ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
29 грудня 2018 року
м. Харків
справа № 629/1894/17
провадження № 22-ц/818/818/18
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого - Піддубного Р.М. (суддя - доповідач),
суддів: Котелевець А.В., Тичкової О.Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Фермерське господарство Лан
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Фермерського господарства Лан на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 липня 2018 року, ухвалене у складі судді Смірнової Н.А.,
у с т а н о в и в:
У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначила, що 01.01.2009 року між її матір'ю ОСОБА_2 та Фермерським господарством Лан (ФГ Лан ) було укладено договір оренди, відповідно до якого останнє прийняло у платне строкове користування на 10 років земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 9,1155 га на території Артільної сільської ради Лозівського району Харківської області.
Посилаючись на те, що на підставі свідоцтва про право на спадщину від 29.10.2010 року вона є власником вищевказаної земельної ділянки, але з 2015 року відповідач припинив сплачувати їй орендну плату за користування земельною ділянкою, з урахуванням уточнених у квітні 2018 року позовних вимог, ОСОБА_1 просила розірвати договір оренди землі, укладений з ФГ Лан 01.01.2009 року, зареєстрований в Лозівському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному комітеті України по Земельних ресурсах , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.06.2009 року за № 040967700046; стягнути з ФГ Лан заборгованість по виплаті орендної плати в розмірі 42037 грн. 26 коп., пеню за порушення зобов'язань за договором у розмірі 18460 грн. 92 коп., на відшкодування моральної шкоди 2000 грн. та зобов'язати відповідача негайно передати їй земельну ділянку площею 9,1155 гектарів, кадастровий номер 6323980500:02:000:0316, яка розташована на території Артільної сільської ради Лозівського району Харківської області у придатному для цільового використання стані.
Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 липня 2018 року позов задоволено частково.
Розірвано договір оренди землі, укладений з ФГ Лан 01.01.2009 року, зареєстрований в Лозівському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному комітеті України по Земельних ресурсах , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.06.2009 року за № 040967700046. Стягнуто з ФГ ЛАН заборгованість по виплаті орендної плати в розмірі 42037 гривень 26 копійок, пеню за несвоєчасне внесення орендної плати в розмірі 18460 гривень 92 копійки та на відшкодування моральної шкоди 2000 гривень. Зобов'язано ФГ ЛАН негайно передати ОСОБА_1 земельну ділянку, яка розташована на території Артільної сільської ради Лозівського району Харківської області, площею 9,1155 гектарів у межах згідно з планом, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6323980500:02:000:0316, в стані, придатному для цільового використання. Стягнуто з ФГ ЛАН на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1280 гривень. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ФГ ЛАН , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
В обґрунтування скарги зазначив, що набувши в порядку спадкування право власності на передану в оренду земельну ділянку, ОСОБА_1 не вчинила жодних дій щодо заміни сторони у договорі оренди, а тому орендна плата не виплачувалась не з вини ФГ Лан , крім того, відсутні підстави для відшкодування моральної шкоди.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для її часткового задоволення з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що на підставі державного акту серії ЯБ № 213970 ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка сільськогосподаського призначення загальною площею 9,1155 га, яка розташована на території Артільної сільської ради Лозівського району Харківської області.
01 січня 2009 року між ОСОБА_2 та ФГ ЛАН було укладено договір оренди, відповідно до умов якого останнє прийняло вищевказану земельну ділянку у платне користування строком на 10 років.
06 жовтня 2009 року ОСОБА_2 померла.
29.10.2010 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, до складу якої увійшла вищевказана земельна ділянка.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем систематично не виконуються передбачені умовами договору зобов'язання щодо сплати орендної плати, що відповідно до ст. ст. 24, 25, 32 ОСОБА_3 України Про оренду землі є підставою для розірвання договору оренди, стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 42037 грн. 26 коп., а також пені за порушення зобов'язань за договором у сумі 18460 грн. 92 коп.
Колегія суддів погоджується з такими висновками з наступних підстав.
Частиною ч. 2 ст. 792 ЦК України встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 1 ОСОБА_3 України Про оренду землі від 06 жовтня 1998 року №161-ХІV (ОСОБА_3 №161-ХІV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 ОСОБА_3 №161-ХІV).
Відповідно до частин 1, 3 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 31 ОСОБА_3 №161-ХІV договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
За змістом частини четвертої статті 32 ОСОБА_3 № 161-ХІV перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Пунктом 36 укладеного 01 січня 2009 року між ОСОБА_2 та ФГ ЛАН договору оренди сторони передбачили що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Відповідно до статті 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Частиною 1 статті 32 ОСОБА_3 № 161-ХІV на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього ОСОБА_3 та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктами 8, 10 договору оренди передбачено, що орендна плата становить 2,0% від нормативної грошової оцінки землі та сплачується з 01.08 по 30.11 кожного року.
Згідно з ч.ч. 1, 3 статті 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановлено та не заперечується сторонами, що ФГ Лан орендну плату за користування належною позивачу земельною ділянкою за 2015-2017 роки не сплатило.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність передбачених законом підстав для розірвання договору оренди та стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати, розрахунок якої відповідачем не оспорювався.
Ухвалюючи рішення в частині стягнення з ФГ Лан 2000 грн на відшкодування моральної шкоди, суд першої інстанції виходив з того, що порушенням зобов'язань за договором оренди позивачці було завдано моральної шкоди.
Проте погодитись з цим висновком не можна з огляду на таке.
За загальним правилом особа несе відповідальність за заподіяну моральну шкоду у випадках, коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України, або у випадках, передбачених нормами ЦК, а також іншими нормами законодавства, які встановлюють відповідальність за заподіяння моральної шкоди.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Наслідки порушення договору орендарем встановлені ст. 653 ЦК України та ОСОБА_3 України Про оренду землі , якими не передбачено такого виду відповідальності, як відшкодування моральної шкоди.
Окрім цього, укладений між сторонами у справі договір оренди землі також не містить цього виду цивільної відповідальності.
Доводи апеляційної скарги про те, що позивачем не вчинено необхідних дій для заміни сторони у договорі оренди висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки спадщина належить спадкоємцю з моменту її прийняття, відповідач сплачував орендну плату ОСОБА_1 до 2015 року, само по собі не внесення змін до договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплачувати орендну плату.
За таких обставин апеляційна скарга ФГ ЛАН підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з ФГ ЛАН 2000 грн. на відшкодування моральної шкоди - скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову в цій частині. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 374, 376, 382 - 384 ЦПК України, -
постановив:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства ЛАН задовольнити частково.
Рішення Лозівського міськраойнного суду Харківської області від 11 липня 2018 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з Фермерського господарства ЛАН 2000 грн. на відшкодування моральної шкоди скасувати, у задоволенні позову в цій частині відмовити.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 29 грудня 2018 року.
Головуючий Р.М. Піддубний
Судді А.В. Котелевець
ОСОБА_4
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2018 |
Оприлюднено | 30.12.2018 |
Номер документу | 78919582 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Піддубний Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні