Справа № 559/765/18
2/559/66/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2019 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючої судді Жуковської О.Ю.,
секретаря судового засідання Свириди М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дубно справу за позовом ОСОБА_1 до Привільненської сільської ради (Привільненська об`єднана територіальна громада), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 районна державна адміністрація, про визнання права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів про право власності на земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд у порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_3, яка померла 25 березня 2015 року, та у порядку спадкування за заповітом після смерті батька, ОСОБА_4, який помер 28 квітня 2017 року, визнати право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів про право власності на земельну ділянку - рілля в масиві №10, ділянка №57, площею 1,9253 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ та на земельну ділянку - пасовище в масиві №2, ділянка №217, площею 0,0700 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ, відповідно до розпорядження голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації №620 від 09 серпня 2012 року "Про затвердження протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки", шляхом здійснення від свого імені всіх необхідних дій пов'язаних із приватизацією та одержанням правовстановлюючих документів на дані земельні ділянки на своє ім'я, ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 25 березня 2015 року померла її мати - ОСОБА_3, яка на день смерті була зареєстрована та проживала у ІНФОРМАЦІЯ_1. На час відкриття спадщини після її смерті з нею постійно проживав та був зареєстрований її чоловік і батько позивача - ОСОБА_4. Після смерті матері батько не звертався із заявами про відкриття спадщини, заяв про відмову також не подавав.
28 квітня 2017 року помер батько позивача - ОСОБА_4. Після його смерті вона вчасно звернулася із заявою до нотаріуса та прийняла все спадкове майно, згідно його заповіту. Інших спадкоємців немає.
При зверненні до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4, а саме: на право на майно, яке належало її матері, 20 квітня 2018 року було відмовлено у зв'язку із відсутністю правовстановчих документів. Оскільки батько постійно проживав із померлою матір'ю та прийняв спадщину фактично, але не встиг виготовити правовстановлюючі документи на її майно, таке право перейшло до позивача після його смерті.
До складу спадщини після смерті матері увійшли дві земельні ділянки: рілля в масиві №10, ділянка №57, площею 1,9253 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ та пасовище в масиві №2, ділянка №217, площею 0,0700 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ, на підставі розпорядження голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації №620 від 9 серпня 2012 року "Про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), надання дозволу на виготовлення технічної документації та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки".
На письмове звернення листом ОСОБА_2 районної державної адміністрації №1026/02-18/18 від 18 квітня 2018 року позивачу було відмовлено у праві на завершення приватизації і виготовлення правовстановлюючих документів після смерті матері, роз'яснено право звернутися до суду із даного приводу. Право власності на земельні ділянки за матір'ю мало виникати з моменту отримання нею Державних актів на право власності на земельні ділянки, яких за життя вона не отримала не завершивши процес приватизації, а тому не набула у встановленому законом порядку і тепер не може їх успадкувати.
Позивач та її представник, згідно поданої заяви, просять розгляд справи провести без їх участі, позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити (а.с. 68). Представник відповідача, належно повідомлений про день та час слухання справи, в судове засідання не з'явився. Згідно поданої заяви, просить справу розглядати за відсутності представника Привільненської сільської ради, позовні вимоги визнає (а.с. 33). Представник третьої особи ОСОБА_2 РДА, належно повідомлений про день та час слухання справи, в судове засідання не з'явився та не повідомив про причини неявки.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла 25.03.2015, про що свідчить свідоцтво про смерть серії І-ГЮ № 170542 (а.с. 8). ОСОБА_4 помер 28.04.2017, про що свідчить свідоцтво про смерть серії І-ГЮ № 206041 (а.с. 7). ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебували у зареєстрованому шлюбі з 11.02.1955, що підтверджується свідоцтвом про одруження ІІ-УР №014803 (а.с.9). ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, дочка ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про її народження (а.с.7). ОСОБА_3 належало право на земельні ділянки: 1) рілля в масиві №10, ділянка №57, площею 1,9253 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ; 2) пасовище в масиві №2, ділянка №217, площею 0,0700 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ, на підставі розпорядження голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації №620 від 9 серпня 2012 року "Про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), надання дозволу на виготовлення технічної документації та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки" (а.с.13,14). Згідно довідки Мирогощанської сільської ради № 428 від 26.03.2015 ОСОБА_1 проживала з матір'ю ОСОБА_3 без реєстрації до дня її смерті та поховала за власний кошт (а.с. 12). Згідно довідки Мирогощанської сільської ради № 28/412 від 06.03.2018 ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала станом на 25.03.2015 за адресою: вул. Шевченка, 56, с. Мирогоща Перша, Дубенського району Рівненської області разом з чоловіком ОСОБА_4, який прийняв спадщину шляхом володіння спадковим майном з моменту смерті спадкодавця (а.с. 12). Згідно відповіді державного нотаріуса Другої ОСОБА_2 державної нотаріальної контори ОСОБА_5 спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась (а.с.42). Згідно із заповітом від 10.12.2003, зареєстрованого в реєстрі за №300, посвідченого секретарем сільської ради ОСОБА_6, усе майно на випадок своєї смерті ОСОБА_4 заповів ОСОБА_1М.(а.с.53). Згідно матеріалів спадкової справи № 86/2017 після смерті ОСОБА_4, спадкоємцем його майна за заповітом є ОСОБА_1, на яку оформлено право власності на спадщину, а саме: земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1011 га на території Молодавської сільської ради, кадастровий номер 5621684400:04:001:0032. Інших спадкоємців немає (а.с. 47-59).
Таким чином, виникла ситуація при якій через смерть спадкодавця, яка не виготовила правовстановлюючі документи на земельні ділянки та не зареєструвала за собою право власності на них, позивач як спадкоємець не може набути право власності на це майно в порядку спадкування через нотаріальну контору. Відповідач позовні вимоги визнає. Реалізувати свої права на спадок в позасудовому порядку позивач не може.
Відповідно до ст. 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився.
Згідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичних осіб, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України , входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до пункту г ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини. Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Пунктом 1 ч. 3 ст. 152 ЗК України передбачено, що захист прав на земельні ділянки здійснюється, в тому числі шляхом визнання права. Відповідно до ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Якщо спадкоємець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. ОСОБА_3 розпочала процедуру приватизації земельних ділянок відповідно до чинного законодавства України, проте померла, не завершивши її та не отримавши правовстановлюючих документів на земельні ділянки.
Право на завершення процедури приватизації та отримання даних земельних ділянок у власність, яке належало померлій на момент відкриття спадщини, не припинилося внаслідок її смерті. Це право в порядку спадкування перейшло до позивача як спадкоємця померлої в порядку трансмісіїпісля смерті батька. Враховуючи ті обставини, що позивач успадкував право на одержання земельних ділянок у власність, яке мав спадкодавець, та в установленому порядку не може завершити процедуру приватизації і одержати правовстановлюючі документи на вказане майно, то успадковане право позивача підлягає захисту в судовому порядку.
Керуючись: ст.ст. 125, 152 ЗК України, ст. ст. 328, 1216, 1217, 1225, 1261, 1276 ЦК України ст.10, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Привільненської сільської ради (Привільненська об`єднана територіальна громада), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 районна державна адміністрація, про визнання права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів про право власності на земельні ділянки, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, жителькою м.Рівне вул.Гурія Бухала, 6/10, ідентифікаційний код НОМЕР_1) у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, яка померла 25 березня 2015 року, та у порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_4, який помер 28 квітня 2017 року, право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів про право власності на земельні ділянки: 1) рілля в масиві №10, ділянка №57, площею 1,9253 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ; 2) пасовище в масиві №2, ділянка №217, площею 0,0700 га на території Привільненської сільської ради (колишньої Молодавської сільської ради) Привільненська ОТГ, відповідно до розпорядження голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації №620 від 9 серпня 2012 року "Про затвердження протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки", шляхом здійснення від свого імені всіх необхідних дій пов'язаних із приватизацією та одержанням правовстановлюючих документів на дані земельні ділянки на ім'я ОСОБА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області впродовж тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя:
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2019 |
Оприлюднено | 04.01.2019 |
Номер документу | 78994600 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Жуковська О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні