Рішення
від 28.12.2018 по справі 824/387/18-а
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/387/18-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 подав до адміністративного суду адміністративний позов у новій редакції, з урахуванням уточнення позовних вимог, в якому просить суд : - визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 сільської ради № 124-23/18 від 23.03.2018 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» ; - визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 сільської ради від 28 березня 2018 року № 136-24/18 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проведення сесії ОСОБА_2 сільської ради 23.03.2018 року, прийняття рішення ОСОБА_2 сільською радою № 124-23/18 від 23.03.2018 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» , а також рішення від 28 березня 2018 року № 136-24/18 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» без повідомлення його та інших депутатів ОСОБА_2 сільської ради про дату та час проведення сесії грубо порушує його права та інтереси, як депутата ОСОБА_2 сільської ради, а також порушує права та законні інтереси його виборців, громадян села. Вказані рішення прийнятті без належного обговорення в територіальній громаді з порушенням законів.

11.07.2018 року до суду надійшов відзив відповідача про визнання позову де вказано, що ініціаторами добровільного приєднання територіальних громад сіл Витилівка та Лашківка до Кіцмаської ОТГ була група підприємців, депутатів, які ініціювали скликання XXIII та XXІV позачергових сесій ОСОБА_2 сільської ради. При прийнятті вказаних рішень, допущено порушення ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року, ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року.

Крім того, порушено встановлену законодавством вимогу проведення громадського обговорення питання щодо добровільного приєднання територіальних громад - 30 днів, як передбачено законом.

Відповідач також зазначив, що прийняття рішення ОСОБА_2 сільською радою № 124-23/18 від 23.03.2018 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» , а також рішення від 28 березня 2018 року № 136-24/18 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» прийнято протягом одного тижня без громадського обговорення, оскільки населення сіл Витилівка та Лашківка загальною чисельністю налічує біля 2500 громадян.

Крім того, зазначив, що XXIII позачергова сесія VII скликання ОСОБА_2 сільської ради проведена з порушенням закону, оскільки 22.03.2018 року Розпорядженням №10 Лашківського сільського голови відмінено XXIII позачергову сесію, яка мала би відбутися 23.03.2018 року о 16:00 год. у зв'язку з недотриманням ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» . ОСОБА_2 сільською радою не обговорювалось та не ставилось на голосування питання про Затвердження рішення громадських слухань громадян сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради. Проекти рішення про скликання позачергової сесії не готувались та не доводились до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення. Також проект рішення ради не готувались профільними комісіями, не надавалося на погодження та не погоджувалось (не візувалося) головою профільної комісії ради, а також не надавались голові сільської ради з їх юридичним обґрунтуванням. Проект рішення не готувалось з урахуванням юридичного обґрунтування на предмет дотримання вимог ОСОБА_4, не проходив юридичну експертизу. Проект рішень також не погоджувався (не візувався) головою профільної комісії ради без довідкового матеріали, які б мали відповідати основним умовам добровільного об'єднання територіальних громад, проекти рішень сільської ради та самі рішення не були оприлюднені в установленому ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації" порядку.

Відповідач також зазначив, що 22.03.2018 року на засіданні сесії ОСОБА_3 районної ради ним було оголошено, що за його розпорядженням № 10 від 22.03.2018 року було відмінено XXIII позачергову сесію, яка мала би відбутися 23.03.2018 року о 16:00 год. у зв'язку з недотриманням ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» .

У зв'язку із вищезазначеними порушеннями, відповідач - ОСОБА_2 сільська рада вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення, позов визнав повністю.

Ухвалою суду від 03.10.2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача ОСОБА_3 міську раду.

У судовому засіданні позивач позов підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, наданих додаткових поясненнях із зазначенням порушень, а тому просив суд задовольнити позовні вимоги, скасувати оскаржувані рішення.

Відповідач адміністративний позов визнав, надав пояснення суду по суті спору із посиланням на письмові докази.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 міська рада щодо задоволення позову заперечували, вказуючи про його безпідставність, просили відмовити у його задоволенні.

Представники сторін не заперечували про прийняття рішення у справі в порядку письмового провадження, надавши відповідні заяви від 28.11.2018 року.

Незважаючи на визнання адміністративного позову відповідачем, суд вважає за необхідне надати правову оцінку спірним правовідносинам.

З урахуванням заявлених вимог та заперечень, пояснень представників сторін, судом з метою з'ясування обставин справи було зобов'язано сторони надати письмові докази на підтвердження, або спростування позовних вимог.

Оскільки сторонами на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, заперечення не було надано належні письмові докази, що вказувало на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України неодноразово зобов'язував сторони ухвалами суду надати суду письмові докази в обґрунтування заявлених вимог та заперечень, у зв'язку з чим розгляд справи відкладався, оголошувалась перерва.

Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

05.11.2015 року рішенням I сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради сільським головою обрано ОСОБА_5. (т. 1 а. с. 44).

Судом встановлено, що на XXIII позачерговій сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради прийнято рішення № 124-23/18 від 23.03.2018 року, зокрема: 1. Затверджено Порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання територіальних громад. 2. Створено робочу групу у складі п'яти чоловік, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 для підготовки проведення громадських слухань щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до Кіцмаської міської ради об'єднаної територіальної громади. 3. Призначено проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витиліка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади на 25.03.208 року о 13:00 у приміщенні клубу с. Лашківка. 4. Робочій групі доручено сповістити жителів сіл Лашківка та витилівка ОСОБА_2 сільської ради про проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання. 5. Включення до порядку денного наступної сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради питання про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громад сіл лаківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. 6. Секретарю засідання XXIII позачерговоїх сесії забезпечити оприлюднення цього рішення на дошці оголошень в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради. 7. Контроль виконання вказаного рішення покладено на на постійну комісію сільської ради з земельних питань. (т. 1 а. с 16, т. 2 а. с. 9).

28.03.2018 року на засіданні XXIV позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради прийнято Рішенням № 136-24/18 від 28.03.2018 року зокрема: 1. Надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Витилівка та Лашківка ОСОБА_2 сільської ради, до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади Кіцманського району Чернівецької області з центром в м. Кіцмань. 2. Лашківського сільського голову зобов'язано звернутися до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади Кіцманського району Чернівецької області, з пропозицією про добровільне приєднання територіальних громад. 3. Контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію з питань вирішення земельних спорів. ( т. 2 а. с.2).

Дослідженням матеріалів XXIII позачерговій сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради на якій прийнято оскаржуване рішення від 23.03.2018 року № 124-23/18 «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» встановлено, що до вказаного спірного рішення додано зокрема:

1) Протокол XXIII позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області від 23.03.2018 року на 2 аркушах. (т. 2 а. с. 7-8).

2) Рішення від 23.03.2018 року № 124-23/18 «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» . (т. 2 а. с. 13-16).

3) Звернення депутатів ОСОБА_2 сільської ради від 19.03.2018 року, в якому зазначено, що відповідно до частин 1, 2 ст. 5, ст. 8-1 ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» , статей 42, 59 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» просять розглянути питання про приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. Враховуючи дану пропозицію, згідно п. 7 ст. 46 ЗУ «Про місце самоврядування в Україні» , просимо в найкоротші терміни скликати позачергову сесію ОСОБА_2 сільської рад для розгляду даної пропозиції та затвердження порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного об'єднання та приєднання територіальних громад. (т. 2 а. с. 3).

З урахуванням наданих доказів, встановлено, що 19.03.2018 року на адресу сільського голови ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_5 надійшло звернення 10 депутатів сільської ради, зокрема: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 про необхідність розглянути питання про приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади в найкоротші терміни скликати позачергову сесію ОСОБА_2 сільської ради для розгляду даної пропозиції та затвердження порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного об'єднання та приєднання територіальних громад. (т. 1 а. с. 187, т. 2 а. с. 12)

20.03.2018 року розпорядженням № 08 Лашківського сільського голови, на підставі звернення депутатів від 19.03.2018 року скликано позачергову сесію ОСОБА_2 сільської ради VII скликання на 23.03.2018 року о 16:00 год. Зобов'язано діловода сільської ради оприлюднити дане розпорядження на дошках оголошень в приміщеннях ОСОБА_2 сільської ради (т. 1 а. с. 12, 188).

22.03.2018 року ОСОБА_2 сільським головою, прийнято розпорядження № 10 про відміну XXIII позачергової сесії, яка мала би відбутися 23.03.2018 року о 16:00 год. у зв'язку з недотриманням ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» . Зобов'язано діловода сільської ради оприлюднити дане розпорядження на дошках оголошень в приміщеннях ОСОБА_2 сільської ради (т. 1 а. с. 13, 189).

22.03.2018 року діловод ОСОБА_2 сільської ради за вказівкою Лашківського сільського голови проведено обдзвін 14 депутатів сільської ради та повідомлено про те, що сесії ОСОБА_2 сільської ради 23.03.2018 року не буде, оскільки розпорядження № 8 від 20.03.2018 року скасоване, а сесію перенесено. (т. 1 а. с. 59).

Згідно протоколу XXIII позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області від 23.03.2018 року, який знаходиться на 2 аркушах (1 сторінка), видно що 23.03.2018 року відбулась засідання сесія за участі 10 депутатів із загальної кількості 14 депутатів, а саме: ОСОБА_18, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_16

Із змісту протоколу, який знаходиться на 2 аркушах (1 сторінка), видно, що у зв'язку з відсутністю Лашківського сільського голови ОСОБА_5 вищевказаними 10 присутніми депутатами ОСОБА_2 сільської ради прийнято рішення про проведення XXIII позачергової сесії VII скликання.

Участь в засіданні XXIII позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради взяли жителі села Лашківка та Витилівка, в.о. голови ОСОБА_3 РДА ОСОБА_21, голова ОСОБА_3 районної ради ОСОБА_22, юрисконсульт Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_23

За пропозицією ОСОБА_13 про обрання головуючого даної сесії ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_12, проголосували одноголосно.

Секретарем даного засідання обрано ОСОБА_13 За вказане рішення проголосували 8 із присутніх депутатів.

Головуючим засідання ОСОБА_12 було оголошено порядок денний даної сесії. До порядку денного включено питання «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадського обговорення» . Порядок денний прийнятий одноголосно. З цього питання виступали юрисконсульт Чернівецького центру місцевого самоврядування ОСОБА_23, яка надала інформацію щодо приєднання до спроможної ОТГ та інші.

Головуючим дане рішення було поставлене на голосування. За дане рішення проголосували одноголосно ( 10 депутатів), а саме: ОСОБА_18, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_16 (т. 2 а. с. 7-8).

Із змісту списку, де зазначено підписи жителів сіл Лашківки та Витилівки, які були присутні на XXIII позачерговій сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради видно, що в даному списку зазначено 80 осіб, прізвище осіб, підписи, без зазначення місць проживання ІНФОРМАЦІЯ_1.

При цьому відповідач в суді зазначив, що у даному списку зазначено 76 жителів сіл Лашківка та Витилівка , а також 4 особи, що не є жителями вказаних сіл, серед них: ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26 Л та ОСОБА_27, вказано обставина не заперечувалося позивачем та відповідачем. (т. 2 а. с. 13-16).

Із змісту Рішенням № 124-23/18 від 23.03.2018 року ОСОБА_2 сільської ради XXIII сесії VII скликання видно, що вказаним рішенням вирішено, зокрема: 1. Затвердити Порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання територіальних громад. 2. Створити робочу групу у складі п'яти чоловік, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 для підготовки проведення громадських слухань щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до Кіцмаської міської ради об'єднаної територіальної громади. 3. Призначити проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витиліка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади на 25.03.208 року о 13:00 у приміщенні клубу с. Лашківка. 4. Робочій групі доручено сповістити жителів сіл Лашківка та витилівка ОСОБА_2 сільської ради про проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання. 5. Включення до порядку денного наступної сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради питання про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громад сіл лаківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. 6. Секретарю засідання XXIII позачерговоїх сесії забезпечити оприлюднення цього рішення на дошці оголошень в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради. 7. Контроль виконання вказаного рішення покладено на на постійну комісію сільської ради з земельних питань. (т. 1 а. с 16, т. 2 а. с. 9).

Із змісту Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання територіальних громад видно, що він затверджений рішенням XXIII сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради від 23.03.2018 року. (т. 2 а. с. 10-11).

25.03.2018 року проведено громадській слухання питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. Присутні учасники громадських обговорень у кількості 154 осіб.

Із змісту протоколу громадських обговорень питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади від 25.03.2018 року видно, що у період із 13:00 год. до 15:30 год. 154 громадян у приміщенні Лашківського будинку культури прийняло участь в обговоренні питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади.

Під час вказаного громадського обговорення вирішено підтримати ініціативу XXIII сесії VII скликання Лашківецької сільської щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. За вказане рішення проголосувала 154 особи - за.

Вказаний протокол підписано головою громадських обговорень ОСОБА_28, секретарем громадських обговорень ОСОБА_29

У вказаному протоколі не зазначено прізвищ, місць проживання 154 осіб сіл Витилівка, Лашківка, які прийняли участь у громадському обговоренні питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади.

На запитання суду, яка кількість мешканців проживає на території ОСОБА_2 сільської ради, відповідач зазначив, що загальна кількість мешканців проживає біля 2500 громадян. Вказані обставини не заперечувались представниками сторін у судовому засіданні.

З цього приводу суд зазначає, що вказаний протокол від 25.03.2018 року громадських обговорень питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади, в якому зазначено 154 особи без зазначення прізвищ громадян, місць проживання не може вказувати на належні, допустимі, достовірні, достатні докази, як передбачено ст. ст. 73-76 КАС України. Проте, що у такий короткий проміжок часу, зокрема з 13:00 год. до 15:30 год. 25 березня 2018 року жителі сіл Лашківка та Витилівка могли прийняли участь у громадському обговоренні питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади запропонованого 10 депутатами ОСОБА_2 сільської ради, вказує на порушення та недодержання ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року. (т. 1 а. с. 154-155, т. 2 а. с. 18-20).

Дослідженням матеріалів XXIV позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської на якій прийнято оскаржуване рішення від 28.03.2018 року № 136-24-18 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» встановлено, що до вказаного спірного рішення додано зокрема:

1) Протокол XXIV позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради від 28.03.2018 року на 4 аркушах. У якому 12 питання зазначено «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громад» . (т. 1 а. с. 190-193 ).

2) Рішення від 28.03.2018 року № 136-24-18 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» ;

3) Звернення депутатів ОСОБА_2 сільської ради від 19.03.2018 року, в якому зазначено, що відповідно до частин 1, 2 ст. 5, ст. 8-1 ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» , статей 42, 59 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» просять розглянути питання про приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. Враховуючи дану пропозицію, згідно п. 7 ст. 46 ЗУ «Про місце самоврядування в Україні» , просимо в найкоротші терміни скликати позачергову сесію ОСОБА_2 сільської рад для розгляду даної пропозиції та затвердження порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного об'єднання та приєднання територіальних громад. (т. 2 а. с. 3).

4) Звернення депутатів ОСОБА_2 сільської ради від 26.03.2018 року, в якому зазначено, що керуючись п. 7 ст. 46 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , просимо в найкоротші терміни скликати позачергову сесію ОСОБА_2 сільської ради для затвердження протоколу громадського обговорення з питань добровільного приєднання сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади від 25.03.2018 року. (т. 2 а. с. 4)

5) Результати поіменного голосування депутатами ОСОБА_2 сільської ради VII скликання за рішення XXIV позачергової сесії від 28.03.2018 року «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднання територіальної громади» (т. 2 а. с. 5).

З урахуванням наданих доказів, встановлено, що 26.03.2018 року на адресу сільського голови ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_5 надійшло звернення 10 депутатів сільської ради, зокрема: ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_17, ОСОБА_18, про необхідність в найкоротші терміни скликати позачергову сесію ОСОБА_2 сільської ради для затвердження протоколу громадського обговорення з питань добровільного приєднання сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади від 25.03.2018 року. (т. 2 а. с. 4)

26.03.2018 року розпорядженням № 11 Лашківського сільського голови, на підставі звернення депутатів від 26.03.2018 року, скликано XXIV позачергову сесію ОСОБА_2 сільської ради VII скликання на 28.03.2018 року о 16:00 год. в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради.

Пунктом 1 зазначеного розпорядження зазначено провести сесію без участі сільського голови. (т. 1 а. с. 74).

Із змісту протоколу засідання XXIV позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради 28.03.2018 року, видно що головує ОСОБА_2 сільський голова ОСОБА_5, секретар Бойчук О.Т., присутні депутати: ОСОБА_30, ОСОБА_13, ОСОБА_20, ОСОБА_31, ОСОБА_11, ОСОБА_26, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_14, ОСОБА_19, ОСОБА_16, ОСОБА_15, ОСОБА_12. Відсутні депутати ОСОБА_1І,. Запрошені: в.о. голови ОСОБА_3 РДА ОСОБА_21, землевпорядник ОСОБА_32, головний бухгалтер ОСОБА_33, підприємці сіл лаківка та Витилівка, члени громади сіл Лашківка та Витилівка, де розглядалось ряд питань. Крім того, ОСОБА_2 сільський голова ОСОБА_5 запропонував розглянути та прийняти порядок денний. (т. 1 а. с. 192).

Зокрема, пунктом 12 порядку денного зазначено питання «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громад» , з якого вбачається, що слухали членів ініціативної робочої групи, Лашківського сільського голову ОСОБА_5, в.о. голови ОСОБА_3 РДА ОСОБА_21. Прийняли рішення ОСОБА_2 сільської ради № 136-24/18 із змінами внесеними депутатом ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_12 (т. 1 а. с. 190-193 ).

За рішення про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади проголосувало: за « 12» чол., проти - « 1» , утримались - « 0» . Рішення прийнято. (т. 1 а. с. 190-193).

Із змісту результатів поіменного голосування депутатами ОСОБА_2 сільської ради VII скликання за рішення XXIV позачергової сесії від 28.03.2018 року «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» видно, що участь в роботі сесії взяло 14 чоловік, з яких 12 чоловік проголосувало «за» , зокрема: ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_20, ОСОБА_26, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_31, ОСОБА_14, ОСОБА_18, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_15, що підтверджується підписами, «проти» ОСОБА_5, «не голосувала» ОСОБА_30, «відсутній» ОСОБА_1 (т. 2 а. с. 5).

Із змісту Рішенням № 136-24/18 від 28.03.2018 року ОСОБА_2 сільської ради XXIV позачергової сесії VII скликання Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади видно, що ОСОБА_2 сільська рада розглянувши ініціативу депутатів лашківської сільської ради щодо приєднання територіальних громад та враховуючи результати громадського обговорення цієї ініціативи вирішила надати згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Витилівка та Лашківка ОСОБА_2 сільської ради, до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади Кіцманського району Чернівецької області з центром в м. Кіцмань.

Пунктом 2 вказаного рішення Лашківському сільському зобов'язано звернутися до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади Кіцманського району Чернівецької області, з пропозицією про добровільне приєднання територіальних громад.

Пунктом 3 вказаного рішення контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань вирішення земельних спорів. (а. т. 2 а. с.2).

З урахуванням досліджених письмових доказів, які стали підставою прийняття оскаржуваних рішень, зокрема: рішення ОСОБА_2 сільської ради № 124-23/18 від 23.03.2018 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» та рішення ОСОБА_2 сільської ради від 28 березня 2018 року № 136-24/18 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» , а також пояснень наданих сторонами судом встановлено, що громада ОСОБА_2 сільської ради в загальному складає приблизно 2500 осіб. При цьому ініціатором прийняття рішення ОСОБА_2 сільської ради № 124-23/18 від 23.03.2018 року (т. 2 а. с. 3), а також прийняття рішення ОСОБА_2 сільської ради від 28 березня 2018 року № 136-24/18 стало звернення лише 10 депутатів від 19.03.2018 року та від 26.03.2018 року. (т. 2 а. с. 4).

При цьому суд звертає увагу, що у матеріалах наданих відповідачем відсутні належні, допустимі, достовірні, достатні докази, як передбачено статтями 73-76 КАС України, статтями 2-7 ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» , про те, що протягом 60 днів проводилось обов'язкове громадське обговорення, громадські слухання, збори громадян, консультації з громадськістю сіл Витилівка, Лашківка із зазначенням громадян їх позиції, уточнення, заперечень щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад сіл Витилівка, Лашківка ОСОБА_2 сільської ради до Кіцмаської міської ради об'єднаної територіальної громади Кіцманського району Чернівецької області.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно положень частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

ОСОБА_2 сільська рада Кіцманського району Чернівецькій області у своїй діяльності керується Конституцією України, ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року (далі - Закон №157-VIII) , Регламентом роботи ОСОБА_2 сільської ради.

Згідно статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.

Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.

ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в України» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено, що компетенція сільських рад, порядок організації роботи сільських рад, постійних комісій та порядок скликання сесій для прийняття рішення та принципи діяльності місцевого самоврядування в Україні, здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Відповідно до пункті 1-2 частини 1 статті 1 ОСОБА_4 № 280/97-ВР визначено, що територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр; адміністративно-територіальна одиниця - область, район, місто, район у місті, селище, село.

Статтею 2 ОСОБА_4 № 280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 3 ОСОБА_4 № 280/97-ВР громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.

Статтею 4 ОСОБА_4 № 280/97-ВР визначено основні принципи місцевого самоврядування в Україні яке здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

У статті 6 ОСОБА_4 № 280/97-ВР зазначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.

Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.

Згідно статті 8 ОСОБА_4 № 280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.

Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності.

Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

Відповідно до частини 1 статті 10 ОСОБА_4 № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно частини 1 статті 12 ОСОБА_4 № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Відповідно статті 13 ОСОБА_4 № 280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік.

Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Згідно статті 25 ОСОБА_4 № 280/97-ВР видно, що загальна компетенція сільських, селищних, міських рад, де сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 26 ОСОБА_4 № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим ОСОБА_4; заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує; скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень; заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території; прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами; затвердження статуту територіальної громади.

Відповідно до частини 1 статті 42 ОСОБА_4 № 280/97-ВР повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до ОСОБА_4 України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього ОСОБА_4.

Пунктами 1-4, 8, 11, 14, 19, 20 частини 4 статті 42 ОСОБА_4 № 280/97-ВР передбачено, що сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим ОСОБА_4, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; скликає загальні збори громадян за місцем проживання; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до частини 5 статті 42 ОСОБА_4 № 280/97-ВР від 21.05.1997 року сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Згідно частини 6 статті 42 ОСОБА_4 № 280/97-ВР від 21.05.1997 року при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.

Частиною 1 статті 46 ОСОБА_4 № 280/97-ВР від 21.05.1997 року передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частинами 1, 4-7, 9-11, 16, 17 статті 46 ОСОБА_4 № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим ОСОБА_4; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації".

Частинами 1, 2, 3, 4, 8-10, 12 статті 47 ОСОБА_4 № 280/97-ВР визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації".

Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

У відповідності частини 11 статті 49 ОСОБА_4 № 280/97-ВР повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим ОСОБА_4, законом про статус депутата, іншими законами.

Відповідно до пунктів 1-5 частини 3 статті 50 ОСОБА_4 № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього ОСОБА_4, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього ОСОБА_4; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього ОСОБА_4; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

У відповідності до частин 1, 2, 8-10 та абзацу 1 частини 11 статті 59 ОСОБА_4 № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим ОСОБА_4. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Згідно статті 71 ОСОБА_4 № 280/97-ВР територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

У разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які зачіпають інтереси місцевого самоврядування, вона повинна повідомити про це відповідні органи та посадових осіб місцевого самоврядування.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 74 ОСОБА_4 № 280/97-ВР органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.

Частинами 1 та 2 статті 75 ОСОБА_4 № 280/97-ВР передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність.

Територіальна громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.

Згідно частини 1 статті 76 ОСОБА_4 № 280/97-ВР органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.

Відповідно статті 77 ОСОБА_4 № 280/97-ВР шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.

Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулюються ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року (далі по тексту Закон №157-VIII).

Відповідно статті 1 ОСОБА_4 №157-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Статтею 2 ОСОБА_4 №157-VIII передбачено, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Відповідно статті 4 ОСОБА_4 №157-VIII добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися; 3) об'єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання.

Адміністративним центром об'єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об'єднаної територіальної громади.

Добровільне об'єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості.

Найменування об'єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.

Статтями розділу другого ОСОБА_4 №157-VIII визначено умови та порядок добровільного об'єднання громадян, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов'язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об'єднання громадян може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.

Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.

Так, частиною першою статті 5 ОСОБА_4 №157-VIII передбачено, що ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Згідно частини 3 статті 5 ОСОБА_4 №157-VIII сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Відповідно статті 6 ОСОБА_4 №157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це ОСОБА_34 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.

Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.

Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Згідно із частин 1-3 статті 7 ОСОБА_4 №157-VIII проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються ОСОБА_34 міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Отже, із положень процитованих норм випливає, що Закон № 157-VIII визначає принципи та певні умови добровільного об'єднання територіальних громад. Так, адміністративним центром такої об'єднаної громади може визначатись населений пункт, який має розвинуту інфраструктуру, може бути розташований найближче до географічного центру території громади і найменування громади, суд акцентує увагу, може бути похідним від найменування такого населеного пункту. Ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад можуть бути відповідні голови рад, не менш як третина депутатів від загального складу рад, члени територіальної громади. Відповідний голова у визначений термін забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання громад та її громадське обговорення, подає її до відповідної ради для прийняття рішення про надання згоди на об'єднання та делегування представників до спільної робочої групи. Порядок проведення громадського обговорення визначається відповідною радою. Після прийняття такого рішення відповідний голова надсилає пропозицію голові суміжної територіальної громади, який, у свою чергу, вчиняє вищевказані дії. Надалі голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень. Спільна робоча група готує проекти рішень щодо добровільного об'єднання і також забезпечує громадське обговорення, за результатами якого відповідні голови вносять питання про його схвалення на розгляд рад. Схвалені радами проекти рішень подаються обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України. Обласна державна адміністрація у визначений строк готує відповідний висновок, що затверджується розпорядженням голови. У разі відповідності проекту рішення Конституції та законам України ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад.

Відповідно до статті 8 1 ОСОБА_4 № 157-VIII добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього ОСОБА_4, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади.

Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути суб'єкти, визначені частиною першою статті 5 цього ОСОБА_4.

Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися.

Сільська, селищна, міська рада об'єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.

Згідно статті 8 2 ОСОБА_4 № 157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об'єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади повинні, зокрема, містити: 1) найменування територіальної громади, яка має намір приєднатися, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) найменування об'єднаної територіальної громади, до складу якої є намір приєднатися; 3) план організаційних заходів щодо добровільного приєднання територіальної громади.

Питання про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їхній розгляд.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади у п'ятиденний строк подаються ОСОБА_34 міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою ОСОБА_34 міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

У разі встановлення невідповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України ОСОБА_34 міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання.

У разі прийняття сільською, селищною радою рішення про приєднання до об'єднаної територіальної громади голова сільської, селищної об'єднаної територіальної громади звертається до ОСОБА_34 міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася, в установленому законом порядку.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади у разі його відповідності висновку, передбаченому частиною п'ятою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася.

Про таке звернення ОСОБА_34 міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація одночасно інформує ОСОБА_34 України, ОСОБА_34 Автономної Республіки Крим, відповідні обласні ради, відповідні ради, що прийняли рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.

Порядок діяльності ОСОБА_2 сільської ради визначено Регламентом роботи ОСОБА_2 сільської ради, який затверджено рішення ОСОБА_2 сільської ради від 27.06.2017 року № 44-18/17 «Про затвердження регламенту ОСОБА_2 сільської ради» (далі - Регламент).

Статтею 1 Регламенту визначено, що відповідно до Конституції України, ОСОБА_4 України «Про місце самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів ОСОБА_2 сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади сіл Витилівка та лаківка, наділена власною компетенцією, є юридичною особою.

Порядок діяльності ОСОБА_2 сільської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» , ОСОБА_4 України «Про статус депутатів місцевих рад» , цим регламентом та іншими законодавчими актами.

Рішення ОСОБА_2 сільської ради, Лашківського сільського голови, виконавчих органів ради та їх посадових осіб, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на території сул Витилівка та Лашківка громадянами, які постійно або тимчасово проживають на території сіл Витилівка та Лашківка, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, посадовими особами.

Пунктами 2 та 3 статті 2 Регламенту передбачено, що регламент ОСОБА_2 сільської ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. Питання про внесення змін до Регламенту може бути внесено на розгляд ради ОСОБА_2 сільським головою або на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ОСОБА_2 сільської ради.

Депутати ОСОБА_2 сільської ради зобов'язані дотримуватися регламенту і керуватися ним у своїй діяльності. Контроль за дотриманням регламенту покладається на Лашківського сільського голову, секретаря Лашківської сільської ради та постійну комісію з питань депутатської етики.

У відповідності до частини 1 статті 2-2 Регламенту повноваження Лашківського сільського голови визначені ч. 4 ст. Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» . ОСОБА_2 сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Згідно статті 3 Регламенту ОСОБА_2 сільська рада складається з депутатів, які обираються жителями сіл Витилівка та Лашківка на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Загальний склад ОСОБА_2 сільської ради визначається ОСОБА_2 сільською радою відповідно до ст. 16 ОСОБА_4 України «Про вибори депутатів Верховної ОСОБА_34 Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» , і становить 16 осіб.

ОСОБА_2 сільська рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.

ОСОБА_2 сільська рада не пізніше як на другій сесії затверджує Регламент, а також положення про постійні комісії ОСОБА_2 сільської ради.

Відповідно статті 4 Регламенту діяльність ОСОБА_2 сільської ради базується на принципах: народовладдя; верховенства права; законності; гласності; виборності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених чинним законодавством; підзвітності і відповідальності перед територіальною громадою сіл Витилівка та Лашківка; державної підтримки і гарантій місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Гласність роботи ОСОБА_2 сільської ради забезпечується шляхом відкритості пленарних засідань сільської ради, поширення інформації про її діяльність у відповідних засобах масової інформації, систематичного інформування жителів територіальної громади про свою діяльність, прийняті рішення та хід їх виконання.

ОСОБА_2 сільським головою на пленарні засідання ОСОБА_2 сільської ради і засідання постійних комісій можуть бути запрошені посадові особи органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій будь-якої форми власності.

Головуючий на засіданні ОСОБА_2 сільської ради або постійних комісій повідомляє депутатам про осіб, які присутні на засіданнях за офіційним запрошенням або викликом.

Робота ОСОБА_2 сільської ради ведеться української. Діловодство ради ведеться відповідно до діючого законодавства.

Відповідно статті 5 Регламенту ОСОБА_2 сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ОСОБА_2 сільської ради .

Згідно статті 7 Регламенту наступні сесії ОСОБА_2 сільської ради скликаються ОСОБА_2 сільським головою. Рішення про скликання сесії, у тому числі позачергової, оформляється розпорядженням Лашківського сільського голови.

Відповідно статті 8 Регламенту Сесія ОСОБА_2 сільської ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Статтею 9 Регламенту передбачено, що у разі немотивованої відмови Лашківського сільського голови або неможливості його скликати сесію ОСОБА_2 сільської ради сесія скликається секретарем Лашківської сільської ради відповідно до п. 6 ст. 46 та п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 50 «Про місцеве самоврядування в Україні» .

Сесія ОСОБА_2 сільської ради скликається секретар Лашківської сільської ради: 1) за дорученням ОСОБА_2 сільського голови; 2)якщо сесія не скликається ОСОБА_2 сільським головою у строки, передбачені ст. 8 даного регламенту; 3) якщо ОСОБА_2 сільський голова без причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених ст. 10 Регламенту.

Згідно статті 10 Регламенту сесія ОСОБА_2 сільської ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ОСОБА_2 сільської ради, виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради.

Відповідно статті 11 Регламенту у разі якщо ОСОБА_2 сільський голова та/або секретар Лашківської сільсько ради, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу депутатів ОСОБА_2 сільської ради, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами сільської ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ОСОБА_2 сільської ради.

Згідно статті 12 Регламенту рішення про скликання сесії ОСОБА_2 сільської ради доводиться до відома депутатів шляхом персонального, письмового повідомлення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках (за письмовим розпорядженням Лашківського сільського голови) - не пізніш яч у день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Територіальна громада інформується про проведення сесії ОСОБА_2 сільської ради шляхом розміщення оголошення на дошці оголошень в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради.

Мотивовані пропозиції про скликання сесії ОСОБА_2 сільської ради, підписані ініціаторами, надаються сільському голові із зазначенням питань і з проектами документів, розгляд яких пропонується.

Згідно статті 14 Регламенту пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подаються сільському голові не пізніше як за 15 днів до відкриття сесії сільської ради разом.

Пропозиція щодо порядку денного сесії сільської ради подається сільському голові

разом з проектом рішення сільської ради, обгрунтуванням необхідності їх розробки,

розгорнутою характеристикою мети, завдань і основних положень майбутнього рішення, а

також очікуваних соціально-економічних наслідків їх запровадження. При необхідності

фінансових витрат для реалізації рішення додається його економічне обгрунтування.

Проекти матеріалів сесії готуються і подаються на розгляд сесії українською мовою. Проекти рішень повинні бути юридично обґрунтованими.

Після отримання пропозиції щодо порядку денного та необхідних матеріалів сільський голова призначає одну з постійних комісій головною по внесеній пропозиції до проекту порядку денного і доручає їй підготовку доповідь (співдоповіді) з цього питання.

Пропозиції щодо питань, порядку денного внесені секретрем сільської ряди. депутатами, виконавчим комітетом ОСОБА_2 сільської ради, загальними зборами громадян вносяться сільським головою в проект порядку денною тільки при наявності позитивного висновку відповідної постійної комісії сільської ради. Пропозиції щодо питань проекту порядку денного внесені ОСОБА_2 сільським головою, за наявності підготовленого проекту рішення, можуть бути внесені в проект порядку денного без попереднього обговорення у відповідних постійних комісіях ОСОБА_2 сільської ради.

Під час підготовки питань, що виносяться на розгляд сесії ОСОБА_2 сільської ради, враховуються думки та пропозиції членів територіальних громад сіл Витилівка та Лашківка.

Для підготовки питань порядку денного сесії ОСОБА_2 сільською ради ОСОБА_2 сільський голова може залучати представників громадськості, фахівців, експертів.

ОСОБА_2 сільський голова на підставі отриманих пропозицій щодо питань порядку денного та висновків постійних комісій ОСОБА_2 сільської ради не пізніше як за 15 днів до відкриття сесії ОСОБА_2 сільської ради формує проект порядку денною чергової сесії ОСОБА_2 сільської ради. Секретар сільської ради, за дорученням сільського голови, здійснює підготовку питань, що вносяться на розгляд сільської ради.

Проект порядку денного, проекти рішень ОСОБА_2 сільської ради, інформаційні та допоміжні матеріали надсилаються депутатам не пізніше як за 3 дні до відкриття чергової сесії.

Не пізніше, як за 15 робочих днів до відкриття сесії, з метою забезпечення громадського обговорення та внесення можливих пропозицій, голова сільської ради узагальнює і затверджує проект порядку денного пленарного засідання та забезпечує оприлюднення проектів рішень на офіційній веб-сторінці ОСОБА_2 сільської ради.

Згідно статті 15 Регламенту пропозиції до проекту порядку денного, внесені пізніше як за 15 днів до відкриття сесії сільської ради, або під час чергової сесії, вносяться на розгляд ОСОБА_2 сільської ради після обговорення та підготовки висновку відповідної постійної комісії ОСОБА_2 сільської ради про доцільність їх включення до порядку денного сесії відповідною постійною комісією.

Пропозиції сільського голови щодо порядку денного внесені під час чергової сесії включаються в порядок денний без обговорення та голосування.

Відповідно статті 16 Регламенту порядок денний та порядок розгляду питань, внесених до нього, затверджуються на початку пленарного засідання сесії ОСОБА_2 сільської ради шляхом відкритого голосування більшістю голосів депутатів від загального складу ради.

Голосування проводиться як по кожній пропозиції (питанню) порядку денного так і по черговості розгляду питань. По закінченню обговорення питань порядку денного та черговості їх розгляду порядок денний затверджується в цілому.

В порядок денний до затвердження можуть бути включені за пропозицією сільського голови інші питання у випадку коли: для прийняття рішення з цих питань не потрібно додаткових інформаційних матеріалів; підтверджується наявність у Лашківського сільського голови всіх необхідних матеріалів; питання потребує негайного вирішення (при цьому проект рішення готується спеціально-обраною комісією і розповсюджується серед депутатів в процесі роботи).

Питання затвердженого порядку денного за ініціативою Лашківського сільського голови можуть розглядатися в іншій послідовності. За клопотанням Лашківського сільського голови сільська рада може прийняти рішення про відкликання чи виключення окремих питань з порядку денного.

В порядку денному кожної сесії ради передбачається час для депутатських запитів, заяв.

Згідно статті. 17 Регламенту реєстрація депутатів, що прибули на сесію, проводиться перед початком сесії, а також в ході сесії в міру її необхідності.

Головуючий на сесії інформує депутатів про кількість присутніх і відсутніх на сесії депутатів, а також запрошених на сесію.

Відповідно статті 20 Регламенту сесію відкриває, веде та закриває сільський голова, а у випадку його відсутності, за рішенням ради - один з депутатів ради (головуючий на пленарному засіданні).

Згідно статті 21 Регламенту головуючий на пленарному засіданні ради: відкриває та веде засідання, оголошує перерви та закриває засідання ОСОБА_2 сільської ради; організовує розгляд питань, включених до порядку денного; вносить на обговорення проекти рішення сільської ради, оголошує повну назву та ініціаторів внесення питань, інформує про матеріали, що надійшли на адресу ОСОБА_2 сільської ради; оголошує список осіб, які записані до виступу; надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, оголошує наступного доповідача; створює рівні можливості депутатам (депутатським групам) для участі в обговоренні питань; ставить питання на голосування, оголошує його результати; забезпечує дотримання Регламенту сільської ради всіма присутніми на засіданні; виступає з офіційним повідомленням та з інформацією на свій розсуд; оголошує письмові запити, надає депутатам слово для запитів і запитань; має право виправляти фактичні помилки, допущенні у виступах а пленарному засіданні; забезпечує порядок в залі засідання ради; здійснює інші повноваження, випливають з цього Регламенту.

У відповідності статті 24 Регламенту секретар сільської ради організує ведення протоколу, веде запис бажаючих виступити, реєструє звернення депутатів, їх запити, заяви і пропозиції, забезпечує опрацювання звернень громадян, що надходять на адресу сільської ради, співпрацює з засобами масової інформації.

Згідно статті 25 Регламенту на сесії ОСОБА_2 сільської ради можуть бути присутніми народні депутати України, депутати Чернівецької обласної ради, депутати ОСОБА_3 районної ради, прокурор Кіцманського району, Голова Кіцманського районного суду, Голова районної державної адміністрації, представників державних органів влади. При необхідності на сесію ОСОБА_2 сільської ради або засідання постійних комісій ОСОБА_2 сільським головою запрошуються експерти, спеціалісти, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, політичних партій, інших громадських організацій, трудових колективів преси, телебачення і радіо, інші особи. Головуючий повідомляє депутатів про участь осіб запрошених на засідання.

Для запрошених відводяться окремі місця у залі засідань ОСОБА_2 сільської ради.

Запрошені особи не мають права втручатись в роботу сесії, зобов'язані утримуватись від публічних проявів свого ставлення до того чи іншого питання, які розглядаються ОСОБА_2 сільською радою або постійною комісією. Запрошені не повинні висловлювати свого ставлення до виступів оплески, або в будь-який інший спосіб. У разі порушення порядку вони за розпорядженням головуючого можуть бути позбавлені права бути присутнім на засіданні.

У відповідності до статті 28 Регламенту процедура для прийняття рішення ради включає в себе доповідь (повідомлення), питання і відповіді на них, дебати, заключний виступ для доповідача, формування рішення та його альтернатив, які вносяться на голосування, голосування по кожній альтернативі.

Згідно статті 32 Регламенту рішення Лашкінської сільської ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням.

При проведенні відкритого голосування підрахунок голосів доручається лічильні комісії депутатів, склад якої, за пропозицією Лашківського сільського голови, обирається сесією. Перед початком відкритого голосування головуючий вказує кількість пропозицій, узагальнює чи уточнює формулювання. Голосування проводиться шляхом підняття руки.

Відповідно статті 35 Регламенту рішення ОСОБА_2 сільської ради підписуються ОСОБА_2 сільським головою.

Рішення ОСОБА_2 сільської ради нормативно-правового характеру набирають чинність з дня їх офіційного оприлюднення, якщо ОСОБА_2 сільською радою не встановлено більш пізній строк введення його в дію.

Оприлюднення рішень відбувається у формі розміщення їх на спеціальній дошці оголошень у приміщенні ОСОБА_2 сільської ради та шляхом надсилання їх відповідним підприємствам, установам, організаціям, посадовим особам.

Згідно статті 36 Регламенту за рішенням ради розгляд питання порядку денного сесії в разі необхідності може бути передано на засідання постійної комісії ОСОБА_2 сільської ради.

Для більш повного врахування та відображення думок депутатів з питань, що розглядаються на сесії, для вироблення остаточного тексту проекту - рішення ОСОБА_2 сільської ради за пропозицією головуючого на сесії при необхідності обирається редакційна комісія, яка доповідає про результати своєї роботи ОСОБА_2 сільській раді.

ОСОБА_2 сільська рада може доручити відповідній комісії або декільком постійним комісіям ОСОБА_2 сільської ради розробити, відреагувати і внести на її розгляд остаточний проект рішення ОСОБА_2 сільської ради по питанню що розглядається.

У відповідності статті 55 Регламенту засідання ОСОБА_2 сільської ради протоколюється. Ведення протоколу засідання ОСОБА_2 сільської ради здійснюється секретарем Лашківської сільської ради. Протокол засідання ОСОБА_2 сільської ради підписує головуючий на засіданні. У протоколі засідання ради зазначаються: дата проведення засідання, кількість депутатів присутніх на засіданні, запрошені на сесію, питання порядку денного внесені на розгляд, прізвища головуючого і виступаючих, всі внесені на голосування питання, повні результати голосування і прийняті рішення.

Якщо сесія ОСОБА_2 сільської ради триває кілька днів, протоколи засідання складаються на кожен день окремо.

До протоколу додатково включаються: дані про поіменну реєстрацію присутніх на сесії депутатів; список відсутніх на сесії депутатів; протокол лічильної комісії; доповіді, співдоповіді.

До протоколу додається рішення, прийняті ОСОБА_2 радою, письмові запити депутатів, список запрошених на сесію депутатів, список відсутніх депутатів.

Протокол сесії ОСОБА_2 сільської ради підписує ОСОБА_2 сільський голова, у разі його відсутності - секретар Лашківської сільської ради, а у випадку, передбаченому Регламентом, депутат ОСОБА_2 сільської ради, який за дорученням депутатів головував на засіданні.

Згідно статті 56 Регламенту сільська ОСОБА_2 сільська рада на сесії ОСОБА_2 сільської ради утворює та обирає такі основні органи та посадові особи: секретаря сільської ради; виконавчий комітет сільської ради; відділи, управління та інші виконавчі органи сільської ради; лічильну комісію сільської ради; постійні комісії сільської ради, їх голів.

Формування, діяльність, компетенція і функції обраних посадових осіб та органів сільської ради, визначається Конституцією України та ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , іншими законодавчими актами.

Частинами 1, 2, 10, 12, 14, 15 статті 68 Регламенту передбачено, що постійні комісії ОСОБА_2 сільської ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ОСОБА_2 сільської ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови, секретаря і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.

Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ОСОБА_2 сільської ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості,вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ОСОБА_2 сільської ради, Лашківського сільського голови, секретаря Лашківської сільської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

Постійні комісії є підзвітними ОСОБА_2 сільській раді та відповідальними перед нею.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються Регламентом та Положенням про постійні комісії, що затверджується ОСОБА_2 сільською радою.

Відповідно до статті 69 Регламенту постійними комісіями ОСОБА_2 сільської ради є: комісія з питань планування, бюджету, фінансів і цін; комісія з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального та малого розвитку села та екології; комісія з питань реформування економіки підприємства середнього та малого бізнесу; комісія з питань освіти, культури, охорони здоров'я, материнства і дитини та малого соціального захисту населення.

Згідно статті 71 Регламенту ОСОБА_2 сільський голвоа в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення шляхом вивішування їх на дошці оголошень в приміщені ОСОБА_2 сільської ради. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 72 Регламенту передбачено, що статус депутата ОСОБА_2 сільської ради визначається Конституцією України, ОСОБА_4 України «Про статус депутатів місцевих рад» та іншими законами України.

Відповідно статті 89 Регламенту депутат ОСОБА_2 сільської ради зобов'язаний: 1) додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету ОСОБА_35 України, Регламенту ОСОБА_2 сільської ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ОСОБА_2 сільської ради та її органів; 2) брати участь у роботі ОСОБА_2 сільської ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень; 3) виконувати доручення ОСОБА_2 сільської ради, її органів, Лашківського сільського голови, інформувати їх про виконання доручень.

Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем його посадовими особами Рішення № 124-23/18 від 23 березня 2018 року позачергової XXIII позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» ; Рішення № 136-24/18 від 28 березня 2018 року позачергової XXIV сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» прийнято з порушенням статей 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 14, 15, 16, 21, 55, 68, 89 Регламенту ОСОБА_2 сільської ради Затвердженого Рішенням ОСОБА_2 сільської ради від 27 червня 2017 року «Про затвердження Регламенту ОСОБА_2 сільської ради» , яким визначено порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб відповідно до Конституції України, ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , «Про статус депутатів місцевих рад» , «Про службу в органах місцевого самоврядування» , «Про запобігання корупції» , «Статутом територіальної громади» , цим «Регламентом» та «Положенням про постійні комісії» та іншими законодавчими актами, якими передбачено порядок підготовки матеріалів, їх опрацювання, перевірка та порядок розгляду матеріалів на сесії підготовка, організація роботи, підстави, порядок скликання та проведення сесії, підготовка проектів Рішень, а також прийняття відповідного рішення.

Також судом встановлено, що відповідачем не дотримано вимоги статей 2, 3, 4, 8, 13, 25, 26, 46, 47, 49, 50, 59, 71 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , зокрема: без урахування основних принципів місцевого самоврядування в Україні, таких, як народовладдя, законності, гласності. Без проведення загальних зборів громадян сіл Лашківка та Витилівка Лашківецької сільської ради, без організації та проведення громадських слухань з порушеного питання, а також без врахування порядку організації роботи сесії сільської ради, постійних комісій, підготовки матеріалів, їх опрацювання, підготовка проектів рішень їх перевірка та порядок розгляду матеріалів на сесії, а також прийняття відповідного рішення.

Крім того, судом встановлено, що згідно ст. 46 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутати ОСОБА_2 сільської ради мали право скликати сесію ОСОБА_2 сільської ради лише в тому випадку, якщо з моменту реєстрації депутатами пропозиції про скликання сесії ради пройшло більше 2 тижнів, а сільський голова без поважних причин її не скликав.

З цього приводу суд зазначає, що звернення 10 депутатів з пропозицією про скликання сесії ОСОБА_2 сільської ради в найкоротші терміни від 19.03.2018 року надійшла на адресу сільського голови ОСОБА_2 сільської ради надійшло 19.03.2018 року та зареєстровано за № 33.

20.03.2018 року Головою ОСОБА_2 сільської ради прийнято розпорядженням №08 про скликання позачергову сесію ОСОБА_2 сільської ради VII скликання на 23.03.2018 року о 16:00 год., яка відбудеться в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради. Зобов'язано діловода сільської ради оприлюднити дане розпорядження на дошках оголошень в приміщеннях ОСОБА_2 сільської ради

22.03.2018 року голова ОСОБА_2 сільського прийняв Розпорядження № 10 «Про відміну скликання XXIII позачергової сесії VІІ скликання у зв'язку з недотриманням ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» про, що повідомлено депутатів діловода сільської ради.

У судовому засіданні представник відповідача зазначив, оскільки вищевказане звернення 10 депутатів не було підтверджено належними доказами відповідно до вимог ОСОБА_4, ним було прийнято рішення в межах наданих повноважень про видачу Розпорядження № 10 «Про відміну скликання XXIII позачергової сесії VІІ скликання у зв'язку з недотриманням ЗУ «Про добровільне об'єднання територіальних громад» . Крім того, про прийняте рішення - вищевказане розпорядження було офіційно оголошено 22 березня 2018 року на засіданні сесії ОСОБА_3 районної ради. (т.1 а.с. 55-56).

Водночас суд звертає увагу, що статтею 60 Конституції України визначено, що за віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.

Пунктами 20-21 частини 4 статті 42 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень, несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Частиною 8 статті 59 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Згідно частини 10 статті 59 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною 1 статті 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно статті 144 Конституції України - рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

У ході судового розгляду справи, відповідач ОСОБА_2 сільська рада, 10 депутатів ОСОБА_2 сільської ради, зокрема: ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_16, третя особа ОСОБА_3 міська рада, а також ОСОБА_3 районна рада їх посадові особи не надали суду за весь період розгляду справи належних доказів про те, що Розпорядження Лашківського сільського голови № 10 від 22 березня 2018 року «Про відміну скликання XXIII позачергової сесії VІІ скликання у зв'язку з недотриманням ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» скасовано, а також доказів про те, що вказане розпорядження в судовому порядку визнано незаконними та не відповідає Конституції та законам України.

Крім того, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_3 міська рада не надала суду доказів про те, що на адресу відповідача надала необхідні матеріали рішення «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» , які стали підставою прийняття Рішення ОСОБА_2 сільської ради № 124-23/18 від 23.03.2018 року.

Проте, 10 депутатів ОСОБА_2 сільської ради всупереч вимогам ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» 23 березня 2018 року, регламенту скликали та провели засідання XXIII сесію VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області.

Таким чином, XXIII сесія VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області скликана та проведена з порушенням вимог ст. 46 ОСОБА_4 України « Про місцеве самоврядування в Україні» на, якій прийнято протиправне - оскаржуване рішення № 124-23/18 від 23 березня 2018 року.

Крім того, судом встановлено, що відповідачем не дотримано вимоги статей 2, 4, 5, 6, 7, 8 1 ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» , яким передбачено принципи добровільного об'єднання територіальних громад, дотримання основних умов добровільного об'єднання територіальних громад, порядок ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції, порядок підготовки проектів рішень, підготовка рішень, які сільські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.

Також судом встановлено, що ОСОБА_2 сільською радою не обговорювалось та не ставилось на голосування питання про Затвердження рішення громадських слухань громадян сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради, що є обв'язкою умовою визначеною ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» .

Крім того, видно невідповідність записів у протоколі та прийнятому рішенні позачергової ХХІІІ сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради №124-23/18 від 23 березня 2018 року де зазначено, що сесія ОСОБА_2 сільської ради вирішила п.п. 1-4 затвердити «Порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання територіальних громад» ; створити робочу групу у складі п'яти чоловік,а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 для підготовки проведення громадських слухань щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до Кіцмаської міської ради об'єднаної територіальної громади; призначити проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витиліка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади на 25.03.208 року о 13:00 у приміщенні клубу с. Лашківка; робочій групі сповістити жителів сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради про проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади.

Пунктом 5 вказаного рішення вирішено включити до порядку денного наступної сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради питання про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громад сіл лаківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади.

Пунктами 6-7 секретарю засідання ХХІІІ позачергової сесії забезпечити оприлюднення цього рішення на дошці оголошень в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради; контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з земельних питань, яке підписано 10 вищевказаними депутатами ОСОБА_2 сільської ради.

Проте, у протоколі ХІІІ сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, який підписано 10 вищевказаними депутатами ОСОБА_2 сільської ради від 23 березня 2018 року зазначено, що до порядку денного включено одне питання «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до Кіцманського міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» , який прийнято депутатами одноголосно. Однак, сторонами суду не надано доказів, що такі пропозиції надавались та надходили на розгляд ОСОБА_2 сільської ради, опрацьовувались відповідною комісією, з цього питання готувався проект рішення для його прийняття, як передбачено ст. 14 Регламенту, ст. ст. 46-47 ОСОБА_4 № 280/97 від 21 травня 1997 року.

Крім того, у вказаному протоколі відсутні відомості - належні докази про те, що на засіданні позачергової ХІІІ сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, який підписано 10 вищевказаними депутатами ОСОБА_2 сільської ради від 23 березня 2018 року приймалося рішення «Про затвердження «Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання територіальних громад» , яке підписано одноособово секретарем засідання ОСОБА_13, а також про те, що приймалось рішення про створення робочої групи у складі п'яти чоловік таких, як: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 для підготовки проведення громадських слухань щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до Кіцмаської міської ради об'єднаної територіальної громади; призначення проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витиліка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади на 25.03.208 року о 13:00 у приміщенні клубу с. Лашківка; зобов'язання робочу групу сповістити жителів сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради про проведення громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади; включення до порядку денного наступної сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради питання про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади; зобов'язання секретаря засідання ХХІІІ позачергової сесії забезпечити оприлюднення прийнятого рішення на дошці оголошень в приміщенні ОСОБА_2 сільської ради та покладання контроль за виконанням цього рішення на постійну комісію сільської ради з земельних питань.

Суд звертає увагу, що в матеріалах наданих суду, а також в матеріалах відповідача засідання XXIII позачерговій сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради в додатку міститься в копії чотири стандартні аркуша паперу «Підписи жителів сіл Лашківка та Витилівка, які були присутні на позачерговій сесії 23 березня скликання VII ОСОБА_2 сільської ради» із зазначенням прізвищ, підписів у загальній кількості 80 громадян, з яких четверо громадян не є жителями вказаних сіл, без зазначення осіб відповідальних про його складання, дати складання, місць проживання громадян. Про вказані обставини зазначалось позивачем, не заперечувалось відповідачем. Вказана копія на 4 аркушах із зазначенням переліку громадян не відповідає вимогам належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як передбачено ст. ст. 73-76 КАС України. (т.1 а. с. 13-16).

Частиною 11 статті 46 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Однак, судом встановлено, що депутатами ОСОБА_18, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_16, не враховано, не взято до уваги ту обставину, що головою ОСОБА_2 сільської ради прийнято Розпорядження №10 про відміну скликання XXIII позачергової сесії VII скликання, яке в судовому порядку не визнано таким, яке не відповідає вимогам ОСОБА_4 України та не скасовано судом, які в порушення ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , регламенту провели XXIII позачергову сесію VII скликання ОСОБА_2 сільської ради, на якій прийняли та спірне рішенням № 124-23/18 від 23 березня 2018 року, яке за своїм змістом не відповідає вимогам ОСОБА_4, регламенту.

Також, судом встановлено, що громадське слухання, яке оформлено Протоколом громадських обговорень від 25 березня 2018 року не відповідає вимогам статті 7 ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» у зв'язку з тим, що проведено без додержання встановленого порядку визначеного статтею 7 цього ОСОБА_4.

Із змісту вказаного протоколу видно, що 25 березня.03.2018 року в період із 13:00 год. до 15:30 год. було проведено громадські слухання з питання добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. Присутні учасники громадських обговорень у кількості 154 осіб. Вирішено підтримати ініціативу XXIII сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади. За вказане рішення проголосувала 154 особи - за. При цьому громада сіл Лашківка та Витилівка ОСОБА_2 сільської ради налічує 2500 громадян, однак у протоколі зазначено лише 154 особи, що не заперечувалося представниками сторін. Крім того у вказаному протоколі не зазначено прізвища громадян, їх місць проживання, які є мешканцями сіл Витилівка, Лашківка та є виборцями Лашківкої сільської ради. Вказаний протокол без зазначення прізвищ громадян їх місць проживання не є належним, допустимим, достовірним, достатнім доказом передбачених ст. ст. 73-76 КАС України, який би свідчив про основний принцип добровільного об'єднання територіальних громад, а також конституційності, законності, добровільності, прозорості та відкритості; відповідальності.

Проекти рішення та рішення про скликання позачергової сесії ради не готувались та не доводились до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, як це передбачено щодо винесення на розгляд ради та видачі матеріали позачергової сесії депутатам при їх реєстрації, для ознайомлення.

Проект рішення ради не готувались профільними комісіями, не надавалося на погодження та не погоджувалось (не візувалося) головою профільної комісії ради, а також не надавались голові сільської ради з їх юридичним обгрунтуванням. Вказане рішення прийнято у відсутності підготовленого проекту рішення ради, яке б мали містити: - підпис виконавця, який готував проект рішення; - підписи осіб, які погоджували дане рішення, а також у відсутності довідкових матеріалів, які б мали відповідати основним умовам добровільного об'єднання територіальних громад, як передбачено статтями 4-7 ОСОБА_4 № 157- VІІІ від 05.02.2015 року.

Постійні комісії ради не провадили попереднє обговорення проекту рішення та самого рішення, а також у відсутності матеріалів комісії, які б за результатами вивчення і розгляду питань, мали б підготувати висновки і рекомендації для врахування при прийнятті остаточного рішення на сесії ради.

Крім того, вищевказане Рішення прийнято у відсутності належним чином розробленого та затвердженого «Порядку проведення громадського обговорення» відповідно до частиною 4 статті 5 ОСОБА_4 України» Про добровільне об'єднання територіальних громад» , порушення строків з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, яке повинно було проводитись протягом 30 днів, а також не забезпечення проведення обов'язкового громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) протягом 60 днів на підставі підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.

Як встановлено судом, 28 березня 2018 року на ХХІV позачерговій сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області було розглянуто ініціативу 10 депутатів Лашківецької сільської ради, зокрема ОСОБА_18, ОСОБА_13, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_17, ОСОБА_18 щодо приєднання територіальних громад та враховуючи результати громадського обговорення цієї ініціативи ОСОБА_2 сільська рада прийняла Рішення № 136-24/18 від 28 березня 2018 року. Вказаним рішенням ОСОБА_2 сільська рада, «Надала згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Витилівка та Лашківка ОСОБА_2 сільської ради, до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади Кіцманського району Чернівецької області з центром в м. Кіцмань» , яке прийнято без додержання вимог Регламенту, ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , а також основних принципів таких, як добровільного об'єднання територіальних громад, конституційності, законності, добровільності, прозорості та відкритості, без проведення громадських обговорень та волевиявлення виборців ОСОБА_2 сільської ради де проживає біля 2500 громадян, що суперечить вимогам ОСОБА_4 України Про добровільне об'єднання територіальних громад» .

Вказане рішення прийнято у відсутності доказів про те, що за дорученням сільського голови, секретаря ради, депутатів, за ініціативою яких мала б скликатись сесія, а також доказів про те, що приймалося рішення, яким було доручено постійній комісії підготувати юридично обґрунтований проект рішення, з висновками та пропозиціями, як передбачено регламентом, а також ОСОБА_4.

Крім того, у відсутності належним чином розробленого та затвердженого «Порядку проведення громадського обговорення» , як передбачено частиною 4 статті 5 ОСОБА_4 України» Про добровільне об'єднання територіальних громад» , без проведення громадського слухання, проведення зборів громадян, інших форм та консультацій з громадськістю - жителями сіл Витилівка, Лашківка, які є суб'єктами виборчого процесу ОСОБА_2 сільської ради, без додержання строків з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, яке повинно було проводитись протягом 30 днів, а також не забезпечення проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) протягом 60 днів підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.

Проект рішення не готувалось з урахуванням юридичного обґрунтування на предмет дотримання вимог ОСОБА_4, не проходило юридичну експертизу, не розглядалось та по якому не готувались попередньо висновки комісій для надання висновків і рекомендацій, не погоджувалося (не візувалося) головою профільної комісії ради без додатків довідкового матеріали, які б мали відповідати основним умовам добровільного об'єднання територіальних громад, як передбачено статтею 4 ОСОБА_4 № 157-УІІІ від 05.02.2015 року. Вказане рішення приймалось без попереднього обговорення постійної комісії ради, без погодження профільної комісії, голів всіх постійних комісій які б мали погодити проект рішення.

Крім того, порядок скликання та проведення позачергової сесії проведено без додержання вимог ОСОБА_4 та регламенту ради, оскільки апарат ради не повідомляв депутатів громаду про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд позачергової ХХV сесії VII скликання із гострої необхідності скликання позачергові сесії

Вказане рішення прийнято без належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як передбачено ст. ст. 73-76 КАС України, зокрема: без проведення громадського слухання, обговорення, без проведення зборів громадян, інших форм та консультацій з громадськістю - жителями сіл Витилівка, Лашківка територіальної громади ОСОБА_2 сільської ради, які за своєю чисельністю складають біля 2500 громадян.

Отже, із положень процитованих норм випливає, що Закон № 157-VIII визначає принципи та певні умови добровільного об'єднання територіальних громад. Так, адміністративним центром такої об'єднаної громади може визначатись населений пункт, який має розвинуту інфраструктуру, може бути розташований найближче до географічного центру території громади і найменування громади, суд акцентує увагу, що може бути похідним від найменування такого населеного пункту. Ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад можуть бути відповідні голови рад, не менш як третина депутатів від загального складу рад, члени територіальної громади. Відповідний голова у визначений термін забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання громад та її громадське обговорення, подає її до відповідної ради для прийняття рішення про надання згоди на об'єднання та делегування представників до спільної робочої групи. Порядок проведення громадського обговорення визначається відповідною радою. Після прийняття такого рішення відповідний голова надсилає пропозицію голові суміжної територіальної громади, який, у свою чергу, вчиняє вищевказані дії. Надалі голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень. Спільна робоча група готує проекти рішень щодо добровільного об'єднання і також забезпечує громадське обговорення, за результатами якого відповідні голови вносять питання про його схвалення на розгляд рад. Схвалені радами проекти рішень подаються обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України. Обласна державна адміністрація у визначений строк готує відповідний висновок, що затверджується розпорядженням голови. У разі відповідності проекту рішення Конституції та законам України ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад. Однак відповідач, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача не виконала вимоги ухвали суду в частині надання доказів, не надала суду належних доказів, які б вказували на правомірність прийнятого рішення

З цього приводу суд зазначає, що частиною 1 статті 74 КАС України визначено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, третя особа не спростувала встановлені та зазначені вище порушення вимог ОСОБА_4, регламенту ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області при прийняття оскаржуваних рішень, а тому, суд не бере до уваги позицію представника третьої особи щодо правомірності прийнятих рішень.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу, що пунктом 4 частини 3 статті 50 ОСОБА_4 №280/97-ВР зазначено, що секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації" 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI) та інших законів.

Відповідно до частини 11 статті 59 ОСОБА_4 № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Отже, вказаними нормами встановлено обов'язок оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування та їх проектів у порядку, передбаченому ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації".

Частиною 1 статті 5 ОСОБА_4 № 2939-VI визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Пунктом 2 частини 1 статті 15 ОСОБА_4 № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Відповідно до матеріалів справи, проекти рішень сільської ради та самі рішення не були оприлюднені в установленому ОСОБА_4 порядку, що ними не заперечувалось.

Таким чином, відповідачем було порушено вимоги законодавства щодо обов'язку оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування та їх проектів, та доведення їх змісту та питань, що вони вирішують депутатам та громадянам.

Також, згідно розділу ІІІ Регламенту, статті 47 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» проекти рішень сільської ради з основних питань розглядаються відповідними постійними комісіями. Матеріали справи не містять доказів надання вказаного питання на розгляд відповідної постійної комісії.

Суд не приймає посилання третьої особи на відсутність порушення інтересів позивача оскаржуваним рішенням, оскільки, оскаржуване рішення прийнято з численними порушенням законодавства, без врахування думки громади, без належного повідомлення громади про розгляд та прийняття вищевказаних рішень, без надання згоди громади та без їх обговорення, що свідчить про порушення прав та інтересів позивача.

З цього приводу суд зазначає, що частиною 4 статті 71 ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 144 Конституції України визначено, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

З урахуванням заявлених позовних вимог та встановлених порушень, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що Рішення № 124-23/18 від 23 березня 2018 року ХХІІІ позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» , Рішення № 136-24/18 від 28 березня 2018 року ХХІVпозачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» прийняті з порушенням вимог Конституції та ОСОБА_4 України, встановленого Регламенту, що вказує на їх протиправність.

Зважаючи на викладене суд приходить до висновку, що у даному разі мають місце системні порушення відповідачем ОСОБА_4 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» , ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» , Регламенту ОСОБА_2 сільської ради, внаслідок чого були прийняті протиправні оскаржувані рішення.

За таких обставин суд вважає такі дії посадових осіб відповідача протиправними та такими, які не відповідають вимогам Конституції та ОСОБА_4 України.

Таким чином, відповідач діяв не у спосіб, та у межах наданих їм повноважень, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у ході розгляду справи, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням того способу захисту порушеного права, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи.

За приписами вимог частини 4 статті 189 КАС України визнання позову Відповідачем повністю, підтверджує дослідженими у справі письмовими доказами, а тому є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.

Так, зважаючи на визнання позову відповідачем, що підтверджено матеріалами справи та враховуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як зазначено частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_35 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно ч. ч. 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У ході судового розгляду, третьою особою на стороні відповідача не надано суду доказів щодо правомірності прийнятих рішень, а також не надано доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог.

Водночас, суд зазначає, що відповідач визнав позов в повному обсязі надавши відповідне пояснення по суті виявлених порушень, що знайшли своє підтвердження у ході розгляду справи.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради № 124-23/18 від 23.03.2018 року ХХІІІ позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» , також про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради від 28 березня 2018 року № 136-24/18 ХХІV позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади» , підлягає задоволенню.

Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн., що підтверджується квитанцією № 219 від 19.04.2018 року, № 1840339 від 11.05.2018 року, № 0.0.1093197382.1 від 24.07.2018 року (т. 1 а. с. 5, 21, 70).

Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1409,60 грн., за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 сільської ради.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 129 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 11, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення № 124-23/18 від 23.03.2018 року ХХІІІ позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання територіальних громад ОСОБА_2 сільської ради до ОСОБА_3 міської ради об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення» .

3. Визнати протиправним та скасувати рішення від 28 березня 2018 року № 136-24/18 ХХІV позачергової сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до об'єднаної територіальної громади»

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (59323, Чернівецька область, Кіцманський район, с. Лашківка, вул. Головна, 17) судовий збір у сумі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 сільської ради (59323, Чернівецька область, Кіцманський район, с. Лашківка, вул. Головна, 24, код ЄДРПОУ 04417292).

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач: - ОСОБА_1 (59323, Чернівецька область, Кіцманський район, с. Лашківка, вул. Головна, 17).

Відповідач: - ОСОБА_2 сільська рада (59323, Чернівецька область, Кіцманський район, с. Лашківка, вул. Головна, 24, код ЄДРПОУ 04417292).

Суддя П.Д. Дембіцький

СудЧернівецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.12.2018
Оприлюднено30.12.2018
Номер документу78920900
СудочинствоАдміністративне