Ухвала
від 22.12.2018 по справі 920/999/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

22.12.2018 Справа № 920/999/18

Господарський суд Сумської області у складі судді Коваленко О.В., перевіривши матеріали позовної заяви (вх. № 2841 від 17.12.2018)

за позовом Селянського (фермерського) господарства Зимовець (вул.. Центральна, 1, с. Вільне. Конотопський район, Сумська область, 41662, код ЄДРПОУ 21118970),

до відповідача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДОРОУ 38397180),

про визнання поновленими договорів оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Селянське (фермерське) господарство Зимовець звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Сумській області, в якій просить:

- визнати поновленим з 2 квітня 2017 року на той самий строк і на тих самих умовах, договір оренди земельної ділянки, укладений між Шевченківською сільською радою народних депутатів та фермерським господарством Зимовець від 2 квітня 1997 року про оренду 24,8 га ріллі, зареєстрований відповідно під №1 в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею;

- визнати поновленим з 30 липня 2017 року на той самий строк і на тих самих умовах, договір оренди земельної ділянки, укладений між Шевченківською сільською радою народних депутатів та фермерським господарством Зимовець від 30 липня 1997 року про оренду 42,3 га ріллі, зареєстрований відповідно під №2 в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею.

Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання (вх. № 2845к від 17.12.2018), в якому позивач просить суду відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення по суті.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 8 Закону України Про судовий збір передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

З огляду на викладене, підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 цього Закону, є врахування ним майнового стану сторін та лише за наявності умов визначених у частині 1 статті 8 Закону України Про судовий збір .

Проте, позивачем не доведено наявність передбачених чинним законодавством умов, необхідних для вирішення судом питання про відстрочення сплати судового збору.

Крім того, позивач не надав будь-яких доказів в обґрунтування заявленого клопотання, які б свідчили про вжиття скаржником всіх необхідних заходів для своєчасної сплати судового збору та які б підтверджували можливість сплати судового збору протягом визначеного процесуальним законом строку розгляду справи.

Суд звертає увагу позивача на те, що як визначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 року у справі Пелевін проти України (заява №24402/02), право на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг (пункт 27). Такі обмеження дозволяються опосередковано, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання, що може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб і ресурсів суспільства та окремих осіб [рішення від 28 травня 1985 року у справі Ешингдейн проти Сполученого Королівства (пункт 57). У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі від 19.06.2001 року зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду (пункт 60).

Враховуючи, що позивачем не наведено обґрунтування підстав відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви, суд приходить до висновку, що клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору є необґрунтованим, що виключає його задоволення.

Розглядаючи питання прийняття позовної заяви до розгляду суд керується положеннями Господарського процесуального кодексу України.

Так зокрема, відповідно до ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

У разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують:

1) відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів;

2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За приписами ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Судом під час огляду позовних матеріалів було встановлено, що позивачем не сплачено судовий збір у встановленому законом розмірі.

Відповідно до вимог позовної заяви позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, а саме:

- визнати поновленим з 2 квітня 2017 року на той самий строк і на тих самих умовах, договір оренди земельної ділянки, укладений між Шевченківською сільською радою народних депутатів та фермерським господарством Зимовець від 2 квітня 1997 року про оренду 24,8 га ріллі, зареєстрований відповідно під №1 в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею;

- визнати поновленим з 30 липня 2017 року на той самий строк і на тих самих умовах, договір оренди земельної ділянки, укладений між Шевченківською сільською радою народних депутатів та фермерським господарством Зимовець від 30 липня 1997 року про оренду 42,3 га ріллі, зареєстрований відповідно під №2 в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею.

Проте доказів сплати судового збору позивачем надано не було.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, з урахуванням вищевикладеного за подання даного позову до суду підлягає сплаті судовий збір у розмірі 3524 грн. (1762+1762 = 3524 грн.).

Окрім цього, позивачем позовну заяву подано з порушенням вимог ч.3 ст 162 Господарського процесуального кодексу України, а саме в позовній заяві не міститься власного зазначення позивача щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

З урахуванням викладених обставин суд залишає позовну заяву без руху, позивачу надається строк для усунення недоліків позовної заяви (подати докази сплати судового збору у розмірі 3524 грн., письмового зазначення позивачем щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви).

На підставі викладеного, керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору (вх. № 2843к від 17.12.2018) - відмовити .

2. Позовну заяву вх. 2841 від 17.12.2018 Селянського (фермерського) господарства Зимовець - залишити без руху.

3. Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви (подати докази сплати судового збору у розмірі 3524 грн., письмового зазначення позивачем щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви), який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії даної ухвали про залишення позовної заяви без руху.

4. Копію ухвали направити сторонам у справі.

5. Відповідно до ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили в день її винесення та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Коваленко

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.12.2018
Оприлюднено02.01.2019
Номер документу78928484
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/999/18

Рішення від 18.02.2019

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 22.01.2019

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 22.12.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні