Справа № 462/3159/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
22 листопада 2018 року Залізничний районний суд м. Львова у складі:
головуючого-судді - Гедз Б.М.
з участю секретаря - Рущак Т.О.
представника позивача - ОСОБА_1
представника третьої особи - Новосельської М.О.
третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові в режимі відеоконференцїї в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Міської ради міста Кропивницького до ОСОБА_4, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Орган опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на дитину, -
в с т а н о в и в :
Орган опіки та піклування Міської ради міста Кропивницького звернувся до суду із позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_5 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитину передати на опікування Органу опіки і піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради для подальшого влаштування та стягувати з відповідача аліменти на утримання дитини в розмірі ? частини всіх видів її заробітків (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з дня звернення до суду до досягнення дитиною повноліття на користь тих осіб або установ, яким буде передана дитина.
Свої вимоги мотивує тим, що батьками малолітнього ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно свідоцтва про народження є ОСОБА_7 та ОСОБА_4. Батько дитини, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_4, мати дитини ОСОБА_9, котра змінила прізвище на ОСОБА_9 була зареєстрована та проживала у м. Кропивницькому разом з ОСОБА_7, проте після народжиння сина ОСОБА_6 у 2008 році знялась з реєстрації і поїхала до м. Львова, покинувши дитину у його батька та бабусі ОСОБА_3 Догляд та утримання дитини здійснювали покійний батько та бабуся, а після смерті батька дитини обов'язки по догляду за дитиною здійснює ОСОБА_3 Відповідач самоусунулася від виконання своїх батьківських обов'язків відносно малолітнього сина ОСОБА_6, матеріально не забезпечувала дитину, не цікавиться його фізичним та духовним розвитком, не спілкується та не навідується до сина, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України просить позбавити її батьківських прав щодо дитини.
Ухвалою судді Залізничного районного суду м. Львова від 19.06.2018 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі та розпочато підготовче провадження (а.с. 30).
14.08.2018 року Залізничним районним судом м. Львова постановлено ухвалу про проведення розгляду справи в режимі відеоконференції та доручено проведення відеоконференції з Ленінському районному суду м. Кіровограда (а.с. 48).
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 04.09.2018 року призначено справу до судового розгляду (а.с. 60-61).
Представник позивача ОСОБА_1, яка бере участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Ленінським районним судом м. Кіровограда, позовні вимоги підтримала, пояснення надала аналогічні викладеним у позовній заяві та просить позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про час та місце розгляду через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, про причини своєї неявки суд не повідомила, відзиву не подала.
За таких обставин, відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, враховуючи відсутність заперечень позивача проти заочного розгляду справи, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Представник органу опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради - Новосельська М.О. в судовому засіданні, враховуючи інтереси малолітнього ОСОБА_6 позовні вимоги про стягнення аліментів підтримала. Щодо вимоги про позбавлення батьківських прав, то вважає, що є достатні докази для позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, тому просить позов задовольнити.
Третя особа ОСОБА_3, яка бере участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Ленінським районним судом м. Кіровограда позов підтримала, зазначила, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 її внук, вона з чоловіком, починаючи з 2008 року опікується внуком. Коли дитині виповнилося вісім місяців мати, відповідач у справі, залишила його. Її син, ОСОБА_7 привіз до них внука і з того часу разом займалися його вихованням, лікуванням та утриманням, вона влаштувала його в дитячий садок, потім він пішов до школи. ІНФОРМАЦІЯ_4 її син помер, а мати хлопчика, ОСОБА_5 так і жодного разу до нього не навідувалась. Просить позов задовольнити.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Згідно з ч.1ст.12 Закону України Про охорону дитинства виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Статтею 150 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов'язані серед іншого піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до п.2 ч.1 ст 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
Згідно з п.16 постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 30.03.2007 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення та позбавлення батьківських прав ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 09.01.2008 року і його батьками записані ОСОБА_7 та ОСОБА_4 (а.с. 7).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 (а.с.8) ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_4
Згідно відповіді Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області від 13.02.2018 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 змінила прізвище 09.10.2015 року на ОСОБА_4 (а.с. 9).
З характеристики голови квартального комітету №33 міста Кропивницький від 19.01.2018 року вбачається, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала зі своїм чоловіком ОСОБА_7 у громадянському шлюбі за адресою: АДРЕСА_2. За період проживання на території квартального комітету №33 ОСОБА_4 зарекомендувала себе з негативної сторони. Після дев'яти місяців народження дитини ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 мати ним не опікувалася, всі обов'язки по догляду за дитиною виконував батько ОСОБА_7 та його мати ОСОБА_3 (а.с. 13).
Згідно з довідкою №10 квартального комітету №33 міста Кропивницький від 19.01.2018 року ОСОБА_6, 2008 р.н. зареєстрований, як онук та проживає разом з ОСОБА_3, її чоловіком ОСОБА_12 та сином ОСОБА_12 (а.с.10).
Відповідно до характеристики наданої головою квартального комітету №33 міста Кропивницький від 19.01.2018 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, проживає разом з сім'єю та онуком ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 Після дев'яти місяців ОСОБА_4 мати ОСОБА_6 перестала опікуватися дитиною. За весь час вихованням та розвитком дитини займалася бабуся. За період проживання на території квартального комітету №33 ОСОБА_3 зарекомендувала себе, як вихована, врівноважена, порядна жінка, скарг і заяв на неї не поступало (а.с. 12).
Довідкою ЗДО (ясла-садок) №71 Катеринка комбінованого типу від 17.01.2017 року підтверджується, що ОСОБА_6 відвідував заклад дошкільної освіти №71 Катеринка комбінованого типу з 2011 року по 2015 рік (а.с. 14), а згідно письмової інформації ОСОБА_13, вихователь ДНЗ №71 Катеринка , підтвердила, що в дитячий садок ОСОБА_6 приводила, забирала і надавала квитанції по оплаті за харчування - ОСОБА_3 (а.с. 15).
З характеристики КЗ Навчально-виховне об'єднання природничо-економічно-правовий ліцей- спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №8 позашкільний центр Кіровоградської міської ради Кіровоградської області від 18.01.2018 року вбачається, що ОСОБА_6, учень четвертого класу, навчається в школі з першого класу. Дитина напівсирота, мати не приділяє уваги дитині, нехтує його вихованням, не відвідує батьківські збори, не цікавиться успіхами та невдачами. Матір у школі жодного разу не бачили. Хлопець проживає з бабусею, ОСОБА_3, яка займається вихованням онука, систематично відвідує батьківські збори, має постійний зв'язок з класним керівником, цікавиться навчанням (а.с. 16).
З акту обстеження умов проживання ОСОБА_5 від 10.09.2018 року вбачається, що в квартирі АДРЕСА_1 нікого не було. З розмови із сусідами комісії стало відомо, що ОСОБА_5 давно не бачили і що вона там не проживає.
Органом опіки та піклування Міської ради міста надано висновок від 28.09.2018 року, що враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини від 19.09.2018 року, вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 відносно малолітньої дитини ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 76-78).
У відповідності до ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до вимог ст. 180 Сімейного Кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Статтею 181 Сімейного кодексу України встановлено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно з ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
На підставі наведеного, враховуючи зібрані докази, суд приходить до висновку, що відповідач тривалий час ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, сином не займалася, не піклувалася про нього, матеріально не утримувала, не проявляє інтересу до стану здоров'я та навчання сина, не цікавиться його фізичним, моральним і духовним розвитком, а тому вважає, що ОСОБА_4 слід позбавити батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, а також стягувати з неї аліменти на утримання сина в розмірі ? частини всіх видів її заробітків (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку і до досягнення ним повноліття на користь тих осіб або установ, яким буде передана дитина.
Відповідно до ст. 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, тобто з 29.05.2018 року.
Згідно з вимогами ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
При цьому, задовольняючи позов, у відповідності до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 1409, 60 грн.
Керуючись ст.ст. 141, 164, 166, 180-182, 191 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 130, 137, 141, 263-265, 280-289, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
у х в а л и в:
Позов Органу опіки та піклування Міської ради міста Кропивницького до ОСОБА_4, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Орган опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на дитину задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3
Дитину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 передати на опікування Органу опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів, вул. Виговського, 34 для подальшого влаштування.
Стягувати з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на утримання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі ? частини всіх видів її заробітків (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 29.05.2018 р. і до досягнення ним повноліття на користь тих осіб або установ, яким буде передана дитина.
Рішення суду про стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір 1409 грн. 60 коп.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повний текст заочного рішення суду складено 28 грудня 2018 року.
Суддя: (підпис) Б. М. Гедз
З оригіналом згідно.
Суддя: Б. М. Гедз
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2018 |
Оприлюднено | 09.01.2019 |
Номер документу | 79044291 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Гедз Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні