Справа № 604/596/18
Провадження № 2/604/471/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2018 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області
в складі :
Головуючого судді Сташківа Н.Б.
за участю:
секретаря судового засідання Гамана В.Т.
розглянувши у підготовчому провадженні в залі суду в сел. Підволочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області про визнання права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,33 га, яка розташована на території Гнилицької сільської ради Підволочиського району Тернопільської області (державний акт Р2 №686554 від 22 лютого 2002 року), в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої 14 жовтня 2004 року. Обґрунтовуючи свої позовні вимоги Позивач посилається на те, що 14 жовтня 2004 року померла його бабуся - ОСОБА_2, після смерті якого залишилося спадкове майно, що складається із вказаної земельної ділянки. При зверненні Позивача до нотаріуса для оформлення спадкових прав, останньому роз'яснено, що видати свідоцтво на спадщину за заповітом на вищевказане спадкове майно не має можливості, оскільки ОСОБА_1 не звертався із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк та поданий ним документ, державний акт Р2 №686554 від 22 лютого 2002 року не відповідає документу, вказаному у заповіті (сертифікат). З огляду на вказане, у Позивача виникла необхідність звернутися до суду за захистом своїх невизнаних прав.
Ухвалою судді Підволочиського районного суду від 18 вересня 2018 року у справі відкрито провадження, та призначено до підготовчого судового засідання.
До початку підготовчого засідання позивач подав заяву про зміну позовних вимог, та просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, померлої 14 жовтня 2004 року, посилаючись на те, що у зв'язку із тим, що на час відкриття спадщини перебував поза межами країни, не мав можливості у встановлений законом строк подати заяву про прийняття спадщини, у зв'язку з чим при зверненні до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину йому відмолено у вчиненні нотаріальної дії.
В судове засідання позивач не з'явився, згідно заяви просить справу розглянути у його відсутності.
Представник відповідача - Новосільської сільської ради Тернопільської області у судове засідання не з'явився, однак подали до суду заяву, згідно якої проти задоволення змінених позовних вимог не заперечують, просять справу розглянути без їх участі.
У відповідності до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі письмових заяв усіх сторін по справі, в зв'язку з визнанням відповідачем позову суд вважає за можливе прийняти рішення у підготовчому провадженні на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст. 223 , 247 ЦПК України .
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив такі факти:
ОСОБА_2 померла 14 жовтня 2004 року в с. Гнилички Підволочиського району, про що свідчить свідоцтво про смерть серії І-ИД № 180925, видане Новосільською сільською радою Підволочиського району Тернопільської області.
У відповідності до заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету сільської ради с. Гнилиці 17 березня 1999 року, № 8, ОСОБА_2, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 на випадок своєї смерті вчинила наступне розпорядження: належне їй право на земельну частку (пай) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР № 0093017, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 17 - заповіла ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Як убачається із листа роз'яснення приватного нотаріуса Підволочиського районного нотаріального округу № 123/01-16 19 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Підволочиського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою про видачу на його ім'я свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,33 га, яка розташована на території Гнилицької сільської ради після смерті ОСОБА_2, померлої 14 жовтня 2004 року. При розгляді документів нотаріусом з'ясовано, що видати свідоцтво на спадщину за заповітом на вищевказане спадкове майно не має можливості, оскільки ОСОБА_1 не звертався із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк та поданий ним документ, державний акт Р2 №686554 від 22 лютого 2002 року не відповідає документу, вказаному у заповіті (сертифікат). З огляду на вказане, у Позивача виникла необхідність звернутися до суду за захистом своїх невизнаних прав.
Із письмових пояснень позивача судом встановлено, що на час відкриття спадщини позивач перебував поза межами країни та у зв'язку із істотними труднощами не мав можливості подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Таким чином судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої 14 жовтня 2004 року , однак у зв'язку із перебуванням за межами країни у встановлений законом строк звернутися із заявою про прийняття спадщини не мав можливості, у зв'язку з чим пропустив строк для звернення до нотаріуса із такою заявою.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику в справах про спадкування вказано: вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непоборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.
Зважаючи на викладені обставини, та із врахуванням того, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування,іншим чином захистити права позивача неможливо, суд приходить до переконання, що позов ОСОБА_1 є підставним і підлягає до задоволення шляхом визначення йому додаткового строку для подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2, померлої 14 жовтня 2004 року,терміном 3 місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 13, 200, 247, 263-265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; ІПН НОМЕР_1, паспорт серія МС 767456, виданий Підволочиським РВ УМВСУ в Тернопільській області) до Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області (юридична адреса: с. Нове Село Підволочиського району Тернопільської області, код 04394266) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк для подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2, яка померла 14 жовтня 2004 року, терміном три місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя - підпис
копія вірна:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області ОСОБА_4
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2018 |
Оприлюднено | 04.01.2019 |
Номер документу | 79004556 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні