. Прокурор зазначає, що із дня смерті ОСОБА_3 та по даний час до Клинівської сільської ради ймовірні спадкоємці з питаннями про прийняття спадщини не звертались, спадкова справа на ім'я ОСОБА_3 не заводилась, заповіти від її імені не посвідчувались. Після розміщення оголошення в газеті Чисте джерело спадкоємці після смерті ОСОБА_3 до сільської ради з питань оформлення спадщини не звертались. Прокурор вказує на те, що спадщину ОСОБА_3 не прийнято, від дня її смерті минуло більше 19 років, проте до даного часу спадщина не визнана відумерлою. Територіальна громада в особі ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області має право на прийняття вказаної земельної частки (паю) у комунальну власність територіальної громади. Унаслідок невиконання ОСОБА_2 сільською радою Голованівського району Кіровоградської області свого обов'язку щодо подання до суду заяви про визнання спадщини відумерлою, земельна ділянка не перейшла у власність територіальної громади, в свою чергу місцевий бюджет недоотримує кошти за її використання, що є порушенням інтересів держави. Враховуючи, те що органу місцевого самоврядування було відомо про наявність спадщини, яку спадкоємці не прийняли, минуло більше 1 року з дня відкриття спадщини і орган самоврядування не вжив заходів щодо визнання спадщини відумерлою, заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_1, звернувся до суду з відповідною заявою . У зв'язку з наведеним, посилаючись на ст. 1277 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), враховуючи заяву про уточнення заявлених вимог, прокурор просить визнати відумерлою спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_3, а саме: право на земельну частку (пай) із земель колишньої селянської спілки Зоря ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області розміром 3,2 умовних кадастрових гектарів та передати її у власність територіальної громади с. Грузьке Голованівського району Кіровоградської області.
Ухвалою суду від 11 вересня 2018 року в даній справі відкрито провадження, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, за винятком положень щодо змагальності і меж судового розгляду та призначено до підготовчого засідання.
26 жовтня 2018 року проведено підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Прокурор в судовому засіданні вимоги викладені в заяві підтримала повністю з підстав зазначених в заяві, просила визнати спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_3, а саме: право на земельну частку (пай) із земель колишньої селянської спілки Зоря ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області розміром 3,2 умовних кадастрових гектарів - відумерлою та передати її у власність територіальної громади с. Грузьке Голованівського району Кіровоградської області.
Представник ОСОБА_2 сільської ради Голованіського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій заявлені вимоги підтримав та просить справу розглянути в його відсутність.
Заслухавши пояснення прокурора та вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно зі ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених ЦК України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що 04 червня 1998 року в с. Клинове Голованівського району Кіровоградської області померла ОСОБА_3, про що свідчить копія Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, сформованого Голованівським РВ ДРВЦС ГТУЮ у Кіровоградській області 11.04.2018 за №00019927171 (а.с. 11).
Відповідно до копії довідки відділу в Голованівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 07.05.2018 та копії книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються членам селянського спілки Зоря ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району, ОСОБА_3 за №866 видано сертифікат серії РК №400927 на право на земельну частку (пай) у розмірі 3,2 умовних кадастрових гектарів на підставі рішення РДА №89р від 05.03.1997 (а.с. 8, 9).
Як вбачається з копії довідки Клинівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №02-10/155 від 10.05.2018, ОСОБА_3 проживала в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 1986 року по день смерті 04.06.1998, земельної ділянки на території Клинівської сільської ради не має, оскільки прибула в с. Клинове в пенсійному віці, із дня смерті ОСОБА_3 та по даний час до Клинівської сільської ради ймовірні спадкоємці з питаннями про прийняття спадщини не звертались (а.с. 15).
Згідно довідки Голованівської районної державної нотаріальної контори №156/01-09 від 24.04.2018, інформаційних довідок зі Спадкового реєстру за №53699180 та №53699165 від 17.10.2018, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 на її ім'я не заводилась, заповіти від її імені не посвідчувались (а.с. 12-14, 42-44).
Відповідно до копії довідки ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №197 від 04.05.2018, про наявність спадкоємців ОСОБА_3 сільській раді не відомо, заповіт від імені ОСОБА_3 сільською радою не посвідчувався, до сільської ради спадкоємці ОСОБА_3, померлої 04.06.1998 з дня смерті та по даний час з питань оформлення спадщини не зверталися (а.с. 16).
В газеті Чисте джерело №7(143) від 17 лютого 2018 року розміщене оголошення про наявність на території ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області не витребуваних земельних часток (паїв), в тому числі ОСОБА_3 (а.с. 18).
Як вбачається з копії довідки №198, виданої 04.05.2018 ОСОБА_2 сільською радою Голованівського району Кіровоградської області, після розміщення оголошення в газеті Чисте джерело від 17.08.2018, спадкоємці після смерті ОСОБА_3 до сільської ради з питань оформлення спадщини не звертались (а.с. 17).
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України від 16.01.2003, що набрав чинності 01.01.2004, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинностіЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Оскільки ОСОБА_3 померла 04 червня 1998 року, тобто спадщина відкрилася до набрання чинності ЦК України, однак спадщина як до набрання чинності цим Кодексом, так і після набрання ним чинності не прийнята, а тому до правовідносин застосовуються норми ЦК України.
Статтею 1277 ЦК України визначено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
У разі якщо на об'єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.
Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 1272 ЦК якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її, що позбавляє його на права на отримання спадщини, а його частка має бути визнаною відумерлою.
В судовому засіданні встановлено, що з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 минуло більше 20 років, спадкоємці після її смерті відсутні.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заявлених вимог, оскільки після смерті ОСОБА_3 спадщину ніхто не прийняв, спадкоємці відсутні, а тому спадщина має бути визнана відумерлою та передана у власність територіальної громади с. Грузьке Голованівського району Кіровоградської області.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог (ч. 6 ст. 141 ЦПК України).
У відповідності до п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» , від сплати судового збору звільняються органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою, а тому судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 881 грн. мають бути компенсовані за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 258, 259, 263-265, 293-294, 334-338 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити повністю.
Визнати відумерлою спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_3, яка померла 04 червня 1998 року в с. Клинове Голованівського району Кіровоградської області, а саме: право на земельну частку (пай) розміром 3,2 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, що належало померлій на підставі Сертифікату про право на земельну частку (пай) серії РН №400927 та передати земельну частку (пай) у власність територіальної громади ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.
Місцезнаходження Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області : м. Новоукраїнка Кіровоградської області, вул. Гагаріна, буд. №7, поштовий індекс 27100.
Місцезнаходження заявника ОСОБА_2 сільської ради Голованівського району Кіровоградської області: с. Грузьке Голованіського району Кіровоградської області, вул. Центральна, буд. №6, поштовий індекс 26525; ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04365980 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Голованівський районний суд Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення: 29 грудня 2018 року.
Суддя Гарбуз О. С.
Суд | Голованівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2018 |
Оприлюднено | 30.12.2018 |
Номер документу | 78905391 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голованівський районний суд Кіровоградської області
Гарбуз О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні