2/130/1091/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" грудня 2018 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Заярного А.М.,
за участі секретаря Буга Р.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Мовчанської сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
21 серпня 2018 року позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому просив ухвалити рішення, яким визнати причини пропуску ним строку для прийняття спадщини поважними; визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом двох місяців після вступу рішення в законну силу.
Стислий виклад позицій позивача та відповідача.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_3 , яка до дня своєї смерті проживала та була зареєстрована в с. Мовчани Жмеринського району Вінницької області та після смерті якої залишилась спадщина, яка в тому числі складається з права на земельну частку (пай), що перебуває в колективній власності КСП «Промінь», площею 2,62 в умовних кадастрових гектарах на території Мовчанської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0255895, виданого на підставі рішення Жмеринської районної державної адміністрації. Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 були її сини, його батько ОСОБА_5 та його дядько ОСОБА_6 , які спадщину після смерті батька не прийняли, з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контор не звертались. Зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько, а вже ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його дядько, рідний брат батька ОСОБА_6 .. Посилаючись в позовній заяві на ст. 1565 ЦК України вказав, що він є онуком спадкодавця ОСОБА_3 , а отже являється спадкоємцем п`ятої черги. Заповіт ОСОБА_3 не залишала, інші спадкоємці після її смерті відсутні, спадкова справа після смерті не заводилась. При зверненні до нотаріальної контори з питання оформлення спадщини позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Проте протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини ним не було подано заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, оскільки йому не було відомо про встановлений законодавством шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, разом з тим він не був спадкоємцем першої черги, адже спадщину мали прийняти його батько або рідний дядько, які спадщину не прийняли, крім того, вказав, що з 12.07.2015 року по 18.10.2016 року він був мобілізований до лав Збройних Сил України, а з 29.09.2016 по 12.10.2016 перебував на лікуванні у кардіологічній клініці Військово-медичного клінічного центру. Вказав, що бажає прийняти спадщину після бабусі як єдиний спадкоємець п`ятої черги.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_7 позовну заяву ОСОБА_2 підтримала та просила її задовольнити з підстав зазначених в позові, пояснити чому позивач не звертався до нотаріальної контори після смерті в 2007 році бабусі, після неприйняття спадщини її синами, відповідно його батьком та дядьком, протягом трьох місяців, представник не пояснила.
Інших причин пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 ОСОБА_2 , а ніж тих, які зазначені в позові не вказала.
Процесуальні дії, заяви та клопотання.
23.08.2018 ухвалою судді відкрито провадження в справі, справа призначена до підготовчого судового засідання на 10.10.2018. Витребувано з Жмеринської районної державної нотаріальної контори копію належним чином завіреної спадкової справи після померлої ОСОБА_3
03.09.2018 з Жмеринської районної державної нотаріальної контори надійшла інформація про відсутність спадкової справи після померлої ОСОБА_3
10.10.2018 підготовче судове засідання закрито, справа призначена до розгляду по суті з повідомленням (викликом) учасників справи на 23.11.2018
23.11.2018 справа знята з розгляду у зв`язку з відрядженням головуючого. 24.11.2018 року справа призначена до розгляду на 22.12.2018 року.
18.10.2018 року представник відповідача в особі сільського голови Мовчанської сільської ради Жмеринського району Вінницької області через канцелярію суду надав письмову заяву, в якій вказав, що сільська рада позовні вимоги ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини визнає повністю, справу просив розглянути без представника сільської ради.
Оскільки представник позивача надав заяву про розгляд справи у його відсутність, то його неявка в судове засідання, згідно з ч. 3 ст.211 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи.
Згідно частини 4 статті 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд постановив ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжив судовий розгляд, оскільки визнання відповідачем позову суперечить закону.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, посилання на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Позивач ОСОБА_2 є громадянином України, що встановлено на підставі копії паспорта серії НОМЕР_1 виданого Жмеринським РВ УМВС України у Вінницькій області (а.с.6).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , являються ОСОБА_5 та ОСОБА_8 (а.с.8).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , являються ОСОБА_9 та ОСОБА_3 (а.с.9), а батьками ОСОБА_6 являються ОСОБА_9 та ОСОБА_3 , що вбачається з копії свідоцтва про народження № НОМЕР_4 (а.с.10).
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мовчани Жмеринського району Вінницької області (а.с.11), ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Мовчани Жмеринського району Вінницької області (а.с.12), ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Мовчанської сільської ради Жмеринського від 14.06.2018 № 133 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала та була зареєстрована в с. Мовчани Жмеринського району Вінницької області. На час відкриття спадщини із спадкодавцем ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с.14).
Як вбачається з Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась (а.с.15), заповіт після смерті ОСОБА_3 відсутній (а.с.16).
Згідно копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0255895 померлій ОСОБА_3 належав сертифікат на право на земельну частку (пай) як члену сільськогосподарського підприємства КСП «Промінь» в с. Мовчани Жмеринського району Вінницької області розміром 2,62/2,58 умовних кадастрових гектарах (а.с.17).
Відповідно до копії газети Жмеринський меридіан в розділі «Різне» розміщено оголошення «Втрачений сертифікат на право власності на земельну частку (пай) ВН 0255895 на ім`я ОСОБА_3 вважати недійсним» (а.с.18 зворот).
Як вбачається з копії довідки Жмеринського об`єднаного міського військового комісаріату Вінницької області від 03.01.2017 № 01 ОСОБА_2 1968 року народження, проходив службу з 12 липня 2015 року по 18 жовтня 2016 року, призов при мобілізації з 11 лютого 2016 року по 12 серпня 2016 року (а.с.19,20).
Згідно копії виписного епікризу № 4443 військово-медичного клінічного центру центрального регіону Кардіологічна клініка Пламар А.П., 1968 року народження проходив лікування з 29.09.2016 року по 12.10.2016 року (а.с.21).
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.10.2017 № 1777/02-31 позивачу ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , в зв`язку з пропуском шестимісячного строку звернення з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини (а.с.22).
Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані в порядку встановленому законом і ніким не оспорюють ся.
Судом представнику позивача були роз`ясненні вимоги ст. 12 ЦПК України, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Сторона позивача бажання будь яких додаткових доказів надавати не виявила.
До вказаних правовідносин застосовуються норми права визначені Цивільним кодексом України.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 282/20595, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Зі змісту пункту 3.5 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, вбачається, що письмову заяву про прийняття спадщини та відмову від неї може бути надіслано поштою.
Тобто Порядок не вимагає особистого звернення із письмовою заявою спадкоємця до нотаріуса, така заява може бути надіслана поштою чи в інших спосіб. Також нотаріус здійснює пошук спадкоємців тільки у випадку отримання від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
У п`яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім`ї.
Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім`ї спадкодавця, але не менш як п`ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Як вбачається зі частини 1 статті 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Згідно із статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Тобто право, і відповідно строк, визначений ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини ОСОБА_2 , як спадкоємця п`ятої черги, після смерті бабці ОСОБА_3 , слід відраховувати з часу закінчення шестимісячного троку, визначеного цією Статтею для прийняття спадщини спадкоємцями першої черги ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .. Таке право у ОСОБА_2 виникло 16.01.2008 року і тривало протягом трьох місяців.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
У постанові Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» 30.05.2008 № 7 в абзаці 6 пункту 24 роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Аналогічне зазначено також в роз`ясненні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування». Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Відповідно до статей 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В позовній заяві позивач вказав, а його представник в судовому засіданні підтвердив, що строк звернення до нотаріальної контори він пропустив, оскільки йому не було відомо про встановлений законодавством шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, разом з тим він не був спадкоємцем першої черги, спадщину мав прийняти його дядько та батько, рідні сини ОСОБА_3 , які спадщину не прийняли, тому він не мав можливості подати заяву до нотаріальної контори, як спадкоємець померлої, що в розумінні статті 1272 ЦК України, не є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини.
Суд оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх досліджені приходить висновку, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, на підставі яких суд встановив би наявність причини, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення дій щодо прийняття спадщини у визначені статті 1270 ЦК України строки, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 4, 5, 7, 10, 12, 13, 76-80, 81, 89, 259, 263-265 ЦПК України, Суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_2 (місце проживання: 23154 Вінницька область, Жмеринський район, село Мовчани, РНОКПП НОМЕР_6 ), Мовчанська сільська рада Жмеринського району Вінницької області (місцезнаходження: 23154 Вінницька область, Жмеринський район, с. Мовчани, вул. Шевченка, 16, ЄДРПОУ 04326326).
Суддя: А.М. Заярний
Дата складання повного судового рішення: 28.12.2018
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2018 |
Оприлюднено | 16.09.2022 |
Номер документу | 78931402 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Заярний А. М.
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Заярний А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні